2016 01 27 TST Pioneer XDP 100R 1

Mobilní přehrávače s vysokými zvukovými kvalitami jsou aktuálně prostě trendy, stejně jako před pár lety sluchátka. Jinými slovy, snaží se je vyrábět mnoho firem a snaží se do nich zahrnout tolik funkcí a možností, abyste si v nich mohli podmanit celý současný digitální svět s jeho nekonečným potenciálem. Jedním z nových hráčů je Pioneer, který vkročil na tento trh s (teoreticky) ultimativně pojatým XDP-100R, který je jedním z prvních přístrojů podporujících slibný standard MQA.

Mobilní přehrávač XDP-100R vypadá tak trošku jako armádní zařízení, je velký, bytelný a různé kovové tělo s různými kovovými výstupky působí až neprůstřelně. Přes všechny své nemalé rozměry (cca 250 g hmotnosti při rozměrech cca 13 x 7,6 x 1,3 cm (v x š x h)) je XDP-100R poměrně skladný a dobře se drží v ruce, asi jako větší dotykový telefon.

2016 01 27 TST Pioneer XDP 100R 2

Dominantou přední strany je dotykový displej s úhlopříčkou 4,7" s rozlišením 1280x720 a kresbou jemnou a vysloveně krásnou a to nejen na poměry mobilních hudebních přehrávačů. Tělo přístroje je hliníkové, vlevo od displeje ční zkosená hrana a dole další dva výstupky, sloužící i jako fyzická ochrana, dodatečný "nárazník" lze připevnit i k horní straně, takže XDP-100R lze pak za tuto hrazdičku snáze držet nebo pověsit (třeba na karabinu apod.). V mohutné hliníkové hraně v levé části je zasazen otočný prvek, sloužící pro regulaci hlasitosti. Jeho chod je ale tak lehký, že i když držíte přístroj v levé ruce, má tendenci měnit vám hlasitost. Na pravém boku jsou pak vyskládány ovládací prvky (jednak spínací tlačítko, jednak ovládání reprodukce typu přeskočení skladby, play, pauza apod.) a dvojice MicroSD slotů, které mohou interní 32 GB paměť rozšířit až na 432 GB.

2016 01 27 TST Pioneer XDP 100R 3

Ve spodní části je v otvorech odnímatelného "nárazníku" skryt jednak reproduktor (který nás tedy upřímně řečeno dosti překvapil - jednak hraje mizerně a jednak potichu, ale na druhou stranu pro orientační zjištění co vlastně hraje asi stačí), jednak USB konektor. Komfort připojení ještě není dokonalý, XDP-100R se nám totiž nepovedlo připojit jako datovou paměť, ale hlásil se ve Windows pouze jako multimediální zařízení a nakopírovat do něj data znamenalo po každé skladbě odklepnout hlášení o možné nekompatibilitě s formátem FLAC. Ovšem to zjevně není nic, co by nevyřešil další firmware.

Poslední prvek se pak nachází na horní hraně. Jde o jediný 3,5 mm jack, sloužící pro připojení sluchátek, případně na propojení s větší sestavou (přístroj disponuje line-out režimem, který obejde regulaci hlasitosti).

2016 01 27 TST Pioneer XDP 100R 4

Z nadstandardní výbavy tělo XDP-100R nabízí integrovanou Wi-Fi a také Bluetooth s aptX kodekem. První z bezdrátových spojení umožňuje streamování jak z různých služeb, tak z domácího serveru či jiného datového zdroje, bluetooth pak zase umí připojit buď moderní aktivní reproduktory nebo sluchátka.

Pioneer XDP-100R běží na procesoru Qualcomm APZ8074 se čtyřmi jádry a rozhýbává operační systém Android 5.1.1 bez rozsáhlejších úprav. Díky tomu je dostupná služba Google Play a můžete si kromě nativních aplikací stáhnout v podstatě libovolné služby od Spotify, přes TIDAL až vlastně po cokoliv dalšího, co najdete v obsáhlém Google obchodu. Ve standardní výbavě kromě audio přehrávače ale najdete i možnost přímého připojení k obchodu OnkyoMusic, který by měl být rozumně dostupný i z České republiky.

2016 01 27 TST Pioneer XDP 100R 5

Digitální data zpracovává čip ESS Sabre ES9018K2M, díky kterému zvládá přehrávač jednak PCM signály o rozlišení až 32 / 384, jednak DSD s frekvencí až 11,2 MHz (vždy je ale konvertováno do PCM). Paradoxně lze zapnout ale i úpravu zvuku, konkrétně převzorkování na DSD 5,6 MHz nebo upsampling na 384 kHz v PCM režimu. Uživatelsky je možností nastavení v aplikaci tolik, že se v nich uživatel bohužel docela ztrácí a zvukově jsou rozdíly poměrně zanedbatelné.

S budoucí aktualizací firmware se XDP-100R stane jedním z prvních přístrojů, které budou schopny přehrávat MQA formát, tedy studiovou kvalitu s relativně malým datovým tokem.

2016 01 27 TST Pioneer XDP 100R 6

O sluchátkový výstup se stará sluchátkový zesilovač ESS SABRE 9601K. Umí dodat do sluchátek 75 mW na kanál do 32 Ohm a rozhýbat sluchátka od 16 do 300 Ohm. Nicméně malý výkon i do "mobilních" 32 Ohm je limitující, přehrávač i na maximální "linkové" nastavení hraje tak, že jej s průměrně citlivými sluchátka můžete celkem neúnavně poslouchat a reálně využitelná hlasitost je někde v poslední čtvrtině rozsahu a bez citlivých in-ear monitorů možná nebudete mít chvílemi dost hlasitosti. Výkon tu prostě trochu schází a představa připojení velkých, těžkých 300 Ohmových sluchátek se nám jeví na úplně šťastná.

Pioneer XDP-100R jsme poslouchali se sluchátky Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 či Koss Porta Pro CZ, ale i několika dalšími. Srovnávalo se s iBasso DX80 nebo FiiO X7 a Apogee Groove.

2016 01 27 TST Pioneer XDP 100R 7

Kontrabas v úvodu "The Beat Goes On" od Patricie Barber ("Companion" | FLAC | 16 - 44,1) nepůsobil tak hutný a mohutný jako často bývá, zejména díky až překvapivě dobré kontrole a velmi dobrým konturám tónů. Objemově bylo nástroje tak akorát, neměl tendenci dunět, ale ani nebyl suchý a studiově přesný. Pioneer celkově hrál spíše velmi, velmi uvolněně a bohatě, sladce, přitom ale dokázal zachovat překvapivě dobrou kontrolu. Dokonce i pocit impulsu při rozechvění struny se dostavil, byť i při nejvyšší hlasitosti zůstává XDP-100R spíše decentním hráčem se spíše pomalým, rozvážným přednesem.

Velmi hezké, laskavé a barevné, příjemně měkké jsou pak střední frekvence, zejména ženské hlasy. Cara Dillon v jemné "The Parting Glass" ("Live at the Grand Opera House" | FLAC | 24 - 48) zněla velmi příjemně, hlas byl plný, ale přes všechen pocit až sametové měkkosti a jemnosti i velmi pěkně prokreslený, jen nedávající detaily prvoplánově na obdiv. Vynikla celková jemnost skladby, hlas sám byl ale i dostatečně čistý, byť trocha transparentnosti tu určitě chybí a přenesla by vás hlouběji do hudebního zážitku. Na druhou stranu jemný a hřejivý charakter reprodukce se sametovým nádechem skryje všechnu hrubost sykavek i jakoukoliv jinou ostrost. Celkově je to ale velmi uvolněný, hebký a intimní, emotivní přednes, charakter trochu připomíná svou vřelostí solidní elektronkovou konstrukci.

2016 01 27 TST Pioneer XDP 100R 8

Činely v "Misery" od Dave´s True Story ("HDtracks Ultimate Download Experience" | FLAC | 24 - 96) dokázaly jemným, hřejivým zvukem proniknout celkem energicky, bylo jich přiměřeně a i když stále zůstal patrný velmi jemný, klidný projev, kov byl dostatečně znělý a průbojný. Krátké údery jsou přesné a čisté, ale trošičku posunuté dozadu, stejně tak dozvuk neoslní svou délkou, ale doznění je plynulé a nepřehnané. Vlastně se docela špatně popisuje ona zvláštní kombinace velmi klidného, až trochu opatrného, sametového zvuku, v němž toho vlastně ale mnoho nechybí a není to nečitelná zvuková hmota - prostě je jen trochu svůj.

Nástrojům v Haydnově "Smyčcovém kvartetu v D, op. 76, č.5" v podání Engegardkvartetten (FLAC | 24 - 192) rozhodně nešlo upřít solidní, dokonce velmi dobrou dynamiku, když je jejich zvuk přehledný zřetelný v jemném ševelu i v následující dynamické špičce a hudba přichází naprosto nenásilně. Jednotlivé nástroje jsou jasně oddělené, i když Pioneer jako kdyby k tomu nemusel vynaložit žádnou zásadní snahu. Vše tak nějak plyne, pozvolna, rozvážně, hebce. Je fakt, že konkurenti jsou důraznější a působí na první poslech živěji a dramatičtěji, ale pokud se uvolníte a necháte XDP-100R dělat jeho práci a nebudete nikam spěchat, zjistíte, že ploše rozhodně nehraje.

2016 01 27 TST Pioneer XDP 100R 9

To samé platí i pro rozlišení. Ačkoliv zvuk by určitě mohl být přístupnější, tj. transparentnější a možná o kousek důraznější, aby detaily snáze vynikly a nemuseli jste je hledat, pokud se úplně uvolníte a necháte ve své hlavě pouze hudbu a zvuk, objevíte spoustu, spoustu informací, které XDP-100R ze skladeb extrahuje, byť jsou rozloženy v mnoha vrstvách a některé rozložené až hodně vzadu a zaslechnete je jen se skutečně dobrými sluchátky. V Burtonově "Like Minds" ze stejnojmenné desky (FLAC | 24 - 88,2) bylo v lehoučkém, jemňoučkém a hřejivě hladícím zvuku bezproblémové odlišit jednotlivé nástrojové linky, jakkoliv to nepůsobí suverénním, naprosto konkrétním dojmem, ale spíše jako v živé produkci, kdy se zvuky nástrojů přeci jen míchají, ale přesto nemáte problém se v nich vyznat. Jinými slovy přehrávač umí docela pěkně prokreslit jakoukoliv skladbu, ale klade zvukový důraz na hudební celek, na jeho propojenost a celistvost, aniž by odváděl vaši pozornost k jednotlivostem.

2016 01 27 TST Pioneer XDP 100R 10

Co se nám moc líbilo, to byla schopnost vykreslit pečlivě a vzdušně zvukovou scénu. V "Too Darn Hot" Elly Fitzgerald ("Sings the Cole Porter Songbook" | FLAC | 24 - 96) bylo cítit spoustu vzduchu, dokonce přinesl Pioneer i pocit hloubky scény a předozadního rozložení nástrojů. V pravolevém směru scénu nevytlačil ven z uší a sluchátek, přesto tu bylo zdánlivě dost prostoru a dost jisté rozložení instrumentů, aby scéna byla přehledná a lokalizace přirozeně snadná. Opět tu panuje velmi silný pocit, že XDP-100R se vlastně příliš nesnaží, že se to vše odehrává jaksi přirozeně samo, což je oproti drtivé většině mobilních přehrávačů úplně jiný zvukový přístup.

Když jsme do uvolněného, nenásilného charakteru XDP-100R přimíchali tvrdý, řízný zvuk "The Beginning of the End" od Nine Inch Nails ("Year Zero" | FLAC | 16 - 44,1), až nás překvapilo, že Pioneer přeci jen umí zabrat a třeba bubny byly pěkně tvrdé a konkrétní, přesto když třeba začala "prskat" elektronika, projevil se kultivovaný charakter přehrávače a ani nahlas (v mezích možností XDP-100R) nebyl zvuk agresivní. Naléhavý rytmus a kupředu se valící zvuk skladby Pioneer maličko zkrotil a svým spíše pomalejším, rozvážnějším přednesem z něj učinil snadno poslouchatelnou, ale ne úplně strhující záležitost.

2016 01 27 TST Pioneer XDP 100R 11

Pioneer XDP-100R má svůj vlastní, trochu zvláštní, ale jedinečný charakter, kterým cílí mimo podobně znějící řady mobilních přehrávačů, které mají tendenci hrát důrazně, se spoustou detailů a tak trochu s přílišnou energií. XDP-100R na to jde právě opačně - nikam nespěchá, nijak netlačí, je jemný, vřelý, hebký, až něžný, hudba plyne s poklidem a laskavostí a je úplně jedno jaká to nakonec je. Přes Pioneer si pustíte v podstatě cokoliv, dobře se ovládá, má pohodlnou aplikaci a stáhnete si do něj libovolnou službu či aplikaci. Je fakt, že tu trochu schází výkon pro hlasitý poslech, je fakt, že bez MQA a možnosti ho vyzkoušet je to tak trošku investice do nejisté budoucnosti (a že to není investice úplně malá), ovšem zaplatíte za dobrý přístroj pro nekonečný, poklidný poslech hudby.

Kč 22 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kvalita zpracování

+ hladký, jemný, barevný přednes

+ spousta místa pro hudbu

+ příjemně pohodlné ovládání

+ podpora širokého spektra souborů

+ rychlá reakce operačního systému

ZÁPORY

- cena už je hodně vysoká

- chybí mu trocha transparentnosti a živosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Image Audio |  4CE Distribution, s.r.o.

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio