ROTEL Michi zesilovače

Japonská korporace Yamaha, to je skutečný gigant s obrovským záběrem. U základů tohoto jména ale stály v roce 1887 jazýčkové varhany a kolem hudby se dodnes točí velká část činnosti korporace. Ať už jde o nahrávání, živou produkci, nebo právě pro nás zajímavou domácí reprodukci. Masově rozšířené jsou sice hlavně A/V receivery značky, nicméně pro trochu pokročilé posluchače je jméno Yamaha přiřazeno ke špičkové elektronice, k jejíž tradici se firma ve druhé dekádě 21. století úspěšně navrací.

Nejnovějším přírůstkem je série S2100, sestávající z SACD přehrávače a integrovaného zesilovače. V kontextu firemního katalogu jde o druhou nejvyšší řadu, která oproti první generaci (s názvem S2000) působí svým pojetím technickým i optickým citelně blíže vlajkové sérii S3000. Navíc se ale pohybuje v ještě realisticky zaplatitelných vodách.

Zesilovač Yamaha A-S2100 prošel největší změnou optiky, ta navíc rozplesá srdce každého milovníky tradičního pojetí hi-fi. Designéři Yamahy dokázali nepoužít snad ani jediný moderně vyhlížející prvek, aniž by ale celek působil nemoderně či dokonce historicky. Jde jen o vizuální poklonu klasickým strojům v tom nejlepším slova smyslu. Ač nevelký, nejvýraznější je skleněný průhled, za kterým je usazena dvojice měřáků, indikujících dle polohy jednoho z přepínačů využitý výkon, nebo úroveň v dB. Můžete si volit také intenzitu podsvícení, ale je škoda nenechat měkké žluté světlo svítit naplno. Jejich tanec při reprodukci je pak takovým tím příjemným způsobem hypnotický, ne nepodobně jako u mnohem dražší elektroniky typu Accuphase, Luxman či Pass Labs.

Z řady S3000 pochází také robustní dvoupolohové přepínače – možná byste místo měkkého dorazu očekávali spíše razantní cvaknutí, ale i tak je cítit dokonalá mechanická přesnost jejich chodu. Jeden zapíná celý přístroj, další volí mezi zesílením přenoskového předzesilovače pro MM či MC přenosky a poslední aktivuje ztišení výstupů. Ale čelní stěna je téměř přeplněná různými přepínači – důležité je, že všechny mají skvostné provedení, ve velkosériové výrobě se zjevně dokonale podařilo uhlídat mechanickou přesnost jednotlivých prvků. Ve středu přístroje jsou tři velké ovladače korekcí pro basy, výšky a vyvážení kanálů, v neutrální poloze jsou korekce vyřazeny ze signálové cesty, po otočení libovolného knoflíku v přístroji cvakne relé, zvuk se na chvíli odmlčí a signál se tedy vydá cestou přes navolenou korekci. Další tři maličké ovládací prvky volí aktivní výstup reprosoustav (žádný / A / B / A+B), co se bude zobrazovat na měřácích a poslední přizpůsobuje sluchátkový výstup různých impedančním úrovním. No a samozřejmě to nejdůležitější – je tu masivní ovladač hlasitosti a jeho zmenšená verze, vybírající aktivní vstup pomocí relátek. Oba ovladače mají velmi příjemný odpor a tak jako ostatní prvky jsou vyrobeny z velmi přesně opracovaného hliníku.

Z provedení A-S2100 dýchá kvalitní provedení bez jediného slabého místa – trochu designově specifické jsou boční panely z pravého dřeva, které si můžete poručit buď v černé, kdy téměř splývají se zbytkem přístroje, nebo naopak v některém dřevném dekoru pro zdůraznění jejich odlišnosti. Obě provedení jsou dostupná v hlubokém, krásně zpracovaném klavírním laku.

I zadní strana, plná konektorů, je dokonale zpracovaná. Zvláště luxusní jsou reproduktorové terminály – sice nedosahují masivnosti křídlových matic některých velkých koncových stupňů, ale jejich chytré tvarování usnadňuje jednak manipulaci, jednak i velmi pevné připojení banánků, holých vodičů i lopatek. Výškově asymetrické rozložení konektorů (je jich celkem osm pro dva páry reprosoustav) usnadňuje použití i opravdu velmi „audiofilských" (rozumějte rozměrných) konektorů. Přebytkem přípojných míst Yamaha určitě nehýří, zato ale všechny konektory pochází z nejvyšších kvalitativních pater. Jsou tu tři linkové v podobě nesymetrických RCA, jeden je pak jako symetrický v podobě XLR – tomu můžete dvojicí maličkých páček jednak otočit fázi, jednak jeho úroveň potlačit o 6 dB za pomoci dvoustupňového atenuátoru. Jsou tu ještě další páry RCA konektorů – vstup do přenoskového předzesilovače, dovybavený ještě zemnícím kolíkem, nahrávací vstup s výstupem páskové smyčky a nakonec poslední dvojice – výstup pre-out z předzesilovače a vstup main-in přímo do koncového stupně.

Yamaha A-S2100 sice postrádá konektor RS 232 pro snadnou integraci do systémů domácí automatizace, ale je tu jednak 12V trigger, jednak vstup a výstup pro externí přijímač signálu dálkového ovládání a také systémový konektor, díky kterému můžete celý set ovládat jednodušeji za pomoci navazujících příkazů. Jednoduchým přepínačem pak také zapnete funkci automatického vypnutí po nějakém čase bez signálu.

Konstrukce A-S2100 je promyšlena skutečně dobře – zajímavě řešené jsou totiž třeba i nožky přístroje. Jednak jsou mohutné, jednak si ale můžete vybrat, zda na jejich spodku ponecháte měkké polštářky, nebo je sundáte a využijete maličké hroty pro ještě lepší potlačení vibrací.

Podobně robustně jako zvenku je zesilovač A-S2100 proveden i uvnitř – při pohledu pod kryt objevíte symetricky rozložené komponenty. V centru pod robustním krytem (ale s vhodným průhledem na to důležité) leží poměrně rozměrné trafo na El jádře, zajišťující dostatečný přísun energie. Všechny komponent jsou uloženy v mechanicky skvostně pevné skříni a třeba trafo ještě na dalších antivibračních prvcích – přenos vibrací ke kritickým komponentům tak zůstává naprosto minimální. Obvody jsou navrženy plně symetricky – dokonce nejen zvukové, ale i kontrolní obvody. Komponenty předzesilovače a výkonového stupně jsou namontovány na obřích chladících profilech. Mezi nimi narazíte na opravdu obrovské filtrační kondenzátory.

Yamaha tuto verzi symetrického návrhu výkonových obvodů nazývá „plovoucí a symetrický zesilovač" – výkon zajišťují MOSFET tranzistory, princip spočívá v oddělení obvodů zpětné vazby a napájení, navíc na každé straně jsou prvky zdvojené a na kladné i záporné části mají stejnou polaritu. Ve výsledku jde o plně symetrické push-pull zapojení s minimální možností průniku rušení a velkým odstupem kanálů. V pozici bez tónových korekcí prochází signál také jediným obvodem se zcela diskrétním provedením. To by mělo dle výrobce zvýšit rychlost přeběhu a také přesnost reprodukce. Minimální zásah do obvodů znamená také použití regulace hlasitosti v podobě odporů, změna úrovně je pak řešena elektronicky v digitální doméně.

Yamaha A-S2100 nabízí také propracovaný přenoskový předzesilovač a sluchátkový zesilovač. Ten první je také plně diskrétní a jak už bylo naznačeno, nabízí zesílení pro signál MC i MM přenosek. Diskrétní provedení bez operačních zesilovačů je ale vlastní i sluchátkovému výstupu, pracuje v čisté třídě A a umí se přizpůsobit různé zátěži pro různá sluchátka.

A-S2100 nabízí trvalý výkon 160 Wattů do zátěže 4 Ohm, špičkový výkon pak vystoupá až na 220 Wattů do 2 Ohm, kde je zesilovač stále stabilní. Dobrou kontrolu reprosoustav zajišťuje tlumící faktor 250. V toleranci +0 / -3 dB pracuje zesilovač ve frekvenčním rozsahu 5 – 100 000 Hz a v pásmu 20 – 20 000 Hz nepřekročí celkové harmonické zkreslení 0,025%. Odstup signálu a šumu je určen velmi slušnou hodnotou 103 dB.

Zesilovač Yamaha A-S2100 jsme poslouchali hlavně s SACD přehrávačem CD-S2100 a firemními reprosoustavami NS-F901, porovnávali jsme s T+A DAC 8 a T+A AMP 8, Naim Nait XS a Naim CD5si, také s ASUS Xonar Essence One MUSES a to vše přes napájení IsoTek Sigmas EVO3. Poslouchalo se i přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus. Jako kabely posloužily Kubala-Sosna, Naim, QUAD, Vincent, ProAc či KrautWire.

Už když na tenhle zesilovač saháte a stavíte ho na místo, máte z něj jednoznačně prvotřídní dojem. Povrchové zpracování je skvělé, celý stroj je robustní a je radost se ho dotýkat, jednoho každého kousku. Už od pohledu prostě máte pocit, že tohle bude dobré – a také je. Autorita a definice, s jakou zní kontrabas Charlieho Hadena v „Body and soul" z výběrové desky „The Best of Quartet West" (2007 | Verve | 530 210-7) je naprosto nečekaná. Precizní kontrola dokonce zprvu vypadalo jako tenčí, nepříliš objemný bas, ale když se uvolníte, zjistíte, že je jednoduše přesný a naprosto adekvátní. Kontrabas je také úžasně konkrétní a musíme říct, že tu obzvláště dobře působí synergický efekt kombinace zdroje, zesilovače a reprosoustav Yamaha. Za podobnou jistotu by se nemusel stydět ani stotisícový stroj.

Stačí nedlouhý poslech, aby vás Yamaha A-S2100 přesvědčila, že v sobě nese punc opravdového high endu. Hlas Hugh Laurieho v „St. James Infirmary" („Let them talk" | 2011 | Warner Bros. | 2564674078) provází nádherně čisté a znělé piano, sám vokál je pak úžasně přirozeně srozumitelný a jistý a i když opravdu drahý high end zvládne ještě hlubší prokreslení a ještě jaksi klidnější podání, už tady se dostáváte do úrovně, kdy se dá jen nekriticky vychutnávat. Hlas je provázen pocitem tělesnosti, skoro vidíte hrudník, krk a hlavu Hugh Laurieho, kterak se pohybují a rezonují. Zvuk je snad celkově o něco maličko zmenšený, Yamaha tak neosloví milovníky „americky" rozmáchlého zvukového podání. Jinak je ale čistá radost nechat se pohltit hudbou s tak suverénním podání.

„Indian Summer" od (pop)jazzového uskupení The Yellow Jackets („The Millenium Collection" | 2006 | Verve | B0008426-02) znovu potvrdil hodně nadstandardní rozlišení, navíc je jasné, že informace přichází s naprostou samozřejmostí a energií a jistotou. Ševel metličky na činelech nesplývá, je jasně znát, že jde o sérii navazujících zvuků, můžete poznat, jak metlička dopadá, zvuk se zesiluje a pak zase se zvedající se metličkou pomalu utichá. Zvuk Yamahy je úžasně transparentní, jednotlivé informace jsou křišťálově čisté, byť nemáte pocit, že by vše někdy sklouzlo k neosobní analytičnosti. Ale ano, analytický, to je správné slovo pro popis A-S2100. Moc se nám líbilo, že detaily zůstaly zřetelné a čitelné i při večerních poklidných hlasitostech. Výšky jsou také pěkně znělé, lehké a perfektně vyvážené, takže neřežou a neskřípou, i když umí být pronikavě jasné.

Jedním z důvodů, proč Yamaha A-S2100 hraje tak působivě, je i nebývalá dynamická rezerva. Popravdě řečeno, neznáme zesilovač v této cenové kategorii, který by disponoval takovou suverenitou, jakou má A-S2100. Brahmsův „Koncert pro housle, violoncello a orchestr op. 102" (Oistrakh, Rostropovič | „Concertos" | 2002 | EMI | 7243 8 26659 2 2) dokázal, že zesilovač umí skutečně perfektně zabrat. Ano, třeba 10x dražší soulution 540 nebo i 3x dražší Pass Labs INT150 jsou ještě znatelně preciznější a rychlejší, ale svižnost a skutečně živoucí dynamika A-S2100 je za dané peníze jednoduše bezkonkurenční. Vulgárně řečeno – tohle je nářez. Zvláště cello bylo úžasně přesvědčivé, vyvedené s perfektními konturami a hlavně byla cítit jeho hloubka a plasticita, vykreslené s odzbrojující jistotou. Každý pohyb ruky Mstislava Leopoldoviče Rostropova byl vskutku mistrně provedený – přesný a pocitově neomezený, nedržený zkrátka limity elektroniky. Bylo to prostě krásné, plné a živé.

Reedův „Perfect Day" („Transformer" | 2002 | RCA/BMC | 07863651322) obsahuje spoustu na první poslech trochu zapadlých informací, Yamaha je umí velmi pěkně zorganizovat a lehce můžete sledovat třeba i smyčce na pozadí – i ty totiž mají velmi pěknou kresbu, není to jen zvuková „stěna" kdesi vzadu, ale plnohodnotná součást zvuku. Živě působí také Reedův hlas, bohatě prokreslený a živý.

Hudební scéna ve slavných „Flamenco Sketches" z „Kind of Blue" Milese Davise (1997 | Columbia | CK 64935) je snad trochu kompaktnější, trochu zmenšená, ale zato velmi jistá a přehledná v pravolevém směru, také plasticita není vůbec špatná na danou cenovou třídu. Zvuk je čistý, takže snadno lokalizujete obzvláště Davisovu trumpetu, ale i ostatní nástroje, A-S2100 dobře zreprodukuje také pocit spojitosti zvukové scény, vzduchu v prostoru; i to vše lze připsat na vrub excelentnímu rozlišení.

Zesilovač Yamaha A-S2100 nemá tendenci jakkoliv zvuk zabarvovat – naopak, je skvostně vyrovnaný. Asi tak nepadne do noty milovníkům vřelosti, ani těm, kdož mají rádi studenější analytiku. A-S2100 je jednoduše uprostřed, věrný a věcný, naštěstí ale ne odtažitý – ba naopak. „Telegraph Road" od Dire Straits („Love over gold" | 1996 | Vertigo | 800 088-2) se jednoduše dobře poslouchá, je plná hutné atmosféry a je radost se uvolnit a jen tak si užívat. Poslouchat A-S2100 je naprosto nenáročné, nic po vás nevyžaduje a servíruje hudbu na stříbrném podnose.

Yamaha A-S2100 prostě hraje bez okolků a přímo k věci, s tím souvisí i velmi solidní drajv a plynulost reprodukce – jako třeba u „The Lamb Lies Down on Broadway" ze stejnojmenného alba od Genesis (2007 | Virgin). Zvuk je výjimečně „rychlý", reaguje pružně a lehce na každou změnu signálu, precizní je také timing – jednoduše není tomuto zesilovači co vytknout.

Líbilo se nám i to, jak se zesilovač Yamaha vypořádal s barvami nástrojů – třeba piano v „Garden Party" od Mezzoforte („Surprise surprise" | 1996 | ZYX | 10024-2) je velmi přirozené, barvy jsou věrné a nezkreslené, piano je jednoduše neefektní, přirozené a pěkně vykreslené.

Co je na celkově spíše mírně analytičtějším projevu Yamaha A-S2100 výjimečně dobré, to je i tolerance k méně kvalitním nahrávkám – „Rock´n´roll Soul" z alba „Love Enough" českých Abstract Essence překypuje sebejistotou a energií, docela se v tomto dojmu ztratí i pocit přeci jen nijak veliké dynamiky. Naopak – když začne „sypat" dvojitý kopák, udrží mezi tóny zřetelný předěl a přitom neztrácí ani rychlost, ani konkrétnost. Je to jednoduše šikovný allrounder.

Nová série S2100 od Yamahy je úžasně přesvědčivá. Nese v sobě nezpochybnitelně high endovou charakteristiku, je nádherně zpracovaná, má sice strohý, ale přesto promyšlený design a bohatou výbavu. Jde o puristicky pojatý komponent, který neřeší blížící se třetí dekádu 21. století, ale hraje na hodnoty, na kterých bylo dávno, dávno založeno high fidelity – tedy na věrné reprodukci zvuku. Je neuvěřitelně pozitivní a potěšující, dokonce osvěžující, potkat finančně ještě dostupný komponent, který hraje skvěle a i když vyšší patra high endu nabízí více klidu, komplexnější přednes, ještě více jistoty, ještě o něco větší porci detailů nebo větší důraz, už zde jsem v kategorii, kdy vlastně nic neschází. Tohle je prostě high end pro každého a je to bez přehánění výjimečná nabídka – být na předním panelu logo některého z „více lifestyle" nebo "více high-end" výrobců, dost možná by cenovka vystoupala klidně až někam na 80 000,-, nebo třeba ještě výš. Pointa je v tom, že Yamaha A-S2100 je prostě a jednoduše skvělý zesilovač, s nímž je radost být (a to zvláště pokud k němu máte Yamaha CD-S2100 a Yamaha NS-F901, s nimiž tvoří excelentní set).

Kč 54 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ takhle má vypadat skutečný high end „pro smrtelníky"

+ skvostná kontrola basu

+ prvotřídní poměr ceny a výkonu (obzvláště s NS-F901)

+ čistý, přesný zvuk s výborným rozlišením

+ talent pro všechny žánry a situace

+ fantastická kvalita zpracování

ZÁPORY

- za tuhle cenu vůbec nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Yamaha | www.yamaha-hifi.cz  | facebook-icon

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio