2017 06 20 TST Klipsch R 112SW 1

Co by bylo domácí kino nebo rocková skladba bez pořádného basového základu? Zejména u filmu je to právě ten bas až hluboko v hrudníku a žaludku, který na nás tak intenzivně působí. A protože ne každý může doma snadno umístit plnorozsahové reprosoustavy nebo prostě má rád "hutné spodky" (čímž nejsou myšleny "jégrovky" ani sedací partie tanečnic v hiphopových klipech, ale akustické frekvence bratru do 200 Hz), nabízí se subwoofer jako snadné řešení pro mohutné basy. Jedním z populárních specialistů na "kino zvuk" je i americký Klipsch.

V jejich katalogu najdete v tomto okamžiku celkem desítku řešení, jimiž dotlačíte do své poslechovky nějaké ty "hutné spodky" - zhruba uprostřed této široké nabídky subwooferů leží model R-112SW. Jak už název napovídá, jedná se o subwoofer se zabudovaným 12" měničem (existuje ještě varianta s 10" a 15" reproduktorem).

2017 06 20 TST Klipsch R 112SW 2

Exteriér R-112SW je vcelku standardní a nepřekvapující, skříň z klasických MDF desek je potažena černým strukturovaným vinylem a působí prostě "americky". Tuhost je ale adekvátní, při rozměrech 39,4 x 44,1 x 46,4 cm (š x v x h) váží subbasová jednotka 22,1 kg. Ozvučnice je umístěna na základně s lomenými křivkami, jež ji ozvučnici rozměry trochu přečnívá a zajišťuje stabilitu, horní boční hrany skříně jsou pak zakulacené, což křivky trochu opticky zjemňuje.

Vzhledem k umístění mohutného reproduktoru na ještě mohutnějším závěsu přímo vepředu a jeho vizuálnímu podtržení širokým a vysokým štěrbinovým bassreflexem ale ono zjemnění nepadá na zase tak úrodnou půdu. Připočtěte si navíc pro Klipsch typickou vyzývavě měděnou barvu membrány a máte vizuální dominantu prostoru jako vyšitou.

Obdélníkový panel na zadní stěně slouží jednak jako chladič pro zesilovač, jednak jsou na něm namontované též ovládací prvky - vstup pro signál je řešen dvojicí analogových cinchů, buď použitelných ve stereo režimu nebo pro LFE signál. Nad nimi je páčka s třemi polohami (zapnuto / vypnuto / automatické spouštění), obdobná páčka pro otáčení fáze signálu a dva potenciometry. Ten první nastavuje přechodovou frekvenci (stupnice má označené body pro 40, 80 a 120 Hz spolu s "plným LFE"), druhý potenciometr nastavuje zisk, nebo chcete-li hlasitost. Obě hodnoty lze řídit plynule. Komu by se nechtělo použít přívodní signálový kabel třeba z důvodu vzdálenosti subwooferu od sestavy, může připojit modul pro bezdrátový přenos.

2017 06 20 TST Klipsch R 112SW 4

Osazený měnič má již zmíněný průměr 12", materiálem kónusu je kovová slitina Cerametallic. O jeho pohon se pak stará modul zesilovače dodávající ve špičce až 600 Wattů a pracující ve třídě D.

Subwoofer Klipsch R-112SW jsme poslouchali ve všech našich běžných sestavách, tedy jako doplněk k Harbeth Monitor 30, ke Xavian Perla i Xavian Premio, ale i Fischer&Fischer SN70, zbytek komponentů viz pravý sloupec -->.

Je faktem, že nad rámec své třídy (tedy třeba u Harbeth Montior 30, Xavian Premio nebo i Fischer&Fischer SN70) sice přidá objemově bas, ale díky svému vyladění na objem a energičnost a méně již pak na přesnost a konkrétnost se k nim ale už zase tolik nehodí; i proto je většina dojmů vztažená ke Xavian Perla. Tam kde je fajn mít rozmáchlejší bas, ať už jsou to tedy obecně levnější reprosoustavy nebo třeba hlasité a efektní domácí kino, tam ale R-112SW funguje solidně (v kině pak pro "bum bác" efekty obzvláště).

2017 06 20 TST Klipsch R 112SW 7

I v Davisově "So What" z "Kind of Blue" (2005 | Columbia | CK 64935) celkem férově přidal do basového spektra pocit hloubky, mohutnosti a hlavně velkého objemu, dobře, tak nějak po americku, pak dokázal spodní frekvence též zahustit. Jednoduše řečeno, basu je najednou všude plno a je fakt, že se subwoofer nebojí jít dospodu. Kontrabas je rázem citelně plnější, těžší a sytější, jakkoliv definice jednotlivých tónů se nemění, nebo se dokonce trochu zmenší, brumlání basy by mohlo být o něco málo soustředěnější.

Výraznou basovou linku v "God on the drum, Devil on the bass" od Katie Melua ("The House" | 2010 | Dramatico | DRAMCD0061) posunul subwoofer ještě výrazně více dopředu, dokázal i přes měkčí vyznění už ale tóny basového spektra separovat, ačkoliv ne vysloveně excelentně. Na hloubku a hutnost si ale rozhodně nebudete moci stěžovat, je to o energii, drajvu a šmrncovní sytosti a je fakt, že subwoofer se umí hodně rozvášnit a naplnit i hodně velké prostory bez potíží.

Příjemně oživil subwoofer dynamiku velké skladby - Musorgského "Velké brány kyjevské" ("Obrázky z výstavy" | 1995 | Denon | CO-78827). Je rázem jaksi plnější, větší a důraznější, takříkajíc pěkně od podlahy, jakkoliv by ale přeci jen k nabytému drajvu a dynamice mohla přibýt i troška delikátnosti - nicméně je fakt, že jde stále o poměrně dostupný subwoofer, kde nějaký ten kompromis být musí.

2017 06 20 TST Klipsch R 112SW 10

Zvláštní je, že svou relativně výraznou přítomností v "Indigo Dreamscapes" z desky "Parallel Realities" DeJohnetta, Methenyho, Hollanda a Haynese (1993 | Zaiks | JD 1251/52) subwoofer nejen přidal na objemu celému zvuku, ale také ho jaksi usadil a zdálo se, že je možná i o něco lépe čitelný. Podobně i v "Ashes to ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino |5186544012) zvládl subwoofer ohladit hrany ostré a lehce nepříjemné nahrávky, dodal jí odpich a šťavnatost (jakkoliv ne konkrétnost a čitelnost) a podpořil rockový efekt.

Subwoofer Klipsch R-112SW je solidním zástupcem své cenové třídy - je to poměrně již velký a výrazně efektní subwoofer, který se slušně hodí k výbušnému, razantnímu a efektnímu domácímu kinu nebo tam, kde je chtěný velký, plný a sytý bas (tedy ne bas audiofilsky umírněný a decentní, aby nedošlo k mýlce). Vizuálně je to typický výrazný Klipsch s typicky americkým pojetím, zvukem je to pak také typický Američan - velký, rozmáchlý, efektní, hutný, dynamický a výrazný, neupejpavý a schopný zaplnit i velké prostory. Protože basové tóny jsou opravdu spíše hluboké a výrazné, spíše než utažené a svižné, je dobré na to pamatovat při volbě sestavy a přidat R-112SW tam, kde je třeba zvuk pěkně od podlahy okořenit a rozhýbat.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose reproduktoru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti, jakkoliv zrovna u tohoto subwooferu nebyl efekt zdůraznění basu nikterak markantní. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí a co nejdále od stěn to bylo možné.

2017 06 20 TST Klipsch R 112SW m1

Na grafu frekvenční odpovědi je vidět různé stupně nastavení přechodové frekvence - 40 Hz (červená), 80 Hz (šedá), 120 Hz (zelená) a LFE (černá). Je vidět, že R-112SW umí zahrát naplno už 25 Hz, což je velmi solidní výsledek, byť s přechodovou frekvencí nastavenou za hranici 80 Hz přichází výrazně více energie a tyto nejhlubší tóny tak mohou ustoupit trochu do pozadí.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 17 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velké basy

+ hodně energie

+ nenáročné propojení

ZÁPORY

- méně přesné kontury

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika