2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 1

Německá značka Lindemann vznikla v roce 1993 s tím, že chce být otevřená nejaktuálnějším trendům - v návrhu obvodů, ve výrobní technice i v dalších trendech, jakým je dnes kupříkladu DSD. Za více než 25 let existence se pak v portfoliu objevily třeba i jedny z prvních dostupných zesilovačů s rychlou proudovou zpětnou vazbou, jedny z prvních CD přehrávačů s re-samplingem nebo třeba první v Německu vyráběný SACD přehrávač. Před více než deseti lety se pak firma zaměřila hodně na takzvané "počítačové audio", čímž definovala i svou aktuální nabídku, rozdělenou na "větší" řadu musicbook a menší Limetree.

Slovem "menší" se tu pak myslí skutečně fyzické rozměry komponentů - jestliže výrobky musicbook mají víceméně proporce skutečné knihy, Limetree jsou minikomponenty velikosti mužské dlaně. Lindemann pak jistě není první firmou, která nabízí nevelké komponenty s jasně definovanými rolemi, z nichž si zájemce může poskládat kompaktní systém.

Jedním ze čtyř aktuálně dostupných modelů je krabička s všeříkajícím názvem Limetree Headphone - v moc pěkně zpracovaném kovovém šasi s gravírovaným listem na horní straně se skrývá elektronika s třemi analogovými cinchovými vstupy a dokonce jedním výstupem (regulovaným, takže Limetree Headphone může fungovat i jako jednoduchý předzesilovač), jak vám ukáže pohled na zadní stranu. Pohodlí skutečně minimálního rozměru je trochu vykoupeno nutností někam uložit externí 5V napájecí zdroj.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 2

Pohled zepředu pak krášlí netypický dřevěný ovladač hlasitosti, vedle kterého jsou tři žlutavé diody pro označení toho kterého aktivního vstupu, kousek vedle je 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a na kraji panelu vedle hlavní stavové diody je maličká páčka, která delším zvednutím přístroj zapne / vypne, kratším pak přepíná mezi vstupy.

Důležitý "detail" objevíte po otočení komponentu "na záda" - ve spodní části je totiž otvor, otevírající přístup ke trojici přepínačů, které můžete podle názorného schémátka nastavit tak, aby parametry sluchátkového výstupu a hlavně regulace hlasitosti odpovídaly co nejvíce právě vašim sluchátkům. Limetree Headphone má čtyři provozní režimy - pro sluchátka s impedancí 30 - 50 ohm, 50 - 100 ohm, 100 - 200 ohm a 200 ohm a více. V prvním jmenovaném nastavení se nicméně nezdálo, že by ani 16 ohmová sluchátka představovala nějaký problém.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 3

O konkrétnějších technologických řešeních se Lindemann příliš nezmiňuje, nicméně v obecné rovině se dozvíte o jejich snaze využít naplno výhody moderní miniaturizace, díky níž se dají využít malé komponenty a mimořádně krátké signálové dráhy. Regulace hlasitosti má mít svůj původ ve studiovém světě a má zaručovat minimální ztráty i u velmi malých signálů. Po chvíli pátrání zjistíte, že jde o obvod MUSES 72320, pracující v digitální doméně navzdory celkové plně analogové koncepci.

Proudové zesílení mají na starosti diskrétní buffery, pracující v čisté třídě A bez zpětné vazby. Velkou péči prý výrobce věnoval čistotě napájecího zdroje - externí transformátor má medicínskou kvalitu a tedy velmi dobrou izolaci. To spolu s napájecím filtrem a napěťovými regulátory má zajistit dokonale čisté napájení.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 4

Lindemann Limetree Headphone váží pouhých 295 gramů při šířce 10,7 cm, výšce 4 cm a hloubce 13 cm. Udávaný odstup signálu je přes 98 dB u 600 ohmových sluchátek, celkové zkreslení (bez bližší specifikace) pod 0,001% na výstupu 0,5 V a frekvenční odezva by v pásmu -3 dB měla být 1 - 300 000 Hz.

Lindemann Limetree Headphone jsme zkoušeli primárně s jeho stájovým kolegou Limetree Network, ale třeba i s Teac NT-503, OPPO UDP-503 nebo Cambridge CXC / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Sluchátkový výstup jsme mohli porovnávat jak s OPPO, tak s Teac, tak třeba s Chord Mojo nebo Apogee Groove. Poslouchalo se přes Koss Porta Pro CZ, Sennheiser HD 26 Pro nebo beyerdynamic Amiron Home a AudioQuest NightOwl Carbon. O používaným příslušenství a filtrech více v pravém sloupci -->.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 5

Pokud si potrpíte na takový ten silný a dominantní sluchátkový bas, vyrovnaný a velmi kontrolovaný, neefektní způsob, jakým Limetree Headphone předestírá mohutné spodní tóny v Cohenově "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262), patrně nebude tak úplně pro vás. Popravdě je potřeba si uši na ten menší objem a utažený, audiofilský zvuk trochu "zkalibrovat". Basa byla nicméně solidně artikulovaná a jednotlivé tóny dobře definované, jen zdaleka nebyly basy tak dominantní a rozmáchlé, jak obvykle u této skladby vyznívají - kontrola je tu rozhodně postavena vysoko nad efekt.

Střední pásmo je pak opravdu moc pěkně čitelné a čisté, velmi přirozeně co do tonality i pocitu těla vyzníval vokál Amber Rubarth v její "Full Moon in Paris" ("Burmester Selection Vol. 1" | 2017 | InAkustik | INAK 7804). Máte jasný pocit, že vokál ze skladby vystupuje s lehkostí a kultivovaností, která odpovídá více cenové hladině přístroje než jeho zprvu jistě trochu překvapující malosti. Je to nicméně plnohodnotný, solidní a důstojný hi-fi zvuk.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 7

Na cinkotu činelů v "Shiny Stockings" Boba Larka a DePaul University Jazz Ensemble ("XLO Test and Burn-in CD" | 1999 | Reference Recordings | RX-1000) zase oceníte něco, co lze popsat jako nevtíravou analytičnost. Rozlišení Limetree Headphone je skutečně slušné a s odpovídajícími sluchátky dokáže velmi solidně oddělit jednotlivé tóny, stejně jako nechat vyniknout znělost kovových nástrojů, aniž by to ale znamenalo jejich nacinkanou dominanci.

Tu správnou dynamiku měly rozličné bubínky v "Percussion Du Africa" (Dununba | "AUDIO Digital Masters III" | 2010 | STS Digital | 11-10) přeci jenom až při trošku vyšší hlasitosti; respektive Lindemann ve své skutečně příkladné neefektnosti nedisponuje takovým tím "nadupaným" zvukem, který ve sluchátkách skutečně může být zajímavý. Zesilovač přesto umí vystihnout solidně dynamické kontrasty nahrávky, aniž by musel tlačit zvuk přehnaně kupředu. Oceníte také citlivější sluchátka, pak jsou údery ideálně dynamické a výbušné.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 8

V interpretaci slovanské chorální skladby Cantus ex Corde ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) vnímáte na jedné straně zvuk jako celistvou plochu, na druhou stranu se do ní dokážete ponořit a "vylovit" onen pocit mnohohlasé autenticity. Lindemann vám nic nepodsouvá, na nic netlačí, skutečně jen jako kdyby upravil na příchozím signálu hlasitost - jak dobrý zdroj použijete, tak dobré rozlišení pronikne až k vašim uším. Sám Limetree Headphone pak nabízí neokázalost, ale ceně plně odpovídající organizovanost a čitelnost a zejména skutečnost, že v uších neslyšíte žádné šumění či pískání, že v pozadí je velmi dobré ticho a "černo", zakládá dobré podmínky pro vnímání detailů.

Rozhodně velmi dobře vyzněl v jakýchkoliv sluchátkách prostor hudební scény v "The Dance" od Floriana Couteta a Smart is Brass ("Räumlichkeit und Transparenz" | 2015 | stereoplay). Vnímáte pěkné roztažení scény pocitově až za sluchátka, mimo hlavu a hlavně dobré, byť opět tak trochu zvláštně neokázalé až nenápadné, rozložení nástrojů v pravolevém i předozadním směru.

2019 08 31 TST Lindemann Limetree Headphone 9

Zvuk lehce efektní "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byl možná v celkovém podání maličko sušší a napjatejší, ale zato pevně a klidně vedený, přehledný, dobře srozumitelný, frekvenčně vyrovnaný a vůbec blízko takovému tomu "neutrálu", kdy komponent do zvuku sám sebe promítá jen minimálně - i proto třeba na této konkrétní podobě slavné nahrávky zřetelně vystupovala ostrost nejvyšších tónů, aniž by to ale bylo nesnesitelné. Byla to prostě autenticky podaná informace.

Lindemann Limetree Headphone je možná minikomponent, ale schopný je stejně jako jakýkoliv jiný sluchátkový zesilovač podobné cenové hladiny v libovolné velikosti. Má nevýhodu plně analogové koncepce, kdy svůdná myšlenka stolního spojení s počítačem bude vyžadovat ještě další komponent, na druhou stranu má výhodu možnosti připojení tří různých komponentů a ještě regulace hlasitosti třeba pro koncový stupeň nebo aktivní reprosoustavy. Je to tedy trochu jinak koncipovaný komponent, ať už svou konektivitou, nebo svým neutrálním, minimalistickým zvukovým charakterem, kdy nechává v uhlazeném, audiofilsky utaženém a velmi kultivovaném zvuku vyniknout ostatní, tedy nahrávku a předřazené komponenty, stejně jako připojená sluchátka. Možná tak budete muset jeho nestrannosti zprvu přivykat, ale za prozkoumání určitě stojí.

Kč 15 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělé zpracování

+ možnost přizpůsobení sluchátkům

+ možnost využít regulovaný výstup

+ vyrovnaný a klidný přednes

ZÁPORY

- menší síla basového spektra

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies