Jméno SONY není nutné představovat. Možná stojí za zmínku, že tento název vznikl kombinací slov „Sonus" (latinsky zvuk) a „Sonny" (ve významu „malý chlapec"), která se kupodivu vyslovuje úplně stejně ve všech jazycích. Od roku 1946 se věnovala telekomunikační a měřicí technice, už v září 1949 ale najdeme ve firemním katalogu prvního reprezentanta high fidelity, páskový rekordér. Dnes je portfolio nesmírně široké, mezi jinými se značka etablovala jako výrobce sluchátek. Jejich králem je model MDR-1, vyráběný ve třech provedeních.

My jsme měli možnost poměrně dlouhou dobu žít se základní variantou, tedy tou, která není vybavena ani BlueTooth připojením, ani systémem aktivního potlačení hluku. MDR-1 patří do firemní série Prestige, jde o velká dynamická uzavřená sluchátka s hlavovým mostem, cenově posazená do vyšší střední třídy.

V konstrukci je použit velký podíl plastů, celkově ale zvláště v černo-červené kombinaci vypadají hodnotně a elegantně. Rozměrově patří k větším kouskům, váha 240 g je na hraně, ale dají se bez problémů nosit po dlouhou dobu i na cestách. Masivní mušle mají skutečně velmi bohaté polstrování, přilnou k uším velmi příjemně a těsně, takže i bez aktivního potlačení zvuku jste od okolí velmi dobře izolováni. Mohou za to i silikonové tlumící kroužky, utěsňující spoje mušlí a ještě dále zlepšující zvukovou izolaci, navíc garantující také bezzvučný ohyb kloubů.

Co se týká komfortu nošení, přispívá k němu nejen rozumná váha, ale také masivní hlavový most. Ten sice nepůsobí příliš vypolstrovaným dojmem, je nicméně velmi pohodlný a sedí dobře na libovolné velikosti hlavu.

SONY MDR-1 jsou hodně zaměřené na komfortní soužití, napomáhá tomu i zajímavé, vroubkované provedení kabelu (díky tomu se nezamotává) s 3,5mm jackem, který vede jen do jedné mušle. Na základním dodávaném drátu najdete také ovládání hlasitosti pro produkty Apple. Komfortní je i možnost mušle „sklopit" naplocho, což usnadní převoz.

To důležité je ale vždycky uvnitř (zde konkrétně uvnitř circumaurálních mušlí), proto se podívejme i na bližší technické specifikace MDR-1. Dynamický reproduktor má membránu o průměru 40 mm, pokrytou tenoučkou vrstvičkou polymeru z tekutých krystalů. Díky silnému neodymiovému magnetu, impedanci nastavené na 48 Ohmů a citlivosti 105 dB se snadno rozpohybují i při připojení na slabší mobilní zdroj. Reproduktory „unesou" až 1500 mW, psaný frekvenční rozsah je solidních 4 – 80 000 Hz.

Sluchátka SONY MDR-1 jsme poslouchali na přehrávači Philips GoGear Vibe, na standardním notebookovém výstupu i na sluchátkovém výstupu NAD C370, jemuž signál dodával Pro-Ject Stream Box DS, Pioneer BDP-LX71 a KingRex UD384 přes kabely KrautWire, Eagle Cable, Monster Cable a QUAD. Sféru dedikovaných sluchátkových zesilovačů zastupoval Arcam rPAC. Celou dobu se nám vkrádala podobnost s Pioneer SE-MJ591, bohužel jsme mohli srovnávat jen se Sennheiser IE8, Bowers&Wilkins C5, Koss Porta Pro a Koss GT-5.

Zprvu si možná budete muset na charakteristiku MDR-1 trochu přivykat, mají totiž hodně daleko do „běžného" ladění spotřebních sluchátek. Jak už bylo naznačeno, hodně svým klidem a naprostou neuspěchaností evokují vlajkovou loď Pioneer – také zde se musíte plně uvolnit a nechat hudbu pomalu vnikat do uší, abyste si ji maximálně užili. Nerozhází je ani pořádná porce energie, produkovaná údery do kotlů v závěru „Velké brány Kyjevské" (Crystal Cable Arabesque). Dynamika zvuku je na solidní úrovni, snad ho provází jen trochu přílišná měkkost a uvolněnost – jde ale o protiklad studiově civilního ladění (které u SONY umí také), nikoliv o nedostatek v kvalitách.

Výrobce se v produktových popisech chlubí výrazným, energickým basem. Je pravdou, že spodních oktáv si užijete dosytnosti, velký vzduchový polštář mezi reproduktorem a uchem basy umí nechat řádně vyniknout. Velmi pěkně je tak co do objemu vykreslen kontrabas na poklidné nahrávce „One to One" Billa Mayse a Raye Drummonda. Opět se tu pohybujeme v oblasti měkkého, velmi neuspěchaného zvuku, kterému sluší právě takovéto skladby. Ona sametová decentnost je jednoznačně nejznatelnější v oblasti spodních kmitočtů, středy a výšky umí být výrazně subtilnější a aktivnější, jak ve stejné nahrávce dokazuje piano Billa Mayse. Chce to dát přeci jen trochu pozor na připojený zdroj signálu – počítejte s tím, že MDR-1 před vámi nezatají (ne)kvalitu levných přenosných krabiček, což nebude nejpříjemnější; oceníte je nejvíce s energickými, autoritativními zesilovači.

Aby se nezdálo, že SONY vytvořilo model MDR-1 pouze pro poslech poklidných jazzových nahrávek, je nutné zmínit třeba zkušenosti z poslechu „St. Anger", trashového nářezu od Metallicy. Svou jemností si sluchátka umí zachovat poklid a nadhled i při vyšších hlasitostech, subjektivně sice vnímáte akustický tlak, MDR-1 by ale možná v těchto okamžicích prospěla trocha onoho „St. Anger", aby se zážitek trochu zintenzivnil, snad i za cenu rizika nepříjemného říznutí.

Když se vrátíme zpět do vod klidu a pohody, tak zjistíme, že MDR-1 umí nabídnout i slušnou porci rozlišení v poměrně bohatých výškách, která ale jaksi nepřichází samovolně – kvůli dominujícímu basu si musíte chvíli zvykat a hledat. Jak se ale ukáže třeba v úvodu „Where or when" z alba „Quiet Nights" od Diany Krall, činelů je dost, jsou vcelku čisté, přehledné a hlavně u nich SONY nezatajují žádné informace, je pouze třeba se přizpůsobit tomu, že výšky nejsou tlačeny kupředu. Jemný ševel je pak ale dobře rozlišený, bez nádechu nepříjemné plechovosti, přesně jak to má být.

Sluchátka SONY MDR-1 patří mezi solidní mainstream, mezi sluchátka z ranku stylové střední třídy. Za 5 tisíc vám nabídnout skutečně pěkný exteriér, solidní výrobní provedení a výjimečně vysoký komfort nošení – zvláště poslední zmíněnou položku nemají často uspokojivě vyřešenou ani velmi drahé modely. Bez zajímavosti není určitě ani možnost pořídit si je s funkcemi přesně dle vašeho stylu – buď jako „puristická" sluchátka, případně rozšířená o možnost propojit se bezdrátově se zdrojem signálu, či vybavená aktivním potlačením hluku pro klidný venkovní provoz. Zvukový projev MDR-1 je velmi poklidný, decentní a v každém okamžiku neuspěchaný a nenásilný. Dost možná je to kvůli tomu, aby i při spojení s levnými, poněkud ostrými přenosnými zdroji signálu výstup nebyl agresivní, možná je to prostě i proto, že díky tomuto ladění se dá žít se SONY MDR-1 na uších po celý dlouhý den bez pocitu únavy nebo dokonce bolesti. MDR-1 tak sice nepatří mezi studiově upřímná sluchátka, na druhou stranu pokud si chcete v klidu vychutnat libovolný hudební žánr, tak proč nezkusit zrovna jednu z vlajkových lodí katalogu SONY.

Kč 5 000,- - MDR-1R
Kč 7 500,- - MDR-1RBT – BlueTooth připojení
Kč 10 000,- - MDR-1RNC – aktivní potlačení hluku

--- --- --- --- ---

KLADY

+ solidní výrobní provedení

+ skvělý komfort nošení

+ příjemný, poklidný, neagresivní zvukový projev

ZÁPORY

- zvuku by mohla prospět špetka živosti

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

SONY

www.sony.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 246 019 146

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio