Italové z Audio Analogue mají přímo ve svém názvu příslib toho, že jejich srdcím je stará dobrá analogová cesta signálu víc než blízká. Snad i to nám dává právo očekávat od jejich korekčního RIAA předzesilovače velké věci - tedy to a také jeho cenové zařazení, které napovídá, že už není určen k žádným obyčejným gramofonům a přenoskám.
Už od pohledu je jasné, že AAphono patří do stáje toskánské značky - nejen perfektní zpracování, ale hlavně symetricky rozložené linky jasných maličkých diod po stranách kruhového ovládacího prvku, který vprostřed vertikálně protíná gravírovaná linka. Stejně pěkně vypracovaná, jako název výrobce v levém dolním a název přístroje v pravém dolním rohu.
V levé části panelu najdete informace na třech diodách vlevo informaci o zapnutí přístroje a o tom, zda je použito zesílení pro MM nebo MC přenosky, pak případně ohmický odpor (pro MC přenosky) v 5 možných stupních. Pravou část panelu okupují indikátory pro signál z MM přenosek - odpor (4 stupně) a kapacita (4 stupně).
Prostředí ovládací kolo tu neslouží jako u zesilovačů k regulaci hlasitosti, ale stiskem se přístroj zapíná a otáčením volí intenzita podsvětlení informačních diod. Je to trochu manýristické, ale proč nakonec ne.
Každá část štíhlého a dozadu protaženého přístroje (22 x 8,7 x 37,2 cm - š x v x h) je skvěle zpracovaná, bytelná a pěkně vypadající. Ostatně předzesilovač sám má 5,8 kg. Vidět je to na opracování každé hrany i na tom, jak všechny díly pečlivě lícují - je to spíše německá než italská kvalita zpracování.
I pohled zezadu je krásně čistý - napájecí zásuvka je opatřená vypínací kolébkou, vstup a výstup signálu zajišťují čtyři bytelné cinchové terminály; vždy je vedle sebe vstupní a výstupní konektor, což napovídá něco o rozložení obvodů uvnitř přístroje. Úplně u kraje je pak zemnící kolík.
Všechny parametry se pak nastavují sadou maličkých tlačítek na spodní straně přístroje. Je to snad lehounce nepohodlné, nicméně pro jedno nastavení na začátku používání (a jak často reálně potřebujete parametry měnit, pokud se nevyžíváte ve zkoušení přenosek?) to je úplně v pohodě.
Vnitřní konstrukce je pěkně čistá - najdete tu trojici pečlivě zapouzdřených transformátorů, dva menší pro každý kanál, ten největší pro digitální část. Oba kanály jsou identické, vybavené dvojicí paralelně zapojených operačních zesilovačů pro potlačení chyb. V obvodech najdete také subsonický filtr. Kondenzátory používané pro RIAA korekci mají podobu plastikových fólií.
Výrobce udává u předzesilovače zisk 40 dB (MM), respektive 65 dB (MC), pracovní frekvenční rozsah 10 - 20 000 Hz (+/- 0,25 dB) a odstup signálu a šumu 89 dB pro MM a 72 dB pro MC přenosky.
AAphono jsme poslouchali místo Pro-Ject Phono Box a místo našeho referenčního Grandinote Celio, připojeno bylo na gramofonu VPI Scout s MC přenoskou Hana (více viz pravý sloupec), spíše pro orientaci pak předzesilovač hrál i v sestavě s Pro-Ject Elemental. Zesilovala tak buď Norma Revo IPA-140 nebo Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / Naim NAP 250. Kabeláž byla povětšinou z modelu Nordost Heimdall 2. O filtrech a dalších kabelech více v pravém sloupci --->. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Premio.
Basová linka v titulní skladbě desky "Skala" Mathiase Eicka (2011 | ECM | 276 3107) byl akurátně objemná, pěkně měkká a pružná, s lehkostí pulsující a houpavá. Snad by jí slušelo trochu hutnější podání, trochu více solidnosti a váhy, ale v poměru k ostatním frekvenčním pásmům jsou basy vyrovnané, nepřehnané, vlastně správné. I kontury jsou přesné a čisté, není to nekonkrétní měkkost levných zařízení, spíše poddajná hebkost.
Vokál Cassandry Wilson v její "Run the voodoo down" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8) byl krásně kontrolovaný, pevný a sebejistý, opět bez "vinylových" efektů, bez nějakého pocitu dodatečné "hezkosti" - jasný, znělý a dospělý, vibrující energií a zářící nad hudbou. Opět je objemově spíše o něco tenčí, menší, ale o to soustředěnější. Není to takový ten sladký, něžný zvuk, který jaksi podvědomě očekáváte od roztočené černé desky (a který je opravdu jen předsudkem) - je to čistý, rovný a velmi jasný zvuk, otevřený a snadno čitelný.
Nejvyšší konec frekvenčního pásma v "Got my mind set on you" George Harrisona ("Clound Nine" | 1987 | Dark Horse Records | 9 W1 25643) se zdál být maličko výraznější, jaksi o dýchnutí energičtější, ale výraznost nepřesáhla do pocitu dominance. Výšek je dost, jsou také jasné a čisté jako zvuk jako celek, navíc nekoušou ani u takto starší a vcelku standardní nahrávky. Předzesilovač již také opravdu velmi zdatně zvládá ohraničit jednotlivé tóny, třeba činel je tak skvěle čitelný, není to jednolité šumění, ale jasná kovová cinknutí navazující jedno na druhé.
Ani dynamicky není AAphono mnoho co vytýkat - třeba velký buben v úvodu "Lion in winter" od Bee Gees ("Trafalgar" | 1971 | MFSL | MFSL-1-263) rozhodně nebyl stydlivý. Velký nástroj se správně dramatickým úderem, výbušným, plným a i když vás předzesilovač nezaplaví zvukem, nabídne místo toho sebevědomou kontrolu, konkrétnost a pevnost. Je cítit energický, soustředěný charakter přístroje i jeho schopnost udržet ve zvuku řád a klid.
Ona velmi dobrá organizovanost vede i k pocitu dobré přehlednosti a dostupnosti detailů - v Caveově "People ain´t no good" ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) působí přednes přirozeně, vnímáte i šum publika, tu a tam nějaký ten výkřik a vše působí autenticky, je to srozumitelné, ne ztracené kdesi v pozadí. Nástroje jsou čistě podané a i když třeba Grandinote Celio nebo AVID Pellere vám detaily ještě více zaostří a působí ještě přirozenějším a "bližším" dojmem, AAphono v reálném světě naprosto postačuje.
I v živé "Heavy Duty Judy" v podání Pierrejean Gauchera ("Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001) byl cítit organizovaný zvuk, byť co do podání hudební scény (vezmeme-li v potaz maximální nároky, jaké si tato cenová třída už zaslouží) to nebyl ještě úplně precizní hologram, bylo maličko cítit reprosoustavy. Ale dost vzduchu a jasně lokalizované nástroje v pravolevém, ale i předozadním směru vás k takovým hnidopišským myšlenkám nejspíš ani nepustí.
Audio Analogue AAphono hraje snad trochu "nevinylovým" způsobem, dává signálu z černých desek spíše čistý a jasný styl, bližší kompaktním diskům. Ale i když tak třeba "You win again" od Bee Gees ("E.S.P." | 1987 | Warner Bros. | 925-541-1) byla chvílemi trošičku tvrdší, než byste od elpíčka očekávali, nebylo to nijak nepříjemné a naopak živost, energie, výtečná organizace a dynamika a velmi solidní detail vytváří snadno poslouchatelnou, plynoucí kombinaci bez zádrhelů, které by odváděly pozornost od hudby.
Kompaktní phono předzesilovač AAphono od talentovaných italských Audio Analogue splňuje vše, co budete v high-endové sestavě vybavené dobrým gramofonem s dobrou přenoskou potřebovat. Jednak je to skvělá stavba a pěkný vzhled, jednak je to možnost sladit provozní parametry s téměř jakoukoliv přenoskou typu MM i MC, což vám dává svobodu i do budoucna. Co se však počítá nejvíc, to je vyrovnaný zvuk (s možná trochu jasnějšími výškami), energický a dynamický, pevně kontrolovaný a agilní, zvuk, který dokáže vykřesat jiskru z každé vaší černé placky a přitom ani u starých výlisků nemáte pocit, že by přes svou nestrannost a čistotu nějak akcentoval jakékoliv nedostatky. AAphono je dobrou cestou, jak v již opravdu high-endové kvalitě poslouchat desky za ještě poměrně akceptovatelné peníze.
cca Kč 42 000,- (1 650 EUR)
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/phono-predzesilovace/1620-audio-analogue-aaphono#sigProId5327948699
--- --- --- --- ---
KLADY
+ výtečné zpracování
+ možnosti nastavení
+ pevný, čistý zvuk
+ dobrá dynamika
ZÁPORY
- trochu objemu zejména vespod by mohlo pomoci celkovému dojmu
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz