ROTEL Michi zesilovače

Jestliže jsem v minulém týdnu napsal, že CD6003 je novým leadrem v kategorii velmi levných cd přehrávačů, jeho adekvátní partner v podobě zesilovacího prvku PM6003 ve mně vzbudil naděje pro totéž umístění ve své kategorii, tedy mezi integrovanými zesilovači stupně „entry-level“. Už jen kvůli tomu, že se svým kolegou sdílí stejně pěkný zevnějšek, inspirovaný vyššími modely, kvalitní výrobní provedení i nadšení pro hudbu.

Tak jako u cd přehrávače řady 6003 jsem si dovolil srovnání s do té doby u mne vedoucími produkty NAD, i PM6003 srovnám s nejnápadnějším konkurentem a sice NAD C353BEE, který byl korunován tím nejlepším ve své třídě a jehož logicky dnes testovaný produkt musí vyzvat na souboj. PM6003 je integrovaný tranzistorový zesilovač s výkonem 45W do 8 ohm a 60 W do poloviční zátěže, vcelku pěkným a pohodlným dálkovým ovladačem, skvělým dílenským zpracováním, mnoha možnostmi korekce zvuku, jež je nejlépe okamžitě a navždy vypnout a vestavěným (pouze) MM phono předzesilovačem, to vše pak napájí toroidní transformátor, který lze v této kategorii hodnotit jen kladně.

Budu se velkou měrou asi opakovat, nelze však nenapsat totéž co jsem zmínil u CD6003. V zásadě jsem přes četné zkoušky nenalezl vhodnějšího kandidáte, s nímž by se PM6003 dal používat, než cd přehrávač stejného výrobce a stejné řady. Zkoušel jsem jej v kombinaci s high-endovým Denon DCD2010AE, zkoušel jsem s Yamahou se série 700, zkoušel jsem ale i s Pioneer G-Clef SACD nebo s Naim CD5 XS. Pouze Denon a Naim byli (dle očekávání) zcela adekvátními partnery na snad až příliš vysoké úrovni, ale po pravdě ani jeden z nich neprojevil tolik zábavnosti v kombinaci s PM6003 jako jeho firemní sourozenec s podstatně nižší cenovkou. U Yamahy i Pioneeru byl znát přílišný rozdíl charakterů přístrojů, který vedl k nepříjemnosti poslechu. Na tom je nejlépe vidět, kolik práce si výrobce dal se sladěním obou komponentů.

Celkově jsem dojmy získával ve třech různých poslechových prostorách a na čtyřech různých systémech, z nichž signifikantní výsledky poskytly dva. První byla kombinace s již tolikrát zmíněným CD6003 a Canton Vento 880 DC, druhou pak Naim CD5 XS a Harbeth Monitor 30. Sestavu číslo jedna spojovaly interconnecty Monster Cable M1000i, k reprosoustavám vedly Eagle Cable Condor Blue LS 5.1, v druhé sestavě hrál KrautWire Guru S mezi komponenty a signál k reproduktorům vedl KrautWire Ultima II.

Protože každý komponent necháváme před testem řádně rozehrát, nové kusy poprvé vybalené z krabice pak dvojnásob, i PM6003 prvních deset dní zesiloval hudbu v mé kanceláři takříkajíc na kulisu. Vypnul jsem ho pouze na víkend, jinak i v noci přehrával na smyčku spuštěný disk s mnoha a mnoha hodinami hudby v mp3. Rozdíl v kvalitě reprodukce mezi rozhraným a nerozehraným kusem je natolik značný, že je třeba při poslechu u prodejce dbát na to, aby předváděný kus měl za sebou alespoň 100 hodin provozu, což u těchto levných strojů nebývá v Čechách pravidlem.

Prvním čeho si všimnete je příjemná „vlezlost“ zvukového projevu, který dokáže zaujmout již za krátkou chvíli, obzvláště pak v kombinaci Marantz – Marantz. Není to jev neobvyklý u levných přístrojů, u velkého procenta z nich ale začne brzy být příliš prezentní, příliš únavný nebo příliš agresivní. Nikoliv tak u PM6003. Charakter tohoto integrovaného zesilovače by mohl být slovníkovou definicí výrazu „muzikální“. A není problém strávit u poslechu celé víkendové odpoledne, aniž by zvuk otravoval. To může nastat až u vyšší poslechové hlasitosti, kde se hrany přiostří a mohou tak rychleji unavit sluch i mysl.

První nahrávkou, která zarotovala v mechanice přehrávače byl audiofilský výběr Crystal Cable Arabesque, fantasticky nahraná sada klasických kusů, na níž lze dobře prověřit kvality jakéhokoliv systému bez ohledu na cenu. Už proto, že na stoprocentní dojem z reprodukované klasiky je potřeba jak přesného zdroje signálu, dostatečné výkonové rezervy zesilovacího prvku, nízké zkreslení i reprosoustavy nadprůměrné kvality, čím lépe je pak nahraná, tím zřetelnější jsou pak chyby produkované řetězcem. S přihlédnutím k pořizovací ceně zesilovače byl výkon i v extrémně náročné Mussorgskiho „Great Gate at Kiev“ uspokojivý, ačkoliv pár wattů navrch by dojmu prospělo. Při vyšší hlasitosti jsou slyšet nedostatky například v úderech do velkých bubnů, které prostě nejsou dostatečně průrazné. Celková vyrovnanost frekvenčního pásma je ale v této třídě příkladná.

U jiného klasického kusu, tentokrát ovšem klasiky sedmdesátých let od Pink Floyd - „The Wall“ je zřetelně cítit nadhled a kontrola nad zvukem. Jistá komprese v nejkomplexnějších pasážích pak není ničím, co by ubíralo hudbě na drajvu, zesilovač navíc umí přes všechny droboučké neduhy vtáhnout do děje a přiznejme si, že v cenové kategorii do 15 tisíc nemáte šanci dostat lepší výsledek než od PM6003. Zvláště u mnohovrstevných nahrávek jako je právě „The Wall“ nebo třeba sólová alba Petera Gabriela v čele s opusem „Up“ je znát i cit pro detail, kdy sice šest-tisíc-trojka má jistou tendenci přiostřit občas některé hrany, ale dělá tak za účelem jistého zatraktivnění přednesu, za účelem snazší přístupnosti reprodukované hudby pro každodenní poslech, kdy drtivá většina posluchačů nestráví před svým systémem více než hodinu.

Zvláště v kombinaci s CD6003 potěší i velmi přirozená reprodukce frekvenčního pásma kolem úrovně lidského hlasu, aniž by tato část spektra však byla jakkoliv „postrkována“ kupředu. Marantz není tak příkladně neutrální jako NAD C355BEE, ovšem jeho poslech přináší více zábavy. Musíte si prostě vybrat, co je vaše krevní skupina. Zdá se skoro, že NADu musíte cíleně věnovat pozornost, abyste si jeho výkon užili, kdežto Marantz sám motivuje posluchače ke splynutí s hudbou.

Jistěže Marantz PM6003 není dokonalým zesilovačem. Je ale jednoduše řečeno tím nejlepším, co si za 13 000,- můžete pořídit, přestože velmi podobně schopných je v dané cenové kategorii více. Nepochybuji ale o tom, že Marantz je natolik silné jméno, přinášející tolik očekávaných záruk kvality, že většina kupců dá dnes přednost právě jemu. Zvláště proto, že v kombinci CD6003 a PM6003 se jedná o plnohodnotné hi-fi, s nímž průměrný majitel bude spokojeně žít velmi dlouho.

Kč 13 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kvalitní provedení
+ design
+ cena
+ výkon v duchu firemního hesla „because music matters“
+ funguje optimálně s CD6003

ZÁPORY

- v zásadě nic, pokud očekáváte výkony adekvátní ceně
- nevybočuje ničím ze špičky své třídy, kde je dost konkurence

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Media Control CZ

www.mediacontrol.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 660 281

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio