ROTEL Michi zesilovače

Balanced Music Concept nebo také Bernd / Manfred / Carlos. Obé lze zkrátit do do tří písmen B.M.C., tedy názvu necelé dva roky staré německé značky, zaměřené na reprodukční techniku třídy high-end. Bernd (Hugo) je zakladatelem jiné známé firmy - RESTEK, Carlos (Candeias) založil zase firmu se svým vlastním jménem, která vyrábí značné množství OEM produktů mimo jiné pro C.E.C. a Manfred (Penning) zase jako konstruktér vytvořil slušný počet PA systémů, aby nakonec zakotvil v již zmíněném RESTEKu jako designér zesilovačů a reprosoustav. Tito tři pánové se pak rozhodli přijít s tak trošku jinými přístroji a trochu jinou cenovou politikou, tedy podle jejich slov s nepředraženým high-endem.

Do našich prostor dorazila díky aktivitě slovenského studia IRYSON trojice přístrojů s decentními znáčky B.M.C. - integrovaný zesilovač (tedy vlastně koncový, ale o tom později) Amplifier C1, CD přehrávač (tedy vlastně transport, ale o tom také později) BDCD 1 a D/A převodník (tedy vlastně taky tak trochu předzesilovač, ale o tom ještě později) DAC 1 - poslední jmenovaný se začíná v domovině B.M.C. rozšiřovat . Aby bylo na čem zkoušet, jako alternativu redakčních Harbeth Monitor 30 přivezlo téže studio také sloupky German Maestro MS F-One, místo reprokabelů KrautWire Awakening pak dráty WSS. Přehrávané disky prošly mnohokrát také přes Naim CD5i, Primare CD31, Primare I-30, Vincent SP-331MK2 / Vincent SA-T1, Lyngdorf TDAI2200, Denon PMA-A100 a Denon DCD-A100 i další komponenty.

CD přehrávač BDCD 1 zaujme již při vkládání disku - nejen, že má zcela otevřenou mechaniku na vrchu šasi, disk se „připevňuje" skutečně masivním klampem. V principu je mechanika podobná systému oceňovaném zvláště u značky C.E.C. - jedná se o pohon řemínkem, minimalizujícím spolu s pevným usazením v těle přehrávače možné nežádoucí vibrace. Bonusem je také absolutně nehlučný provoz. Malou zvláštností je nutnost stisknout tlačítko „New CD" nebo masivní ovládání předchozí / další skladby na předním panelu nebo na ovladači, kdykoliv vložíte nový disk. Uvnitř přístroje také nenajdete jen prázdný prostor, počítačovou mechaniku a pár kabelů, působí stejně důvěryhodně a hodnotně jako exteriér. Kromě elegantního a čistého vzhledu zaujme BDCD 1 též širokým spektrem připojovacích možností - jsou tu symetrické XLR i nesymetrické RCA analogové výstupy, digitální AES/EBU, toslink, coax a BNC, nejdůležitější je ale Superlink, čtveřice BNC konektorů, vyvinutá v této konkrétní podobě speciálně pro spojení s dalšími přístroji B.M.C, vycházející ale z osvědčených profesionálních standardů.

Superlink byl v poslechové sestavě využit ke spojení s D/A převodníkem DAC 1, který ve variantě s přídomkem Pre slouží také jako předzesilovač. Opět je to jen modulární řešení, takže si uživatel může vybrat dle své aktuální konfigurace a v budoucnu může buď řízení hlasitosti ubrat nebo přidat. Nikoliv jedinečné, ale stále geniálně vyřešené. Ačkoliv jak už bylo řečeno byl transport BDCD 1 připojen k DAC 1 pomocí čtveřice 75ti Ohmových BNC kabelů, nabízí na své zadní straně téměř dokonalou sestavu konektorů. Proč jen téměř? Protože by snad některé mohly být přítomny dvakrát, nic víc. Krom Superlinku tu najdeme všechny běžně přítomné způsoby spojení - BNC, koax, optiku i XLR, jako vítaný bonus je tu stále více se rozšiřující USB. Výstup pak řeší buď symetrické XLR nebo nesymetrické RCA konektory. Konverzi z digitálu na analog mají na starost dva čipy Burr Brown PCM1792, schopné pracovat až se signálem 24 bit / 192 kHz. Kritická napájecí část je pak vybavena kondenzátory s kapacitou 75 000 mikrofarad.

Z digitálně / analogového převodníku vedl signál do integrovaného zesilovače Amplifier C1. Jak už bylo řečeno, on to vlastně není integrovaný zesilovač, ale tak trošku podobně jako český Sroll se jedná o výkonový stereo zesilovač, u nějž se regulace hlasitosti realizuje pomocí změn napětí v napájecí části. Základem k výkonu každého pořádného zesilovače je pevný a dostatečně dimenzovaný napájecí zdroj. Ke stabilnímu výstupnímu výkonu 200, respektive 350 Wattů na kanál (do 8, respektive 4 Ohmové zátěže) pomáhá transformátor s kapacitou gigantické 2kW. Zadní panel zesilovače je víc než jednoduchý - symetrické XLR nebo nesymetrické RCA vstupy, masivní reproterminály a konec. Dominantním prvkem vzhledu nakonec není ani tak masivní „budík", ukazující aktuální výkon a displej uprostřed něj, ale samotné šasi s hliníkovým žebrováním po celém těle - je odlito z jediného kusu a ani při vysoké zátěži se zesilovač nezahřívá tak, aby na něm nešla udržet ruka.

Vezmeme-li to kolem a kolem, celý model konstrukce přístrojů a obchodní politika společnosti jsou naprosto logické. Vlastně celkový koncept působí tak normálně, že je vlastně těžké říct něco, co by bylo možno považovat za jedinečné, revoluční nebo skutečně nevídané, přesto je výsledkem skutečnost, že se jen těžko hledá slabina sestavy, která by se v dané cenové kategorii dá skutečně vytknout.

První šel pod klamp výběr vydavatelství Chesky records - „The Ultimate Demonstration Disc" a z něj skladba Rebeccy Pidgeon „Spanish Harlem". Ještě před nástupem hudby bylo z reproduktorů slyšet jen......totální, absolutní a černé prázdno. Snad ani čistě digitální zesilovače, známé vysokým odstupem signálu a rušivých napětí, nemají tak čisté ticho v pauzách mezi hudbou. Sestava B.M.C. v čele se zesilovačem je jednou z mála, na níž si lze užít skutečně výjimečné reálné podání prostoru a vzdušnost, volnost reprodukce, spojovací článek mezi všemi přehrávanými skladbami. Čistota, plnost a relaxovanost jsou skutečně fantastické, téměř nutící poslouchat jen tak dál a dál, skladbu za skladbou, disk za diskem, hodinu za hodinou.

S volností a lehkostí reprodukce, plynoucí z absolutní a dominantní rezervy zesilovače v oblasti výkonu a kontrolu, je možné setkat se v jakékoliv nahrávce. Stejně tak dokáže rozplést těžko čitelný chaos ve špatně sejmutých nahrávkách, proměnit zvukový uzel v jasně ohraničené jednotlivé instrumenty, vrstvy, separované tóny. Komplexní Mussorgsky a jeho „Velká brána Kyjevská" jsou toho zářným příkladem - noty jsou vykreslené přesně, za nimi jsou jasně čitelné dozvuky, všechno podpořena i těmi nejdrobnějšími detaily, které z Harbeth Monitor 30 ještě nikdy nedostal žádný jiný testovaný zesilovač. Velmi, velmi imponující.

Jedny z největších současných hvězd populární hudby, britští Muse, mají své nahrávky na zvukově nadprůměrné úrovni - dokud si je nepřehrajete na systému B.M.C. a nezjistíte, že i tady je spousta chyb. Krom problémů s dynamikou, které díky energii B.M.C C1 vyniknout ještě mnohem víc pustíte-li si předtím skladbu s vysokou dynamikou, jsou tu ještě místa, s jejichž zvukovým oddělením má problém i tento vynikající zesilovač. Co ale naopak nikdy a nikde u žádné skladby problém nedělá, to jsou obligátní sykavky. Ať už konkrétně u Muse, ať už u Dianny Krall nebo Patricie Barber, žádná zvukové říznutí, nic. Jen jemný, přímý a nenásilný projev.

Dalším diskem byl audiofilní výběr německého stereoplay „Die perfekte Räumlichkeit". Začíná Stingovou „Englishman in New York" z posledního alba „Symphonicities". Barvy tónů jednotlivých nástrojů jsou tak podobné realitě, jak je jenom nahrávka dokázala zachytit (a že to bylo víc než dobře), navíc prostorové rozlišení v předozadním i pravolevém směru je naprosto úchvatné.

Kytara Muddyho Waterse v „Good Morning Little Schoolgirl" také jenom jiskří, jednoduché schéma v jednoduchém nástrojovém obsazení je dokonale čitelné na absolutně tichém pozadí. Muddy jako kdyby zpíval přesně uprostřed mezi reprosoustavami, trochu napravo před bicími a kousek nalevo vedle basy. Strhující rytmus, detaily i čistota spolu s nenásilností dávají posluchači možnost uvolnění, vnoření se do zvuku.

Skutečně high-endová je také kontrola basových frekvencí - plný, hutný a přitom jasný, nedunící, takový je zvuk nejtlustší struny na kytaře Chrise Jonese v jeho „No Sanctuary Here". Působivá je také v obecném hledisku frekvenční vyrovnanost - žádné pásmo nepřehlušuje ostatní, žádné se ani neztrácí. Důraz je prostě cítit v celém slyšitelném spektru.

Má-li high-endová elektronika za vložené peníze přenést co nejvíc emocí v co nejuvěřitelnější podobě, pak lze zcela určitě vypočítat něco jako poměr ceny a výkonu, vztažený ovšem k abstraktní veličině zážitků. Nová německá značka B.M.C. má tento poměr naprosto skvělý a to je v zásadě všechno, co je potřeba o ní vědět. Nejvíce cítit je to u zesilovače, který je skutečnou zvukovou lahůdkou, kombinace transportu a převodníku mu ovšem dýchá na záda, zvláště díky tiché, rychlé a popravdě na ovládání kouzelné a návykové mechanice. Kombinace všech tří přístrojů pak dokáže z disků a reprosoustav vytáhnout i to, co jste dosud neměli šanci slyšet - pokud tedy samozřejmě nemáte některý z těch několika přístrojů na úplném vrcholu kvalitativního žebříčku. Ve své cenové kategorii ale B.M.C. kartami může pořádně zamíchat.

EUR 3 898 - Amplifier C1

EUR 2 798 - BDCD1

EUR 2 498 - DAC 1

--- --- --- --- ---

KLADY

+ německy precizní výroba a technický, ale ne sterilní design

+ modulární koncepce přístrojů = jednoduchý a ekonomický upgrade

+ absolutní kontrola nad reprosoustavami a obří odstup rušivých napětí u zesilovače

+ rychlá a přesná mechanika u cd přehrávače a mnoho možností výstupu signálu

+ celkově precizní, promyšlený a cenově velmi zajímavě nastavený systém

ZÁPORY

- dálkové ovládání je sice elegantní a hodnotná cihla, mohlo by být ale přehlednější

- vlastně nic, v kontextu cenové kategorie a budeme-li brát v úvahu sestavu jako celek

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

IRYSON

http://www.iryson.com/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+421 903 418 345

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio