ROTEL Michi zesilovače

Jak malý může být zesilovač, aby ho šlo nazvat ještě high fidelity? Výrobci áčkových monobloků tvrdí, že asi tak jako radiátor. Výrobci běžných integrovaných zesilovačů tvrdí, že asi jako plástev ze včelího úlu. No a někteří výrobci z Velké Británie tvrdí, že stačí půdorys menší knihy. Asi nejtypičtějším britským výrobcem „mikrokomponentů" je Cyrus, který do kompaktní podoby vyladil celé své portfolio, obdobně velkou řadu ale nabízí i neméně známá firma Musical Fidelity v podobě série M1. Aby toho nebylo málo (nebo snad spíš aby bylo), je tu ještě zcela „stolní" V90.

V ní jsou primárně zdrojové komponenty, ale doplňuje je také velmi kompaktní zesilovač, byť vzhledem ke svému formátu má samozřejmě určitá drobná omezení. Zvenku je to prostě Musical Fidelity – čisté, industriálně působící tvary působí tak trochu dojmem, že někdo vzal známé masivní zesilovače, díky kterým se značka MuFi proslavila a kouzlem je zmenšil. V90-AMP se vám bude líbit ze stejného důvodu, ze kterého se líbí třeba vláčky, nebo autodráhy. Roztomilost se tu snoubí s výborným zpracováním.

Hliníkové čelo je extrémně jednoduché – přímo uprostřed je ovladač hlasitosti s příjemně plynulým chodem, budící na tuhle cenovou třídu až neočekávaný dojem hodnoty. Není to žádný laciný plasťáček. Dvojice maličkých diod vám poví světelnou řečí vše, co potřebujete vědět o provozním stavu přístroje.

Zadní strana přístroje je téměř dokonale vyplněna konektory – a to jsou v podstatě zvoleny tak, aby zabíraly co nejméně místa. Vstupní signál do zesilovače dostanete v podstatě jen přes asynchronní USB, které teoreticky pracuje s rozlišením až 24 bitů a 48 kHz. To v dnešní době není úplně oslnivá hodnota, ale alespoň nebudete potřebovat instalovat ovladače. Hned vedle USB vstupu je 3,5 mm jack, kombinující v sobě jak analogový, tak optický jack. Je to maličko nekomfortní, ale zase to velmi účinně šetří prostor na zadní straně zesilovače. Prioritu má USB, pak analog / Digital.

Mezi vstupy výrobce umístil miniaturní dvoupolohové šoupátko, které do signálové cesty umí vřadit potenciometr, nebo jej naopak obejít; jinými slovy si můžete vybrat, zda ovládání hlasitosti bude aktivní, nebo ne. Vlastně se jím ale nemusíte moc zabývat – zvuk je identický s vřazenou regulací, i s vyřazenou.

Dominantou zadní stěny je čtveřice terminálů – je škoda, že nejsou šroubovací, ale jenom klasické svorkové, do kterých budete muset použít holý vodič. Výstup stejnosměrného napětí je určen „výhradně budoucím produktům Musical Fidelity". Až dramaticky veliká tu působí napájecí zásuvka. A to je vše – soustava konektorů je prostě naprosto ideální pro použití v blízkém poli, někde na dosah ruky; o tom napovídá i absence dálkového ovládání. Výrobce však sám jasně říká, že V90-AMP je ideální pro „počítačové" audio, nebo pro mulitroom.

Bližší parametry tohoto zesilovače si výrobce nechává pro sebe, my se tak dozvídáme jen to, že nabízí výkon 20 Wattů na kanál do zátěže 8 Ohm (a minimum, s nímž si poradí, je 6 Ohm) ve třídě A/B, že celkové harmonické zkreslení je menší než 0,1%, že odstup signálu a šumu činí neurážejících 85 dB a v poslechovém rozsahu 20 – 20 000 Hz se pohybujeme s tolerancí +0 / -3 dB.

Už jsme říkali, že řada V90 je kompaktní – zesilovač má 17 x 11,7 x 4,7 cm (š x h x v). Váží přitom 0,7 kg, takže už je ho pocitově kus.

Musical Fidelity V90-DAC jsme poslouchali s V90-BLU, ale také Pioneer BDP-LX71 a ASUS Xonar Essence One a Chord Hugo. Partnery byly ještě reprososutavy Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus a Jamo C97 (které ladí se sestavou V90 až neuvěřitelně dobře). Používali jsme propojovací kabely KrautWire Guru S a reprokabely ProAc Response Signature Black.

Nenechte se mýlit vzhledem nevelké krabičky V90-AMP, na svou cenovou třídu umí poměrně dobře ukočírovat i basové měniče větších sloupků typu Jamo C97. „Dark Paradise" od Lany del Rey staví na poměrně nafouklém basovém pásmu, malý zesilovač sice nevykouzlí nějaký dramatický, propastně hluboký bas, ale elektronika má adekvátní energii. Bas je trošku měkčí, ale ne nekonkrétní – naopak při běžných poslechových úrovních je zcela v mezích i „plnoformátových" zesilovačů této cenové třídy. Nesmíte od něj chtít nějaké extrémní hlasitosti, ale ani půlnoční šepot – od „stolního" typu produktu to ale asi stejně nečekáte.

Až překvapivě dobré rozlišení středů a jejich uvolněnou reprodukci jsme zaznamenali u Reedova hitu „Perfect Day" – prokreslení je na entry-level úroveň hi-fi jednoduše bezproblémová, výborná je také srozumitelnost. Vokál maličko dominuje, vlastně spíše celé středí pásmo má přirozeně navrch, ale ne o mnoho. Jakmile to však s hlasitostí trochu přeženete (řekněme někam na úroveň, když už musíte poněkud zvyšovat hlas, abyste hudbu překřičeli), pohoda a měkkost se vytrácí a zesilovač už ne úplně zvládá – jednoduše prostě není určen k ozvučování diskoték a rozměrných obýváků – takových 20 metrů čtverečních ale zvládne, evidentně i v kombinaci se sloupovými reprosoustavami.

Poměrově je v reprodukci největší podíl středů (ale jak bylo řečeno, ne o moc), výšek ale také není málo. V90-AMP rozhodně nemůžete obvinit z nacinkanosti nebo jiskřivosti; vysoké tóny v „Eye in the sky" od The Alan Parsons Project jsou decentní, lehce měkčí, ale třeba kov malých hi-hatek je pěkně podaný. Určitě lépe, než by vás napadlo při pohledu na jednoduché malé tělo zesilovače. Líbila se nám uvolněnost přednesu, V90-AMP hraje velmi poklidně, nesnaží se o líbivý či dramatický zvuk (což někteří výrobci, snažící se cílit na širší „neudiofilskou" veřejnost dělají, protože tak nějak jsou laděny i produkty velkých komerčních značek).

Dokonce i dynamika zvuku, jak ukázala třeba Janáčkova „Gospodi Pomiluj", není vůbec špatná – pokud se výkon V90-AMP v něčem liší od „velkých" zesilovačů kolem cenovky 10 000,-, pak je to hlavně u vysokých hlasitostí. Tam drobnému Musical Fidelity přeci jen dochází dech rychleji. Jinak se ale popravdě řečeno blíží třeba i dynamických schopnostem starého, ale ve své době výrazně výše postaveného NAD C370. U jeho projevu sice cítíte větší dynamickou rezervu, ale opět – nacházíme-li se v kultivovaných vodách střední hlasitosti, je to vzhledem k ceně prostě moc fajn.

Hudební scéna „Bohemian Rhapsody" od Queen je semknutá poměrně doprostřed, docela rozumně zorganizovaná a spojitá. Hloubka je omezená, ale to všechno odpovídá pořizovací ceně. Nástroje jsou ale přehledně oddělené, nebudete mít pocit, že zvuk je smotané klubko.

Na malý kousek elektroniky nabízí Musical Fidelity V90-AMP velký, plný zvuk. To je patrně to, co nás překvapilo nejvíc. „Diary of Jane" od Breaking Benjamine měla opravdu pěkný tah i celkovou sytost, podtrhující melancholicko-rockovou atmosféru skladby. Právě u rocku, popu a možná i některých poklidnějších jazzových nahrávek vás pak ani nenapadne řešit nějaké nedokonalosti, MuFi V90-AMP, protože hraje vysloveně hezky. Není to nepříjemně zkreslené, ale rozhodně je to muzikální a zvukem dokáže malou místnost bez problémů zaplnit.

Musical Fidelit V90-AMP je zajímavý přístroj. Výborně poslouží v roli prostorově nenáročného, ale dostatečně potentního entry-level zesilovače s uživatelsky pohodlnou (byť trochu nedokonale prostorově rozmístěnou) kombinací vstupů, který si pravděpodobně (už kvůli absenci „dálky") dát na stůl, nebo někam poblíž. Právě tam bude výborně fungovat, poslech v blízkém poli při průměrné hlasitosti sedí tomuto přístroji nejlépe a neklade na něj přehnané nároky. Kupodivu ale v klidu zvládl i sloupové Jamo C97, s nimiž dokázal pracovat stejně snadno, jako jiné zesilovače základní hi-fi třídy. Jak se zdá, pokud od něj nevyžadujete velké hlasitosti, na které už přeci jen ne zcela stačí, za rozumné peníze nabízí rozumnou porci muziky, abychom parafrázovali známé přísloví. Pokud tak hledáte z jakéhokoliv důvodu něco malého s čistým, příjemným a uvolněným hi-fi zvukem za vstřícné peníze, pak V90-AMP obzvláště při blízkém nepřehnaně hlasitém poslechu nezklame. A co víc – když vypnete regulaci hlasitosti, stane se z V90-AMP čistý koncový stupeň, který výborně poslouží třeba k rozhýbání pasivně ovládané druhé či třetí zóny A/V receiverů – najít k tomuto účelu cenově takhle atraktivní „koncák" totiž není jen tak a jen to zvyšuje hodnotu V90-AMP.

Kč 8 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ hezké zpracování

+ kompaktní rozměry a v „plnoformátové" funkce

+ slušný, čistý zvuk

+ pro blízký poslech v menším prostoru dostatečný výkon

+ možnost použít i jako koncový stupeň

ZÁPORY

- trochu málo vstupů v lehce nepraktickém provedení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ:Smart HiFi | www.smarthifi.cz 

Pozn.: Od roku 2015 je dovozcem firma Altei - http://www.altei.cz/wp-musicalfidelity/

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio