ROTEL Michi zesilovače

2019 07 17 TST Primare I25 1

Více než třicetiletou historii skandinávských Primare není třeba nějak hlouběji popisovat - desítkami audiovizuálních produktů s jasně rozpoznatelnou vizuální (a koneckonců i zvukovou) tváří mluví sama za sebe. Aktuálně se katalog firmy rozrůstá o produkty na bázi platformy Prisma, která spojuje digitální zdroje signálu a streamování se světem klasických zesilovačů. Ale všechny dotčené modely můžete mít i jen s D/A převodníkem, nebo plně analogové - tak jako I25, prostřední ze tří dostupných integrovaných zesilovačů v nabídce.

I25 má jednoduché pravoúhlé křivky zjemněné jen lehounce zaoblenými rohy, přístroj je v dobrém slova smyslu jednoduchý. Lehce odsazený čelní panel má všechny prvky seskupené kolem černého obdélníku s displejem - vlevo je jen malé spínací tlačítko a tlačítka pro pohyb v nabídkách, vpravo ovladač hlasitosti. Minimalistická čistota je Primare vlastní.

Jednoduché, ale přesto robustně působící šasi stojí na třech nožkách; ona robustnost není úplně v souladu s hmotností relativně skromných 11 kg při šířce 43 cm, hloubce 42 cm a výšce 11 cm, ale může za to hlavně absence mohutného toroidu uvnitř, zpracování je příkladné.

2019 07 17 TST Primare I25 2

Pod lehkým převisem horního krytu jsou instalovány všechny potřebné konektory. Je tu pět pár analogových linkových vstupů v cinchové formě, doplněné jsou o dvojici výstupů - jeden je regulovaný, druhý linkový. To je, spolu s nutnými dvěma páry reproduktorových terminálů, u čistě analogového provedení I25 všechno. Tedy krom záslepek pro modul D/A převodníku a modul Prisma (oba lze dokoupit jako upgrade později). A samozřejmě ještě běžných konektorů jako je ten napájecí, RS232 pro ovládání nebo 3,5 mm napěťové spouště či dvou 3,5 mm jacků pro vstup a výstup signálu z externího čidla.

Vnitřní uspořádání zesilovače pak působí mnohem jednodušším dojmem, než je u zesilovačů obvyklé. Velkou část zabírá napájecí zdroj s malým transformátorem na EI jádře, doplněný o šest velkých kondenzátorů. Jednotlivé sekce jsou od sebe odstíněné přepážkami.

2019 07 17 TST Primare I25 3

Zásadní je ale použití platformy UFPD 2 - jde o zesilovač pracující ve třídě D, ale v čistě analogové doméně. Analogová sinusoida je převedena na vysokofrekvenční obdélník s pulsně-šířkovou modulací a poté je tento signál filtrován, čímž na výstupu získáte opět analogovou sinusovku. Největší problém třídy D s nestabilitou výstupního filtru u proměnlivé zátěže tím, že drží konstantní 26 dB zpětnou vazbu a kombinuje v jediném stupni jak zesilovač, tak filtr. Navíc je řešení zpětné vazby adaptivní a tím eliminuje zpětný vliv reprosoustav (to celé je zjednodušené, nicméně dosažené výsledky jsou na vrub zejména na míru vyráběným součástkám).

Velký vliv má také napájecí zdroj, který používá systém APFC, neboli aktivní korekci napájení. Nejen, že koriguje nepřesnost napájecí sinusoidy, ale také ještě zlepšuje už tak vysokou efektivitu napájecího zdroje, která je přes 93%.

2019 07 17 TST Primare I25 4

Primare I25 má výstupní výkon 100 Wattů do 8 ohm na kanál, respektive 200 Wattů do 4 ohm. Z dalších udaných parametrů je udávaná hodnota THD+N pod 0,05% (20 - 20 000 Hz / 10 W / 8 ohm) nebo odstup signálu a šumu přes 100 dB.

Zesilovač Primare I25 jsme poslouchali v pražském studiu AV Center, kde mu společnost dělal přehrávač Accuphase DP-430 nebo gramofon ELAC Miracord 50. Porovnávat jsme mohli s Accuphase E-470 nebo McIntosh MA252 a poslech jsme realizovali přes Vivid Audio Kaya 25, Audiovector QR5 nebo ELAC Debut F6.2. Propojeno bylo kabeláží Cardas Parsec a Nordost Heimdall 2, napájeno pak přes Accuphase PS-530.

2019 07 17 TST Primare I25 5

Na basové lince v "No Sanctuary Here" Chrise Jonese ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay | 03-14) bylo cítit, že zesilovač umí i těžké a velké basové mroukání už slušně podržet, snaží se spíše o utaženější, přesnější bas, než o nějakou ohromující plnost a hřmotnost. Dokáže také pěkně předat pocit pulsu, drnknutí jsou fyzicky zřetelná a cítíte z nich sílu a energii. Objemem a vlastně i barevností je bas velmi přiměřený, Primare se drží v decentních vodách audiofilské autenticity.

Přesto hlas Sophie Zelmani v "How it feels" ("Dali CD Vol. 3" | 2012 | Dali | 280939) jako kdyby vystupoval trochu dopředu, byl dominantní, ale stále ještě ne zdůrazněný. I tady je patrná jen malá stopa Primare v nahrávce - zesilovač nezjemňuje výrazné sykavky, je tuhý a pevný a nabízí velmi příjemnou a nebojácnou konkrétnost, takže vokál je výtečně čitelný a zřetelný. I díky tomu vnímáte snadno velmi dobré rozlišení s až trochu analytickým stylem.

2019 07 17 TST Primare I25 6

Zjevně dostatečný výkon i dostatečná rychlost dobře podtrhují výbušnost perkusí v "Kote Moun Yo?" Markuse Schwartze a Lakou Brooklyn ("System Solution" | 2019 | Nordost). Každá rána má jasný švih, důraz a nemusíte se bát žádného pleskání, jde o suché, přesné a pevné údery. Celkově je pak zvuk autenticky energický a dokáže dynamiku protlačit všemožnými reprosoustavami.

Primare I25 má také velmi slušnou transparentnost, takže sbor v "Nativity Carol" Johna Ruttera ("First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) byl přehledně zřetelný a kolem bylo slyšet už dost ambientních detailů. Nuance a jemné dozvuky jsou slyšitelné bez překážek, tak jaksi samozřejmě a plně adekvátně této vyšší třídě. Zvuk se nijak nepředvádí, nemá tendence zdůrazňovat, ale ve svém lehce techničtějším celkovém duchu vám nabídne vlastně už opravdu skvělý celkový přehled.

2019 07 17 TST Primare I25 7

Bez připomínek byla také šířka a hloubka hudební scény ve Stingově "Englishman in New York" ("Die Perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay | 10-10), kde bylo znát, že to sice možná není ultra high-endový hologram, ale že pevnost a čistota vám v solidně široké scéně pomohou snadno lokalizovat jednotlivé instrumenty a že scéna zůstává spojitá a přehledná napříč sestavami, už je v ní i patrný vzduch. Není to žádný holografický zázrak, ale poctivá kvalita, kterou od hi-fi vysoké úrovně očekáváte se vším všudy, ano.

Smetanův cyklus "Má Vlast" v podání London Symphony Orchestra pro prezentační disk Bowers&Wilkins Society of Sound měl pevnost, rychlost a čitelnost hodnou dané cenovky. Možná to nebyl úplně vřelý a podmanivý zvuk, ale disciplinovaný a detailní rozhodně ano. V momentu dynamického nadechnutí skladby pak zesilovač stačí jejímu tempu a jejím nárokům a umí ji podržet, stejně jako nechá proniknout dostatek nuancí, abyste si mohli komplexnost hudby užít.

2019 07 17 TST Primare I25 10

Seversky čistý design Primare I25 se podle dobré firemní tradice opakuje i v charakteristice zvukové. Zvuk je čistý, je pevný a je dynamický, má až trochu analytické sklony a hlavně se nijak moc nevkládá do charakteru zbytku řetězce. Přitom to ale není upjatě technicistní přednes, zůstává prostě nestranný a blízký tomu teoretickému audiofilskému ideálu. Velkým bonusem je pak možnost rozšířit jej i dodatečně také o kartu solidního D/A převodníku a / nebo o kartu modulu Prisma, který vám otevře komfort světa streamování a moderního ovládání. Celkově je Primare I25 frekvenčně vyvážený a tonálně neutrální zesilovač, dobře zpracovaný a velmi spořádaný - minimálně na papíře je tak velmi blízko teoretickému hi-fi ideálu.

Kč 64 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ možnost osazení převodníkem a streamerem

+ dobrá dynamika

+ nadstandardní transparentnost

+ pevnost

ZÁPORY

- pokud vám vyhovuje jistá techničnost, pak nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz 

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies