2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 1

Německá značka Lindemann vznikla v roce 1993 s tím, že chce být otevřená nejaktuálnějším trendům - v návrhu obvodů, ve výrobní technice i v dalších trendech, jakým je dnes kupříkladu DSD. Za více než 25 let existence se pak v portfoliu objevily třeba i jedny z prvních dostupných zesilovačů s rychlou proudovou zpětnou vazbou, jedny z prvních CD přehrávačů s re-samplingem nebo třeba první v Německu vyráběný SACD přehrávač. Před více než deseti lety se pak firma zaměřila hodně na takzvané "počítačové audio", čímž definovala i svou aktuální nabídku, rozdělenou na "větší" řadu musicbook a menší Limetree.

Slovem "menší" se tu pak myslí skutečně fyzické rozměry komponentů - jestliže výrobky musicbook mají víceméně proporce skutečné knihy, Limetree jsou minikomponenty velikosti mužské dlaně. Lindemann pak jistě není první firmou, která nabízí nevelké komponenty s jasně definovanými rolemi, z nichž si zájemce může poskládat kompaktní systém.

Jedním ze čtyř aktuálně dostupných modelů je krabička s všeříkajícím názvem Limetree Headphone - v moc pěkně zpracovaném kovovém šasi s gravírovaným listem na horní straně se skrývá elektronika s třemi analogovými cinchovými vstupy a dokonce jedním výstupem (regulovaným, takže Limetree Headphone může fungovat i jako jednoduchý předzesilovač), jak vám ukáže pohled na zadní stranu. Pohodlí skutečně minimálního rozměru je trochu vykoupeno nutností někam uložit externí 5V napájecí zdroj.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 2

Pohled zepředu pak krášlí netypický dřevěný ovladač hlasitosti, vedle kterého jsou tři žlutavé diody pro označení toho kterého aktivního vstupu, kousek vedle je 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a na kraji panelu vedle hlavní stavové diody je maličká páčka, která delším zvednutím přístroj zapne / vypne, kratším pak přepíná mezi vstupy.

Důležitý "detail" objevíte po otočení komponentu "na záda" - ve spodní části je totiž otvor, otevírající přístup ke trojici přepínačů, které můžete podle názorného schémátka nastavit tak, aby parametry sluchátkového výstupu a hlavně regulace hlasitosti odpovídaly co nejvíce právě vašim sluchátkům. Limetree Headphone má čtyři provozní režimy - pro sluchátka s impedancí 30 - 50 ohm, 50 - 100 ohm, 100 - 200 ohm a 200 ohm a více. V prvním jmenovaném nastavení se nicméně nezdálo, že by ani 16 ohmová sluchátka představovala nějaký problém.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 3

O konkrétnějších technologických řešeních se Lindemann příliš nezmiňuje, nicméně v obecné rovině se dozvíte o jejich snaze využít naplno výhody moderní miniaturizace, díky níž se dají využít malé komponenty a mimořádně krátké signálové dráhy. Regulace hlasitosti má mít svůj původ ve studiovém světě a má zaručovat minimální ztráty i u velmi malých signálů. Po chvíli pátrání zjistíte, že jde o obvod MUSES 72320, pracující v digitální doméně navzdory celkové plně analogové koncepci.

Proudové zesílení mají na starosti diskrétní buffery, pracující v čisté třídě A bez zpětné vazby. Velkou péči prý výrobce věnoval čistotě napájecího zdroje - externí transformátor má medicínskou kvalitu a tedy velmi dobrou izolaci. To spolu s napájecím filtrem a napěťovými regulátory má zajistit dokonale čisté napájení.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 4

Lindemann Limetree Headphone váží pouhých 295 gramů při šířce 10,7 cm, výšce 4 cm a hloubce 13 cm. Udávaný odstup signálu je přes 98 dB u 600 ohmových sluchátek, celkové zkreslení (bez bližší specifikace) pod 0,001% na výstupu 0,5 V a frekvenční odezva by v pásmu -3 dB měla být 1 - 300 000 Hz.

Lindemann Limetree Headphone jsme zkoušeli primárně s jeho stájovým kolegou Limetree Network, ale třeba i s Teac NT-503, OPPO UDP-503 nebo Cambridge CXC / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Sluchátkový výstup jsme mohli porovnávat jak s OPPO, tak s Teac, tak třeba s Chord Mojo nebo Apogee Groove. Poslouchalo se přes Koss Porta Pro CZ, Sennheiser HD 26 Pro nebo beyerdynamic Amiron Home a AudioQuest NightOwl Carbon. O používaným příslušenství a filtrech více v pravém sloupci -->.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 5

Pokud si potrpíte na takový ten silný a dominantní sluchátkový bas, vyrovnaný a velmi kontrolovaný, neefektní způsob, jakým Limetree Headphone předestírá mohutné spodní tóny v Cohenově "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262), patrně nebude tak úplně pro vás. Popravdě je potřeba si uši na ten menší objem a utažený, audiofilský zvuk trochu "zkalibrovat". Basa byla nicméně solidně artikulovaná a jednotlivé tóny dobře definované, jen zdaleka nebyly basy tak dominantní a rozmáchlé, jak obvykle u této skladby vyznívají - kontrola je tu rozhodně postavena vysoko nad efekt.

Střední pásmo je pak opravdu moc pěkně čitelné a čisté, velmi přirozeně co do tonality i pocitu těla vyzníval vokál Amber Rubarth v její "Full Moon in Paris" ("Burmester Selection Vol. 1" | 2017 | InAkustik | INAK 7804). Máte jasný pocit, že vokál ze skladby vystupuje s lehkostí a kultivovaností, která odpovídá více cenové hladině přístroje než jeho zprvu jistě trochu překvapující malosti. Je to nicméně plnohodnotný, solidní a důstojný hi-fi zvuk.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 7

Na cinkotu činelů v "Shiny Stockings" Boba Larka a DePaul University Jazz Ensemble ("XLO Test and Burn-in CD" | 1999 | Reference Recordings | RX-1000) zase oceníte něco, co lze popsat jako nevtíravou analytičnost. Rozlišení Limetree Headphone je skutečně slušné a s odpovídajícími sluchátky dokáže velmi solidně oddělit jednotlivé tóny, stejně jako nechat vyniknout znělost kovových nástrojů, aniž by to ale znamenalo jejich nacinkanou dominanci.

Tu správnou dynamiku měly rozličné bubínky v "Percussion Du Africa" (Dununba | "AUDIO Digital Masters III" | 2010 | STS Digital | 11-10) přeci jenom až při trošku vyšší hlasitosti; respektive Lindemann ve své skutečně příkladné neefektnosti nedisponuje takovým tím "nadupaným" zvukem, který ve sluchátkách skutečně může být zajímavý. Zesilovač přesto umí vystihnout solidně dynamické kontrasty nahrávky, aniž by musel tlačit zvuk přehnaně kupředu. Oceníte také citlivější sluchátka, pak jsou údery ideálně dynamické a výbušné.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 8

V interpretaci slovanské chorální skladby Cantus ex Corde ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) vnímáte na jedné straně zvuk jako celistvou plochu, na druhou stranu se do ní dokážete ponořit a "vylovit" onen pocit mnohohlasé autenticity. Lindemann vám nic nepodsouvá, na nic netlačí, skutečně jen jako kdyby upravil na příchozím signálu hlasitost - jak dobrý zdroj použijete, tak dobré rozlišení pronikne až k vašim uším. Sám Limetree Headphone pak nabízí neokázalost, ale ceně plně odpovídající organizovanost a čitelnost a zejména skutečnost, že v uších neslyšíte žádné šumění či pískání, že v pozadí je velmi dobré ticho a "černo", zakládá dobré podmínky pro vnímání detailů.

Rozhodně velmi dobře vyzněl v jakýchkoliv sluchátkách prostor hudební scény v "The Dance" od Floriana Couteta a Smart is Brass ("Räumlichkeit und Transparenz" | 2015 | stereoplay). Vnímáte pěkné roztažení scény pocitově až za sluchátka, mimo hlavu a hlavně dobré, byť opět tak trochu zvláštně neokázalé až nenápadné, rozložení nástrojů v pravolevém i předozadním směru.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 9

Zvuk lehce efektní "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byl možná v celkovém podání maličko sušší a napjatejší, ale zato pevně a klidně vedený, přehledný, dobře srozumitelný, frekvenčně vyrovnaný a vůbec blízko takovému tomu "neutrálu", kdy komponent do zvuku sám sebe promítá jen minimálně - i proto třeba na této konkrétní podobě slavné nahrávky zřetelně vystupovala ostrost nejvyšších tónů, aniž by to ale bylo nesnesitelné. Byla to prostě autenticky podaná informace.

Lindemann Limetree Headphone je možná minikomponent, ale schopný je stejně jako jakýkoliv jiný sluchátkový zesilovač podobné cenové hladiny v libovolné velikosti. Má nevýhodu plně analogové koncepce, kdy svůdná myšlenka stolního spojení s počítačem bude vyžadovat ještě další komponent, na druhou stranu má výhodu možnosti připojení tří různých komponentů a ještě regulace hlasitosti třeba pro koncový stupeň nebo aktivní reprosoustavy. Je to tedy trochu jinak koncipovaný komponent, ať už svou konektivitou, nebo svým neutrálním, minimalistickým zvukovým charakterem, kdy nechává v uhlazeném, audiofilsky utaženém a velmi kultivovaném zvuku vyniknout ostatní, tedy nahrávku a předřazené komponenty, stejně jako připojená sluchátka. Možná tak budete muset jeho nestrannosti zprvu přivykat, ale za prozkoumání určitě stojí.

Kč 15 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělé zpracování

+ možnost přizpůsobení sluchátkům

+ možnost využít regulovaný výstup

+ vyrovnaný a klidný přednes

ZÁPORY

- menší síla basového spektra

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio