2020 04 30 TST Audio Analogue AAdac 1

Toskánská značka Audio Analogue má za sebou už čtvrtstoletí vývoje a výroby elektroniky a po celou dobu se striktně drží hesla „Made in Italy“. Vrchol nabídky tvoří zesilovače řady Anniversary, základ pak kompaktnější a střízlivější modely série pureAA. Kompaktnější těla, ale stejné estetické i technické hodnoty jako nabízí vlajkové lodi – koneckonců i tato základní řada má zvukové a cenové ambice, spadající do high-endových sfér, jak potvrzuje i nejmladší člen této rodiny, D/A převodník a sluchátkový zesilovač AAdac.

Ten má „poloviční“ formát, zato s půdorysem protaženým pěkně dozadu. Přidejte k šířce 22 cm a hloubce 39 cm výšku jen 10 cm a máte kompaktní, až stolní komponent – přesto se ručička na váze zastaví až na hodnotě 5,5 kg. V prakticky stejných rozměrech je k dispozici ještě AAphono a také transportní CD mechanika AAdrive.

Může za to dozajista i pěkné celkové provedení – krásné kovové díly jsou pečlivě slícované a sešroubované, povrchové provedení působí hodnotně a vůbec cítíte, že někdo věnoval pozornost i zbytku šasi, nejen tlustému čelnímu panelu. Byť tam bylo zjevně věnováno úsilí nejvíce – svislý vyhloubený pruh přímo uprostřed opticky prochází pod kruhovým multifunkčním ovladačem, jímž nejen regulujete hlasitost, ale také přepínáte vstupy nebo zařízení zapnete a vypnete.

2020 04 30 TST Audio Analogue AAdac 2

Po levé straně je „oko“ přijímače pokynů dálkového ovládání a sedm diod (vedle té základní stavové také dvě řádky, které označují aktivní vstupy) a v pravé půlce se rozsvěcí některá z diod ve třech řadách, aby vás informovala o používaném rozlišení. Úplně vpravo je pak 6,3 mm výstup na sluchátka. Centrální ovládací prvek je také orámovaný vysoce svítivými diodami, které celkem přehledně ukazují nastavenou hlasitost.

Přes pěkné a čisté boční a horní plochy se dostanete na zadní panel, kde najdete do dvou řad rozprostřené bytelné a pěkně vypadající konektory. Nahoře je analogový výstup – jeden pár symetrických XLR a jeden pár nesymetrických RCA – a konektor pro anténku Bluetooth rozhraní s aptX kodekem. Ve spodní linii je krom dvojice koaxiálních a jednoho optického digitálního vstupu také AES/EBU a USB pro spojení s počítačem. Napájecí zásuvka je doprovázená kolébkovým vypínačem.

2020 04 30 TST Audio Analogue AAdac 3

Vzhledem ke kompaktním rozměrům zařízení je zajímavé, co všechno se vešlo dovnitř – desky s plošnými spoji jsou tu ve dvou patrech, takže je oddělená analogová a digitální část, napájecí zdroj má hned několik transformátorů pro oddělené napájení digitální a analogové sekce. Výstupní část je plně symetrická, osazená diskrétními součástkami.

Výrobce nijak hlouběji nerozebírá použitá technická řešení, ale dozvíte se, že srdcem je čip ESS Sabre ES9038 s rozlišením až 32 bit / 768 kHz a USB rozhraní Amanero, díky němuž reálně do AAdac dostanete data o rozlišení 32 bit / 384 kHz nebo DSD512 v nativní podobě. Audio Analogue uvádí efektivní bitovou hloubku (neboli využitelnou dynamiku) 17,65 bitu.

2020 04 30 TST Audio Analogue AAdac 4

AAdac dostal do vínku možnost fungovat buď čistě jako DAC nebo jako přístroj s variabilními výstupy – ať už těmi na sluchátka, nebo těmi v zadní části. D/A převodník má deklarovanou možnost volby mezi 7 různými digitálními filtry.

Výrobce dále udává hodnotu dynamického rozsahu 124 dB, nebo hodnotu THD+N -108 dB (1 dB / 1 kHz / FS = 48 kHz) či vysokou úroveň výstupního napětí 3,35 VRMS (platnou jak pro XLR, tak cinche).

2020 04 30 TST Audio Analogue AAdac 5

Audio Analogue AAdac jsme zkoušeli v rámci všech redakčních sestav – hrál tak s / místo OPPO UDP-205 spolu s Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30, hrál místo Teac NT-503 s Emotiva XSP-1 / XPA-DR2 / KEF LS50 + GoldenEar SuperSub X a hrál s Cambridge CXC místo ASUS Xonar Essence One MUSES MKII ve společnosti Cambridge CXA80 a Fischer&Fischer SN-70, hrál ale také se stejnými reprosoustavami s Grandinote Shinai nebo rozehrával AudioQuest NightOwl Carbon či Senneheiser HD 26 Pro i zapůjčené Focal Clear.

Je dobré v úvodu také zmínit, že AAdac měl trochu problémy se statickým nábojem – dotkněte se ho po pár krocích na koberci a krom obvyklé rány do prstů, která u většiny komponentů nic neznamená, dostanete také minimálně lupanec v reprodukci, dvakrát jsme se ale dočkali i úplného vypnutí přístroje. Možnost přizemnění tu žádný integrovaný kolík nenabízí, situace nastává jak u RCA, tak XLR připojení. Na druhou stranu v poslechové místnosti dovozce tento problém během ověřování nenastal.

2020 04 30 TST Audio Analogue AAdac 7

Rytmická basa s kopákem v „Twist in my sobriety“ Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-5) vytváří pěkně napřenou, tvrdou a vlastně parádně artikulovanou linku, na níž se svezete skladbou od začátku do konce. Objem basu je nevyfabulovaný, ale je ho dost, prezentovaný je autoritativně, ale přitom dostatečně poddajně a pružně, aby nebyl suchý, je to taková zeď masité energie. Cítíte jistotu v kombinaci s vášnivou bohatostí, zároveň ale také s nadhledem a rezervou, je to bas propracovaný, rozmanitý, se skvěle separovanými tóny, plynulou návazností, bez pocitu technicistní „rozsekanosti“ na jednotlivé elementy a celkově se dá říct, že jde o nestrojený, samozřejmý basový základ high-endové úrovně.

Spíše analytičtější styl reprodukce, nicméně bez toho studeně „tenkého“ rozměru, ale naopak s plnokrevnou tělesností, pokračuje také ve středním pásmu. Zpěv Franka Sinatry v „Somethin‘ Stupid“ („My Way“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2) byl poměrně přímočarý, jasně dávající na srozuměnou, kde končí kvalita záznamu, ale zároveň z toho nedělal DAC žádnou velkou věc – hlas je velmi pevný, ale má přirozenou objemnost i plnost, je podaný s už opravdu výtečnou čistotou a otevřeností, je to zvuk přehledný a příkladně detailní. Výrobci se pak povedlo do té technicky už pěkně precizní reprodukce vnést ale i „lidský faktor“ a obohatit reprodukci tak, že působí příjemně organickým dojmem.

2020 04 30 TST Audio Analogue AAdac 8

Taktéž výšky zní bez kašírovaných efektů, rázně a přímo, ale stále aniž by zvuk byl technicistní, studený nebo ostrý. Myriády činelů v „On her way“ Pat Metheny Group („Speaking of now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) byly pečlivě upravené, rozdělené na jednotlivé tóny a zvuk činelu se linul v klidu, od prvotního úderu až po lehoulinké doznění jsou tóny zřetelné a konkrétní, i v této části pásma pak AAdac zůstává u svého „tělnatého“, leč agilního přednesu. Není to taková ta velmi rychlá analytika, ale informativní, přesný organický zvuk, kde činel – jednoduše řečeno – už opravdu zní jako činel.

Na perkusích všeho druhu v „India with jazz“ z oslavného sampleru „STS 40 Years Anniversary“ (2020 | STS Digital | STS-6111195) bylo cítit při razantním hraní spoustu síly, spoustu energie, důraznost a dynamiku „jako když střelí“. AAdac je soustředěný, konkrétní, ani hutnější celkové podání nejeví známky „lenosti“. Perkuse mají drajv a výbušnost, rána do blány bubínku má při správné hlasitosti už opravdu působivou, realistickou průraznost a autoritu. Svou energii umí AAdac dát stejně snadno do analogových výstupů i do sluchátek, jedno jaká připojíte.

2020 04 30 TST Audio Analogue AAdac 6

Rozlišení v „My Ship“ od Dee Dee Bridgewater („This is new“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) bylo opravdu dobré; zvuk je otevřený a uspořádaný, sebevědomě samozřejmý. Neuhýbá ve svém spíše analytičtějším stylu ani jadrnějším sykavkám, ale nejsou vulgárně nepříjemné, pouze „přítomné“. Celkově nabízí AAdac jasný a kontrastní zvuk s výtečnou čitelností a s delikátním rozlišením, které právoplatně řadí přístroj do ranku dospělých. Ostatně za bezmála sto tisíc korun už by tam měl patřit…

Tak nějak zcela bez problémů a samozřejmě prezentuje AAdac také hudební scénu. V „My Romance“ Billa Evanse („Turn out the stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) měla hudba jednoduše trojdimenzionální plasticitu, nástroje byly rozsázené po scéně v pravolevém i předozadním směru, publikum bylo za nimi a lokalizace jednotlivých tónů na pravolevé i předozadní ose je přirozeně snadná, obraz má hloubku a s neokázalou samozřejmostí je vytažený mimo reprosoustavy, homogenní a pevný.

2020 04 30 TST Audio Analogue AAdac 9

V divoké „Heathen Child“ od Grinderman („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299) dokázal AAdac splnit velmi těžký úkol – udržel v reprodukci tu jadrnost, tu syrovost garážového rocku, ten špinavý, ostrý břink, ale přitom nezněl vulgárně a útočně, ale pouze vášnivě a energicky. Hudba se tlačí dopředu, ani ostřejší pasáže vás nenutí snižovat hlasitost a přitom je to zvuk od podlahy, masitý, živoucí až živelný, rázný a soustředěný, zároveň ale i prezentovaný s klidným nadhledem a sebejistotou, s rytmem i uvolněností.

Kompaktní italský AAdac je vlastně kouzelné malé zařízení, které nejenže podporuje vlastně všechny důležité formáty (dobrá, s výjimkou MQA) a všechna reálně použitelná dnešní rozlišení. Vnější estetika jasně promlouvá o italském vkusu, zpracování je hodno high-endových sfér, konektivita je příjemně variabilní a stejně nic z toho není tak důležité, jako to, že AAdac dokáže hrát. Dokáže hrát na úrovni, která je nad očekávání dobrá vzhledem k jeho rozměrům a která jej pasuje mezi opravdu výtečné D/A převodníky, nehledě na to, že má i výtečný sluchátkový výstup a bezproblémově použitelnou regulaci hlasitosti. Za své (nemalé) peníze dostanete analyticky detailní zvuk s hutným, sytým a barevným podáním, dostanete přesnost v kombinaci se sebevědomou rozmáchlostí a dostanete klidný nadhled i tepající život. Malý AAdac přímo dýchá chutí a ochotou zahrát muziku, s láskou a vášní.

EUR 3 490

cca Kč 95 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pevný a úderný zvuk

+ pěkně provedené šasi

+ podpora formátů a rozlišení

+ opravdu dobrý sluchátkový výstup

ZÁPORY

- cena není úplně malá

- bez podpory MQA

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio