2018 10 24 TST Bluesound Powernode 2i 1

Značka Bluesound, spřízněná úzce s kanadskou legendou NAD, je jedním z pionýrů "digitálního hi-fi" - světa, který - jak se zdá - pomalu přebírá vládu po staré dobré klasické elektronice. A není se vlastně čemu divit - "rychlá" mladá generace (a nejen ta) v něm totiž nachází komfort ovládání pomocí mobilních zařízení, hudbu dostupnou snadno, rychle, ne příliš draze a s trochou péče kdekoliv po bytě či domě. A i pro audiofila jsou tu velká lákadla - snadná dostupnost vysokého rozlišení mezi hlavními. Po několika letech na trhu přichází Kanaďané s novou generací s přívěskem "i" (asi jako "improved") v názvu komponentů.

Jedním z produktů, které krom streameru Node 2i dávají pro náročnější posluchače největší smysl, je v katalogu Bluesound kombinace streameru a zesilovače Powernode 2i - za stále ještě dostupnou cenu totiž dostanete v kompaktním balení všechno potřebné pro kompaktní hi-fi systém.

Na povrchu se Powernode 2i proti předchozí generaci nezměnil - stále je to kvádr s matnou "gumovou" obrubou, stále je nevelký (jen 1,7 kg a 22 cm do šířky, 7 cm do výšky a 19 cm do hloubky) a stále na něm vlastně (záměrně) není nic, co by poutalo pozornost. Tělo je rozděleno do dvou "pater", které trochu rozbíjí celistvost masy, uprostřed dolní čelní stěny je 3,5 mm sluchátkový jack.

2018 10 24 TST Bluesound Powernode 2i 2

Horní hrana má zapuštěnou větrací mřížku, v níž se nachází ploška s do kříže uspořádanými základními ovládacími prvky - možná by tu ale stačilo tlačítko "mute", protože vše ostatní dost pravděpodobně budete řešit přes ovládací aplikaci, která právem po letech vývoje tvoří referenci v oboru. Takhle rychlé, stabilní a intuitivní rozhraní by mělo být standardem všude. Jako bonus je pak celé v češtině. Aplikace pak podporuje vše - lokální streamování, všechny populární služby typu TIDAL i třeba internetová rádia nebo AirPlay 2 atd.

Zajímavé je i to, že Powernode 2i je plně připraven pro integraci do systémů chytrého řízení domácnosti a to včetně čistě audio systému Roon.

2018 10 24 TST Bluesound Powernode 2i 3

Zadní panel nese, možná trochu překvapivě, i klasickou velkou napájecí zásuvku, vedle ní jsou dva páry běžných reproterminálů a v horní řadě se maličko tísní řada konektorů; možná je na jejich formě trochu vidět nutnost řešit prostorové kompromisy, na druhou stranu nabídka konektivity je příjemně široká.

Krom bezdrátového rozhraní Wi-Fi, které tu vidět není (anténa je elegantně ukrytá uvnitř, stejně jako ta pro Bluetooth, díky které lze nejen přijímat, ale i vysílat třeba do Bluetooth sluchátek), najdete vzadu ethernetový konektor pro připojení kabelu, dále pak USB port pro spojení s počítačem (pouze ovšem pro servisní účely) a druhý pro zasunutí datových pamětí. Jsou tu ještě čtyři 3,5 mm jacky - jeden označený jako "service", jeden určený pro připojení externího IR čidla pro dálkové ovládání a dva poslední jsou kombinovanými vstupy - analog má v sobě i digitální optiku, takže na výběr tu rozhodně je. Posledním konektorem je klasický cinch a ten slouží pro připojení subwooferu.

2018 10 24 TST Bluesound Powernode 2i 4

Změnou prošel návrh i u koncových stupňů HybridDigital technologie, dávají 60 Wattů do 8 ohm na každý kanál. Celý systém řídí procesor ARM Cortex A9 s taktem 1 GHz, takže výpočetní síla neschází. D/A převod má na starosti 32 bitový čip s maximálním rozlišením 192 kHz, maximální podporované rozlišení souborů je 24 bit / 192 kHz. Díky tomu Powernode 2i umí krom MP3, WMA, OGG i "lepší formáty" jako je ALAC, FLAC, MQA, WAV, AIFF. Celkově působivý je i odstup signálu a šumu přes 110 dB a hodnota THD+N na úrovni 0,005%.

Integrovaný streamovací zesilovač Bluesound Powernode 2i jsme poslouchali v rámci všech redakčních sestav a to primárně jako streamující zesilovač, ale třeba i po digitálním rozhraní s OPPO UDP-205 (místo Norma Revo IPA-140) a Harbeth Monitor 30, případně místo setu Teac NT-503 / Emotiva XPA-DR2 s KEF LS50 nebo s Cambridge CXC místo Cambridge CXA80, kde se krmily Fischer&Fischer SN-70. O použitých filtrech, kabelech a všemožném dalším příslušenství se dozvíte všechno v pravém sloupci -->.

2018 10 24 TST Bluesound Powernode 2i 5

Jakkoliv byl původní Powernode 2 dobrý, stále to byl relativně levný malý "digitál" - bezproblémový za dané peníze, ale ne lístek do hudební Nirvány. Powernode 2i začal s basovou linkou v "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) v poněkud jiné tónině - bylo až imponující, jak maličký stroj za férové peníze dokázal s reprosoustavami zacvičit a kolik síly basům zvládl dát. Stále je to spíš hřmotný, než audiofilsky precizně definovaný bas, ale ten tah na branku, ta síla, hutnost a přitom pružnost, to je něco, co prostě neočekáváte a navíc je tu jasný, fyzicky citelný impuls, který vás s každým mrouknutím basu popostrčí.

V sourozeneckém duetu Anguse a Julie Stoneových s názvem "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS | STS-6111132) bylo cítit, že celkové vyladění Powernode 2i přeci jen stojí hlavně na mohutnosti, energii a důraznosti spodních frekvencí, na druhou stranu, jak mužský, tak dominující ženský vokál jsou na danou třídu příkladně čisté a lehké, snad hlavně díky solidně rychlým reakcím zesilovače obecně. Je tu možná lehounce formálně-technická snaha o brilantnost, jestli se to tak dá říct, ale funguje - hlasy jsou velmi pěkně detailní a zesilovač je čistší a zřetelnější, ne leckterý "plnohodnotný" hi-fi konkurent s audiofilskými ambicemi.

2018 10 24 TST Bluesound Powernode 2i 6

Činely a další perkuse posazené v nejvyšším frekvenčním pásmu byly v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) výjimečně znělé, jasné, bohaté a energické. Výšek je jinými slovy více než dost, ale netáhnou zvuk směrem k nějaké laciné ucinkanosti, chřestění a cinkání je prostě jen poměrně energické a zářící, odlehčující tak svou jasností těžší bas. Zesilovač pak zvládá dobře oddělit jednotlivé tóny a jako celek působí přes vší svou výraznost dostatečně kultivovaně hladkým dojmem, aby neunavovaly při delším poslechu.

Projev Bluesound Powernode 2i má sílu, má říz a má tah na branku, takže dynamické špičky Coplandovy "Gun Battle" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) měly solidní drajv - malý zesilovač pochopitelně neprodukuje zemětřas a obří drama, ale dejte hlasitost na běžnou či raději i trochu vyšší úroveň a budete koukat, co energie se za malého tělíčka valí. Není tu, celkem logicky v kontextu kategorie, nějaká hra na brilantní podání mikrodynamických nuancí, ale makrodynamická poctivost je za dané peníze obdivuhodná.

2018 10 24 TST Bluesound Powernode 2i 7

S rychlými "digitálními" koncovými stupni přichází ruku v ruce také vysoká rychlost a jistota, které vedou k více než pečlivé kontrole výstupního signálu a to zase potažmo k tomu, že "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) měla nejen šmrncovní energii, ale i dobrý detail s poměrně sebejistým podáním. Možná, že opět lze říct, že některé vysloveně audiofilské zesilovače mají jaksi větší nadhled či snad uvolněnost, že Powernode 2i trošku akcentuje, ale na druhou stranu od spodu po nejvyšší tóny je tu kontrola a čistota, která je příkladná, je to mile čistý zvuk, který nepůsobí chudě a není si při jeho poslechu nač stěžovat.

V "Thus saith my Cloris brite" v podání Reaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) bylo zase cítit vzduch a i když scéna byla spíše kompaktní, šířce byla dobrá, žádné nahlučené klubko zvuků, ale už férově rozprostřený prostor s nástroji s vlastními jasnými konturami a celkově dobrou organizací, dokonce s náznakem hloubky scény. Bezprostřední noticka v poznámkách z poslechu zní doslovně: "Co víc chtít za ty peníze!" - tedy tak.

2018 10 24 TST Bluesound Powernode 2i 8

Ve "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) si užijete řádně od podlahy jdou zahřmění basové složky a celkově sytou, hutnou atmosféru. Zesilovač není možná nějak zásadně šťavnatý, ale nemá často slýchanou "digitální" strohost, takže v kombinaci s celkovou energií a důrazem tu panuje pocit odvážnosti, hudba se vine kupředu, vybuchuje tam kde má a na tak malý stroj si Powernode 2i udržuje kontrolu a čistotu a musíte se už opravdu snažit, abyste ho vyvedli z konceptu (jinými slovy hrát extrémně potichoučku nebo naopak extrémně nahlas).

Bluesound Powernode 2i nijak nezastírá, že se snaží nabídnout dobrý zvuk spíše "lifestylové" klientele, která dá hodně na kompaktnost, nedominující estetiku, férovou cenu a pohodlné ovládání - a že Powernode 2i má všechno z toho. Navíc disponuje aplikací, nebo konkrétněji celým řešením BluOS, které patří ke špičce na trhu a to bez ohledu na cenu. Co je ale důležité, to je fakt, že Powernode 2i o koňskou délku překonává zvuk svého předchůdce - je jistější, větší, energičtější, jasnější a působí, že má v zásobě větší rezervu, ať už je to všechno způsobeno čím chce. Powernode 2i je každopádně geniální moderní produkt, který vám otevře svět tekoucích nul a jedniček a zároveň nezapomíná (byť v trochu nekomfortní podobě maličkých konektorů) ani na svět propojení dráty. Závěrem snad jen tolik, že v kontextu nastavené ceny není u Powernode 2i důvod k žádným steskům a hledáte-li moderní ozvučení, které se může bez uzardění označit za plnokrevné hi-fi v šik balení, pak právě s Powernode 2i stojíte rozhodně u správných dveří.

Kč 22 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výjimečně stabilní, rychlá a komfortní aplikace

+ podpora vysokého rozlišení a všeho moderního

+ šířka konektivity je na daný segment příjemná

+ plnohodnotný bas

+ lepší, zřetelně dospělejší zvuk, než u první generace

ZÁPORY

- nic, pokud hledáte výtečné moderní hi-fi

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AV Integra | www.avintegra.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio