Ach... Další tuner. Samého mě překvapuje, že s podobným zařízením zas a znova přichází další a další výrobci s vytrvalostí lososa, rozhodnutého vrátit se proti proudu řeky do svého rodného jezírka i za cenu vlastního života. Zvláště v době rychlého internetu, milionu on-line stanic se všemi žánry a rozmazlených posluchačů se zdá, že analogový tuner si mohou koupit snad jen ti největší nadšenci, dvojnásob to platí pro oblast České republiky, která má velmi specifickou kvalitu radiového vysílání, respektive má velmi specifický nedostatek této kvality – míněno technicky i obsahově.

Myryad Z132 nepatří ani mezi nejlevnější, ani mezi nejdražší tunery, svým vybavením i praktickou funkčností patří k tomu základnímu, co si lze pořídit. Velmi pěkné tělo pětikilového přístroje zachovává dekor ostatních přístrojů řady Z - nízká silueta, masivní broušený hliníkový čelní panel, velké logo výrobce, přehledný, ale na údaje poměrně skoupý displej, malá, avšak dobře použitelná tlačítka, která patrně nikdy díky rozumně navrženému dálkovému ovladači nepoužijete. Na zadní straně na uživatele potom čeká naprosto průměrná sada konektorů - analogové RCA výstupy a potom pouze přípojný bod AM i FM antény, kteréžto obě dostanete v balení s tunerem. Odchylkou od těchto „obvyklých konektorových podezřelých" je pouze vstup a výstup ovládacího systému My-Link, který využívá běžné signálové kabely a při jejich zapojení aktivuje po zapnutí tuneru zesilovač a vybere patřičný vstup, což příjemně usnadňuje každodenní soužití.

Jak už bylo zmíněno v předchozím odstavci, Z132 je klasický analogový AM a FM tuner, vybavený podporou RDS vysílání. Z technických parametrů se dočteme pouze tolik, že tento Myryad ničím nevybočuje z průměru své třídy - umí pracovat ve stereo i mono režimu (změna se realizuje jedním stiskem tlačítka), nabízí odstup signálu a šumu minimálně 74dB a separaci kanálů 45dB. Nadprůměrná je určitě užitečná citlivost a z ní teoreticky vyplývající snazší a přesnější nalezení radiových stanic - v českých podmínkách, tedy přesněji v těch pražských není ale významný rozdíl oproti téměř jakémukoliv jinému stroji. Za předpokladu, že patříte mezi ty, kteří věří v příchod digitálního DAB vysílání i do naší malé kotliny, může vás zamrzet nemožnost pořídit si modul pro příjem digitálu byť by to mělo být za příplatek.

Tuner se většinu času ocital ve společnosti svých firemních sourozenců - integrovaného zesilovače Myryad Z142 a CD přehrávače Myryad Z114 (ne snad, že ten by měl na fungování sestavy nějaký vliv), pro změnu jsem použil ještě zesilovač Marantz KI Pearl. Prodrátování neslo střídavě značku KrautWire a Neyton, pro spojení přístrojů to byl buď model KrautWire Guru S nebo Neyton Nuernberg NF, silové kabely pak ve stejném pořadí výrobců buď Awakening či Frankfurt LS. Výsledný zvuk pak generovaly buď Harbeth Monitor 30, KR Audio SP-2 nebo KODA Harmony K-2000B. Vliv kabeláže na projev Myryad je minimální, dost dobře fungovalo úplně všechno včetně velmi levných propojovacích drátů Profigold.

K tuneru dostanete v krabici také AM i FM anténu plně postačujících kvalit. Prvotní nastavení - buď ruční nebo plně automatické - je otázkou pár minut, neměl jsem ani u regionálních stanic potřebu dolaďovat vyhledané frekvence ručním posouváním. Vybrané stanice si můžete uložit do 29 pozic, což věru není zase až tak mnoho. Na druhé straně, když jsem si spočítal stanice, které bych si uložil já, stačila mi na to jedna ruka, takže zase tak zle nebude.

Celkově působí zvukový projev Myryad Z142 velmi měkce, vřele a příjemně - je to pocit, jako kdyby kdesi v hloubi přístroje číhala elektronka, mající za úkol zvuk zakulatit a zjemnit. Tento tuner dokáže přenést bez potíží cokoliv si usmyslíte. Lidské hlasy, třeba na zpravodajském BBC, zní velmi příjemně, zvuk je plný a sametový.

Ani poslech hudby není problematický - lépe řečeno naplno využijete kvality místního éteru. Klasická hudba na ČRo 3 zní velmi muzikálně a barevně, zvukové podání cílí spíš na líbivost, snadnou poslouchatelnost a živost než na suchou neutralitu a analytickou detailnost, což ovšem například mě vůbec nevadí. Oproti nedávno testované o polovinu levnější Yamaze T-S500 je přírůstek zvukové kvality slyšitelný, ale nikoliv zásadní. Za celou dobu poslechu jsem nenarazil na problém s jakýmikoliv nevhodnými zvukovými artefakty typu praskání, loupání nebo šumu. Ani dynamický zvuk rockové hudby nečiní tomuto tuneru problém, snad jen u některých nahrávek jsou činely a nejvyšší tóny poněkd nezvykle znějící, respektive ne tak plné - dost možná za to z části může i omezení pracovního pásma, které dle specifikací končí na 15 kHz.

Myryad Z132 nepatří mezi levné tunery, ale za své peníze dostanete stroj schopný vymáčknout 99% kvality ze signálů šířených českým éterem. Krom toho se s ním snadno žije, vypadá nekonfliktně, ba přímo hezky a krom absence DAB příjmu nemá vlastně žádnou reálnou slabinu. Že svým zaměřením na hudbu a snadný a příjemný poslech na úkor vzorné zvukové neutrality a frekvenční vyrovnanosti nemusí vyhovovat těm, kteří touží po prezentní a razantní reprodukci, to je dost možné. Celkově svým charakterem ale sedí k ostatním produktům Myryad Z série, takže komu se zalíbí ty, tuner je k nim ideálním doplňkem a svou práci odvede naplno a bez obtíží, což rozhodně není málo.

Kč 14 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení, přehledný displej a pohledný design

+ jednoduchost ovládání i soužití po prvotním nastavení

ZÁPORY

- přes tvrzení výrobce jen průměrně citlivý ladící modul (který ale bez problémů stačí)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

http://www.basys.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 koss

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Struny podzimu

Začal sychravý podzim, večery začínají brzo a ven se člověku nechce, takže by se dost možná dalo říct, že je nejlepší část roku pro ty, kteří rádi poslouchají hudbu - už si nemusíme vymýšlet důvody, proč nikam nejít a proč zůstat v teple domova s oblíbenou hudbu na oblíbeném médiu.

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 spalicek 

200 200 audio visual 200 200 voice 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 mareka audio 

200 200 4ce distribution 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha