Je to už skoro 10 let, co se značka NuForce rozdělila – komerčnější komponenty jako sluchátkové zesilovače a drobná přenosná elektronika se dostala pod křídla výrobce projektorů Optoma, zatímco „víc hi-fi“ sekce přešla pod ruce Jasona Lima, který dále rozvíjel původní ideu malých, finančně akceptovatelných komponentů, které používají moderní technologie. Nemalou část firemní nabídky tvoří zesilovače s akcentem na třídu D s kompletně vlastními silami vyvinutými řešeními.
Nevelký model STA-100 si klade za cíl být levným a ve své třídě nejvýkonnějším řešením s bonusem celkové fyzické kompaktnosti. Má úplně stejný fyzický půdorys jako Omnia WR-2, tedy 15,1 x 13,6 cm, výška je pouhých 5,1 cm, byť do této téměř krabičky od sirek se vtěsnalo 1,8 kg hmoty.
VIDEO
Na šasi není co k popisování. Obdélník čelního panelu má jen dvě prohnutí na horizontálních linkách a maličký otvor, jímž svítí stavová dioda. Větrání probíhá přes spoustu otvorů na obou bocích, dozadu se vešlo vše potřebné, ač za cenu jistého cik-cak uspořádání.
Najdete tu kupodivu velkou napájecí zásuvku s vypínací kolébkou, jeden pár hezkých vstupních cinchů a dva páry terminálů. Zajímavý je 5 V / 2 A výstup, kterým lze případně „nakrmit“ třeba nějaký firemní komponent typu výše zmíněného Omnia WR-2. Praktickou část zastupuje dvojice 3,5 mm spouští – jeden vstup, jeden výstup.
Hezká je možnost třípolohovým šoupátkem volit úroveň zisku zesilovače – 15x / 20x / 30x.
Vnitřek komponentu je odvážně zaplněný součástkovou základnou, vešel se sem spínaný napájecí zdroj s dvojitou regulací, stínící přepážka a výkonové obvody. Spínací frekvence zesilovače leží na poměrně dost vysoké úrovni 550 – 600 kHz. Rozsah frekvencí je tu proto, že jde o adaptivní systém. Výstup zesilovače je veden zpět k napájecímu zdroji, což se projeví v úpravě výstupního napětí, které teče do výkonového stupně. Jde o nejnovější firemní variaci na téma „zpětná vazba“.
Skutečně poctivý je výstupní výkon – 100 Wattů do 8 ohm na kanál, respektive 150 W do poloviční zátěže. Zajímavější je maximum – při ještě snesitelném zkreslení 1% dostanete do 4 ohm až 200 Wattů, zatímco na hraně možností dává STA-100 290 W při 10% zkreslení.
Způsobné v dané ceně jsou i hodnoty odstupu signálu a šumu – je to přes 90 dB při 1, 10 i 100 W. Hodnota THD+N dosahuje úrovně 0,005% a lepší. Zesilovač pracuje mezi 10 a 50 000 Hz, ač výrobce neudává v jaké toleranci.
STA-100 jsme poslouchali primárně v kombinaci s Omnia WR-2 stejné značky a to ve společnosti Fischer & Fischer SN-70 na kabelech Dynamique Audio Horizon 2. Porovnávali jsme s Cambridge CXA81. Chvíli jsme ale zkoušeli také v kombinaci s EverSolo DAC-Z8 a Fyne Audio F1-5, kdy byl konkurentem Musical Fidelity M8xi prokabelované ZenSati Authentica. Kombinace s parádním EverSolo rozkryje další úroveň možností NuPrime – a umí probudit i velmi hladové F1-5. Pro zajímavost hrál koncák také místo Norma PA 160 MR v kombinaci Norma Revo SC-2 LN / Métronome DSC / KEF Blade One Meta, ale tam už dech jaksi přeci jen došel – ale to je zcela v pořádku. Jinými slovy, maličký koncáček zvládne i o třídu lepší stroj, než Omnia WR-2 (jakkoliv spolu krásně ladí fyzicky).
Basklarinet a nižší polohy saxofonu Laurenta Rochella v „Looping Leaves“ („Polychrome Sounds from the Underground“ | 2020 | Linoleum) umí zatopit jak reprosoustavám, tak zesilovačům, jsou to tučně nahrané, jen lehce komprimované zvuky s výrazným basovým potenciálem a … maličký zesilovač se pod jejich náporem minimálně v kombinaci s břidlicovými SN-70 v menším prostoru nezlomil. Naopak, autorita byla moc hezká, sebevědomá, zvuk příjemně plný, byť lehoulince měkčí – ale v kontextu dostupného hi-fi nemůžete chtít víc, tohle má náznaky „lepšího zvuku“. Hluboké tóny už se umí také celkem solidně nadýchnout a při vyšší hlasitosti přiměl zesilovač bez známek stresu regálovky foukat bassreflexy tak, že byste s nimi nafoukli balónek. A přitom neztrácí kontrolu – minimálně do třiceti tisíc patří takový přednes v basech na piedestal.
Výtečně nahranou kytaru a vokál zakladatele Pink Floyd Syda Barretta v „Terappin“ z „The Madcap Laughs“ (1994 | nahráno 1968 | EMI | 7243 8 28906 2 1) zesilovač podal s dobrou konkrétností a na danou cenu skvělou plností. Struny zní pevně, jejich drnknutí sice možná ještě není 100% ideálně kovové, ovšem v této kategorii je to pořád výtečný výkon. Je to též slušně velký zvuk, nestísněný a obdařený solidní dávkou sebevědomí. Nemá tvrdost nebo nějakou umělou říznost, ale jde již opravdu o hi-fi.
Znělé činely v moderní, precizní nahrávce „A Baptist Beat“ Jeffa Goldbluma a The Mildred Snitzer Orchestra („Plays Well with Others“ | 2023 | Decca | 0602448399649) byly fajnově znělé, byť rozhodně netrpí žádnou tendencí k ostrosti či přehnané výraznosti. Soustředěnost je však dobrá, stejně jako množství energie. Adekvátně tomu, že jde stále spíše o dostupné hi-fi tu možná nenajdete velkou plochu nebo dokonale propracovanou texturu, ale výšky hrají v pohodě, beze strachu a dobře zapadají do celku.
Dynamika pocitově hodně vychází z toho, jakou míru zisku si na zesilovači nastavíte – to neznamená, že vyšší je lepší, musí být v souladu s citlivostí reprosoustav a tím požadovanými výkonem. Respektive když nastavíte nižší, než optimální úroveň, tak se snadno dostanete k limitu hlasitosti, jinak ale i tak funguje STA-100 velmi solidně. Vzorek krásné moderní klasiky „Koncert pro klarinet a orchestr III“ Maleka Jandaliho (Vienna Radio Symphony Orchestra / Rachel Barton Pyne / Marin Alsop / Anthony McGill | „Concertos“ | 2022 | Cedille Records | 0735131922029) je místy poměrně odvážně živé dílo, zesilovač ho prezentuje s autoritou blíže kategorii 30 – 50 tisíc, než té své. I velmi nahlas zvuk drží, není přidušený a ve spletitých pasážích zůstává vkusná kontrola. To vše bez běžného „déčkového“ charakteru – kombinuje se tu vlastně s úspěchem plnost a pevnost.
„Factory Girl“ od skupiny Beoga („Live at Stockfish Studio“ | 2010 | Stockfish Records | 4013357405325) je klasická audiofilská nahrávka s vycizelovanými detaily – NuPrime není žádný mikroskop, ale pevnost v maličko hladším odstínu je veskrze přehledná, naprosto neagresivní a je tu pořádek, který za 18 tisíc korun musíte jen a pouze nadšeně ocenit. Lehce sametovější dotek vás nepustí k těm nejjemnějším, nejdelikátnějším nuancím, ale je to organické a solidně syté, tak nějak urovnané – přesně to, co si představíte pod pojmem dobrý zvuk. Nic se nezdůrazňuje, není tu prominentních basů ani výšek, zvuk je „úhledně hi-fi“.
Energická bigbandová skladba „Hot Liquorice“ Dicka Waltera a jeho orchestru („Pure Big Band – Part 1“ | 1993 | KPM Music | LC 2061) je po stranách definovaná jako nahrávka zvukem bubnů, STA-100 je zasadí do slušné vzdálenosti, mnohem víc než spíše standardně velké nástroje a stereo scéna ale zaujme to, že už umí zesilovač udržet i dojem jisté hloubky. Také díky solidnímu vjemu plnosti a váhy působí nástroje plasticky, mají těla a jsou dobře, jakkoliv netechnicky lokalizované a ohraničené – opět, tohle je přesně to, čemu byste chtěli říkat hi-fi.
Záměrně až nadživotně vespod mohutná „In My Secret Life“ Leonarda Cohena („Absolutely Bass Voice“ | 2017 | ABC Records | HD-177) plula s nádechem americké mohutnosti, ale zároveň dotekem evropské kontroly a jistoty. Bas i nahlas zůstává decentně kontrolovaný a hudba díky tomu pluje bohatě, šťavnatě, muzikálně hebká a jednoduše zábavná. Nedere se kupředu, je uvolněná, ale autoritativní zřetelně nad běžný rámec přístrojů dané třídy a vůbec je zábava to poslouchat od basů po výšky.
Maličký koncový stupeň NuPrime STA-100 je jedním z nejdostupnějších výkonových zesilovačů na trhu (tedy minimálně z nabídky „ne no-name značek“) a přesto tím netrpí – moduly třídy D podle jejich charakteru nerozeznáte od třídy A/B, výkon je víc než dostačující pro běžný domácí provoz i kontrolu dynamických špiček. Připojíte-li zesilovač k předzesilovači / zdroji signálu i citelně vyšší třídy, než napovídá 18ti tisícová cenovka, neodejdete ochuzeni – sytý, šťavnatý a důrazný přednes je zábavný, STA-100 zvládne rozhýbat menší a středně velké reprosoustavy s nadhledem a vůbec představuje velice atraktivní poměr ceny a výkonu, kterým se řadí mezi opravdové hi-fi. Těžko říct, co v dané hladině chtít víc – asi nic.
Kč 17 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/4812-nuprime-sta-100#sigProId680a176d4e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kompaktní formát
+ sebejistota v této ceně (o velikosti ani nemluvě) neslýchaná
+ možnost volby optimálního zisku
+ autorita a důraz nad očekáváním
+ výtečná cenovka
ZÁPORY
- budete-li na zesilovač tlačit delší dobu, poměrně se zahřeje
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Thrill Audio | www.thrillaudio.eu