Jak malý může být zesilovač, aby ho šlo nazvat ještě high fidelity? Výrobci áčkových monobloků tvrdí, že asi tak jako radiátor. Výrobci běžných integrovaných zesilovačů tvrdí, že asi jako plástev ze včelího úlu. No a někteří výrobci z Velké Británie tvrdí, že stačí půdorys menší knihy. Asi nejtypičtějším britským výrobcem „mikrokomponentů" je Cyrus, který do kompaktní podoby vyladil celé své portfolio, obdobně velkou řadu ale nabízí i neméně známá firma Musical Fidelity v podobě série M1. Aby toho nebylo málo (nebo snad spíš aby bylo), je tu ještě zcela „stolní" V90.

V ní jsou primárně zdrojové komponenty, ale doplňuje je také velmi kompaktní zesilovač, byť vzhledem ke svému formátu má samozřejmě určitá drobná omezení. Zvenku je to prostě Musical Fidelity – čisté, industriálně působící tvary působí tak trochu dojmem, že někdo vzal známé masivní zesilovače, díky kterým se značka MuFi proslavila a kouzlem je zmenšil. V90-AMP se vám bude líbit ze stejného důvodu, ze kterého se líbí třeba vláčky, nebo autodráhy. Roztomilost se tu snoubí s výborným zpracováním.

Hliníkové čelo je extrémně jednoduché – přímo uprostřed je ovladač hlasitosti s příjemně plynulým chodem, budící na tuhle cenovou třídu až neočekávaný dojem hodnoty. Není to žádný laciný plasťáček. Dvojice maličkých diod vám poví světelnou řečí vše, co potřebujete vědět o provozním stavu přístroje.

Zadní strana přístroje je téměř dokonale vyplněna konektory – a to jsou v podstatě zvoleny tak, aby zabíraly co nejméně místa. Vstupní signál do zesilovače dostanete v podstatě jen přes asynchronní USB, které teoreticky pracuje s rozlišením až 24 bitů a 48 kHz. To v dnešní době není úplně oslnivá hodnota, ale alespoň nebudete potřebovat instalovat ovladače. Hned vedle USB vstupu je 3,5 mm jack, kombinující v sobě jak analogový, tak optický jack. Je to maličko nekomfortní, ale zase to velmi účinně šetří prostor na zadní straně zesilovače. Prioritu má USB, pak analog / Digital.

Mezi vstupy výrobce umístil miniaturní dvoupolohové šoupátko, které do signálové cesty umí vřadit potenciometr, nebo jej naopak obejít; jinými slovy si můžete vybrat, zda ovládání hlasitosti bude aktivní, nebo ne. Vlastně se jím ale nemusíte moc zabývat – zvuk je identický s vřazenou regulací, i s vyřazenou.

Dominantou zadní stěny je čtveřice terminálů – je škoda, že nejsou šroubovací, ale jenom klasické svorkové, do kterých budete muset použít holý vodič. Výstup stejnosměrného napětí je určen „výhradně budoucím produktům Musical Fidelity". Až dramaticky veliká tu působí napájecí zásuvka. A to je vše – soustava konektorů je prostě naprosto ideální pro použití v blízkém poli, někde na dosah ruky; o tom napovídá i absence dálkového ovládání. Výrobce však sám jasně říká, že V90-AMP je ideální pro „počítačové" audio, nebo pro mulitroom.

Bližší parametry tohoto zesilovače si výrobce nechává pro sebe, my se tak dozvídáme jen to, že nabízí výkon 20 Wattů na kanál do zátěže 8 Ohm (a minimum, s nímž si poradí, je 6 Ohm) ve třídě A/B, že celkové harmonické zkreslení je menší než 0,1%, že odstup signálu a šumu činí neurážejících 85 dB a v poslechovém rozsahu 20 – 20 000 Hz se pohybujeme s tolerancí +0 / -3 dB.

Už jsme říkali, že řada V90 je kompaktní – zesilovač má 17 x 11,7 x 4,7 cm (š x h x v). Váží přitom 0,7 kg, takže už je ho pocitově kus.

Musical Fidelity V90-DAC jsme poslouchali s V90-BLU, ale také Pioneer BDP-LX71 a ASUS Xonar Essence One a Chord Hugo. Partnery byly ještě reprososutavy Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus a Jamo C97 (které ladí se sestavou V90 až neuvěřitelně dobře). Používali jsme propojovací kabely KrautWire Guru S a reprokabely ProAc Response Signature Black.

Nenechte se mýlit vzhledem nevelké krabičky V90-AMP, na svou cenovou třídu umí poměrně dobře ukočírovat i basové měniče větších sloupků typu Jamo C97. „Dark Paradise" od Lany del Rey staví na poměrně nafouklém basovém pásmu, malý zesilovač sice nevykouzlí nějaký dramatický, propastně hluboký bas, ale elektronika má adekvátní energii. Bas je trošku měkčí, ale ne nekonkrétní – naopak při běžných poslechových úrovních je zcela v mezích i „plnoformátových" zesilovačů této cenové třídy. Nesmíte od něj chtít nějaké extrémní hlasitosti, ale ani půlnoční šepot – od „stolního" typu produktu to ale asi stejně nečekáte.

Až překvapivě dobré rozlišení středů a jejich uvolněnou reprodukci jsme zaznamenali u Reedova hitu „Perfect Day" – prokreslení je na entry-level úroveň hi-fi jednoduše bezproblémová, výborná je také srozumitelnost. Vokál maličko dominuje, vlastně spíše celé středí pásmo má přirozeně navrch, ale ne o mnoho. Jakmile to však s hlasitostí trochu přeženete (řekněme někam na úroveň, když už musíte poněkud zvyšovat hlas, abyste hudbu překřičeli), pohoda a měkkost se vytrácí a zesilovač už ne úplně zvládá – jednoduše prostě není určen k ozvučování diskoték a rozměrných obýváků – takových 20 metrů čtverečních ale zvládne, evidentně i v kombinaci se sloupovými reprosoustavami.

Poměrově je v reprodukci největší podíl středů (ale jak bylo řečeno, ne o moc), výšek ale také není málo. V90-AMP rozhodně nemůžete obvinit z nacinkanosti nebo jiskřivosti; vysoké tóny v „Eye in the sky" od The Alan Parsons Project jsou decentní, lehce měkčí, ale třeba kov malých hi-hatek je pěkně podaný. Určitě lépe, než by vás napadlo při pohledu na jednoduché malé tělo zesilovače. Líbila se nám uvolněnost přednesu, V90-AMP hraje velmi poklidně, nesnaží se o líbivý či dramatický zvuk (což někteří výrobci, snažící se cílit na širší „neudiofilskou" veřejnost dělají, protože tak nějak jsou laděny i produkty velkých komerčních značek).

Dokonce i dynamika zvuku, jak ukázala třeba Janáčkova „Gospodi Pomiluj", není vůbec špatná – pokud se výkon V90-AMP v něčem liší od „velkých" zesilovačů kolem cenovky 10 000,-, pak je to hlavně u vysokých hlasitostí. Tam drobnému Musical Fidelity přeci jen dochází dech rychleji. Jinak se ale popravdě řečeno blíží třeba i dynamických schopnostem starého, ale ve své době výrazně výše postaveného NAD C370. U jeho projevu sice cítíte větší dynamickou rezervu, ale opět – nacházíme-li se v kultivovaných vodách střední hlasitosti, je to vzhledem k ceně prostě moc fajn.

Hudební scéna „Bohemian Rhapsody" od Queen je semknutá poměrně doprostřed, docela rozumně zorganizovaná a spojitá. Hloubka je omezená, ale to všechno odpovídá pořizovací ceně. Nástroje jsou ale přehledně oddělené, nebudete mít pocit, že zvuk je smotané klubko.

Na malý kousek elektroniky nabízí Musical Fidelity V90-AMP velký, plný zvuk. To je patrně to, co nás překvapilo nejvíc. „Diary of Jane" od Breaking Benjamine měla opravdu pěkný tah i celkovou sytost, podtrhující melancholicko-rockovou atmosféru skladby. Právě u rocku, popu a možná i některých poklidnějších jazzových nahrávek vás pak ani nenapadne řešit nějaké nedokonalosti, MuFi V90-AMP, protože hraje vysloveně hezky. Není to nepříjemně zkreslené, ale rozhodně je to muzikální a zvukem dokáže malou místnost bez problémů zaplnit.

Musical Fidelit V90-AMP je zajímavý přístroj. Výborně poslouží v roli prostorově nenáročného, ale dostatečně potentního entry-level zesilovače s uživatelsky pohodlnou (byť trochu nedokonale prostorově rozmístěnou) kombinací vstupů, který si pravděpodobně (už kvůli absenci „dálky") dát na stůl, nebo někam poblíž. Právě tam bude výborně fungovat, poslech v blízkém poli při průměrné hlasitosti sedí tomuto přístroji nejlépe a neklade na něj přehnané nároky. Kupodivu ale v klidu zvládl i sloupové Jamo C97, s nimiž dokázal pracovat stejně snadno, jako jiné zesilovače základní hi-fi třídy. Jak se zdá, pokud od něj nevyžadujete velké hlasitosti, na které už přeci jen ne zcela stačí, za rozumné peníze nabízí rozumnou porci muziky, abychom parafrázovali známé přísloví. Pokud tak hledáte z jakéhokoliv důvodu něco malého s čistým, příjemným a uvolněným hi-fi zvukem za vstřícné peníze, pak V90-AMP obzvláště při blízkém nepřehnaně hlasitém poslechu nezklame. A co víc – když vypnete regulaci hlasitosti, stane se z V90-AMP čistý koncový stupeň, který výborně poslouží třeba k rozhýbání pasivně ovládané druhé či třetí zóny A/V receiverů – najít k tomuto účelu cenově takhle atraktivní „koncák" totiž není jen tak a jen to zvyšuje hodnotu V90-AMP.

Kč 8 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ hezké zpracování

+ kompaktní rozměry a v „plnoformátové" funkce

+ slušný, čistý zvuk

+ pro blízký poslech v menším prostoru dostatečný výkon

+ možnost použít i jako koncový stupeň

ZÁPORY

- trochu málo vstupů v lehce nepraktickém provedení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ:Smart HiFi | www.smarthifi.cz 

Pozn.: Od roku 2015 je dovozcem firma Altei - http://www.altei.cz/wp-musicalfidelity/

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika