2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 1

Gramofony s přímým náhonem aby v dnešním světě jeden pohledal. Tuto koncepci asi nejvíce zpopularizoval Technics, když svůj model SL-1200 vyráběl od roku 1972 do roku 2010, tedy neskutečných 38 let. Shodou okolností ale po delší době "půstu", kdy bylo k dispozici jen minimum modelů typu direct drive, se začínají objevovat znovu v katalozích vícero značek. Jednou z nich je i Onkyo, které s modelem CP-1050 zamířilo do vod základního, dostupného hi-fi.

Model CP-1050 je mnohem větší a výraznější kus gramofonu, než je v těchto cenových relacích obvyklé. Ve sférách, kde vládnou útlé Pro-Ject a jejich deriváty, je ale potěšující vědět, že gramofon může být i domácí optickou dominantou. 8,6 kg hmotnosti je natěsnáno do rozměru 45 x 15,8 x 36,8 cm (š x v x h) a vše ještě zdůrazňují ostře řezané, klasicky hranaté tvary. Gramofon stojí na čtveřici velkých nožek ve velmi měkkém uložení, takže účinně potlačují vibrace. To ostatně zvládá i samotné tělo gramofonu, můžete si do něj při reprodukci šťouchat a ťukat jak chcete, do reprodukce otřesy téměř neprostupují - to je rozhodně v dané cenové třídě chvályhodné.

2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 2

Pod protiprachovým krytem je dominantní hliníkový talíř s gumovou podložkou, usazuje se přímo na masivní trn, spojený s motorem s vysokým točivým momentem. Nepřítomnost řemínku znamená větší komfort, okamžité roztočení a výrobce říká, že též významně nižší míru vysokofrekvenčního rušení. Veškeré ovládání probíhá za pomoci velkých tlačítek, je rychlé a přehledné, byť má blíže ke komerčních automatům, než k audiofilským gramofonům. Ale z hlediska komfortu nelze mít jedinou výtku.

2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 3

Firma na gramofon namontovala firemní hliníkové raménko s výrazným esíčkovitým prohnutím, headshell je oddělitelný. Díky tomu můžete snadno vyměnit přenosky, raménko zvládne jakoukoliv přenosku s hmotností 5 - 10 g. Když jsme u přenosek, firma osadila gramofon blíže nespecifikovanou přenoskou typu MM, kterou si Onkyo nechává vyrábět externě u Audio Technicy a která bude potřebovat výměnu po nějakých 500 hodinách hraní. Výstupní napětí činí 2,5 mV, odpor 47 kOhm, jde tedy veskrze o běžnou přenosku. Gramofon nabízí na danou kategorii a typ přístroje slušný odstup signálu a šumu přes 60 dB.

2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 4

Onkyo CP-1050 jsme poslouchali zejména s Naim Nait XS, ale také s Rogue Audio RP-5 (kde jsme využívali i jeho vnitřní phono předzesilovač) / M-180. Porovnávali jsme s Pro-Ject Elemental, Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB či Thorens TD 203, kromě zmíněného phono předzesilovač v RP-5 jsme měli ještě Pro-Ject Phono Box. Čisté napájení komponentům zajišťovaly lišty GigaWatt a filtry ProPower. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a Xavian Bonbonus, chvíli i přes GoldenEar AON 3 a Triton Three.

2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 5

Baskytara v titulní skladbě desky "Obsession" Boba Jamese (1986 | Warner | 925 495-1) byla poměrně výrazně objemná, bohatá a také nečekaně důrazná. Tóny již pěkně broukaly, houpavý bas sice nemá úplně perfektní definici, zato je krásně "analogově" měkký, nesklouzává ale k měkkosti až nekonkrétní. Plnost, hloubka a kontrola basového pásma je však na danou cenovou kategorii rozhodně nadprůměrná.

2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 6

Ve středním pásmu zní Onyko CP-1050 se svou přenoskou velmi hladce, opět také velmi plně a sytě, zvuku je jednoduše dost. "Deeper Understanding" od Kate Bush ("Sensual World" | 1989 | EMI | 50 060-1) je skvělým příkladem - vokál je hebký, přirozeně usazený vpředu, je až okouzlující a pěkně barevný. Možná je ale chvílemi cítit trochu cítit pronikající tvrdost, nástroje tolik kouzla jako vokál nepobraly, jsou podané spíše analyticky a konkrétně, zato ale s dobrou čitelností. CP-1050 působí spíše trochu jako měkčí CD přehrávač, než že by zrovna hýřil analogovou uvolněností, v každém okamžiku je cítit energie, kterou do reprodukce vkládá.

2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 7

To samé platí pro nejvyšší polohy, třeba činely v "Taking the veil" Davida Sylviana ("Gone to Earth" | 1986 | Virgin | 5012981239015) zněly jasně, s až zdůrazněnými detaily. Naproti tomu objem je tu lehce menší, než by mohl být, minimálně v kontrastu s plností středů a basů. Přes všechnu pronikavost a větší znělost kovu je ale poslech neagresivní, byť výrazný. Stačí se jen vyhnout kombinaci s ostrou elektronikou a výšek se nemusíte bát. Případně můžete zkusit sáhnout po jiné přenosce - ta osazená totiž není špatná, ale gramofon by "unesl" rozhodně i nějaký model z vyšších sfér.

2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 8

Velmi sympaticky se gramofon Onkyo popasloval s dynamikou "Higgs Boson Blues" Nicka Cavea a jeho Bad Seeds v záznamu "Live from KCRW" (2013 | Kobalt | BS006V). Na svou cenovou kategorii byl zvukový projev docela živý, citelně energický. Opět je cítit, že CP-1050 trochu "zvětšuje" a přifukuje objem celku i jednotlivých nástrojů, tóny jsou však slušně definované a neztrácí drajv a plnost ani v náročnějších okamžicích. Nasadíte-li ale velký orchestr jako třeba ve Dvořákově "Stabat Mater", jistota (celkem samozřejmě) trochu ubude, ale ani tak zvuk není plochý. Jen vám dává najevo, že jste prostě stále ještě ve v podstatě entry level kategorii.

2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 9

Na to, kolik za něj zaplatíte, nabízí Onkyo CP-1050 výměnou slušnou porci detailů, respektive působí tak. Je to zčásti i tím, že informace tak úplně nerozkládá do mnoha vrstev, spíše je všechny co nejpečlivěji vykresluje, takže máte pocit, že jich je skutečně hodně. Nicméně i vlasově tenká ťuknutí v "Run the voodoo down" Cassandry Wilson ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 18) jsou zřetelná a znělá, působí čistě a už celý přednes začíná již působit docela plasticky. Nedočkáte se sice nuancí a minidetailů v pozadí nahrávky, ale chudý zvuk to rozhodně není.

2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 10

Nástroje v "Someday You´ll Be Sorry" Louise Armstronga ("No. 1" | Metro | 2356 072) byly slušně, ale ne skvěle lokalizovatelné, Onkyo tu sázelo spíše na pocit propojenosti, byť neodkázalo instrumenty usadit skálopevně na jejich místo. Ač je scéna vcelku bez problémů přehledná, takový Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB nabízí širší a také hlubší prostor.

2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 11

Onkyo CP-1050 umí však hrát tak, že vás baví a dokáže vytvořit atmosféru, což je zejména u takto koncipovaného modelu v téhle cenové třídě důležité a hodné ocenění. Zappova "Titties & Beer" ("In New York" | Warner | DIS 69204) nabízela rychlý, čistý a sytý přednes, snadno odsýpající, i když ne úplně rytmicky strhující. Reprodukce nebudí dojem, že pochází z vinylu, není tu ona vřelost a laskavost, kterou právě u černých desek mnozí hledají. Je tu spíše čistota, velikost a energie. Ještě důležitější ale je, že nevzniká pocit, že by něco "čouhalo", přednes je vyrovnaný a vyladěný k příjemnému poslouchání.

2015 07 14 TST Onkyo CP 1050 12

Gramofon Onyko CP-1050 je jiný, než velká část jeho konkurence v jeho cenové třídě. Patrně by se dalo říct, že je méně audiofilský, méně trendy, než všechny ty plně manuální štíhlé produkty s řemínkovým pohonem. Také zní jinak než ostatní, ale to není jeho slabina. Za své peníze dostanete v prvé řadě velký gramofon, v druhé řadě i velký zvuk, který přichází, aniž byste se o něj museli nějak zvlášť starat. Je to tak trochu gramofon pro negramofonové posluchače, nabízí chvílemi až "cédéčkový" charakter, jeho zvuk má váhu, energii a slušné rozlišení. Možná by si zasloužil trochu lepší přenosku, s kterou by do jeho přednesu proniklo více klidu a hloubky, ale to je naštěstí snadno řešitelný "problém". Pokud si tak nechcete zase tak moc vyhrávat s nastavováním a laděním gramofonu, ale chcete téměř instantní poslech LPček na slušné úrovni za nemnoho peněz, zařaďte do seznamu k poslechnutí právě i "jiné" Onkyo.

Kč 14 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ za rozumné peníze máte velký gramofon

+ maximálně jednoduché soužití i nastavení

+ energický, přesný zvuk s váhou a objemem

ZÁPORY

- možná by si zasloužil přenosku z vyšší kategorie

- ve středech a výškách trochu příliš analytické

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika