Firmu Yamaha asi není třeba blíže představovat, její typické logo se objevuje na patrně nejrozmanitějším rozsahu produktů, který si jen lze představit. Ostatně, která jiná značka na světě se objevuje na motorkách, lodích, generátorech, hudebních nástrojích a také spotřební elektronice? Žádná? Správně. Navíc patří tato dnes obrovská korporace k nejstarším firmám v oboru – první zmínky pochází až z roku 1887, byť oficiálně se první prezident regulérní firmy objevil až v roce 1955. Na konci 19. století se jméno Yamaha (podle Torakusu Yamahy) objevilo v souvislosti s opravou varhan.

O 10 let později společnost již varhany nejen opravovala, ale také vyráběla a přidala k výrobě i harmoniky. I to je důvod, proč jsou v logu tři spojené ladičky. Díky práci s kovy přišla také myšlenka na nové slitiny a odtud už byl jen krůček do v padesátých letech bujícího automobilového průmyslu. No a někdy v hloubi 20. století se také začala objevovat reprodukční technika, jejíž pověst vyvrcholila v 80. letech, kdy patřila Yamaha mezi producenty toho nejlepšího na trhu. Na chvíli pak sice značka usnula, ale v druhé dekádě 21. století se situace mění a opět se objevuje prvotřídní elektronika, ale i dostupné produkty.

Mezi dostupné, ale veskrze chválené pak patří R-N500, dvoukanálový receiver se síťovými funkcemi, spojující v jednom šasi všechny populární vstupy digitálního (ale i analogového) moderního světa zvukové reprodukce – jmenovitě tedy streamování (AirPlay, UPnP, internetová rádia a zahraniční služby), D/A převodník, analogový dvoukanálový zesilovač (včetně gramofonového předzesilovače) a USB konektor pro flash disky a produkty Apple. Už od pohledu jasně zařadíte tenhle model do rodiny Yamaha – ostré hrany, narušené jen kulatostí několika ovládacích prvků, výrazná tlačítka, přiznaná mechaničnost přístroje a na pohled robustní stavba.

Pevná stavba není vlastně ani tak dojem na pohled, přístroj při rozměrech 43,5 x 15,1 x 38,7 cm (š x v x h) váží téměř 10 kg. Výborný pocit získáte i na dotek, jedinou drobnou výjimkou je čtveřice úzkých zkosených kvádříků, sloužících pro ovládání tónových korekcí. Tyto ovladače totiž nejsou z nějakého důvodu kovové, ale plastikové, i když povrchový dekor beze zbytku odpovídá hliníku čelního panelu, takže dokud si nesáhnete, ani vás to nenapadne. Chod vše tlačítek včetně těchto je ale velmi příjemný – dokonce je tu lehoučký odpor, díky kterému je práce s nimi příjemná a přesná. A že pokud chcete, můžete všechny funkce R-N500 ovládat právě přes čelní panel, ani nebudete muset používat dálkové ovládání (nebo dodávanou aplikaci pro chytré telefony a tablety na platformách Android a iOS – ta je mimochodem docela příjemná, rychlá a přehledná).

Vizuální dominantou je tu nevysoký centrálně umístění displej s bílými, tenkými a velmi snadno čitelnými znaky. Pod ním je desítka maličkých tlačítek, jimiž budete ovládat hlavně rádio a zobrazení displeje. Ještě níže jsou symetricky rozložená již zmiňované ovladače pro korekci basů, výšek, vyvážení kanálů a funkce loudness pro zdůraznění okrajových pásem při tichém poslechu (je kupodivu plynule regulovatelná od „vyrovnané" po -30 dB). Vpravo je kulaté tlačítko, jeho stiskem a otáčením se pohybujete v nabídkách, nalevo je identické, sloužící ale pro výběr vstupů. Ještě dále napravo najdete droboučké tlačítko, sloužící pro návrat v nabídce o úroveň výš, zcela vpravo ještě velký ovladač hlasitosti, nad nímž je přepínač pro vyřazení korekčních a dalších „neaudiofilských" obvodů „Pure Direct". Vlevo pak najdete jen elektronické spínací tlačítko, přepínač aktivních reproterminálů (jsou tu dvoje – A a B) a již zmiňovaný USB vstup. Vše doplňuje ještě 6,3 mm sluchátkový výstup, vázaný na hlavní ovládání hlasitosti.

Zadní strana je pak bohatá na přípojná místa – je tu celkem pět analogových vstupů v podobě RCA konektorů. Jeden slouží gramofonovému předzesilovači s korekcí pro MM přenosky (je tu i zemnící kolík), dva ze vstupů jsou dále provázány ještě na monitorovací výstup. Funkce R-N500 doplňuje dvojice optických a dvojice koaxiálních digitálních konektorů. K dispozici máte i monofonní pre-out výstup pro subwoofer. Z dalších je tu ještě vstup a výstup pro čidla dálkového ovládání, ethernetový konektor pro připojení do sítě (WiFi je k dispozici pouze jako příplatková výbava), konektory FM a AM antény a USB s možností napájení externího zařízení. Jak už jsme naznačili, reproduktorové terminály jsou zdvojené, lze tak připojit až dva páry reprosoustav. Napájecí kabel je kupodivu zaveden do přístroje napevno, fanoušci ladění napájení tak přijdou zkrátka.

Yamaha R-N500 je v základu funkcemi obalený klasický analogový zesilovač, pracující ve smíšené třídě A/B. V evropské verzi tento tranzistorový zesilovač dává do zátěže 8 Ohmy výkon 80 Wattů, do 2 Ohm umí vykouzlit až 178 Watt. Celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,015%, zatímco odstup signálu a šumu je nad hranicí 100 dB. Uvnitř přístroje najdeme čip D/A převodníku s rozlišením 24 bit / 192 kHz a streamer podporuje širokou škálu souborů, včetně FLAC a WAV až po zmiňované rozlišení. I takto dostupné zařízení pak má firemní originální obvodové řešení ToP-ART, neboli „Total Purity Audio Reproduction Technology". V méně efektní řeči to je v podstatě symetrický dual mono design.

Yamahu R-N500 jsme poslouchali ve společnosti reprosoustav Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Wharfedale Jade 3, Yamaha NS-777 a Yamaha MSP5. Jako alternativu jsme měli Naim Nait XS, Naim CD5si, ASUS Xonar Essence One MUSES či NAD C370, analog jsme zkoušeli s Pro-Ject Elemental a Pro-Ject Phono Box.

Mussorského „Velká brána Kyjevská" (FLAC | 16/44,1 | stream) pod taktovkou Seidži Ozawy je výborným příkladem energické a dramatické skladby, která potřebuje veškerou kontrolu, kterou je elektronika schopná poskytnout. Yamaha je ve své cenové třídě rozhodně velmi schopná, zvuk je lehký a slušně organizovaný, orchestr není těžkou, zašmodrchanou hromadou, zvuková scéna je naopak dobře rozložená, uvolněná a vše působí poklidně. Na druhou stranu, pokud od lehčího zvuku očekáváte větší důraz, budete muset přeci jen otočit ovladač hlasitosti trochu víc doprava. Nejvíce energie (ale aniž by to bylo nepříjemné či nepatřičné) je cítit z výškového pásma; právě díky tomu máte onen dojem dobré čitelnosti, organizace a lehkosti.

Když jsme u výšek, ty si určitě zaslouží pochvalu. Třeba zvony v „High Hope" z desky „Division Bell" od Pink Floyd (opět ve formátu FLAC) jsou velmi zvučné a zřetelné, plné energie. Neméně zřetelné jsou pak i činely a piano; potěší to, že i při vyšších poslechových úrovních nemá přednes tendenci k řezavosti a hrubosti, zachovává si jemnost a klid. Činely jsou příjemně rozlišené, vyladění pak dobře vybalancované, nestranné – zvuk není ani chladně analytický, ani přehnaně vřelý a „hezký". Doba dozvuku je třeba u činelů spíše průměrná, dostanete zato ale rozhodně dobré rozlišení.

Celkově neútočný, díky transparentnosti a lehkosti snadno čitelný zvuk sluší i důležitému střednímu pásmu. Akustická kytara Katie Melua v singlu „If you were a sailboat" je velmi hezká, nepřehnaná v žádné z charakteristik, snad jen kovovým strunám by snad slušela trocha odvahy a pronikavosti. Máte zato jistotu, že poslech nebude únavný, což se cení a leckterý přístroj z takto dostupné kategorie sází hodně na prvotní bombastický dojem, který ale není dlouhodobě příjemný. Takže palec vzhůru. Doznívání vokálu je opět přeci jen o něco kratší, hlas se rychle rozplývá v okolní hudbě, ale když je v plné síle, má svou hloubku a Yamaha má slušný cit pro, celý zvuk je dobře vyvážený.

Ona „akurátnost" a tonální balanc pokračuje i v basovém pásmu, třeba v „The Beat Goes On" z desky „Companion" od Patricie Barber. Bas není klinicky suchý, ale rozhodně nijak neměkne a neroztéká se, kontrabas sice opět není kdovíjak hutný a mocný, ale cítíte velký nástroj, který je pod slušnou kontrolou. Jednotlivé tóny jsou slušně odděleny, bas má puls a rytmus. R-N500 se bez ohledu na použitý zdroj signálu (zrovna tuto skladbu jsme zkoušeli streamovat i přehrávat z disku) drží spořádané neútočnosti, zvuk nepřibarvuje, ani se nesnaží za každou cenu tlačit na pilu. V této cenové kategorii není podobná věrnost a vyrovnanost zase tak obvyklá, a pokud už, často jí provází jakýsi pocit přílišné jednoduchosti a nijakosti – ne tak u Yamahy, tam se podařilo zvuk dobře vyvážit i bez vedlejších efektů.

V čistém zvuku vynikají i slušné dynamické schopnosti. Třeba úvodní gong v titulní skladbě alba „Birds of Fire" Mahavishnu Orchestra je hezky čistý, rychlý a znělý a energický. Stejně jako je energický a dynamicky jen minimálně omezený Cobhamův úder do virblu. Tóny velmi rychle a jistě vznikají, ale je fakt, že téměř stejně rychle zase vplývají zpět do hudební masy. Z hudby sice energie přímo nestříká, na to je charakter R-N500 přeci jen poměrně umírněný, ale rozhodně cítíte, že tu síla proudí. Nejlépe si dynamiku vychutnáte tak někde kolem středních poslechových hlasitostí, tam to Yamaze opravdu sluší.

Yamaha se (úspěšně) snaží ve svém projevu o kultivovanost, už jsme zmiňovali transparentnost a lehkost, přidáme k tomu ještě slušnou rychlost a máme tu ideální prostředí, v němž celkem snadno vyplují na povrch i drobnější informace. Ve vyšších kategoriích se dočkáte trochu přirozenějšího, uvolněnějšího servírování a komplexnějšího propojení, ale za 12,5 tisíce si jen sotva lze přát víc. Nemáte pocit, že by vám Yamaha něco tajila, že by něco zapadalo či bylo opomíjeno, vše má své rozumné místo a čas, do kterého patří. Vychutnáte si tak obzvláště dobře třeba takovou „Telegraph Road" z „Love Over Gold" od Dire Straits. Bicí, baskytara i elektrická kytara mají svůj prostor, vše má řád a vůbec to za dané peníze není špatné.

Přesvědčivý výkon nad rámec své kategorie odvedla Yamaha R-N500 také při reprodukci všech nástrojů v „Pipo´s Song" od Spyro Gyra. Činely tu mají zřetelný kovový nádch, kytara je sice trochu sametová, ale opět zjevně dřevěná a osazená vibrujícími kovovými strunami, dokonce i saxofon je věrohodně vykreslený. Basa je pak broukavá, byť trochu rezervovaná.

Celkově je Yamaha R-N500 zajímavým úkazem. Patří mezi velmi dostupné stroje, přitom ale nabízí hezký design (a dobré zpracování, byť jeden dva detaily by snad mohly být o ždibec dotaženější) a hlavně celkově dobrou užitnou hodnotu. Ve své cenové třídě ale rozhodně Yamaha zaujme výborným vyvážením a věrným podáním charakteristik nástrojů, neútočným, lehkým a přehledným zvukem. Daní za to je spíše menší důraz a objem zvuku, ani zde však není důvod si stěžovat. V každodenním provozu si určitě oblíbíte velmi rychlou a pohodlnou, logickou práci v síti, slušnou podporu vysokého rozlišení i digitální vstupy, usnadňující integraci v běžné domácnosti. Kéž by tu již v základu bylo bezdrátové připojení, pak už by komfort soužití byl skutečně perfektní. Ale i tak – v ceně 12,5 tisíce dostanete přístroj, v jehož zvuku už tušíte hloubku a charakter, nejen obyčejnou jednoduchost. Yamaha R-N500 už si rozhodně zaslouží plnohodnotné zařazení do kategorie high fidelity.

Kč 12 590,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný design

+ bohatý soubor funkcí

+ dobrá cena

+ dobrá podpora vysokého rozlišení

+ velmi rychlá práce v síti

+ překvapivě plynulý chod hlasitosti

ZÁPORY

- zvuku by slušelo trochu víc plnosti

- nemá integrovanou wifi

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: síť autorizovaných prodejců K+B Progres a.s. | www.yamaha-hifi.cz  | facebook-icon

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio