800 250 loewe

Blu-ray. Aktuálně nejlepší a nejslibnější nosič obrazových dat na trhu, který jako jeden z mála má rozumný výhled setrvat na něm ještě v horizontu roků bez výraznějších změn. I proto se vyplatí přihlížet ke kvalitám přehrávače i v těch dostupnějších kategoriích (ostatně, opravdu high endových blu-ray přehrávačů je co by na levici nešikovného tesaře spočítal).

Společnost Harman/Kardon má ve svém portfoliu zástupce talentovaných Blu-ray přehrávačů na pomezí entry level a střední třídy (počítáme-li za základ komerční kousky s logy LG, SONY, Samsung a dalšími...). BDT30 je pohledný, rozumně naceněný a parametrově imponující Blu-ray přehrávač, který se nám dostal do ruky spolu s 3D televizi, takže jsme si ho mohli proklepnout opravdu důkladně.

Samotný přístroj neevokuje bůhví jakou třídu, alespoň ne na první pohled. Rozhodně zaujme nízkou stavbou, i když později zjistíte, že ta je vykoupena nutností použít větráček na zadní straně (čestně prohlašujeme, že jsme nikdy neslyšeli ani fouknutí, i když jsme zadržovali dech v nejtišších pasážích konverzačních dramat – větráček prostě nemusí být problémem vždy a všude; alespoň prvních pár let).

Jinak jde o veskrze standardní, jednoduše střižený a jednoduše provedený přehrávač – na polici, stojanu či skříňce vám zabere 44 x 35,2 x 6,6 cm (š x h x v), přičemž díky váze pouhých 3,7 kg ho můžete položit i na to nejkřehčí sklo – z tohoto údaje ale samozřejmě jednoznačně vyplývá i fakt, že dominujícím materiálem je tu plastik. Výrobce se ale snažil, takže na rozdíl od nejdostupnějších komerčních výrobků tady se ani lesklá přední část neupatlá (s trochou nadsázky) pouhým pohledem.

Čelo je velice vzhledově čisté – nerozpoznatelně zapuštěný displej s dvěma řádky nabízí dostatečně velké a skvěle čitelné fonty, miniaturní ovládací prvky pod ním jsou mechanicky odpovídající cenové třídě, ale stejně je patrně nikdy nepoužijete. Zajímavým, vizuální hodnotu zvyšujícím prvkem je spodní třetina panelu z broušeného hliníku, tuto část plochy zdobí jedině centrální logo výrobce. Zcela vpravo najdete USB konektor, pomocí něhož lze přehrávat hudbu i video, vlevo pak pod drobným typovým označením najdeme spínací tlačítko (resp. jde o Standby mód).

Samotná excentricky uložená mechanika je vcelku křehká, plastiková, ale pohybuje se velmi rychle a reaguje svižně. Snad jen pohyb dvířek je provázen poněkud zvýšeným hlukem s lehce umělohmotným nádechem. Samotné načítání uvnitř přístroje je ale bleskurychlé, byť stále ne zrovna tichoučké. Jakmile se ale disk usadí a načte, už je příkladné ticho.

Bočnice přístroje jsou kompletně perforované, on onen úzký profil prostě způsobuje nadměrné zahřívání, ať už se větráček snaží, seč může. Tím se dostáváme k zadní straně, kde pravé polovině dominují právě výřezy větráčku. Nalevo od něj najdeme všechny potřebné konektory, byť pouze a jen ve skromném množství (zvláště u HDMI to je maličko škoda). Máme tu 1x HDMI výstup, 1x LAN konektor (nejen) pro stahování dodatečného obsahu BD Live, jeden pár výstupních analogových RCA konektorů, jeden digitální koax, ale také třeba 1 video. Trochu škoda je nepřítomnosti optiky. Dále už najdeme jen spínací kolébku On / Off a malý napájecí konektor. Zapomeňte tedy na možnost integrovat BDT30 do inteligentních domů a bytů, nejsou zde ani jinde vcelku obvyklé 12 triggery nebo rovnou RS232.

Co se týká samotných schopností přehrávače, jsou velmi rozsáhlé. Detailně si je můžeme pročíst zde: http://www.vzdy.cz/harman-kardon-bdt30-black, ale jmenujeme ty nejzásadnější.

- podpora 3D
- podpora nejnovějších audio formátů: DTS-HD, Dolby True HD či Dolby Digital
- HDMI standardu 1.4a / 12bit DeepColor
- celkové harmonické zkreslení: pod 0,1%
- podpora přehrávání audio a video souborů z USB disků
- upsampling videa na 1080p

Blu-ray přehrávač od Harmanu jsme měli možnost zkoušet s FullHD televizorem Samsung, pro porovnání sloužil Pioneer BDP-LX71. Zvuk servíroval kromě NAD C370 ještě Denon PMA-2020AE a TEAC A-H01, kvalitu zvuku jsme zkoušeli i porovnáním přenosu přes D/A převodník ASUS Xonar Essence One MUSES a srovnáním s Denon DCD-2020AE. Zvuk se linul z Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Bowers&Wilkins AM-1 a trojicí reprosoustav Heco – Music Style 500, Victa Prime 502 a Victa Prime 302. Kabely dodaly firmy Eagle Cable, Monster Cable, QUAD, KrautWire a ProAc. Kvalitu napájení vylepšoval filtr Xindak XF-2000B.

Kvalitu video části jsme ocenili u výborně masterovaných filmů „Constantine" a Prometheus" ve speciálních Blu-ray edicích. Přestože BDT30 patří k cenovému (pod)průměru, na kvalitě obrazu to není nikterak znát, zvláště v kombinaci s moderními televizemi. I v základním nastavení se BDT30 vyznačuje velmi ostrým obrazem a působivým kontrastem. V podstatě se dá srovnat s naším referenčním Pioneer BDP-LX71, který však svého času patřil do citelně vybranější společnosti.

Bez zajímavosti není ani velmi solidní výkon v oblasti trojrozměrného obrazu. U proslulého 3D „Avatar" je obraz nádherně plynulý, s konturami objektů jako vytesanými. Ani v jediném okamžiku jsme nenarazili na situaci, která by nás odváděla od samotného filmového zážitku. Čistota, rychlost, vysoký kontrast, v základu snad maličko tlumenější barvy, to vše dělá z obrazového materiálu (doslova) plastický zážitek.

Velmi dobře si Harman poradí i se zvukovou složkou, třeba DVD disky nejnovější remasterované edice „Star Wars: epizody I – VI" jsou krásnou ukázkou dynamiky a energie. Nástroje jsou řízné, dobře čitelné a zvuk samotný hutný a plný efektů. Velmi pěkně funguje i převzorkování obrazu na FullHD rozlišení, byť nedosahuje výsledek takové ostrosti, jakou disponují novější formáty s plným rozlišením. V oblasti filmové reprodukce prostě Harman umí, kombinuje americkou pompu s evropskou precizností, ideálně v kombinaci s některou z moderních LED obrazovek pak umí nabídnout skutečně skvostný vizuální zážitek.

Krásná, měkká skladba „By the rivers dark" od Leonarda Cohena („Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) vyzněla i z velmi dostupného přehrávače velmi rozumně. Hutný, dobře kontrolovaný, byť možná až trošku moc energický bas provází dobrá přehlednost napříč celým pásmem.

Velmi dobrá kontrola svědčí jakémukoliv žánru, byť občas můžete mít lehký pocit až přílišné snahy, jako například u „Malaguena" od Dua Favori z disku „Die perfekte Räumlichkeit" (2010 | Stereoplay). Dvě navzájem se doplňující akustické kytary sice více než dostatečně jiskří kovovými tóny, ale chybí jedná o Blu-ray, který „tak nějak" umí slušně přehrávat i audio disky.

Přesvědčivě „normální" je třeba i vokál v krásně nahrané „Besame Mucho" Waltera Pushniga a Laury Shamrock z výše zmíněného sampleru. Nepostrádá informace, nepostrádá pocit plynulosti, témbr je přirozený; snad jen opět scházející trocha uvolněnosti, určitý tlak, který se tak hodí při filmové reprodukci, ale ne tak úplně při relaxačním poslechu hudby, nám brání prohlásit zvuk za výjimečně dobrý. Přesto nutno říci, že kvalita reprodukce je vcelku srovnatelná s entry level přehrávači, produkovaných i audiofilskými značkami.

Nevelký, plochý, vizuálně vcelku nenápadný Harman/Kardon BDT30 nabízí podle známého rčení „hodně muziky za málo peněz". Svou cenou stále ještě patří do kategorie pro každého, přesto umí nabídnout skutečně skvělý vizuální, respektive komplexně filmový zážitek; podobnou úroveň byste ještě pár let nazad museli vyvážit třeba i trojnásobnou částkou. Přestože fyzické zpracování se vás nesnaží nějak ohromit, nenajdete v něm snad žádný problém – pokud se smíříte s tím, že mechanika si při načítání disků párkrát vrzne, budete i z provozních projevů naprosto nadšeni. Přehrávání je naprosto tiché, že přístroj má větráček zjistíte jen pohledem na zadní stranu a navíc je mechanika nesmírně rychlá při načítání libovolného formátu. Potěšující je i kvalita přehrávání zvuku – pokud hledáte základní univerzální přehrávač, pak jste ho dost možná právě našli...

Kč 7 790,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ férová cena

+ široká podpora formátů včetně 3D

+ skvělá rychlost načítání všech typů disků

+ ostrý, čistý obraz

+ rozumná kvalita přehrávání audio disků

ZÁPORY

- je maličko hlučnější při načítání

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

PRODÁVÁ: DSI Czech | www.vzdy.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio