iPod je fenomém, o tom se jistě dohadovat nemusíme. Od okamžiku, kdy Apple na trh uvedl iPhone, se tento fenomén pak přehoupl téměř až ke stavu zamoření Zeměkoule „jablečnými“ výtvory. To samozřejmě poměrně logicky vyvolalo i explozi doků i kompletních zvukových systémů, k nimž iPod přicvaknete a hrajete. Z elegantních spotřebních můžeme jmenovat třeba Parrot Zikmu, které používá i Lady Gaga, z těch audiofilštějších pak třeba dokovací stanici od Wadie, elektronkový model Shanling nebo právě dnes představovaný systém Zeppelin, kombinující digitální zesilovač, třípásmovou reprosoustavu, iPod / iPhone dok a schopnost přijmout signál z externích zdrojů či třeba signál naopak zase vypustit ven.

Zeppelin má typický vzducholoďovitý tvar, jeho sedmi a půl kilogramové tělo je ovšem přes první dojmy velmi rozměrově skromné a není problém umístit jej třeba na pracovní stůl místo „počítačových" bedniček. Trochu nepraktická je zadní strana přístroje, která je vyvedena v nerez oceli a ačkoliv je tak její vzhled velmi efektní, každý pokus o manipulaci se Zeppelinem odnesete pár minutami rozlešťování otisků prstů. Celý předek je pak zakryt průzvučnou mřížkou, v níž za provozu jediným viditelným prvkem je dioda, indikující status doku. Z podstavce pak vyrůstá „trn", na němž se nachází konektor pro spojení s iPody a iPhone, která je opět vyvedena z leštěného materiálu, naštěstí tady je na samotné kolébce plast, takže si ji neosaháte. Trn je dostatečně pevný, aby se přehrávač bez problémů zacvakl na místo. Tím úplně posledním, co pak naleznete v zákrytu právě za držákem iPodu je spínací tlačítko a + s - pro regulaci hlasitosti, to vše na tenkém kovovém proužku.

Ke stylovému iPod systému dostáváte také stejně stylový dálkový ovladač, jímž je možno ovládat nejen Zeppelin, ale také základní funkce iPodu. Malé vajíčko se sice upatlá stejně snadno jako mateřský přístroj, ale funguje i v krkolomných úhlech a zaplněných místnostech se spoustou překážek docela bez problémů.

Základ přístroje tvoří pětice měničů - 12,5 cm široký basový reproduktor, společný pro oba kanály a napájený 50ti Wattovým digitálním zesilovačem, pro levý a pravý kanál pak další digitální zesilovač rozhýbává 9ti centimetrový středotónový a 2,5 centimetrový výškový měnič, přičemž poslední jmenovaný používá kovovou kalotu, zaručující v tomto naladění dostatek efektních výšek. Výškáč se dokonce chlubí zabudováním do firemní technologie Nautilus, tedy dozadu ubíhající a zužující se ozvučnice. Psaný frekvenční rozsah 47 Hz - 22 kHz výrobce udává ve velmi volné toleranci -6dB, osobně bych vyrovnané reprodukční pásmo odhadl tak mezi 70 Hz a 20 kHz, což i samo o sobě je slušný výsledek, vezmeme-li v potaz rozměry Zeppelinu. A přijmeme-li jako fakt slušnou pravděpodobnost, že z iPodu si cílový potenciální majitel Bowers & Wilkins Zeppelin asi spíše nebude pouštět La Traviatu nebo složité orchestrální kompozice a hlavně nebude sloužit jako hlavní zvukový systém domácnosti náročného audiofila, vybavení je dostatečné. Už proto, že základní iPod konektor doplňují vstupy v podobě analogového a digitálního 3,5mm jacku. Škoda, že přítomný USB konektor umí pouze přijímat upgrade softwarového vybavení přístroje, bylo by fajn mít možnost připojit tak třeba notebook a obejít tím nevalnou kvalitu zvukových karet v počítačích. Na zadním panelu pak nalezneme ještě dva výstupní konektory, oba pro video, tedy možnost přenést z video iPodu a iPhonu video do zobrazovače s přípojkou S-Video nebo kompozitním video vstupem. Tuto část jsem neměl bohužel možnost vyzkoušet, nicménět tu asi není nic, co by mohlo způsobit jakékoliv problémy či nutnost vznést výhradu.

Základní otázkou je to, zda skutečně stojí za to za malou, relativně jednoúčelovou, byť velmi stylovou věžičku zaplatit 17 000,-. Odpověď je nasnadě - aktuálně patrně není lepšího kompletního systému pro přehrávání hudby z iPodu, takže ano, stojí. Za dvojnásobnou cenovku sice můžete mít hi-fi systém s oddělenými komponenty, který už pravděpodobně bude hrát lépe, ovšem bez jednoho z největších trumfů Zeppelinu - kompaktnosti a jednoduchého soužití, které pro cílového zákazníka bude jedním z největších kladů.

Zkoušel jsem přehrávat nahrávky přímo z iPod Nano a pro srovnání totéž z originálního CD přes Roksan Kandy K2 a analogovou cestu, nutno podotnknout, že všechny mp3 soubory byly stažené do datového toku 320kbps a zcela účelově jsou vynechány skladby klasické hudby - zkusil jsem si přehrát několik vzorků z kompilace Crystal Cable Arabesque, což vyústilo pouze v potvrzení předchozích doměnek. Zeppelin prostě není projektován k reprodukci klasiky. Na celkové porovnání jsem si vzal systém Philips - cd přehrávač se schopností přehrát mp3 a zesilovač s lampovým předzesilovačem a regálovkami v setu MCD908 s obdobnou cenovkou.

Bowers & Wilkins Zeppelin si mne získal „velkým" zvukem, který jde bez problémů poměřit právě s výše uvedenou sestavou od Philips. I Diana Krall na „Quiet Nights" zní zvláště ve středních frekvencích opravdu příjemně a přirozeně, je tu ovšem znát logický nedostatek nejhlubších basů, což by sice byl prostor pro výtku v oblasti hi-fi a high-endu, u komerčního přístroje tohoto zaměření je to spíš o pochvale toho, že se přes skořepinovou konstrukci nejedná o chrastící a drnčícíc „plasťák", ba naopak si nezadá v kvalitě ani se zmíněným hi-fi od Philipsu.

Nejvíce ve svém živlu je Zeppelin s populární a taneční hudbou, kupodivu zvládá s klidem a přehledem hrát i potichu i velmi nahlas, takže je z něj skvělý univerzální přístroj pro celodenní kulisový poslech v kanceláři i posléze večer na domácím večírku. Pulsní zesilovače mají dostatečnou sílu pro jakoukoliv hudbu od Placebo a jejich pěkně nabasovanou desku „Battle for the Sun", přes Michaela Bublého „Crazy Little Thing Called Love" z první eponymní desky, až po divoké výlevy rockových Grinderman. Všechno se dá poslouchat a tam kde Philips díky svým elektronkám nabízí zdánlivě dospělejší zvuk, Zeppelin útočí efektněji i efektivněji díky svým živým výškám a celkovému vyladění, které dokáže dobře vytvořenou mp3 přehrát uspokojivě - se špatnou logicky nic moc nenaděláte.

Celkově je Bowers & Wilkins Zeppelin ideálním kompletním systémem pro reprodukci hudby z iPodu. Jeho vysokou cenu nemusíte akceptovat a za polovinu naleznete třeba nižší model od stejného výrobce, Zeppelin ale dokáže konkurovat i produktům typu zmíněného a plnohodnotněji působícího Philipsu. Za svých 17 000,- tak dostanete přístroj, který sice neosloví milovníka věrné reprodukce, ale běžného posluchače s mírně vyššími nároky na kvalitu zvuku a designu jistě chytne u srdce - už proto, že v dané kategorii momentálně s velkou pravděpodobností žádný talentovanější kompletní systém pro iPod a iPhone není.

Kč 17 190,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ design

+ jednoduchost užívání

+ na danou kategorii přístroje - tedy iPod reprosystém - nadstandarní zvukový projev

ZÁPORY

- vyšší cena je daní za stylovost relativně jednoduchého přístroje

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio