Nejmenší high endová sluchátka na světě, to je nezaměnitelná definice. Dle všeho by měla sedět na nejvyšší model in-ear sluchátek značky Klipch, X11i. Již od pohledu nebude pochyb – ozvučnice s reproduktory jako kdyby byly jen mírným rozšířením signálových kabelů a nebýt silikonových náušníků, měli byste pocit, že vám někdo ozvučnice prostě ustřihl a vám zůstal jen drát. I přes svou miniaturnost si ale X11i kladou za cíl být plnoprávnými členy rodiny prémiových a stylových sluchátek.

Na vskutku miniaturních (stačí se podívat na obrázky a uvědomit si proporce) sluchátkách o váze pouhých 10g není vizuálně mnoho co popisovat – na tenoučkém kulatém signálovém kabelu, který se nezašmodrchá ani při opravdu hrubém zacházení (velké mobilní hurá!), najdeme klasické dálkové ovládání s trojicí tlačítek, díky nimž lze zvýšit a snížit hlasitost a ovládat hovory (primárně na Apple zařízeních). Na konci drátů je pak miniaturní ozvučnice, z části kovová, „koleno" přechodu drátu do ozvučnice je pak plastové. Vše je vyrobené s maximální precizností, hodnotně a elegantně.

Samozřejmostí je celá škála různě velikých a tvarovaných silikonových náušníků, díky kterým si sluchátka pevně vetkne do ucha majitel v podstatě jakéhokoliv zvukovodu. V kombinaci s nizoučkou hmotností malé Klipsche neucítíte ani po celodenním poslechu. Na to pozor zvláště v tichých pasážích v městském provozu – i přes mini rozměry umí X11i odhlučnit okolní svět měrou až -26 dB, čímž vás téměř perfektně odříznou, takže na ně rozhodně nezapomeňte.

Zvuk reprodukuje celopásmový měnič KG 926. Ten pracuje s citlivostí 110 dB a jeho jmenovitá impedance je 50 Ohm, což je na mobilní sluchátka poměrně dost, ale stále z kategorie rozumně snadného soužití. Bez udané tolerance umí Klipsch X11i vyzářit pásmo 5 – 19 000 Hz.

Klipsch X11i jsme poslouchali na sluchátkových zesilovačích ASUS Xonar Essence One MUSES a ASUS Xonar Essence III, ale také na Apple iPhone 5, NAD C370 a Philips GoGear VIBE. Srovnávali jsme se Sennheiser IE 8, Sennheiser HD26 Pro, Bowers&Wilkins C5, KEF M200, KEF M500, PSB M4U 1 a M4U 2 nebo Polk Audio ULTRAFocus 8000 a firemní Klipsch X4i.

Ač maličké, umí nabídnout X11i zvuk plných, realistických proporcí a měřítek. Hlas Jareda Leta v „Night of the hunter" z nejslavnějšího alba „This is War" jeho projektu 30 Seconds to Mars je na tuto kategorii in-ear sluchátek velmi pěkně prokreslený, zvuková transparentnost lehoučkých a bleskurychle se přizpůsobujících měničů nám umožňuje v poklidu rozkrývat i drobné detaily nahrávky. Přednes těchto maličkých sluchátek je nadprůměrně kompaktní a pro sugestivní intenzitu plně využívá blízkosti měničů u ucha a tedy pocit silný pocit přítomnosti zvuku.

Vysoká čistota zvuku a s ní spojený pocit rychlosti se velice pozitivně podepsal také na podání smyčců v Haydnově „Smyčcovém kvartetu op. 76, #5" v podání Engegardkvartetten. Nástroje jsou hodně autentické a hlavně skvěle konturované a oddělené vrstvami vzduchu, celá zvuková scéna je vůbec velmi vzdušná a pročištěná, přitom díky znatelné dynamické rezervě měničů zůstává reprodukce klidná a přirozená, nemáte pocit, že by se na vás sluchátka snažila tlačit. Nevýhodou transparentnosti a věrnosti X11i je na druhou stranu skutečnost, že posunou dále i zvukovou charakteristiku zdroje signálu, z čehož u většiny mobilních zařízení zrovna radost mít nebudete. Trochu paradoxně nejlépe vyniknout s pořádnou domácí elektronikou, nebo alespoň mobilním přístrojem typu HRT microStreamer.

Klipsch X11i se snaží vší silou držet stranou hudby a nijak její průběh a charakter neovlivňovat, což se jim na danou cenovou třídu dobře daří. Vzácně perfektně nahraný vokál Livingstona Taylora v „Grandma´s Hands" z „Chesky Ultimate Demonstration Disc" zní zcela autenticky, je bohatý na detaily a má velikou volnost. Přesto je cítit, že sluchátka trošičku zjemňují, jejich charakter není úplně dokonale nestranný a precizní jako třeba u IE 800 od Senneheiser (ze zcela jiné cenové třídy, samozřejmě), ale není to nepříjemné a už vůbec to nenarušuje pocit věrnosti. Vokál je tak podmanivý, že se jen ponoříte do hudby a nebudete řešit zvuk (což by dle našeho názoru měla být jedna z hlavních met na cestě za dobrým reprodukovaným hudebním zážitkem).

Až zarážející je schopnost titěrných sluchátek vygenerovat i plnohodnotné basové frekvence. Tito diblíci si nemají co vyčítat ani s výrazně většími sluchátky, která svého dosahují často ve velkých ozvučnicích i mimo zvukovod. „Boomerang" Marcuse Millera z desky „M Squared" budiž důkazem – masitá, velká a razantní basa spolu s bicími také odkazuje na věru famózní dynamický potenciál Klipsch X11i. Sytost a důraz subjektivně působí jako kdyby „valil" měnič nějakých circumaurálních sluchátek. Svůj podíl má určitě i precizní kontrola, kdy je švihnutí do blány bubnu jasné, čisté a konkrétní, aby posléze v klidu a pozvolna doznívalo, stejně jako má basa velmi přesné kontury a jasnou kontrolu. Autentický zážitek podtrhují i činely, jasně kovové a znělé, bez náznaků plechovosti či agresivity. Skvělou práci odvádí X11i také v oblasti vyrovnanosti – celé pásmo působí „rovně", bez boulí či propadů, každá část spektra má své místo a podíl na celkovém zvuku, nic nezůstává skryto či potlačeno, nic se nezdá scházet.

Audiofilské, trochu „neamerické" ladění těchto sluchátek je patrné i z Cohenova díla „Nu Nu" z desky „Continuo". Navzdory tomu, že kontrabas je tu velkým a objemným prvkem, není ho přehnaně mnoho a je velmi spořádaný, navíc je součástí organicky propojené, byť poměrně kompaktní zvukové scény, kterou sdílí s velmi živě působícím pianem. Čisté, jasné tóny piana mají také slušný objem a velmi dobře zvládnutý průběh – u obou nástrojů je cítit dostatečná dynamická rezerva. Stejně tak je u obou až překvapující, jak hluboko se umí X11i vydat a jak hluboké tóny zreprodukují. Nejspíše za to vděčí své pozici hluboko v nitru zvukovodu a lehoučkým měničům, s nimiž příchozí signál povlává přesně jak potřebuje a nebrzdí a nezkresluje jej žádná nadbytečná hmota. Přestože opět cítíme lehoučkou sametovost, ničemu nevadí a oba nástroje zní barevně věrně.

Klipsch X11i si bez dramatu a zjevné snahy poradily také s velkým čínským bubnem. Objem, síla i hloubka jsou jednoduše perfektní, od sluchátek těchto rozměrů, koncepce i ceny byste ani lepší vykreslení velkého, rezonujícího nástroje čekat nemohli. Autorita perkusí obecně si zaslouží čistou jedničku.

Je nesmírně zábavné poslouchat, jak Klipsch X11i proklouzávají běžnými klišé o malých in-ear sluchátkách. Je pravdou, že jako první ukázal možnost nekompromisní reprodukce na malém formátu nejspíše Sennheiser s již zmiňovanými IE 800, ale Klipch s jedenáctkami přináší v ještě zaplatitelné cenové třídě výsledky skutečně špičkové a ryze high-endové. Audiofilská vyrovnanost pásma, transparentnost a rychlost přednesu, nadstandardní rozlišení i rozhodně skvostný dynamický potenciál činí z maličkých sluchátek adepty na univerzální sluchátka. Už totiž víceméně nemusíte řešit, zda mít doma velká a plnorozsahová sluchátka a venku v nich budete buď vypadat jako zmatený tankista, nebo si pořídíte něco nenápadného a omezeného. Je pravdou, že transparentnost přednesu vám dá najevo jakýkoliv kaz charakteru vaše zdrojového komponentu, ale i s tím se dá žít. Na pořádné elektronice pak Klipsch rozkvetou. Pokud už se v něčem odchylují od precizní reality, pak je to troška sametovosti, kterou tu a tam zaslechnete, která ale není nijak nepříjemná a díky níž X11i nepřekračují hranice nekompromisní syrovosti – Klipsch X11i jsou tu stále pro reprodukci hudby a tu si díky skvělému zvuku rozhodně užijete.

Kč 6 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ lehké a komfortní

+ čistý, energický zvuk

+ rychlost a autorita přednesu

ZÁPORY

- občas se s nimi hůře manipuluje

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika