Když večer zhasnete téměř všechna světla, možná někde hoří svíčka a ve sklence šplouchá trocha dobrého vína nebo whisky, přichází čas hodit starosti za hlavu a ponořit se do vln hudby. Je známo, že pokud si to chcete opravdu, ale opravdu užít, jednou z velmi doporučovaných možností je použít k tomu elektroniku francouzské značky Audiomat, která exceluje právě schopností nechat vyniknout emoce a ducha vašich nahrávek.

Aby jedničky a nuly ze stříbřitých kotoučků vaše sestava proměnila právě v ony abstraktní pocity, emoce a hluboké zážitky, o to se postará (mimo jiné, samozřejmě) digitálně-analogový převodník. Audiomat nabízí dokonce čtveřici různých modelů, my jsme měli možnost osahat si druhý nejvyšší s názvem Maestro 2.

Jak byste v dané cenové třídě čekali a jak je zvykem u Audiomatu (chtělo by se říci, přestože jde o francouzské produkty), výrobní kvalita ručně montovaných přístrojů je skvostná. Masivní skříň je kompletně vyrobená z hliníku, dominuje jí jednoduše střižený čelní panel a lehká zaoblení. Celý přístroj stojí na trojici masivních mosazných antivibračních nožiček se špičkami ostrými jako břitva.

Zadní panel je, stejně jako celá jednotka, velmi jednoduše střižený, najdeme tu jen trojici digitálních vstupů a dvojici analogových výstupů. Samozřejmostí je volba symetrický / nesymetrický výstup, dovnitř připojíte jak optiku, tak koaxiální kabel, tak AES / EBU. Nenajdeme tu žádný klasický napájecí konektor, protože veškeré napájení je vyvedeno do externí krabice, aby bylo minimalizováno nežádoucí možné rušení a vyzařování. I díky tomu celý přístroj váží pouze tři kilogramy, ačkoliv má rozměry středně velkého integrovaného zesilovače. Bohužel, nenajdeme tu žádný způsob, jak do převodníku dostat „počítačová“ data, což je ohromná škoda.

Přední panel je pak ještě jednodušší, než strana zadní a nabízí jen to nejnutnější. Ale zato ve stylovém provedení. Centrálně vyfrézovaný úzký pás a symetricky umístěné prvky lahodí oku. Dvě stavové diody a uprostřed tenoučké páčky, působící velmi originálně, maličko retro. Dále už jen velmi decentně – tón v tónu – umístěné logo a název přístroje, aby nic nerušilo absolutně čistý dojem. Jeden přepínač přístroj zapíná, druhý volí aktivní vstup. Výstupy jsou aktivní automaticky stále oba.

Jestliže srdcem převodníku jsou velmi přesné hodiny, mozkem je pak čip Burr Brown PCM 1794. Ten zvládne zpracovat signál až o hloubce 24 bitů a vzorkovací frekvenci 192 kHz. Provádí také osminásobný oversampling pro co nejvyšší jemnost signálu. Pohledem dovnitř zjistíme, že provedení je poctivé. Teflonové desky s obvody či kondenzátory s celkovou kapacitou 680 000 mikrofaradů hovoří za vše.

Hlavními partnery převodníku se stala mechanika D1 a zesilovač Opéra Reference od stejného výrobce. Přítomen byl ale i NAD C370 a přehrávač Pioneer BDP-LX71. Napájení měly na starosti kabely Enerr s filtrem též značky, případně řešení Xindak XF-2000B, ten ale systém spíš lehce brzdil. Poslouchali jsme přes Harbeth Monitor 30 a Quadral Ascent 90. Krátce jsme systém Audiomat slyšeli také s Triangle Magellan Cello a kabely Nordost.

Maestro 2 pochází z Francie, plné šarmu, citu pro estetiku a vášně. A je přesně takový, i když si při zachovává preciznost a kontrolu německého matematika. V tomto ohledu se tedy liší od charakteru elektronkového zesilovače Opéra Reference, snad je to právě kvůli plně polovodičové konstrukci. Přesto sdílí jeho muzikálnost a atraktivní pohodu, s níž si poradí s jakoukoliv hudbou.

Že Maestro 2 neukrývá hudbu za elektronkovou jemnost, o tom se přesvědčíte třeba s albem „Year Zero“ od Nine Inch Nails. Trent Reznor je v dodržování maximální kvality nahrávky velmi pečlivý a Audiomat tak dá jeho práci maximálně vyniknout. Zvuk je úžasně čistý a přehledný, plný drobných detailů, přesto stojí tento převodník na muzikální straně spektra, nikoliv analytické. Maestro 2 udržuje vše pod pečlivou a naprosto samozřejmou kontrolou. Údery do bicí jsou drtivě energické, zpěv plný naléhavosti a kytary ostré a velmi dobře vykreslené. V kombinaci s perfektní transparentností a perfektně vybalancované poloze zvuku přesně uprostřed mezi „vřelým“ a „analytickým“ extrémem se stává poslech strhující, emocionální záležitostí s pocitem vnoření se do hudby.

Audiomat Maestro 2 inklinuje k realistickému podání tonality a zvuku dodává trochu větší objem, i když nikterak nepříjemně. Výsledkem je velmi živý a zábavný projev, který ale láká právě svou uvěřitelností v kombinaci s vysokou muzikálností. Basu Michaela Arnopola v „Gotcha“ (Patricie Barber – „A Fortnight In France“) tak při zavřených očích – máte-li adekvátní i zbytek systému – můžete přímo vidět, přesně vysoustruženou jako otisk skutečnosti, přenesený do vašeho poslechového prostoru. Jednotlivá brnknutí jsou razantní, přesně vykreslená a dozvuk tónů je dlouhý a plynulý.

I piano v této skladbě je radost poslouchat, Maestro 2 nás s příkladnou péčí nechá nahlédnout do nejmenších detailů rozezvučených strun a úderů kladívek, nepřibarvuje si jejich objem ani barevnost. Díky tomu i tak komplexní nástroj, jakým piano bezesporu je, vyznívá velmi samozřejmě, přirozeně a uvolněně. Hlavním kouzlem tohoto převodníku je schopnost poskytnout vám všechny dostupné informace, ale jaksi mimochodem, naprosto samozřejmě, s nadhledem a tak, abyste mohli u hudby maximálně relaxovat.

Se stejně zodpovědným přístupem k realismu předvádí Maestro 2 skladby ryze akustické, včetně třeba komplexní orchestrální „Velké brány Kyjevské“ (Mussorgsky – „Crystal Cable Arabesque“), kde energické, mocné kotle mají razanci parního kladiva a objem laviny, aniž by ztratily svou přirozenou barvu a uzurpovaly si přespříliš místa – ani v okamžiku jejich úderu Maestro 2 nerezignuje na přednes drobných detailů ostatních nástrojů. Housle jsou tak houslemi, žestě skutečně kovově jiskří a podání orchestru má hloubku a esenci života.

Sáhneme-li po opačném pólu, lehce (zvukově) plochá „St. Anger“ od Metallicy ze stejnojmenného alba zní syrově, až agresivně, přitom se ale neztrácí dojem organizovanosti a přehlednosti. Syrový dojem ze skladby nesnižuje ani fakt, že vám Audiomat Maestro 2 dá jasně najevo, jak moc (nebo v tomto případě jak málo) dynamického rozsahu se rozhodli zvukoví mistři do nahrávky vložit. Díky nesmírné muzikálnosti a relaxovanému projevu ale dokáže tento převodník projasnit i „obyčejnou“ nahrávku a přinést poslechové požitek akcentováním hudby a její podstaty, bez ohledu na technický obal (jakkoliv i tato schopnost má své hranice – třeba takoví Cannibal Corpse s „Hammer Smashed Face“ jsou skutečně poslouchatelní jen z čirého deathmetalového entuziasmu).

Audiomat Maestro 2 je drahý, a tudíž vzbuzuje hodně velké naděje. Maestro 2 pochází od výrobce se skvostnou pověstí, a tudíž vzbuzuje ještě větší naděje. A také je plní. Pokud máte nějaké dvě stovky tisícovek na separátní D/A převodník a vaší touhou je poslouchat svou diskotéku tím nejzábavnějším, nejpřitažlivějším a nejpohodovějším dostupným způsobem, neváhejte a okuste návykovou drogu jménem Audiomat Maestro 2. Jeho mistrovská kombinace relaxovaného, ale přitom autoritativně kontrolovaného zvuku s detailností zvukového mikroskopu v muzikálně příjemném balení je velmi neobvyklá a přitom bezchybně fungující. Smysl pro estetické zážitky lez odpozorovat již z výrobního provedení a vzhledu, ale teprve poslech vás přesvědčí, jak moc si lze hudbu užívat. Dejte s Maestro 2 dobrou mechaniku, spojte ideálně s některým z firemních zesilovačů a poznáte, co to znamená, když hudba barevně rozkvete a vtáhne vás do svého světa. V tu chvíli lehce odpustíte i fakt, že zde nenajdete USB konektor pro maximální využití formátů s vysokým rozlišením, které se na disky prostě nevejdou… Už proto, že v tu chvíli si můžete pořídit firemní Tempo 3.

Kč 149 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nesmírně muzikální, zábavný a čistý zvuk

+ vynikající a elegantní provedení

+ zvukový šarm, se kterým se prostě dobře žije

+ detailní, ale neanalytický zvuk

ZÁPORY

- dává přednost muzikálnosti před absolutní analytičností (je-li to vada)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Milan Weber

www.audiomat.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 555 888

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies