Nejmenší high endová sluchátka na světě, to je nezaměnitelná definice. Dle všeho by měla sedět na nejvyšší model in-ear sluchátek značky Klipch, X11i. Již od pohledu nebude pochyb – ozvučnice s reproduktory jako kdyby byly jen mírným rozšířením signálových kabelů a nebýt silikonových náušníků, měli byste pocit, že vám někdo ozvučnice prostě ustřihl a vám zůstal jen drát. I přes svou miniaturnost si ale X11i kladou za cíl být plnoprávnými členy rodiny prémiových a stylových sluchátek.

Na vskutku miniaturních (stačí se podívat na obrázky a uvědomit si proporce) sluchátkách o váze pouhých 10g není vizuálně mnoho co popisovat – na tenoučkém kulatém signálovém kabelu, který se nezašmodrchá ani při opravdu hrubém zacházení (velké mobilní hurá!), najdeme klasické dálkové ovládání s trojicí tlačítek, díky nimž lze zvýšit a snížit hlasitost a ovládat hovory (primárně na Apple zařízeních). Na konci drátů je pak miniaturní ozvučnice, z části kovová, „koleno" přechodu drátu do ozvučnice je pak plastové. Vše je vyrobené s maximální precizností, hodnotně a elegantně.

Samozřejmostí je celá škála různě velikých a tvarovaných silikonových náušníků, díky kterým si sluchátka pevně vetkne do ucha majitel v podstatě jakéhokoliv zvukovodu. V kombinaci s nizoučkou hmotností malé Klipsche neucítíte ani po celodenním poslechu. Na to pozor zvláště v tichých pasážích v městském provozu – i přes mini rozměry umí X11i odhlučnit okolní svět měrou až -26 dB, čímž vás téměř perfektně odříznou, takže na ně rozhodně nezapomeňte.

Zvuk reprodukuje celopásmový měnič KG 926. Ten pracuje s citlivostí 110 dB a jeho jmenovitá impedance je 50 Ohm, což je na mobilní sluchátka poměrně dost, ale stále z kategorie rozumně snadného soužití. Bez udané tolerance umí Klipsch X11i vyzářit pásmo 5 – 19 000 Hz.

Klipsch X11i jsme poslouchali na sluchátkových zesilovačích ASUS Xonar Essence One MUSES a ASUS Xonar Essence III, ale také na Apple iPhone 5, NAD C370 a Philips GoGear VIBE. Srovnávali jsme se Sennheiser IE 8, Sennheiser HD26 Pro, Bowers&Wilkins C5, KEF M200, KEF M500, PSB M4U 1 a M4U 2 nebo Polk Audio ULTRAFocus 8000 a firemní Klipsch X4i.

Ač maličké, umí nabídnout X11i zvuk plných, realistických proporcí a měřítek. Hlas Jareda Leta v „Night of the hunter" z nejslavnějšího alba „This is War" jeho projektu 30 Seconds to Mars je na tuto kategorii in-ear sluchátek velmi pěkně prokreslený, zvuková transparentnost lehoučkých a bleskurychle se přizpůsobujících měničů nám umožňuje v poklidu rozkrývat i drobné detaily nahrávky. Přednes těchto maličkých sluchátek je nadprůměrně kompaktní a pro sugestivní intenzitu plně využívá blízkosti měničů u ucha a tedy pocit silný pocit přítomnosti zvuku.

Vysoká čistota zvuku a s ní spojený pocit rychlosti se velice pozitivně podepsal také na podání smyčců v Haydnově „Smyčcovém kvartetu op. 76, #5" v podání Engegardkvartetten. Nástroje jsou hodně autentické a hlavně skvěle konturované a oddělené vrstvami vzduchu, celá zvuková scéna je vůbec velmi vzdušná a pročištěná, přitom díky znatelné dynamické rezervě měničů zůstává reprodukce klidná a přirozená, nemáte pocit, že by se na vás sluchátka snažila tlačit. Nevýhodou transparentnosti a věrnosti X11i je na druhou stranu skutečnost, že posunou dále i zvukovou charakteristiku zdroje signálu, z čehož u většiny mobilních zařízení zrovna radost mít nebudete. Trochu paradoxně nejlépe vyniknout s pořádnou domácí elektronikou, nebo alespoň mobilním přístrojem typu HRT microStreamer.

Klipsch X11i se snaží vší silou držet stranou hudby a nijak její průběh a charakter neovlivňovat, což se jim na danou cenovou třídu dobře daří. Vzácně perfektně nahraný vokál Livingstona Taylora v „Grandma´s Hands" z „Chesky Ultimate Demonstration Disc" zní zcela autenticky, je bohatý na detaily a má velikou volnost. Přesto je cítit, že sluchátka trošičku zjemňují, jejich charakter není úplně dokonale nestranný a precizní jako třeba u IE 800 od Senneheiser (ze zcela jiné cenové třídy, samozřejmě), ale není to nepříjemné a už vůbec to nenarušuje pocit věrnosti. Vokál je tak podmanivý, že se jen ponoříte do hudby a nebudete řešit zvuk (což by dle našeho názoru měla být jedna z hlavních met na cestě za dobrým reprodukovaným hudebním zážitkem).

Až zarážející je schopnost titěrných sluchátek vygenerovat i plnohodnotné basové frekvence. Tito diblíci si nemají co vyčítat ani s výrazně většími sluchátky, která svého dosahují často ve velkých ozvučnicích i mimo zvukovod. „Boomerang" Marcuse Millera z desky „M Squared" budiž důkazem – masitá, velká a razantní basa spolu s bicími také odkazuje na věru famózní dynamický potenciál Klipsch X11i. Sytost a důraz subjektivně působí jako kdyby „valil" měnič nějakých circumaurálních sluchátek. Svůj podíl má určitě i precizní kontrola, kdy je švihnutí do blány bubnu jasné, čisté a konkrétní, aby posléze v klidu a pozvolna doznívalo, stejně jako má basa velmi přesné kontury a jasnou kontrolu. Autentický zážitek podtrhují i činely, jasně kovové a znělé, bez náznaků plechovosti či agresivity. Skvělou práci odvádí X11i také v oblasti vyrovnanosti – celé pásmo působí „rovně", bez boulí či propadů, každá část spektra má své místo a podíl na celkovém zvuku, nic nezůstává skryto či potlačeno, nic se nezdá scházet.

Audiofilské, trochu „neamerické" ladění těchto sluchátek je patrné i z Cohenova díla „Nu Nu" z desky „Continuo". Navzdory tomu, že kontrabas je tu velkým a objemným prvkem, není ho přehnaně mnoho a je velmi spořádaný, navíc je součástí organicky propojené, byť poměrně kompaktní zvukové scény, kterou sdílí s velmi živě působícím pianem. Čisté, jasné tóny piana mají také slušný objem a velmi dobře zvládnutý průběh – u obou nástrojů je cítit dostatečná dynamická rezerva. Stejně tak je u obou až překvapující, jak hluboko se umí X11i vydat a jak hluboké tóny zreprodukují. Nejspíše za to vděčí své pozici hluboko v nitru zvukovodu a lehoučkým měničům, s nimiž příchozí signál povlává přesně jak potřebuje a nebrzdí a nezkresluje jej žádná nadbytečná hmota. Přestože opět cítíme lehoučkou sametovost, ničemu nevadí a oba nástroje zní barevně věrně.

Klipsch X11i si bez dramatu a zjevné snahy poradily také s velkým čínským bubnem. Objem, síla i hloubka jsou jednoduše perfektní, od sluchátek těchto rozměrů, koncepce i ceny byste ani lepší vykreslení velkého, rezonujícího nástroje čekat nemohli. Autorita perkusí obecně si zaslouží čistou jedničku.

Je nesmírně zábavné poslouchat, jak Klipsch X11i proklouzávají běžnými klišé o malých in-ear sluchátkách. Je pravdou, že jako první ukázal možnost nekompromisní reprodukce na malém formátu nejspíše Sennheiser s již zmiňovanými IE 800, ale Klipch s jedenáctkami přináší v ještě zaplatitelné cenové třídě výsledky skutečně špičkové a ryze high-endové. Audiofilská vyrovnanost pásma, transparentnost a rychlost přednesu, nadstandardní rozlišení i rozhodně skvostný dynamický potenciál činí z maličkých sluchátek adepty na univerzální sluchátka. Už totiž víceméně nemusíte řešit, zda mít doma velká a plnorozsahová sluchátka a venku v nich budete buď vypadat jako zmatený tankista, nebo si pořídíte něco nenápadného a omezeného. Je pravdou, že transparentnost přednesu vám dá najevo jakýkoliv kaz charakteru vaše zdrojového komponentu, ale i s tím se dá žít. Na pořádné elektronice pak Klipsch rozkvetou. Pokud už se v něčem odchylují od precizní reality, pak je to troška sametovosti, kterou tu a tam zaslechnete, která ale není nijak nepříjemná a díky níž X11i nepřekračují hranice nekompromisní syrovosti – Klipsch X11i jsou tu stále pro reprodukci hudby a tu si díky skvělému zvuku rozhodně užijete.

Kč 6 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ lehké a komfortní

+ čistý, energický zvuk

+ rychlost a autorita přednesu

ZÁPORY

- občas se s nimi hůře manipuluje

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies