2022 01 31 TST Philips Fidelio T1 1

Kdo dnes v oblasti spotřebního segmentu audio zařízení nevyrábí TWS (True Wireless Stereo) sluchátka, jako kdyby nebyl. Proto samozřejmě jeden z velkých výrobců, značka Philips, nemohl na této lodi chybět. Nejnovějším přírůstkem do řady Fidelio, určené pro náročnější publikum, je model T1 pojatý právě jako „opravdu bezdrátová stereo sluchátka“.

V prvním okamžiku vás jistě zaujme velikost modelu Fidelio T1 a ještě víc jejich pouzdra. Robustní krabička je na jednu stranu nutná, aby pojala fyzicky na poměry TWS přeci jen rozměrnější sluchátka, jednak je potřeba, aby poskytla dostatek dobíjecí kapacity – samotná sluchátka vydrží 13 hodin a krabička prodlouží celkovou výdrž na 48 hodin. Jakkoliv je to krásná hodnota, platí bez aktivního potlačení hluku, které čas zkrátí. I tak je to ale nadstandard. Pouzdro samotné podporuje bezdrátové nabíjení.

Základní tělo sluchátek tvoří obdélníkový kovová plocha s oblými rohy, na ní je nahoře přisazen kroužek s logem Fidelio, sloužící jako ovládací dotyková plocha. Z druhé strany z tohoto těla ční nástavec do ucha a to pod zdánlivě zvláštním úhlem – dejte si ale sluchátka do ucha a jejich ne úplně malá hmotnost se snadno rozloží a za chvíli o nich nevíte. To je vlastně super, protože jinak jsou nádherně vyrobená, kovová a bytelná, s čímž se pojí nadstandardní hmotnost. Na výběr máte až překvapivě širokou škálu nástavců, pokud by vám náhodou sluchátka v uších neseděla optimálně. Díky odolné konstrukci a standardu krytí IPX4 je můžete nosit v běžném i vlhčím počasí.

2022 01 31 TST Philips Fidelio T1 6

Poctivá je ale nejen vnější konstrukce – Fidelio T1 jsou pojatá jako dvoupásmová a kombinují klasickou armaturu tlakového reproduktoru s dynamickým reproduktorem průměru 10 mm. Ten menší reprodukuje středy a výšky, dynamický je čistý woofer.

Bezdrátová konektivita podporuje pochopitelně protokol Bluetooth 5.2 a to s kodeky AAC, SBC i LDAC, takže kvalita by měla být velmi dobrá. Udávaný frekvenční rozsah činí 7 – 50 000 Hz.

2022 01 31 TST Philips Fidelio T1 5

Přítomnost mikrofonu naznačuje také přítomnost aktivního potlačení hluku. To funguje dobře a má celkem praktické možnosti nastavení – několik stupňů účinnosti nebo naopak propouštění okolního světa, aby vás třeba nesrazilo auto. V ovládací aplikaci (které se asi úplně nevyhnete, některé funkce jsou právě jen v ní) můžete nastavit třeba i redukci hluku větru nebo klasické korekce (basovější zvuk, energický zvuk, vytažení hlasů a podobně).

Fidelio T1 jsme mohli porovnávat třeba s redakční sestavou RME ADI-2 DAC FS / Focal Clear nebo s našimi cestovními Bowers & Wilkins PI7.

2022 01 31 TST Philips Fidelio T1 11

V čem Fidelio T1 konkurují i dražším in-ear řešení, to je basová složka – kontrabas v „Cantata Con Mina“ Miny De André („La Canzone Marinella“ | 1997 | Ricordi | 7432153879-2) byl nádherně vláčný, vřelý a hluboký, měl váhu, ale také i strukturu. Máte skvělý vjem plnosti a sytosti každého tónu, i když je fakt, že není audiofilsky konkrétní, spíše takový rozkročený, byť solidně čitelný.

To střední pásmo včetně hlasu Madeleine Peyroux v „Blue Alert“ („Half the Perfect World“ | 2006 | Rounder | 0602517032798) je podstatně konkrétnější a soustředěnější (však ho také hraje jiný reproduktor). Srozumitelnost je díky tomu dobrá, přestože i tady bas maličko dominuje svou celkovou energií. Pokud chcete, můžete pomocí přepnutí profilu hlas vytáhnout do popředí, v neutrálním nastavení je spíše organickou součástí celé plochy.

2022 01 31 TST Philips Fidelio T1 9

Výškám v „Deceptively Yours“ od Norah Jones a Peter Malick Group („New York City“ | 2003 | Koch | 0099923867821) nechyběla říznost, byly i poměrně objemově výrazné a přidávají tak trochu tvrdosti do výsledného celkově spíše měkčího podání. Není to nepříjemné, minimálně ne na této nahrávce – pokud byste nicméně vzali nahrávku podprůměrnou až „nařvanou“, mohla by sluchátka sklouznout i k troše tvrdosti. Přehlednost je díky tomu ale pěkná a snadná.

Rozdělení produkce energie na dvě pásma má blahodárné účinky na subjektivní vnímání dynamičnosti reprodukce. Ravelovo „Boléro“, respektive Boston Symphony Orchestra pod taktovkou Seiji Ozawy (1974 | Deutsche Grammophon | 415 854-2) zní odvážně – je to zvuk plný, mohutný, má údernost a drajv, závěrečná gradace je pěkně intenzivní a pokud byste náhodou neměli dost, můžete přes některý z dostupných profilů šťávu ještě přidat. Není to ale potřeba, sluchátka jsou rozhodně „nesešrkcená“.

2022 01 31 TST Philips Fidelio T1 10

Zvuk Fidelio T1 je přeci jen cílený víc na „většinovou populaci“ nežli na náročného audiofila, přesto (asi i díky lehce exponovanějším výškám) umí zprostředkovat velmi pěkné detaily. I komplexní orchestrální „Serenade for wind and strings in D minor, B. 77 (op. 44)“ v podání Nevilla Marrinera a Academy of St. Martin in the Fields (1981 | Philips | 400 020-2) zůstávala čitelná v tichých polohách i dosti nahlas, zvuk se line stále stejně bez stresu a s prostě a jednoduše dobrou přehledností, bez přebujelých akustických efektů, cingrlátek a jiskřiček.

Projekce prostoru „My Old Flame“ Boba Jamese a Davida Sanborna („Quartette Humaine“ | 2013 | OKeh | 88765484712) byla bezproblémová, zcela adekvátní standardům in-ear sluchátek. Na rozdíl od některých nemá Philips „umělou prostorovost“, kterou pocitově vytáhne zvuk z hlavy. Tady zůstává přeci jen „uvnitř“, ale není to žádný chumel, je to organizovaný a dobrý, byť ne výjimečný zvukový vjem.

2022 01 31 TST Philips Fidelio T1 7

V čem jsou Fidelio T1 vynikající, to je příjemný, nekonfliktní a přitom dostatečně živý způsob, jak si s hudbou poradí. Techniky nevýjimečná „Many a Little“ ze stejnojmenné desky severských September (1995 | Tripple | TRIPPCD1004) byla zábavná, měla díky výškám pěkný říz a díky basům pěkný rytmus. Sluchátka drží pohromadě a mají moc pěkný objem a plnost.

Philips má ve světě zvuku zvuk, prominete-li ten výraz. Ale je to prostě tak, málokterá společnost má za sebou tak zajímavý mix technologických inovací, špičkových nahrávek a výrobků pro jejich reprodukci. I „moderní Philips“, přestože zaměřený citelně víc na „všeobecný lid“, drží solidní a někdy vysloveně dobrý standard kvality zvuku. Fidelio T1, poctivě pojatá bezdrátová sluchátka pro náročnější, se tomu nevymykají. Jsou příjemná fyzicky i zvukově, jsou dobře nastavitelná a mají i funkční (i když ne zázračný) systém potlačení okolního hluku. Celkově si zaslouží doporučení pro každého, kdo se nebojí jejich velikosti a chce mít dlouhé, předlouhé hodiny dospělého a příjemného společníka pro svou oblíbenou hudbu.

Kč 7 699,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ komfortně drží v uších (i když někde píší, že naopak ne)

+ jsou plnotučné a příjemné

+ příjemně dlouhá doba fungování

+ vcelku jednoduchá a rozumná aplikace

+ výtečné množství a prokreslení basu

ZÁPORY

- jsou poměrně velká a výrazná

- potlačení hluku funguje spíš průměrně

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Philips | www.philips.cz 

XAVIAN Aria | mimořádně citlivé regálové reprosoustavy

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio 200 200 hifiguide Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Výhodné sestavy domácího kina Denon a Polk Audio

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies