Také máte moderní diskžokeje tak trošku za šašky, kteří tvoří hudbu pro mladé bez ambicí tvořit dobrý zvuk? Pak je možná čas si trochu poopravit měřítka – jeden z největších výrobců sluchátek na světě, německý Sennheiser, představil novou sérii sluchátek, jejichž vlajkový model HD8 DJ se od první ligy domácího high fidelity liší víceméně jen některými fyzickými prvky, které svým odolnějším provedením odpovídají „polnímu" nasazení. Mohou tedy „DJ" sluchátka být co k čemu i při domácím poslechu?

Pod označením Sennheiser HD8 DJ můžeme najít robustní sluchátka, která na první pohled jen obtížně odlišíte od jakýchkoliv high end sluchátek pro domácí poslech. O jiném zaměření vypovídá snad jen efektnější vnější vzhled v čele s krycí látkou uvnitř mušlí, vyvedenou ve firemní pastelové modři, nebo uchycení muší na ultra robustním kloubu.

Jinak je konstrukce z antracitově zbarveného plastu robustní a působí, že vydrží i hodně hrubé zacházení. Výsledkem je sice nemalá váha 284 g, bohaté polstrování týlního mostu a náušníků jí ale dobře rozloží po celé hlavě, takže nošení rozhodně není nepohodlné. Navíc jsou mušle uložené na kloubech, jejichž otočení až o 210° (v hi-fi kategorii naprosto neslýchaná hodnota) zaručuje optimální usazení, optimální sklon a vůbec možnost dokonale usadit sluchátka na hlavu. I to je (relativní) benefit oproti klasickým sluchátkům.

Z náročné praxe také vychází provedení kabelu – nejen, že si můžete vybrat, kam 3,5 mm jack zapojíte (ve smyslu pravá / levá mušle), ale kabel z bezkyslíkaté mědi je také nebývale tlustý a vyztužený Kevlarem, aby odolal podmínkám neustálého pohybu. Máte také na výběr kroucený či rovný drát, kroucený pomůže i v domácím prostředí anulovat nežádoucí tah a mikrofonní efekt při pohybech.

To nejdůležitější ale leží za blankytnou krycí látkou, uprostřed bezpečné ohrady masivních kožených náušníků a plně uzavřených mušlí – vše dohromady mimochodem tvoří solidní pasivní izolaci od okolního hluku. Základem zvuku jsou měniče Sennheiser SYS38, které (prý) firma používá i v high-end modelech pro domácí použití.

Efektní je nejen vzhled, ale i technické parametry HD8 DJ – kromě i mobilně akceptovatelné impedance 95 Ohm (sluchátkový zesilovač bude pro plnou parádu potřeba) je tu pracovní rozsah 8 – 30 000 Hz, celkové zkreslení menší, než 0,1 %. Pro milovníky hlasité reprodukce je tu opravdu dostatečná rezerva v podobě maximálního akustického tlaku 115 dB.

Sennheiser HD8 DJ jsme poslouchali hlavně na sluchátkovém zesilovači ASUS Xonar Essence One MUSES, ale také na sluchátkovém výstupu NAD C370 a přenosném Philips GoGear VIBE. Pro srovnání nám hrála sluchátka Koss Porta Pro CZ, Sennheiser IE 8, Sennheiser HD 26 Pro, Koss GT5 a Bowers&Wilkins C5 spolu se SONY MDR-10RC.

Klubový původ, kde se počítá každý beat, prozrazuje ve zvuku Sennheiser HD8 DJ hlavně měkký, vláčný a pěkně šťavnatý bas s razancí dopadu komety do péřové deky. Třeba ve Stingově „Soul Cake" z „If on a winter´s night" je spodní pásmo skutečně skvělé. Nemá sice tak kompaktní a suchou podobu, jaká byla patrně ta správná, ale je radost kontrabas poslouchat. Přednes je vůbec nečekaně muzikální, HD8 DJ rozhodně nejsou studiové monitory. V otevřeném zvuku snad jen maličko schází podíl tónů z nejvyšších pater, jejich dozvuk je trochu kratší a vůbec i přes slušné rozlišní působí spíše usedleji.

Rozlišení důležitého, středního pásma kolem vokálů je výborné, hodné cenové třídy 10 tisíc. Hlas Enyi v „May it be" z výběru „Best of" je křehký, něžný a velmi přirozený – po pravdě mnohem věrnější a čistší, než bychom se od DJ sluchátek přes všechnu důvěru k německému výrobci nadáli. Ani tady neschází silný bas, obohacující zvuk a zvětšující jeho objem a dodávající mu tah na branku. Pro maximální otevření zvuku a jeho pročištění budete muset otočit hlasitost aspoň do středních poloh a rozhodně neopomeňte sluchátkový zesilovač a dostatečnou zásobou výkonu. Na druhou stranu je fakt, že drtivou většinu možností těchto sluchátek objevíte i s obyčejným, mobilním zdrojem signálu, Sennheiser HD8 DJ jsou však tak příjemná, že je škoda nevyužít je naplno.

Pokud těžiště vaší diskotéky leží v moderní elektrifikované hudbě, pak vás svým mírně temnějším charakterem s jedinečným citem pro rytmus nadchnou. Jakkoliv podprůměrná je dynamika skladby „Evil Eye" z desky Franz Ferdinand „Right Thoughts, Right Words, Right Actions", Sennheiser HD8 DJ ji umí prodat a kupodivu to není žádná laciná efektní show (na rozdíl od samotné písničky). Přesně dávkovaná rytmika, precizní timing, tam jsou tato sluchátka jako doma a jde jim to vysloveně perfektně. Všechno je pod kontrolou, jisté a přitom velmi zábavné, velké a energické – prvním dojmem z reprodukce tu je rozhodně právě příval síly a důrazu, až za ním je snaha poskytnout detailní náhled a rozlišení.

Famózní podání spodní poloviny frekvenčního pásma prokazují HD8 i v klasické „Come Together" od The Beatles, kterou najdete na desce „Abbey Road". Úvodní baskytara je precizní, má autoritu a váhu, celé podání provází lehký nádech sametovosti. Vše je čisté, nástroje oddělené, s dostatkem vzduchu v okolí a s důrazem jednotlivých tónů. Opět trochu méně vynikají čisté, ale hodně klidné výšky (je jich dost, jsou hladké, ale nepříliš průrazné – minimálně v porovnání s basem).

Sennheiser HD8 DJ umí hrát i pěkně věrně – mimo jiné vám tak ukážou celkem tvrdé a ostré piano v „We just couldn´t say goodbye" z desky „Glad Rag Doll" Diany Krall. Podání je energické a čisté, vysoké rozlišení a v tomto případě až přílišná upřímnost vám ale ukážou právě i negativní stránky moderních nahrávek. HD8 si na nic nehrají, pouze mírně upřednostňují energii kontrabasu a nijak zvlášť netlačí na vysoké tóny, jinak se striktně drží skutečnosti, tak jak se od high endu od Sennheiser očekává.

V Rutterově „Nativity Carol" (San Francisco Choral Artists | „Reference Recordings First Sampling") je cítit úžasné varhany, jejich plnost a sytost, podkreslující lehký, snadno čitelný projev sboru. V mohutných varhanních vlnách je stále slušně znát odrazy hlasů od kostelního prostředí, byť na špičku kategorie to nestačí. Střední pásmo je bez diskuse hodné audiofilních nároků – čistotou, klidem i věrností, menší porce výšek zase zamezí případným říznutím a ostrostí.

Bylo to pozitivní překvapení, o tom není sporu a je to určitě cítit. Na to, že jsou tato sluchátka určena pro monitoring „v poli" a pro to nejpřesnější sladění beatů a přechodů různých skladeb, nabízí poměrně dost audiofilských kvalit i pro domácí poslech. Báječný je jejich fyzický komfort – rozsah nastavení mušlí, měkkost a poddajnost jejich polstrování a komplexní pohodlí zajistí dlouhé hodiny snadného poslechu, na druhou stranu masivní signálové kabely se pěkně pronesou a sem tam se za něco zadrhnou, protože jsou jednoduše stvořené pro práci „venku" a nikoliv „uvnitř". Stejně tak zvuk – tato sluchátka umí zahrát hlasitě a čistě z libovolného zdroje, pro maximální zážitek si ale řeknou o energický zesilovač. V podání je stále přítomný razantnější bas, cit pro rytmus a časování, vlastně ale jediný drobný prohřešek proti základním hodnotám věrnosti a vyrovnanosti. Pokud jste si tak doteď mysleli, že poslech profesionálů a ten domácí mají pramálo společných hodnot a cílů, Sennheiser HD8 DJ vás mohou přesvědčit o opaku.

Kč 9 350,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ perfektní komfort včetně širokého rozsahu nastavení mušlí

+ velmi dobré odhlučnění

+ dynamika a energie

+ rozehrají se prakticky s čímkoliv

ZÁPORY

- v domácím prostředí mohou být některé prvky konstrukce spíš na obtíž

- v dané ceně jsou už k dispozici audiofilštěji laděná sluchátka

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: PANTER | www.panter-praha.cz 

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

200 300 xavian tmp

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

06 200 200 hifiguide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

10b 200 150 hifi home art

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 23 200 200 voix 24 200 200 hifistyl 25 200 200 grandinote 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 28 200 200 440audio 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio