2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro 1

Americká značka SVS z ohijského města Youngstown je relativně mladou firmou – založena byla roku 1998 a hlavně je mladá složením týmu, plného třicátníků a čtyřicátníků, což není v hi-fi tak úplně obvyklé. Přestože nabídka SVS obsahuje i klasické reprosoustavy, největší část slávy si značky vydobyla díky produkci v zásadě dostupných subwooferů – celé portfolio pak cílí zhruba stejnou měrou na hi-fi jako na domácí kino.

K dispozici je u subwooferů pět produktových řad, druhou nejdostupnější je 2000 Pro, kde tak jako ve většině ostatních najdete tři modely. Dá se říct, že každá řada znamená společnou technologii a jednotlivé modely se liší zejména provedením – konkrétně u série 2000 Pro jeden model představuje formu uzavřeného subwooferu (SB-2000 Pro – „S“ jako „sealed“), jeden model má ozvučnici s bassreflexy (PB-2000 Pro – „P“ jako „ported“) a jeden model má netypickou, ale do moderních interiérů atraktivní podobu vertikálního válce (PC-2000 Pro – „P“ jako ported a „C“ jako „cylinder“).

My jsme měli k dispozici nejdostupnější z verzí, uzavřený „krabicovitý“ (to je to „B“ v názvu, neboli „box“) model SB-2000 Pro.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro 12

Subwoofer není v kontextu obdobných zařízení designově nijak překvapující – šířku i výšku běžně vypadajících ozvučnic definuje vepředu osazený mocný reproduktor. Obyčejné tvary lehce zkrášlují zakulacené horizontální hrany. Celý subwoofer stojí na špičatých nožkách, SVS nabízí také příplatkové nožky SoundPath, což jsou mohutné gumové podložky pro lepší oddělení od země.

Povrchové provedení ozvučnic je v umělém tmavém jasanovém dekoru, ten působí poněkud „americky“ jednoduše, nicméně pokud byste zatoužili mít povrch ve „více evropském“ standardu, nabízí se možnost za nevelký příplatek mít lesklý povrch v bílé nebo černé.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro 2

Pokud byste chtěli také co nejméně vizuálně výrazný vzhled, k subwooferu je přiložena velmi mohutná mřížka s masivní konstrukcí, která by měla zajistit provoz bez nepříjemných rezonancí.

Do zadní panelu je vložena obdélníková deska s veškerou elektronikou. Na vnější straně najdete jeden pár vstupních cinchů (z toho pravý může posloužit jako čistý LFE vstup) a jeden pár cinchů výstupních, takže můžete kupříkladu subwoofery řetězit. Signál lze do SB-2000 Pro dovést také pomocí bezdrátového příplatkového modulu.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro 3

Kromě napájecí zásuvky s velkým kolébkovým vypínačem zde najdete ještě šest tlačítek a řadu indikačních diod – to pokud preferujete nastavení subwooferu manuálně, bez využití praktické aplikace, která spojí váš telefon nebo tablet se subwooferem přes bluetooth. Aplikace sama je docela šikovná a rychlá, i když někdy povely musíte zadat dvakrát (třeba přepnutí uloženého profilu několikrát neproběhlo apod.) – to může být způsobeno bluetooth rozhraním, ale v reálu to není problém.

Uvnitř tlumené ozvučnice z MDF profilů již poměrně výrazné tloušťky najdete součástky vyrobené v SVS – to platí pro samotný 12ti palcový měnič, tak pro modul zesilovače.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro 4

Reproduktor využívá velmi dobře dimenzovaný dvojitý kruhový ferritový magnet pro plnou kontrolu nad měničem i při vysokém akustickém tlaku. Membrána je připojená na obrovském gumovém závěsu parabolické geometrie, který umožňuje velmi výrazný výkmit. Membrána samotná je hliníková, centrální protiprachová kopulka je kompozitní. Kmitací cívka má dvě vrstvy pro zlepšení přesnosti reakcí.

Modul zesilovače nese jméno Sledge STA-550D a číslo v názvu odkazuje na nominální výkon, tedy 550 Wattů. SVS říkají, že špičkový výkon ale dosahuje až k trojnásobku této hodnoty. Konstrukce je plně diskrétní, staví na MOS-FETech (se specifikací 25 A / 600 V) a dodává díky spínanému zdroji výkon ve třídě D.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro 5

Co si SVS nevyrábí (nicméně programuje), to je osazený DSP modul – pracuje na taktu 50 MHz a čip pochází od Analog Audio Devices. Díky svému výkonu umí zpracovat signál v 56 bitové hloubce. SVS udává u SB-2000 Pro frekvenční rozsah 19 – 240 Hz (+/- 3 dB).

Subwoofer sám je pak poměrně slušným kouskem techniky – jde téměř o kostku s výškou 37,2 cm, šířkou 36 cm a hloubkou 39,5 cm. Váží pocitvých 17,5 kg.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro 8

SB-2000 Pro jsme poslouchali v rámci hlavní redakční sestavy, kde doplňoval Quarta Evoluzione od Xavian – napájen byl stejně jako zbytek sestavy přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P, poslouchalo se z Métronome DSC1 a Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR. Kompletně na kabelech Nordost Heimdall 2, vyjma napájení předzesilovače a streameru přes Valhalla 2.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro 6

V obou sestavách jsme se snažili pomocí aplikace vyladit křivku odpovědi do tvaru jakéhosi optima (v kombinaci s měřením z poslechové pozice – je škoda, že aplikace nemá nějakou alespoň základní formu měření hrubé odezvy v době, kdy to umí třeba i Sonos) a nutno říci, že to je skvělé, jelikož to samozřejmě snižuje nároky na dokonale přesné umístění subwooferu.

Už tak výrazná a šlapající baskytara v „Rock with You“ Michaela Jacksona („Off the Wall“ | 2009 | epic | 88697 53621 2-1) získala s nedominantě „zapuštěným“ subwooferem (tj. nastaveným tak, aby byl co nejméně rozeznatelný) na přímočarosti, bas ztvrdl a i když nešlo nutně o extenzi pocitu hloubky (na baskytaru stačí oboje zmíněné reprosoustavy), rozhodně přibylo fyzično a to způsobem ne úplně okatým a přesto citelným.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro 11

V „River“ od Renée Fleming („Haunted Heart“ | 2006 | Rounder | 0602517032798) SVS lehce přifoukl tělo klavíru, nástroj působil plnější a přitom nedošlo k žádným velkým efektům, zvuk SVS je ono audiofilsky optimální přibroukávání, integrace je i díky aplikaci (a tedy snadnému nastavování) prostě dobrá, subwoofer neční, není samostatnou entitou v prostoru a v nahrávce, naopak dobře se „schová“ do reprosoustav. Hrajete-li však nahlas, všimnete si občas určitého „pufnutí“, kterým na sebe SVS přeci jen přitáhne pozornost.

Přestože při správném nastavení o SB-2000 Pro v místnosti sotva víte, dokázal i tak v jazzové klasice „Use Me“ od Vanessy Fernandez („Use Me“ | 2014 | Groove Note | 0660318105028) zvuk kontrabasu vytvrdit, zpřítomnit a dodat mu ještě fyzičtější průraznost. Je to hezký efekt, jako když se bas utáhne a hraje s výraznějším odhodláním.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro 10

V čem lze vliv subwooferu pozorovat nezpochybnitelně, to je dynamika a autorita velmi hlubokých kmitočtů, které jsou normálně mimo „komfortní“ meze obou reprosoustav v Zimmerově „Wheel of Fortune“ („The Dali CD Vol. 4“ | 2015 | Dali | 474 564 6) – subwoofer nabídl pocit větší hloubky, velmi nízko posazené tóny najednou byly fyzicky citelné a zvuk „plnorozsahovější“, to lze více či méně ale čekat od téměř libovolného subwooferu, který si zaslouží zařazení mezi hi-fi. V čem je SB-2000 Pro nad svou třídou a v čem šlo o příjemné překvapení, to byl pocit nejen podsaditosti zvuku, ale také zlepšené čitelnosti, tóny v basovém spektru byly nejen velké a hutné, ale hlavně velmi dobře ohraničené, za své peníze tu získáte podstatně důraznější a překvapivě dobře artikulovaný zvuk – opět nicméně ne úplně v „kinové“ hlasitosti, kdy se začíná ozývat jisté „ducání“ vhodnější spíše skutečně pro podporu kinofilmových efektů.

SVS nabízí – jak už bylo naznačeno – decentní ladění a při dobré seřízení nevtíravý vlastní charakter. Třeba „Mercy Street“ od Christy Baron („Retrospective“ | 2004 | Chesky Records | 0090368026965) ukázala při zapojení subwooferu podstatně pocitově blíže postavený kontrabas, ale jinak nic – nešlo o nástroj nějak „přepůlený“, subwoofer dobře zapluje do základní charakteristiky reprosoustav jako takových, neukazuje se nijak dominantně a velmi dobře podtrhuje čitelnost spodní poloviny frekvenčního rozsahu, máte pocit, že všechno je tak nějak pevnější.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro 7

„Northern Star“ od Christine McVie („In The Meantime“ | 2004 | Koch | 0099923960027) má velmi, ale velmi výraznou basovou linku, která je schopná na správné aparatuře pěkně rozklepat podlahu – přidávat ji tak energie se může zdát až kontraproduktivní či kontraintuitivní. A přesto – pusťte do hry dobře nastavený SB-2000 Pro a mocné hučení a bručení basy se semkne, je ho částečně samozřejmě i víc, ale hlavně je podstatně konkrétnější, napjatější, už to není „hmmmm“, ale „drrrrnk“, jako kdyby subwoofer sevřel kolem basových tónů pevnou ruku a donutil je k disciplíně. Ale i tady se ukázalo, že s nárůstem hlasitosti někam na rozmezí hlasitého a velmi hlasitého poslechu (tj. takového, který si určitě neužijete ani zase tak často, ani moc dlouho) na sebe začne SVS poutat pozornost, díky změně v charakteru (kdo ví, zda se blíží limit výkonu nebo něco jiného) už dokážete rozdělit zvuk reprosoustav a subwooferu – možná by pomohlo lépe a déle ladit právě i pro vysoké hlasitosti nebo pečlivěji subwoofer umístit.

Subwoofer SVS SB-2000 Pro je na pohled vcelku standardním zařízením svého typu, ani v kontextu cenové hladiny na první dobrou ničím nepřekvapuje. Zpracování působí výrazně lépe v příplatkovém hlubokém laku a 10% navrch za něj je docela přijatelná investice. SB-2000 Pro vás nezaskočí ani konektivitou, ani technickými parametry, co ale musíme ocenit je příjemná aplikace, díky které lze subwoofer dobře nastavit i z poslechového místa, zejména ve fázi finálního jemného dolaďování parametrů. Právě možnost dobrého a snadného seřízení je velkým benefitem i pro ty s menší trpělivostí. A zvukově? Nehrajete-li úplně hodně nahlas, kdy začíná mít subwoofer trochu „kino efekt“, dokáže SB-2000 Pro svůj zvuk dobře rozpustit v hlavním charakter reprosoustav, kde utuží a disciplinuje spodní tóny, dá jim nejen pocit hloubky, ale také napětí a řádu. Tedy SVS SB-2000 Pro nejen že umí podpořit bas co do síly, ale také co do čitelnosti a strukturovanosti. V dané cenové třídě výtečná volba.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose reproduktoru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro m1

Frekvenční odezva - v ose (červená)

Je vidět, že SB-2000 Pro zvládá hrát v plné energii mezi 18 a 100 Hz, nicméně horní frekvence je omezená nastavením, nikoliv měničem jako takovým. V kontextu dané třídy, ale nejen v ní jde o příkladnou basovou odpověď.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro m2

Frekvenční odezva – vliv rychlého doladění přes ekvalizér v aplikaci

Jak vidno, stačí pár drobných zásahů v aplikaci a můžete bas doladit „narovno“.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro m3

Frekvenční odezva – poslechové nastavení vs. odstraněný filtr dolní propusti

Černá křivka představuje plný rozsah možností subwooferu, je vidět, že takto bez omezení je plná energie spíše kolem 50 Hz a výše. SB-2000 Pro tak stojí za to skutečně doladit za pomoci aplikace.

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro m4

Frekvenční odezva – různá nastavení strmosti přechodové frekvence

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro m5

Frekvenční odezva – vliv funkce „room gain“ s nastavením na 25 Hz

2022 02 28 TST SVS SB 2000 Pro m6

Frekvenční odezva – vliv funkce „room gain“ s nastavením na 40 Hz

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 27 990,- - černý jasan

Kč 30 490,- - černý nebo bílý hluboký lak

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobrá cena za dobrý bas

+ praktická aplikace s možností snadného nastavování

+ neefektní bas, který dobře doplňuje

+ díky možnosti nastavení snadné začlenění do místnosti

+ možnost osazení bezdrátového přenosu signálu

ZÁPORY

- škoda, že aplikace nepodporuje nějakou formu měření frekvenční odpovědi pro snazší kalibraci

- pojetí povrchového provedení je poněkud „neevropsky“ jednoduché

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies