Nenápadné a ještě dostupné audio klenoty pro starší a pokročilé – i tak by se dala charakterizovat dvacítková série z katalogu japonského výrobce Denon. V polovině roku 2013 se tato řada dočkala dalšího evolučního stupně v podobě kousků s dvacítkou na konci, který aktualizuje technologické vybavení tak, aby odpovídalo aktuálním potřebám a touhám audiofilů, stejně jako standardům stále se rozšiřujících hi-res nahrávek.

Jak je nicméně u Denon dobrým zvykem, nejde tu o žádný zbrklý progres za každou cenu, ale o decentní dolaďování ověřené, tradiční a povedené koncepce. Na první pohled se tak může snadno stát, že nový model ani správně neidentifikujete, kromě decentního typového označení v pravém dolním rohu čelního panelu totiž vlastně ani není jak. Od desítkové generace se odlišuje ta nová inovovanou součástkovou základnou, ve výsledku jen decentně (ale přesto ne úplně málo) posouvající schopnosti zesilovače kupředu.

První vizuální kontakt vás ujistí o tom, že to dobré se minimálně zvenku nezměnilo. Robustní stavba téměř pětadvacetikilového zesilovače je perfektní, vyvedená s umem, zkušeností a péčí. Pokud se rozhodnete umístit PMA-2020AE do svého racku, kromě hmotnosti musíte zvážit i nebývale nakynuté rozměry s čtvercovou základnou 43,4 x 43,4 cm a výškou nadprůměrných 18,2 cm.

Čelní maska se nese v duchu nejlepších firemních tradic, její čistota a jednoduchost je oživena jen typickým prohybem horní čtvrtiny. Celému čelu bez diskuse dominuje centrálně umístěný masivní knob pro regulaci hlasitosti, pravou stranu pak ovládá relátkový přepínač vstupů s decentním osvícením toho aktivního. Mezi oběma otočnými ovladači se dozvíte něco málo o konstrukci zesilovače, vpravo dole pak najdete vyznačení typu přístroje.

Levé polovině vládne trojice ovladačů korekcí v tradičním složení výšky / basy / vyvážení, spolu s dvoupolohovými přepínači – jedním pro rozdělení předzesilovače a koncového stupně (PMA-2020AE tak může sloužit jen jako výkonový zesilovače) a druhým pro vynechání signálových korekcí. Sestavu ovládacích prvků doplňuje malé spínací tlačítko a velký sluchátkový výstup s průměrem 6,3 mm.

Nenápadná luxusní elegance provedení pokračuje po bočnicích až na zadní stranu, kde najdete konektory uspořádané až s vojenskou dokonalostí. Z celkem sedmi analogových vstupů v podobě RCA konektorů jsou dva „privilegované", jejich provedení je výrazně robustnější. V Japonsku prostě ví, že málokdo má ve svém systému více než dva komponenty, u kterých se vyplatí nekompromisní signálová cesta včetně takto bytelných přípojných míst. Za velmi dobrou kvalitu v rámci dané cenové třídy lze navíc považovat už i ty „obyčejné". Pravdou je, že pokud používáte kabely s trochu masivnějšími koncovkami, budete se muset s jejich natěsnáním trochu snažit.

Bohatou konektorovou sestavu dále doplňuje ještě pre-out a main-in, máte tedy (jak již bylo naznačeno) použít PMA-2020AE jen jako řídící zesilovač (třeba pro subwoofer), nebo jen jako koncový, případně lze do cesty signálu vřadit třeba procesor pro úpravy zvuku v závislosti na akustických parametrech místnosti. Dva vstupy jsou řešeny jako nahrávací, adekvátně tomu zde tedy najdeme i dvojici výstupů páskové smyčky. Samozřejmostí je možnost zapojit Denon PMA-2020AE do systémů inteligentního bydlení pomocí 12V spouště.

Jak je u Denon zvykem, velkou pozornost si získává analog, respektive předzesilovač pro gramofonové přenosky. Pomocí dvoupolohového přepínače si můžete zvolit režim vhodný pro MM i MC přenosky, je tu i kolík pro uzemňovací kabel. Celé konektorové pole zabírá necelou třetinu zadního panelu, zbytek volného prostoru hostí jen osm bytelných, byť rozměrově kompaktnějších reproterminálů. Do nich bez potíží vsunete libovolné banánky, lopatky i holé vodiče, které lze vždy pohodlně a dostatečně dotáhnout. V oblasti komfortu je vlajková loď Denon prostě optimální.

Dosud tedy dle popisu je zjevně, že se mnoho nezměnilo a kdo četl popis PMA-2010AE, ten je jistě jako doma. To důležité se totiž změnilo (ale i zachovalo) takzvaně „pod kapotou". Přestože konečné zesílení stále zajišťují MOS tranzistory s vysokou proudovou kapacitou v diskrétním push-pull zapojení, byly pozměněny, aby ještě lépe zapadaly do celkové topologie Ultra High Current Single Push Pull. Pro lepší filtrování byly také v napájecí sekci použity nové Schottky diody. Celkově inženýři říkají, že určité prvky se přibližují filozofii legendární série S1.

Vnitřní konstrukce se dělí do šesti sekcí, vzájemně oddělených přepážkami, minimalizujícími nežádoucí elektromagnetické rušení. Jak je dobrým zvykem, základem přístroje je dvojice klasických transformátorů z produkce Denon, jeden je určený pro digitální a jeden pro analogové obvody. Jejich mechanické provedení také omezuje rušivé vyzařování. Pracovní rozsah Denon PMA-2020AE je celých 100 000 Hz, aby se zesilovač správně popasoval s „rozšířenými" formáty typu Super Audio CD a DVD-Audio.

Výkon zesilovače ve třídě A/B je plně dostatečných 80 Wattů / 8 Ohm, případně 160 Wattů / 4 Ohmy. Nadprůměrný je pak rozhodně odstup signálu a šumu, zvláště pak u phono předzesilovače. Tam činí 74, resp. 89 dB (MC, resp. MM). U linkových vstupů je to pak solidních 108 dB. Pokud by vám náhodou nevyhovoval „rovný" přednes zesilovače, stačí sáhnout po jedné z korekcí – basy (100 Hz) a výšky (10 000 Hz) lze ovládat v rozsahu 8 dB.

Úžasně vypadající zesilovač Denon PMA-2020AE jsme měli možnost poslouchat hlavně s firemním SACD přehrávačem Denon DCD-2020AE, ale také s Pioneer BDP-LX71, ASUS Xonar Essence One MUSES Edition a Harman/Kardon BDT30. Z ostatních přístrojů jsme měli po ruce NAD C370 a TEAC A-H01. Zvuk jsme hodnotili hlavně za použití Harbeth Monitor 30, ale také Heco Music Style 500, Victa Prime 502 a Victa Prime 302. Drobné ochutnávky proběhly i v kombinaci s Xavian Bonbonus a Bowers&Wilkins AM-1. Kabely dodali osvědčení výrobci – Eagle Cable, Monster Cable, QUAD, KrautWire a ProAc. Klidné napájení zajišťoval Xindak XF-2000B.

Nejvýše postaveným zesilovačům katalogu Denon bylo vždy vlastní jemné, poklidné, mírně vřelé podání s bohatými tóny. Ani nejnovější inkarnace není žádnou výjimkou. Objem a poklidně plynoucí sílu oceníte v Rutterově „Pie Jesu" z „Requiem" („Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901), v podání PMA-2020AE pomalu tekoucí, lehoučké, nadýchané a hřejivé skladbě. Velký dynamická rezerva je tu znát v každé sekundě, úvodní dechy mají nádherně plný charakter a velmi přesvědčivé barvy, stejně jako následující vokály. Ty jsou nádherně prokreslené, živoucí a výborně čitelné. Sbor je zcela přirozeně souznícím množstvím jednotlivých hlasů. Celá skladba je pak naprosto zřetelně zasazená do vibrujícího, zvuky odrážejícího prostoru, dýchajícího ambientní atmosférou. Snad jen droboučký nádech vřelosti vás odděluje od očekávaného fyzického chladu chrámového prostoru, jinak je dojem úchvatně věrný.

Denon PMA-2020AE staví svůj charakter na bohatém, různorodém basovém základu, který je sice výrazný, ale nepřesahuje nikdy „tu správnou" mez. I díky tomu je ale zvuk krásně plný a pevný. Důkazem budiž hutná, krásně barevná a jasně konturovaná akustická kytara Allana Taylora v „Dedicated to..." z referenčního SACD disku „Closer to music vol. 3" (2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2). Nádherně podanému nástroji neschází sebemenší detail, přitom se jeho zvuk line ve vláčném, lehoučce medovitém a neuspěchaném ladění, díky kterému se dá poslouchat i na hodně vysokou hlasitost bez únavy a pocitu nepříjemnosti. Krásně tu vyniknou vibrace těla nástroje a jednotlivých strun, mimochodem s téměř dokonale podanou kovovostí.

Říká se, že zesilovače Denon se výjimečně (a hlavně) hodí pro reprodukci akustických žánrů – jak je z výše uvedeného zřetelné, tak je tomu tak i v případě PMA-2020AE. Bylo by ale neférové omezovat jeho schopnosti jen na tento styl. Stačí si pustit poslední album českých drtičů strun Dymytry s názvem „Neonarcis", zvláště jeho titulní skladbu. Pravdou je, že i sem prosakuje onen příjemně měkký a neútočný charakter s bohatým basovým základem a hlavně neotřesitelným klidem. To sice trochu obrušuje zoubky metalové říznosti, dostatečně to ale vynahrazuje razance, průraznost a absolutní samozřejmost přednesu, která vám podá naprosto autentický zážitek. Autentický v tom smyslu, že úplně cítíte sálající energii, stejně tak ale Denon nijak netají určitou dynamickou plochost. Už řečený příjemný, poklidný charakter činí i nekvalitní nahrávky dobře snesitelné.

Je ale pravdou, že nejvíce oceníte schopnosti Denon PMA-2020AE u těch technicky nejlepších nahrávek, které nástroje přinesou téměř doslova do vašeho poslechového prostoru. Můžete se tak octnout v pevně a přitom uvolněně vykresleném prostoru mezi houslisty ve „Smyčcovém kvartetu D moll, op. 76, č. 5 – Finale – Presto" (2L | 24 / 192 | FLAC). Do hloubky prokreslené nástroje s realistickým objemem a pocitově nekomprimovanou dynamikou mají možná jen o ždibec sytější barvy, velice muzikální celek vám ale nedovolí se takové malichernosti věnovat.

Charakteristika projevu Denon PMA-2020AE je při povrchním pohledu úplně totožná s typicky vnímaným „značkovým" zvukem. Až po delším poslechu si uvědomíte, že nejnovější variace s číslovkou 20 v názvu se přeci jen pohnula směrem kupředu a to ne o úplně malý kus. Komplexnější, procítěnější a vyzrálejší charakter vám nabídne hlavně znatelně větší porci uvolněnosti a pohody. Díky tomu si užijete naprosto libovolný žánr v (s trochou nadsázky) naprosto libovolné kvalitě. Ladění dvacet dvacítek totiž nechává plně vyznít hudbu samotnou, její emoce a poselství a obsah tu tak v nejpříjemnější možné podobě vítězí nad formou, jakkoliv vám nezatajuje žádné informace. PMA-2020AE je v podstatě dokonalým protikladem ke zvukovým hyperdetailním pilám, které často jaksi zapomínají, že zvuk je prostředkem pro přenos hudby, nikoliv opačně. Neznamená to samozřejmě, že by Denon nedokázal rozlišit droboučké nuance, kdepak. Podle nejlepších high endových tradic je prostě „jen" věrný realitě, nepřidává, ani neubírá, snad jen vše halí do maličko příjemnějšího, pohodovějšího a něžnějšího hávu, takže si posluchač bude nucen zvyknout, že není kam spěchat, že má svůj čas vychutnat rytmicky odtékající hudební proud dle vlastní libosti. Ač Denon PMA-2020AE patří do stále ještě tak nějak zaplatitelných sfér, jeho místo je zcela jistě mezi reprodukčními hrdiny audiofilské Valhaly.

Kč 55 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherné výrobní provedení

+ oproti minulé generaci nižší cena

+ klidná, ale autoritativní síla zvuku

+ poklidné ladění lze poslouchat hodiny a hodiny

ZÁPORY

- stále nenabízí symetrické vstupy a výstupy

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies