800 150 dynaudio partner

2019 02 17 TST Monitor Audio Silver 200 1

Jedna z tradičních britských značek Monitor Audio, působící na trhu po více než čtyři dekády, pojmenovává jednotlivé řady svých reprosoustav (většinou) po drahých kovech - přesně uprostřed katalogu pak stojí řada Silver, vyráběná aktuálně v již šesté generaci. Přesně v jejím prostředku zase najdete (relativně) kompaktní sloupek Silver 200.

Že jde o produkt z fabriky Monitor Audio, to poznáte na první pohled, dost možná stejně jako to, že jde o britský design. Elegantní sloupky mají klasický obdélníkový půdorys, zjemněný mírným zaoblením vertikálních hran. Tři vpředu osazené měniče jsou zakomponované bez viditelných šroubů a se zjevnou péčí nejen o funkčnost, ale také o design. Celý kabinet z MDF profilů s pěknou povrchovou úpravou stojí na diagonálně orientovaných kovových nožkách, zajišťujících stabilitu.

Pohled zezadu vám odkryje dvojici bassreflexových nátrubků systému HiVe II s výrazným prořezáváním pro zklidnění proudění vzduchu, stejně jako trojici masivních šroubů. Dole u základny jsou pak v kapkovitě tvarovaném poli zasazené čtyři standardní reproterminály.

2019 02 17 TST Monitor Audio Silver 200 2

Měniče zasazené v přední straně ozvučnice jsou přitlačované tyčemi procházejícími celou hloubkou kabinetů (a proto ony šrouby na zadní straně), což zřetelně potlačuje nežádoucí vibrace a tím zlepšuje výkon reproduktorů.

Nejvyšší tóny hraje zlatavě zbarven kopulka o klasickém průměru 2,5 cm, ukrytá za moderně působící krycí mřížkou. Materiálem je tradiční firemní C-CAM, neboli vrstvičkou keramiky zpevněná slitina hliníku a hořčíku. V pohonném systému jsou použity neodymové magnety.

2019 02 17 TST Monitor Audio Silver 200 3

Dva spodní měniče jsou pak identické, kónusy membrán jsou ukotvené na obráceném závěsu a od jejich okrajů jsou patrné drobné prohlubně jako u golfového míčku, které tu mají za úkol zpevnit celý povrch. 13,3 cm široké membrány jsou také vyrobeny z materiálu C-CAM.

Silver 200 jsou koncipovány jako dvou a půl pásmové s přechodovými frekvencemi na 700 a 2 900 Hz, horní měnič tedy slouží jako středobas a ten spodní jako čistý basák. Každý z reproduktorů má vlastní pracovní komoru a jinak naladěný bassreflex.

2019 02 17 TST Monitor Audio Silver 200 5

Že jsou Silver 200 kompaktní, to v číslech znamená výšku 91,8 cm, šířku 23,2 cm a hloubku 30,7 cm (poslední dva rozměry bez vyčuhujících nožek) s tím, že váha činí 14,6 kg.

Výrobce udává frekvenční rozsah 38 - 35 000 Hz (-6 dB), charakteristickou citlivost 89 dB / W / m a jmenovitou impedanci 8 ohm s přiznaným poklesem na 4,7 ohmu.

2019 02 17 TST Monitor Audio Silver 200 6

Monitor Audio Silver 200 jsme poslouchali v pražském studiu Rodel Audio, kde jim společnost dělaly zesilovače Primare I15 Prisma nebo třeba Marantz PM-14S1 či Accustic Arts Mono II, ale třeba i předzesilovač Primare PRE32 nebo SACD přehrávač Marantz SA-14S1. Srovnávat jsme mohli s Monitor Audio Silver 300 nebo Fischer&Fischer SN-170. Propojeno bylo kabeláží Cardas a AudioQuest.

Reprosoustavy Monitor Audio jsou známé svou chutí hrát v basovém spektru a nejinak je tomu i u Silver 200. Ze svých poměrně štíhlých rozměrů dokázaly nabídnout v "By Your Side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | epic | 500766 2) mocnou porci basů v měkké, houpavé a bohaté podobě. Zvuk snadno naplní celý středně velký a určitě i veliký prostor, bas vás obejme a je v něm cítit vřelost a pružnost - rozhodně je tu značný wow efekt, spousta energie a tělesnost a hutnost. Pravdou nicméně je, že čím pevnější a lépe kontrolující zesilovač k Silver 200 připojíte, tím rozhodně lépe.

2019 02 17 TST Monitor Audio Silver 200 12

Také střední pásmo, třeba zpěv Diany Krall v "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469), nese typický firemní charakter - bohatost, barevnost, lehce sladší a vřelejší styl, ale také celkově moc hezké podání a pocit solidní kompaktnosti a čistoty. Není to jen efektní zvuk co do velikosti a plnosti, ale je to pěkně kultivovaná a uvolněná reprodukce, která se příjemně poslouchá, hlas hladí a přesto je v něm jiskra a pevnost. Je to vůbec solidně vyladěné podání, ne snad neutrální, ale velmi "lidské".

Cinkot činelů v "Question and Answer" Pata Methenyho, Davea Hollanda a Roye Haynese ("Question and Answer" | 2008 | Nonesuch | 7559-79910-0) byl zřetelný, nepřehnaný, ale znělý, jasný a pocitově lehounce posunutý kupředu, snad jen dozvuk v nejvyšších polohách se zdál trochu kratší a zjemnělý. I barva kovu byla pěkná, bohatá, ševel činelu je už velmi solidně oddělený a má strukturu. Není to audiofilská delikátnost s dokonale zařezávajícími jednotlivými tóny, ale rozhodně je tu velmi slušná čistota a hlavně celkově hezké, příjemné podání.

2019 02 17 TST Monitor Audio Silver 200 9

Jak už bylo naznačeno, Silver 200 jsou schopné velmi snadno naplnit prostor hudební energií a díky svému plnotučnému charakteru působí velmi živě a velmi dynamicky i ve špičkách Janáčkovy "Symfoniety" ("Rok české hudby" | 2004 | Panter Praha | TU 0002-2). Objemem zvuku reprosoustavy snadno překonají úvodní očekávání, byť to není takový ten fyzicky důrazný přednes. Přednes je nadýchaný a máte pocit, že všechno dýchá a že tak nějak snadno, nekomplikovaně plyne.

"Like a Rolling Stone" od Barb Jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386) byla pěkně prokreslená, reprosoustavy mají slušné rozlišení, byť ho neprezentují v nějakém ultimativně transparentním stylu, ale spíše v plném a hladkém zvuku. Nicméně už od mohutných basů drží v dění pořádek, oddělují tóny s lehkostí a zejména ve středech a výškách je organizace výtečná, všechno je čitelné, dobře poskládané, organické a pocitově blízké - snad i díky tomu, že zvuk jako kdyby se rozkládal před reprosoustavami, doslova na dosah ruky.

2019 02 17 TST Monitor Audio Silver 200 14

Nástroje kapely Johna Illsleyho v "Railway Tracks" ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) byly dobře rozprostřené po velké scéně, opět proporčně větší, než by objem ozvučnic napovídal. Reprosoustavy už umí zmizet z poslechového prostoru, hudba se rozkládá kolem nich. Není to, pravda, zaříznutý hologram s dokonalými konturami, je to trošku rozmáchlé, ale zase je tu pocit vzdušnosti a lehkosti a také solidní spojitosti, s nimiž se scéna do prostoru přenáší.

Největší kouzlo řady Silver, můžeme-li soudit po setkání s jednotlivými modely, je v celkové muzikálnosti, v chuti, s jakou Silver 200 hrají cokoliv - klidná a jemná "Ještě kousek" Báry Zmekové ("Ještě kousek" | 2013 | Jámor) byla náramná. Plnotučná, objímající, mohutná od nejspodnějších tónů kontrabasu a jasná v pásmu kolem vokálu. A přestože nahrávka má velmi řízné sykavky, Silver 200 jsou v tomto ohledu velmi tolerantní, nic netahá za uši, je to takový mile měkký, hladký a lehce vřelejší zvuk, kterým proniká hudba samotná, ale bez nepříjemností.

2019 02 17 TST Monitor Audio Silver 200 13

Monitor Audio Silver 200 jsou velmi důstojné sloupky střední třídy, ideální pro ty, kteří preferují barevnost, plnost a mohutnost zvuku s rozsahem pěkně od podlahy, aniž by kvůli tomu musely v místnosti být obrovské ozvučnice. Silver 200 jsou příjemně muzikální, se zvukem lehce preferujícím nejhlubší pásmo a hlavně velmi tolerantní k jakékoliv nahrávce díky celkově vřelému, hebkému a jemnému ladění. Jsou to, dalo by se říct, reprosoustavy pro každého, snadno začlenitelné do interiéru, stejně jako snadno poslouchatelné za prakticky jakýchkoliv podmínek. Vzhledem k mohutnosti spodního pásma je dobré spojit reprosoustavy s co nejpevnější elektronikou, aby si zvuk udržel kontury - jinak je ale soužití se Silver 200 mimořádně příjemné.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 02 17 TST Monitor Audio Silver 200 m1

Na naměřené frekvenční odezvě je rozhodně překvapivé to, že ač štíhlé, začínají Silver 200 v reálu hrát od nějakých 35 Hz, nad úrovní 100 Hz je patrné jisté zdůraznění, peak na 300 a propad na 500 Hz lze zase přiřadit k módům místnosti, čímž lze říct, že od cca 150 do 16 000 Hz je přednes reprosoustav příkladně vyrovnaný. Nad 16 kHz je patrný pozvolný ústup energie, jeho část lze opět přiřknout zatlumení místnosti. Celkově je ale patrné, že basové spektrum má mírný nadbytek energie, v praxi je to nicméně v reálném světě velmi solidní měření.

2019 02 17 TST Monitor Audio Silver 200 m2

Křivka impedance (červená) se drží nad hranicí 5 ohm v celém svém průběhu, sedlo na 45 Hz naznačuje frekvenci naladění bassreflexu. Křivka je velmi poklidná, prostá jakýchkoliv náznaků rezonancí nebo jiných potenciálně zkreslujících artefaktů. Také průběh elektrické fáze (černá) je velmi spořádaný - v žádném okamžiku nevybočuje z velmi přijatelných mezí, nejsou tu patrné žádné prudké změny. Celkově jsou Monitor Audio Silver 200 velmi bezproblémovými reprosoustavami a nevyžadují žádné speciální ohledy stran elektroniky.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 39 990,-

Kč 44 990,- - černý lesk

Kč 65 000,- - Primare I15 Prisma + Monitor Audio Silver 200

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ mohutný a energický bas

+ hladký, barevný zvuk

+ vřelejší, příjemný charakter

+ solidní čistota

+ dobré zpracování

ZÁPORY

- přes skladné rozměry jsou i ve střední místnosti nakloněné směrem k basům

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio