ROTEL Michi zesilovače

2021 12 31 TST Roksan Attessa Streaming Amplifier 1

Britský výrobce Roksan před nějakým časem spadl pod křídla jiného anglického výrobce, konkrétně Monitor Audio – do té doby trochu při zemi letící značka rozkvetla, nejnověji s komponenty řady Attessa. V jejím čele stojí moderní Attessa Streaming Amplifier, neboli jak jméno jasně říká, zesilovač se síťovými funkcemi, jakkoliv je možné ho pořídit i v „oholené“ verzi, kde je ale zachována alespoň digitální konektivita.

Obecně je vůbec Atessa Streaming Amplifier zjevně moderně směrovaný komponent – retro-futuristicky řezané rysy sází na ostré hrany a jakýsi celkově tvrdý sci-fi vzhled, který ale není neatraktivní. Centrem všeho dění je robustní multifuknční ovladač přímo uprostřed panelu, vpravo od něj je dlouhá stupnice ukazatele hlasitosti, zakončená malým výstupem na sluchátka. V levé části je vyjma spínacího tlačítka ještě trojice ovládacích knoflíků, jimž lze kupříkladu přeskakovat skladby – to pokud byste nechtěli sáhnout po malém ovladači, který je variací na téma dálkáče Apple. Aktuálně navolený vstup indikuje spíše hezký, než praktický maličký displej s piktogramy, který je tak jako všechno ostatní podsvícený retro oranžovou.

Na nevelkou zadní stranu přístroje se toho vtěsnalo poměrně dost – vlevo jsou dva páry reproduktorových výstupů, velmi těsně k nim přiléhá zemnící kolík. Z tří párů analogových vstupních cinchů je jeden určen pro gramofony s MM přenoskami, další dva jsou linkové. Doplňuje je jeden pre-out třeba pro účely bi-ampingu nebo použití subwooferu.

2021 12 31 TST Roksan Attessa Streaming Amplifier 2

O kousek dál je digitální blok – jako standard jsou tu dva koaxiální a dva optické vstupy plus Bluetooth, příplatek za streamovací verzi vám nabídne ještě ethernetové rozhraní, dva USB porty pro datové paměti a pak servisní USB konektor pro servisní účely.

Celá streamovací platforma běží na dobře známém řešení BluOS od Bluesound, používá tedy stejnou aplikaci i služby. Je to tak trošku NODE zabudovaný do zesilovače. Přes BluOS můžete ale zesilovač také plnohodnotně ovládat – hlasitost, vstupy… Zesilovač pak umí uložit tři předvolby pro BluOS, takže si jako „vstup“ můžete nastavit třeba oblíbené internetové rádio, nějaký playlist nebo prostě cokoliv, co rádi streamujete.

2021 12 31 TST Roksan Attessa Streaming Amplifier 3

Robustní tělo zesilovače s ocelovým rámem a hliníkovými panely také ukrývá bezdrátovou konektivitu, estetiku přístroje tak neruší žádné viditelné anténky. Streamovat mimo Bluetooth můžete třeba i po AirPlay 2 standardu. Ani slovo ovšem nepadlo o certifikaci pro Roon.

Zajímavostí je určitě to, že koaxiální vstupy podporují dekódování standardu MQA, zejména za účelem přehrávání MQA kódovaných CD disků na CD transportu Attessa. Digitální část pracuje s rozlišením až 24 bit / 192 kHz, limitovaná je na PCM signál.

2021 12 31 TST Roksan Attessa Streaming Amplifier 4

Zesilovač pak patří k relativně skladným – má standardní šířku 43,2 cm, hloubku 37,3 cm a výšku jen 7,6 cm, přičemž váží 10,5 kg. Jediný bližší údaj o vnitřní konstrukci, který se od výrobce dozvíte, je výkon zesilovače – 80 Wattů na kanál do 8 ohm při THD+N pod úrovní 0,1%, respektive 130 Wattů do 4 ohm.

Attessa Streaming Amplifier jsme poslouchali v pražském studiu Rodel Audio, kde k dispozici krom primárních reprosoustav Monitor Audio Silver 200, Silver 300 a Silver 500 byla k dispozici řádka modelů od KEF nebo Focal, zdrojem signálu byl Roon Nucleus a k porovnání jsme měli třeba Musical Fidelity M6si.

2021 12 31 TST Roksan Attessa Streaming Amplifier 5

Krátce jsme zkoušeli provozovat Attessa jako klasický zesilovač bez BluOS ovládání, ale komfort byl poněkud limitovaný – dálkové ovládání a piktogramy vypadají velmi pěkně, ale někdy je obyčejné tlačítko pro konkrétní úkol prostě nejlepší.

Attessa Streaming Amplifier nabízí autoritu výrazně nad úrovní své třídy, pokud jde o basovou linku – kontrabas a hluboké tóny obecně v Ellingtonově „The Mooche“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) byly ne snad přímo drtivě důrazné, ale velmi pevné, s pocitem intenzivního napětí a zněly s pěknou sytostí a barevností. Zesilovač si tak pěkně brouká, umí zachovat v hudbě pocit příjemné vřelosti a za dané peníze jako kdyby tu bylo energie na rozdávání, možná tu bas i lehoulince dominuje.

2021 12 31 TST Roksan Attessa Streaming Amplifier 10

S hlasy King’s Singers v Morleyho „Now is the month of maying“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) zacházel pak zesilovač velmi civilně, zvuk je tu příjemně transparentní a vlastně celkově civilní, ani měkký, ani tvrdý, ani vřelý, ani studený, snad nepatrně sušší. Srozumitelnost je na dobré úrovni, což by mohlo souviset s celkovým pocitem pěkné detailnosti, nebo možná jakési celkové jasnosti.

Na cinkání činelů v „Blowin‘ Free“ od Wishbone Ash („Argus“ | 1991 | MCA | MCAD 10234) bylo znát lehce jadrnější, tvrdší projev zesilovače, nicméně není agresivní, spíše přímočarý a dosti živý, leč kontrolovaný. Snad se ale díky tomu Attessa Streaming Amplifier nutně úplně nehodí pro reprosoustavy, které jsou řízné na nejvyšších oktávách již samy od sebe, případně vám také ukáže nahrávky, které mají „tam nahoře“ nějaký problém. Ale je fakt, že zesilovač také (ale nejen) díky tomu zdánlivě nabízí obrovské množství energie.

2021 12 31 TST Roksan Attessa Streaming Amplifier 12

S ohledem na řečeno už je asi jasné, že energický, důrazný, utažený a průbojný styl Attessa Streaming Amplifier umí dát pěkně najevo živost a dynamiku skladeb – opět bychom se nebáli říct, že výrazněji, než konkurence. Zesilovač má také slušnou kontrolu, nejen autoritu. Loussierova verze Händelovy „Suite for keyboard Vol. 2, No. 4 in D minor, HWV 437: Variation No. 2“ („Baroque Favorites“ | 2001 | Telarc | 0089408351624) je mocně a mohutně nahraná a Roksan tyto její aspekty umí pěkně prodat, umí navíc zatáhnout pěkně od podlahy a pocit sílu a šmrncu je v dané třídě nadstandardní.

Bohatší basový základ a jadrnější nejvyšší pásmo propůjčují Attessa Streaming Amplifier zdání opravdu velké detailnosti, když pak uvyknete danému charakteru, tak se prvotní efekt samozřejmě trochu rozmělní. Nicméně v komplexní Rossiniho „Finaletto: Di si felice innesto“ („Ill barbiere di Siviglia“ | 1995 | Philips | 446 448 2) je cítit dobrá schopnost udržet ohraničení nástrojů a celých sekcí, hudba zní lehce sušším a analytičtějším způsobem, nicméně není strohá nebo emočně odtažitá. V rámci třídy Attessa Streaming Amplifier funguje solidně.

2021 12 31 TST Roksan Attessa Streaming Amplifier 14

Pevný a sebevědomý přednes také dobře prezentuje rozložení hudební scény v nahrávce – Mussorgského „Noc na Lysé hoře“ v podání Moscow Radio & TV Symphony Orchestra („Classical Sampler“ | 1987 | MFSL | UDCD 502) nebyla prezentovaná v nějak výrazně rozlehlém zvuk, ale silný a konkrétní přednes nabízí v kontextu dané úrovně opravdu výtečnou organizaci v pravolevém, částečně už ale také v předozadním směru. Reprodukce je přehledná a pěkně konkrétní, soustředěná.

Do poklidné, jemné a křehké „Christmas Day“ Robina Gibba („Titanic Requiem“ | 2012 | Rhino | 2564661065) vnesl Attessa Streaming Amplifier pevnost a jistotu, ženský hlas zněl jasně a energicky, třeba nejvyšší tóny fléten zní lehce tvrději, ale přesto se nezdálo, že by lezly na nervy. Jsou dost bezprostřední a může tak záviset na konkrétní nahrávce a konkrétních reprosoustavách, zda míra intenzity nepřekročí rozumné meze. Celkově je ale přednes zábavný, živý, lehký a v kontextu třídy 30 – 40 tisíc nadprůměrně suverénní.

2021 12 31 TST Roksan Attessa Streaming Amplifier 8

Attessa Streaming Amplifier od britských Roksan je příjemným překvapením v jejich portfoliu jinak trochu svébytně pojatých produktů. Je to moderní, šik přístroj s širokou výbavou – zejména zvolíte-li implementovanou platformu BluOS, což je vlastně úplně optimální cesta nejen k modernímu poslechu, ale i ke komfortnímu ovládání. Zesilovač Attessa Streaming Amplifier ale obstojí v kategorii 30 – 40 tisíc i sám o sobě, zejména díky své solidní plnosti, ráznosti, údernosti a čistotě. Má tak trochu svůj styl, ale pokud máte rádi pevnou a energickou prezentaci hudby, nevynechte z výběru Attessa Streaming Amplifier, stojí rozhodně za to.

Kč 47 990,- - streamovací verze

Kč 32 990,- - verze bez síťových služeb

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bytelné provedení

+ velmi široká konektivita

+ komfort BluOS

+ autorita a údernost výrazně nad standardy třídy

+ živost a dynamika

ZÁPORY

- komfort ovládání bez BluOS platformy je kompromisní

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodelaudio.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

McIntosh TradeUp Program

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

HEXMAT

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

- [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
RME ADI-2 DAC FS [3]
Teac NT-503
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies