2018 12 21 TST Primare I15 1

Značka Primare, jeden z typických zástupců severské estetiky i zvuku, je na světě již od 80. let, kdy se prezentovala spíše jako extravagantní alternativa tehdejší nabídky, zatímco dnes jde o firmu vyznačující se minimalismem - alespoň tedy zvenku. Nejnovějším přírůstkem do nabídky je "poloviční" model I15, vybavený také platformou Prisma.

Když označujeme I15 Prisma za "poloviční" komponent, není to tak úplně pravda - přesto je úbytek šířky na 35 cm (proti standardním 43 cm) poznáte a I15 působí hned skladnějším dojmem. A to i přesto, že s výškou 7,3 cm a zejména hloubkou 32,9 cm z běžných standardů integrovaných zesilovačů vlastně nijak nevybočuje. Trochu překvapující je zprvu nízká hmotnost jen 6,4 kg.

Překvapující proto, že šasi zesilovače je moc pěkně udělané, neošizené, čelní, mírně oddělený panel je pěkně tlustý a vůbec budete mít ze zpracování výtečný pocit. Pokud vás baví čisté a jednoduché linie, I15 Prisma si zamilujete - zaoblené rohy zjemňují čelní pohled na zesilovač, jeho "tváři" dominuje velký a dobře čitelný displej, který má po každé straně jen dvě maličká tlačítka (spínací a menu vlevo, nahoru a dolů vpravo). Vše ostatní řešíte na dálkovém ovládání nebo v aplikaci.

2018 12 21 TST Primare I15 2

Zadní panel nabízí příkladnou konektivitu, hlavně díky modulu Prisma, který zahrnuje patrně vší digitální konektivitu, kterou můžete v reálném světě využít. Na druhou stranu, analogu je tu pomálu - konkrétně třeba jedním gramofonem ji využijete celou, protože je tady jediný pár cinchů. Respektive dva, ale ten druhý patří signálovému výstupu.

Digitální část je ale opravdu bohatá - třikrát optika a jeden klasický koax jsou standardními rozhraními, 3,5 mm jack kombinující optiku s klasickým analogem je nestandardní a možná by se více hodil vepředu. Tam by se šiklo i USB pro zasunutí datových pamětí, které je nacpané pod ethernetový konektor (to proto, kdyby vám dvě anténky bezdrátové konektivity přišly nedostatečné) - ale oba prvky by na čelním panelu rušily tu krásnou čistotu. To USB typu B pro spojení s počítačem vzadu nevadí, stejně jako digitální koaxiální výstup.

2018 12 21 TST Primare I15 3

Chytřejší řízení pak obstarává konektor RS232 nebo trojice 3,5 mm jacků - jeden poskytuje výstupní spouštěcí napětí pro jiná zařízení, další dva jsou vstup a výstup signálu z externího čidla infračerveného signálu.

Dozadu se i na tak malý prostor vešla čtveřice bytelných reproterminálů a dokonce i kolébkový vypínač vedle zásuvky.

Proč je Primare I15 Prisma tak lehký stroj, to zjistíte při pohledu dovnitř. Chybí tady totiž obvyklý velký toroid či jiný klasický těžký transformátor. Napájecí zdroj je nevelký, ale pro zesilovač konceptu UFPD druhé generace stačí bohatě. Ten totiž pracuje ve třídě D a využívá tak energii velmi efektivně.

2018 12 21 TST Primare I15 4

Výrobce říká, že zesilovač je výjimečně lineární a má minimální zkreslení napříč celým frekvenčním rozsahem, ačkoliv "déčka" většinou bývají excelentní na basech a čím výše s frekvencí se posouváte, tím problematičtější jejich chování bývá. Každopádně koncové moduly UFPD2 pracují v čistě analogové doméně, sinusovku vstupního signálu převádí na vysokofrekvenční "čtverec" s pulsně-šířkovou modulací a na konci je filtr - prostě "déčko". Je tu použitá celkem silná zpětná vazba a výstupní filtr je integrovaný přímo do koncového stupně - i to by prý mělo zajistit konstantní chování bez ohledu na zátěž. Tak či tak, I15 Prisma nabízí díky tomu 60 Wattů na kanál do 8 ohm, respektive 100 Wattů do 4 ohmů.

Digitální část s názvem Prisma slouží nejen jako D/A převodník, ale i jako ovládací rozhraní s již zmíněnou aplikací. Srdcem je čip AKM AK4490 s rozlišením až 24 bit / 384 kHz u PCM signálu a jdoucí u jednobitových signálu až k DSD128. Řešení Prisma funguje buď po ethernetovém kabelu, po Wi-Fi nebo také po Bluetooth. Streamovat lze krom klasických služeb typu Spotify i přes protokoly AirPlay nebo Chromecast (což by mělo zajistit širokou kompatibilitu) a navíc lze sdružit vícero zařízení do multiroom systémů.

2018 12 21 TST Primare I15 9

Primare I15 Prisma jsme měli možnost poslouchat v pražském studiu Rodel Audio, kde kompaktní všeuměl hrál s Monitor Audio Silver 300 a Monitor Audio Silver 200, hrál ale třeba i s Fischer&Fischer SN-170. Porovnávali jsme s Primare PRE32 a koncovými stupni Accustic Arts Mono II, ale třeba i s Marantz PM-14S1. Zdrojem signálu byl buď streaming nebo Marantz SA-14S1. Propojeno pak bylo signálovými kabely Cardas Parsec a reprokabely AudioQuest Type4, zatímco napájení obstarávaly standardní kabely Supra.

Jak už bylo řečeno, "déčkové" zesilovače bývají velmi agilní co se týká reprodukce basů - to, jak relativně zaplatitelný a relativně průměrně výkonný I15 zvládl zkrotit basový příval v "By Your Side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | epic | 500766 2) to jen potvrzuje. Jednak byl cítit celkem již solidní zátah a jednak dost energie. Bas si už hezky mrouknul, byla to sebevědomá prezentace, důrazná, razantní, bas je velmi slušně kontrolovaný, byť zůstává komfortně měkký a šťavnatý. Tohle je prostě dobrý bas, svižný, muskulaturní a vřelý.

2018 12 21 TST Primare I15 11

O kousek méně vřelé, ale pořád velmi pěkně objemné a dobře kontrolované (byť ne tak autoritativně jako u basů) bylo i střední pásmo - hlas Diany Krall v "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469) působil až nadlidsky velký, ale snad i díky tomu dobře čitelný. I tady cítíte tu plnost a energii, zvuk je neupejpavý. Snaží se vůbec o celkovou "lidskost" a uvěřitelnost, je tu ta kýžená hebkost, laskavost a až fyzičnost hlasu. Na druhou stranu, ten "tučný" projev není úplně v souladu s takovou tou audiofilskou touhou rozpracovat zvuk až po nejmenší detaily. Rozlišení je slušné a poplatné dané třídě, ale není to analytický zvuk s myriádami nuancí.

Tak jak ubylo celkového pocitu "hmoty" směrem od basů ke středům, tak trochu ubude těla zvuku i v nejvyšším pásmu, jak ukázalo rozličné cinkání v "Question and Answer" ze stejnojmenné desky tria Metheny, Holland, Haynes (2008 | Nonesuch | 7559-79910-0). Na druhou stranu, ocenit musíme solidní rozlišení, které I15 v nejvyšším pásmu má, v kontextu své cenové třídy umí pěkně ukázat i strukturu vlasově tenkého šumu činelu, jednotlivá ťuknutí jsou oddělená a je tu třeba už znatelný i rozdíl mezi velikostí jednotlivých činelů, na něž palička dopadá. I tady ale zůstává zvuk maličko teplejší, jemný, je hladký a klidný, celkově tedy pěkně netechnický.

2018 12 21 TST Primare I15 12

U Janáčkovy "Symfoniety" ("Rok české hudby" | 2004 | Panter Praha | TU 0002-2) bylo přeci jen cítit, že orchestrální zátah je pro I15 přeci jen lehce náročným materiálem, že tu chybí výkonová rezerva a schopnost udržet nadhled v dynamických špičkách. I přesto ale cítíte, že zesilovač má dobrou kontrolu a při přiměřené hlasitosti je zvuk slušně živý, má na správných místech citelný důraz a pocit energičnosti.

I když Primare I15 celkově neakcentuje drobné detaily a nemá analytický, super transparentní zvuk, jeho celková vřelost a plnost byla třeba v "Like a Rolling Stone" v podání Barb Jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386) decentně čitelná, není to zvukové ladění zaměřená na ty nejjemnější nuance, ale na celistvý, přirozeně působící zvuk a ono to vlastně dobře funguje. Je to velký hudební celek, nechaotický, usazený a tak nějak nenásilně přehledný.

2018 12 21 TST Primare I15 14

V "Railway Tracks" Johna Illsleyho ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) bylo sice cítit střed hudební scény, posazený mezi reprosoustavami, ale v pravolevém směru byly nástroje roztažené do poměrně slušné šířky, i tady byly jejich proporce až lehce nadživotní a i tady je cítit, že I15 se snaží držet zvuk co nejpevnější rukou. Dobrá je pak celistvost, pocit propojenosti scény, lokalizace je solidní.

Primare I15 pak má charakter dlouhodobě neúnavný a příjemný pro každou příležitost - třeba "Ještě kousek", titulní skladba debutové desky Báry Zmekové (2013 | Jámor), má poněkud jadrné sykavky, ale v podání I15 je vše nekonfliktní, kultivované - víte, že tam to ostré syknutí je, ale nevytahá vás za uši, ani vás nenutí snižovat hlasitost. Je to takový trošku plnější a vřelejší zvuk, působící celkově uvolněně a komfortně.

2018 12 21 TST Primare I15 10

Malý zesilovač I15 je v podání Primare zjevně reakcí na moderní trendy v poslechu hudby - má skladné rozměry, čisťoučký vzhled a hlavně integrovaný modul Prisma, který pokryje s velkým komfortem a velmi svižnými reakcemi potřeby kohokoliv, kdo preferuje hudbu po síti nebo potřebuje zpracovat na úrovni jakýkoliv jiný digitální zdroj signálu. Už jen kvůli Prisma řešení stojí za to se novými modely Primare zabývat. Celkově pak I15 potěší tím, že navzdory zakořeněným předsudkům o třídě D nic takového ve zvuku tohoto modelu nepoznáte - naopak, hraje k neutahání příjemně, uvolněně a vřele, přičemž ale má - a to zejména u basů - velmi dobrou kontrolu a dostatek energie, která tak trochu dochází jen u náročných dynamických materiálů typu klasické orchestrální hudby. Jinak je ale Primare I15 Prisma talentovaný allrounder, který je dobrým řešením střední třídy, kombinujícím ty dobré stránky seriózního hi-fi a moderního lifestyle.

Kč 44 990,-

Kč 65 000,- - Primare I15 Prisma + Monitor Audio Silver 200

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ rychle reagující a komfortně ovladatelný modul Prisma

+ design a zpracování

+ dobrá kontrola basového spektra

+ energický přednes

ZÁPORY

- občas je cítit limit v nadhledu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

DOVOZCE: Voice Audio | www.voice-audio.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio