Osobně považuji předzesilovače za nejkomplikovanější komponenty k otestování. Ne proto, že by jejich funkčnost byla nějaká přehnaně složitá, ne že by snad neopak měly málo funkcí, ale v zásadě – co chcete říct o předzesilovači? Správný předzesilovač totiž – míněno zvukově – nesmí existovat. A zahrajeme-li si na okamžik na puristy, 90% a možná více kontrolních zesilovačů slyšet prostě je a tudíž je to prostě špatně. Vrátíme-li se ale zpátky na zem do reálných sfér, je třeba hlavně to, aby předzesilovací prvek svou zvukovou signaturou zapadl do zbytku systému a aby jeho regulace hlasitosti, vlastně primární funkce tohoto prvku, fungovala dostatečně plynule, citlivě a ergonomicky, aby každý posluchač mohl zvolit přesně tu „svou“ hlasitost.

Mnozí také tvrdí, že předzesilovač je de facto tím nejdůležitějším prvkem audio řetězce, či lépe řečeno tím nejkritičtějším (s čímž do určité míry souhlasím – průchozí signál zde lze totiž asi nejsnáze pokazit) a skoro stejné množství hlasů říká, že ačkoliv předzesilovač jednoho výrobce lze bez problémů využít s koncovými zesilovači výrobce jiného, jen minimum uživatelů něco takového udělá. Ostatně také proč? Předzesilovač s koncovým zesilovačem stejné značky bude patrně odladěn nejen funkčně, ale také vzhledově a co víc, dosti pravděpodobně také zvukově. Typickým příkladem jsou třeba produkty Naim Audio, které prostě zkombinovány s jinou značkou nejsou „to pravé naimové“. Stejně ale i elektronkové produkty KR Audio nejlépe fungují společně. A po testech mohu říct, že ani Rotel není výjimkou. RC-1580 sice posloužil pro řízení obou zmiňovaných značek, tedy KR Audio i Naim, ovšem nejlépe si rozumněl s firemním kolegou.

Rotel RC-1580 patří do zhruba půl roku staré Series 15, relativně dostupné střední řady tohoto japonského výrobce. Se svými řadovými kolegy sdílí velmi pěkné designové i výrobní provedení s masivním zakulaceným hliníkovým čelním panelem. Patnáct set osmdesátka je vyšším z dvou modelů v této sérii, vybavena je osmi analogovými RCA vstupy a čtyřmi RCA výstupy v podobě zlacených konektorů. Jedním ze vstupů vede do MM/MC phono předzesilovače, jehož „zaměření“ se volí stisknutím malého tlačítka na zadním panelu. Dva z výstupů pak nesou označení Tape a slouží pro krmení odposlechu. Dva standardní výstupy se pak přepínají tlačítky na předním panelu. Ten je vyveden velmi přehledně, i když hostí baterii celkem šestnácti stejných tlačítek – jedna řada pro poslech, druhá pro odposlech. Optickým vyvážením těchto dvou řad jsou pak „kroutítka“ pro korekci basů (100Hz) a výšek (10kHz) spolu s dalším „kroutítkem“ na korekci vyvážení kanálů. Optimálním doplňkem prvních dvou regulátorů je pak tlačítko „Tone“, které by mělo zůstat v poloze vypnuto. Dominantou předního panelu je masivní, velmi pevný a přesný regulátor hlasitosti, umožňující plynulou a velmi precizní změnu poslechové hladiny. Celek doplňují dva otvory rozměru 3,5mm, jeden jako sluchátkový výstup, druhý jako vstup pro „mediální přehrávač“, neboli další linkový vstup, vedený malým jackem. Tlačítko standby i ovladače hlasitosti je obkrouženo tenkou, modře svítící linkou, jejíž svit může být v temném prostředí až příliš výrazný. Jako doplněk je zde možnost zapojení přístroje do domácích ovládacích systémů typu Crestron pomocí RS232 a spínacích 12V triggerů.

Dojmy z dálkového ovladače – pevný, slušně ergonomicky navržený, průměrně designově navržený, dost dobře funkční a jednoduše přehledný. Nic víc, nic míň. Tak trochu po japonsku dává výrazně přednost funkčnosti před vzhledem, což je u tak vzhledově pěkného komponentu trochu škoda. Ale což, hlavně že plní svou úlohu.

Jak již bylo řečeno, nejvíce času strávil tento Rotel ve společnosti svých dvou firemních sourozenců z patnáctkové řady – dříve testovaného RCD-1520 (cd přehrávače) a v budoucnu testovaného RB-1582 (koncového zesilovače). Za interconnecty – u všech sestav – střídavě sloužily Monster Cable M1000i a KrautWire Guru S. Roli reprokabelů pak výhradně zastával model KrautWire Awakening. Talent testovaného předzesilovače jsem ověřoval ve dvou poslechových prostorách, kde ve druhé jako koncový elektronkový silnič hrál KR Audio Antares VA320. Jako zdroj signálu zde sloužil Roksan Kandy K2. Za „protivníka“ jsme postalivili tranzistorový předzesilovač KR Audio P-150, který je sice s cenou lehce pod 40 000,- přeci jenom v trochu vyšším segmentu, ale přesto by mohl být považován za vhodného soupeře.

Když začala Diana Krall svůj koncert „Live in Paris“, potěšilo mě celkově otevřené a snadno, dlouhodobě poslouchatelné podání všech tří spolupracujících přístrojů Rotel Series 15. Celkově se vyznění zvuku pohybuje trošku na té světlejší straně spektra, ovšem v přijatelné vzdálenosti od neutrality. Při výměně předzesilovače z KR Audio zvuk poněkud potemněl a co víc, oblast basu najednou dostala pevnější obrysy a důraz (tedy body k dobru), naproti tomu ale utrpěly výšky, kde to Rotel RC-1580 zvládá přeci jen lépe. Oproti P-150 je tato část spektra sice v některých okamžicích až příliš výrazná (aleopět jen v přijatelné míře), přesto vyznívá čistěji, na poslech přirozeněji a hlavně jsou k nalezení i menší detaily a dění obsažené hlouběji v pozadí nahrávky.

Velmi komplexní test přenosu (a případného pokažení) středních kmitočtů se podařilo zrealizovat pomocí „5 Masses“ (Decca, 458 386-2) od Giovanni Pierluigi da Palestriny. Jeho mše bez hudebních nástrojů ze šestnáctého století, sepsané pro mnoho hlasů ve velkých smíšených sborech vzbouzí dodnes téměř posvátné vytržení a působí na v moderní společnosti dávno zapomenuté city a hodnoty unvitř mysli. Nejen že v chrámových sborech lze dobře slyšet jak nejhlubší hlasy mužské i nejvyšší hlasy ženské a vše mezi tím, ale důležité je také to, že žádný jiný další zvuk „neruší“ čisté vnímání lidských hlasů. Ačkoliv KR Audio P-150 dokázalo vytvořit chvílemi plastičtější zvukový obraz, Rotel naopak nechal hlasy plynout přirozeněji a dynamičtěji – KR Audio jako kdyby se lehce drželo zpátky. Stejně tak se zdá, že Rotel jde pěkně k detailu, nechá vás nahlédnout do dění mezi hlasy, ukáže vzdušnost celého chrámovéo prostoru, i když občas i zde nejvyšší tóny zpívané ženskou částí mohou říznout do uší. Stejně tak zvuk nepůsobí tak příkladně kompaktně jako u P-150.

U výše zmíněné mše bylo také poučné, jakým způsobem si RC-1580 poradí s dozvukem tónů a odrazy hlasů v chrámovém prostředí, které je notným oříškem pro jakékoliv přístroje. Rotel dokáže vykreslit iluzi prostoru právě díky správnému přenosu těchto drobných detailů, kdy sice nemáte pocit vibrující obří masy vzduchu sakrálního prostoru, ale i tak je vše v pořádku. P-150 se v tomto ohledu může s Rotelem naprosto srovnávat.

Trochu příliš světlý a lehký přednes na hranici bezproblémové akceptovatelnosti (ale ne za ní) může občas maličko snížit celkový poslechový zážitek – pro mne se tak stalo třeba u díla Gustava Holsta „The Planets“, konkrétně dramaticky-dynamická část „Mars“, skrývající něco z popové přitažlivosti Williamsova soundtracku z Hvězdných válek. Přestože i nejnižší tóny vnímáte s dostatečnou intenzitou, poněkud jim chybí pevnější vykreslení a pocit, že vás „udeří“ uvnitř těla. Onu světlost přednesu by bylo možné za určitých podmínek vyrovnat nějakou vhodnou kabeláží, Rotel ovšem na tyto vlivy příliš nedá a i když se samozřejmě jeho charakter proměňuje, je to v míře tak minimální, že jakékoliv slušné kabely svou práci odvedou.

Po intenzivním zkoušení a neustálém prohazování ve mně Rotel RC-1580 zanechal víceméně samé kladné pocity. Pokud zvažujete pořízení zesilovacího prvku na úrovni cca 60 tisíc, dělený Rotel ze série 15 mohu vřele doporučit. Pokud hledáte pouze předzesilovač, pak Rotel vlastně nemá nic zvláštního čím by si mohl o své místo říct a pro mnoho lidí bude překážkou absence XLR vstupů / výstupů, které by zde přeci jen být mohly, ale také nemá nic, proč by nemohl sloužit téměř v jakémkoliv systému. K dobru je mu třeba přičíst velmi dobré výrobní zpracování, jednu z nejpříjemnějších a nejplynulejších regulací hlasitosti, s nimiž jsem se měl tu čest potkat a otevřený a čistý zvuk. K nevelkým mínusům pak patří to, že Rotel tak úplně nedokáže – jak bylo řečeno na začátku – z výsledného zvukového vzoru zmizet a že nedisponuje v této cenové kategorii již poměrně očekávatelnými XLR konektory – je to ovšem daň za to, že na 90% (a možná i více) bude sloužit pouze se svými stájovými kolegy ze stejné série, kteří jsou na tom s portovou výbavou stejně. Rotel RC-1580 je dobrý předzesilovač, který ale evidentně tvoří pouze polovinu optimálního a patří bez diskuse zásadně do tandemu s koncovým zesilovačem značky Rotel, série 15.

Kč 29 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ otevřený a čistý zvuk, plně uspokojivý na svou kategorii

+ přesná a příjemná regulace hlasitosti

ZÁPORY

- snad jen, že konstrukce je optimalizována pro využití s ostatními komponenty Series 15

- absence symetrických vstupů / výstupů, která je důsledkem výše zmíněného záporu

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Focal Diva Utopia

AQ Show 2024

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies