2021 05 31 TST Abyss Diana Phi 1

Americký sluchátkový výrobce Abyss patří v audiofilské komunitě mezi dobře přijímané a na samou špičku toho, co si lze koupit. Firma má kupodivu v nabídce jen dva modely – nekompromisní velké AB-1266 Phi (monstrózně konstruované zařízení, ale se špičkovým zvukem, byť za špičkovou cenu) a „přenosné“, dalo by se asi v tomto kontextu říct lifestyle provedení stejné technologie v modelu Diana, který před ne tak dlouhou dobou dostal také přídomek Phi a kvalitativně se měl přiblížit velkému modelu.

Diana Phi zůstávají věrné designu první generace, jsou to pěkná sluchátka, výtečně zpracovaná a navzdory zdánlivě neohebné konstrukci i dostatečně pohodlná. Prakticky čtvercové mušle se zaoblenými rohy jsou relativně velké a kožené náušníky dostatečně měkké a komfortně obklopující uši. Celé tělo sluchátek je vyfrézované na CNC strojích z hliníkových bloků a veškerá výroba probíhá v Buffalu ve Spojených státech.

Hlavový most s magnetickým nastavováním je trochu netypicky tvarovaný, ale krásně obtažený pečlivě prošívanou kůží. Všude jsou vidět póry a to spolu s otevřenou, elegantně perforovanou vnější stranou mušlí (mimochodem není to náhodná perforace, tvar a hustota otvorů staví na Fibonacciho principech) pomáhá i k dlouhodobému komfortu při nošení, žádné zapocení vás nečeká. Stejně tak se nezapotíte ani díky nízké váze 350 g. Krom toho to vypadá skutečně pěkně, k tomu zase napomáhá keramická vrstvička na povrchu všech kovových částí. Sluchátka jsou nicméně na větší hlavu trochu těsná.

2021 05 31 TST Abyss Diana Phi 3

Uvnitř mušlí se nachází planární reproduktor – jde o čtverec se stranou 6,3 cm a firma Abyss ho sama vyvíjí i vyrábí. Reproduktor zajišťuje frekvenční rozsah 6 – 26 000 Hz, má nízkou impedanci 32 ohm a stejně tak na sluchátkové poměry relativně nízkou citlivost 91 dB / mW.

Součástí dodávky je také prémiový signálový kabel od JPL Labs, u Abyss si pak můžete koupit i ještě lepší přívodní kabely – ovšem připravte si střední a vyšší desítky tisíc, u Abyss zjevně v kvalitu a vliv kabeláže dost věří. V rámci nákupu si můžete vybrat také koncovky – do mušlí přivádí signál 2,5 mm koncovky, na druhém konci může být cokoliv od běžných jacků až po XLR, prostě dle libosti.

2021 05 31 TST Abyss Diana Phi 6

Sluchátka Diana Phi jsme poslouchali v pražském showroomu Voix, kde jsme k nim používali PS Audio DirectStream Memory Player a DirectStraem DAC, ale také třeba předzesilovač PS Audio BHK Signature Preamplifier nebo Chord Mojo a Apogee Groove. Porovnávali jsme s redakčními Focal Clear na kabelu Dynamique Audio Halo 2.

Varhany v Bachově „Toccata BWV 565“ („Audiophile Test“ | 2008 | ABC Records | HD-150) měly pěkně disciplinovaný projev, s tóny pevně ohraničenými, ale v množství možná o něco menším, než by bylo ideální a možná menším, než byste od extrémně drahých sluchátek čekali. K dobru lze pak ale připsat, že Diana Phi nechtějí oslňovat efekty, sází spíše na „rovný“ zvuk.

2021 05 31 TST Abyss Diana Phi 13

„May you have happiness“ od Izumi Masuda („Golden Lips“ | 2009 | ABC Records | HD-121) v sobě nese sice luxusně zaznamenaný hlas a fantastickou transparentnost, ale také mimořádnou citlivost na jakoukoliv ostřejší charakteristiku systému, která zvuk překlopí právě do tvrdosti až ostrosti. U Diana Phi to nenastalo, naopak vždy zůstal zvuk na jedné straně pěkně otevřený, na straně druhý tak nějak klidný. Abyste ve středním pásmu probudili žádanou porci života a energie, budete potřebovat mimořádně výkonný zesilovač, i velmi výkonný Groove měl dost co dělat.

Říznost a rychlost pak nicméně rozhodně nebyl cizí nejvyšším tónům, konkrétně intenzivně nahraný činel v Davisově „So What“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) byl velmi průbojný, velmi zřetelný a prásknutí paličky znamenalo instantní výbuch energie. Užijete si tu zvuk dost energický a i díky tomu působí dosti zřetelně až dravě – není ale otravně ostrý nebo vysloveně agresivní.

2021 05 31 TST Abyss Diana Phi 8

Probudit Diana Phi k dynamickým výšinám, které očekáváte v takhle extrémní cenové lize, stálo docela dost snahy, sluchátka nepatří k úplně ochotným. Bicí v „Jazz Variants“ od The O-Zone Percussion Group („Stereo Test Record“ | 2014 | ABC Records) ale ve správné kombinaci a správné hlasitosti zazněly s velkým sebevědomým a velmi, velmi ochotnou dynamikou, sluchátka vám je doslova natlačí do hlavy, každá rána je malým výbuchem. Ale není to dynamika „zadarmo“, ani ji nečekejte při opravdu nízkých hlasitostech.

„Jacob’s Dream“ od Alison Krauss („Hear the Difference“ | 2012 | ABC Records | HD-148a) má už jako nahrávka samotná dosti expresivní detaily, Diana Phi je pak zejména na středech a výškách dál ještě akcentují, zejména intenzitu strun a hlasu. Sluchátka velmi informativně a analyticky (někdy až trochu příliš přímočaře) ukazují kvalitu / styl nahrávky a řetězce. Pokud máte ale rádi informativní zvukové podání a pokud se chcete doslova koupat v detailech, tak se vám zvuk Diana Phi líbit bude.

2021 05 31 TST Abyss Diana Phi 15

Prostor v Händelově „Wasser Musik“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) zněla „smysluplně“, nebyl sice tak úplně otevřený a velký jako u nejlepších otevřených sluchátek, byla ale rozhodně lepší než u sluchátek uzavřených. Hudba byla poměrně vzdušná, výtečně ovšem organizovaná, dokonce měla scéna i nějakou tu hloubku v předozadním směru. Celá reprodukce pak působila, že nemá takové to těžiště kdesi uprostřed vaší hlavy.

Na mocné basové lince založená „In My Secret Life“ Leonarda Cohena („Absolutely Bass Voice“ | 2016 | ABC Records | HD-177) měla trochu limit v objemu basu, bylo těžké ho dostat ven v té správně tučné a mocné formě. Zato i tady bylo cítit rychlost a solidní kázeň firemního reproduktoru, který držel zvuk na uzdě. Ve správné kombinaci a hlasitosti ale i přes analytické ladění zvuk ztrácel tu „reprodukovanou mechaničnost“, což je dobrý znak skutečně high-endové reprodukce.

2021 05 31 TST Abyss Diana Phi 17

Sluchátka Abyss Diana Phi jsou koncipovaná jako velmi luxusní zboží – materiálově, designově i cenově. Už původní verze modelu Diana byla drahá, nový upgrade ale sluchátka katapultuje do extrémní cenové ligy a to už bohužel tak úplně neodpovídá dodávané hodnotě. Ale i přesto jde o skvělá sluchátka se špičkovou energií, detailností i podáním prostoru – vše si ale musíte zasloužit a nesmíte podcenit výkon zesilovače, abyste dosáhli adekvátního výsledku. Za správných podmínek a pokud odhlédneme od cenovky, tak jsou Diana Phi skutečně špičková sluchátka.

Kč 123 090,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný design a hodnotné materiály

+ dobrá transparentnost

+ výtečný pocit rozlišení

ZÁPORY

- cena je po upgradu už příliš vysoká

- komfort nošení by mohl být vyšší

- jsou velmi necitlivá a potřebují velmi výkonný zesilovač

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Soundstyle | www.soundstyle.cz 

PRODÁVÁ: Voix | www.voix.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio