800 150 dynaudio partner

2018 07 26 TST Monitor Audio Monitor 200 1

Už od roku 1972 získává britská firma založená Mo Iqbalem, známá jako Monitor Audio a sídlící v centru hrabství Essex, ostruhy na poli výroby reprosoustav jako solidní hráč se mnoha dostupnými modely, byť aktuální katalog pokrývá úrovně toho nejlevnějšího hi-fi i poměrně drahého high-endu. V roce 2018 se pak firma pochlubila novou řadou nazvanou prostě Monitor s ambicí stát se úplným základem firemní nabídky.

Řada Monitor, to je zjednodušení k základním principům hi-fi za účelem dosažení co nejlepší ceny a přesto zachování co největšího množství firemních technologií. Tak nějak by se asi tato série dala definovat. Najdete v ní poměrně klasické složení dvou velikostí regálovek a dvou velikostí sloupků, to vše doplněno centrem a subwooferem pro ty, kteří mají chuť na domácí kino.

Měli jsme možnost vyzkoušet model Monitor 200, menší z obou dostupných sloupečků. Už od prvního okamžiku cítíte, že se firma při jejich návrhu vrátila opravdu k základům, designové pojetí působí jako by přišlo z nejklasičtějšího období historie reprodukce zvuku.

2018 07 26 TST Monitor Audio Monitor 200 2

Kabinety jsou čistě pravoúhlé, potažené vinylovou fólií s lehce hrubší úpravou, přední a zadní stěna jsou pak vsazeny kousíček dovnitř skříně, spolu s kontrastní šedou barvou působí celek prostě trošku "retro" (až na bílou variantu, kde se světlejší šeď téměř ztrácí). Zpracování je pak spíše jednoduché, Monitor 200 se nesnaží působit luxusně.

Hodně výrazným a odvážným prvkem je pak použití syté oranžové barvy - decentní linka kolem vysoktónového reproduktoru je ještě poměrně nenápadná, dva měniče pod ním ale mají oranžové celé membrány a září tak do prostoru nejen zvuk.

2018 07 26 TST Monitor Audio Monitor 200 3

Pohled zezadu je pak velmi klasický - nahoře a dole se otevírá bassreflexový nátrubek typu HiVe II, na němž prořezávání na konci má zklidnit turbulence vycházejícího vzduchu. Dole u paty jsou dva páry jednoduchých terminálů s kulatou vaničkou.

Ozvučnice jsou vyrobené z běžných MDF profilů spíše menší tloušťky (výrobce to neudává, ale lze to dovodit z váhy 10,8 kg, která je při výšce 85 cm, šířce 17,4 cm a hloubce 29,9 cm poměrně malá), lze je usadit na do stran vyčuhující nožičky. Kabinet je pak rozdělený na dvě izolované komory.

2018 07 26 TST Monitor Audio Monitor 200 4

Středobasové membrány (nebo konkrétně vrchní basová a spodní definovaná jako čistě basová) mají kónický tvar a pod oranžovým povrchem se skrývá materiál MMP druhé generace. MMP znamená Metal Matrix Polymer - do poměrně běžně používané polymerové membrány je pro větší tuhost přimícháno malé množství kovu. Obě použité membrány mají průměr 14 cm a obrácený gumový závěs.

Za hustou mřížkou se pak nad nimi skrývá tweeter, jehož kopulka má průměr 2,5 cm. Materiálem je typický firemní C-CAM - slitina hořčíku a hliníku vytvrzená ještě dále vrstvičkou keramiky.

2018 07 26 TST Monitor Audio Monitor 200 5

Monitor 200 jsou definovány jako dvou a půl pásmové, dělící frekvence výhybky jsou posazeny na 650 a 2 200 Hz. Výrobce udává frekvenční rozsah 40 - 30 000 Hz, ovšem bez udání tolerančního pásma. Udávaná citlivost 88 dB / W / m patří k vyšším, jmenovitá impedance je pak běžných 8 ohm.

Monitor Audio Monitor 200 jsme poslouchali v pražském studiu Cinema Shop, kde jim společnost dělala "firemní" elektronika - Roksan K3 Amp a Roksan K3 CD. Propojeno bylo signálovými kabely InAkustik Premium a reprokabely z produkce studia AudioEgo. Pro srovnání jsme měli Monitor Audio Silver 300 a B&W 702 S2.

2018 07 26 TST Monitor Audio Monitor 200 6

Na to, jak poměrně jednoduše Monitor 200 působí a jak v zásadě kompaktní rozměry mají, umí zadout pěkně odspodu. Mají samozřejmě tak trochu limitovanou hutnost a důraznost spodních tónů, ale zase vám dají vědět, že v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | STS Digital | 2016 | STS Digital | STS-6111152) hrají skutečně velké nástroje. Basu je objemově hodně, dokáže zaplavit prostor a měkce se roztáhnout. Definice a vystižení barevnosti odpovídá entry level třídě, Monitor 200 se snaží zapůsobit hlavně objemem.

Na vokálu Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) bylo znát, že střední pásmo chtějí zahrát Monitor 200 co nejčistším způsobem a dosahují toho hlavně jistou celkovou jednoduchostí přednesu. Hlas je trochu sušší, ale jeho čistota je solidní, na hodně expresivních pasážích cítíte onu jistou jednoduchost zvuku. Při použití nějakého měkčího zesilovače kategorie "do 10 000,-" se ale dá očekávat, že se charakter vzájemně doplní a hlasu dodá troch kulatosti a jemnosti. Obecně co do energie a objemu působí ale Monitor 200 v dané cenové hladině tak akorát.

2018 07 26 TST Monitor Audio Monitor 200 7

Spoustě cinknutí a břinknutí v "Prenatal Hunters" od Floexe ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) udělily reprosoustavy hodně energie a všechno posílaly do světa s vervou a velkou znělostí. Výšky jsou hodně přímé, tvrdší, ale zase velmi jasné a konkrétní. Za dané peníze je to solidní standard i co do čistoty a při tom všem nepůsobí "nabroušeně" či příliš řízně. Dozvuky jsou spíše krátké.

Když Monitor 200 správně "nakrmíte", jsou snaživé i z pohledu dynamičnosti. Hodně náročného Stravinského "Ptáka Ohniváka" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) zvládly reprosoustavy se solidní energií a živostí, jdou zdánlivě lehce za signálem a přeci jen tak jak jsou celkem výbušné, tak nejsou příliš důrazné a fyzické.

2018 07 26 TST Monitor Audio Monitor 200 8

Také co do rozlišení fungují Monitor 200 jako rozumný standard své třídy. Zpěv Ellen van Zomeren v "Pie Jesu" ("Incredible Music Volume 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) byl slušně čitelný, ne snad nějak bombasticky prokreslený. Je to nicméně detailnost a čistota, kterou lze označit jako základ toho, co už si zaslouží označení high fidelity.

Monitor 200 pak nejsou náročné na umístění v prostoru, hlas zpěvačky v "Dream about you" od dua Eva / Stevie B. ("STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byl solidně zafixovaný veprostřed a neměl tendenci cestovat. Šířka scény se odvíjí od rozteče ozvučnic. Díky onomu jaksi jednoduššímu charakteru ale nemáte pocit, že by scéna byla jakkoliv "zašmodrchaná", orientace je s ohledem na cenu vlastně snadná.

2018 07 26 TST Monitor Audio Monitor 200 10

Syntetická "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) je přes svou jednoduchost na povrchu nesmírně náročná na vystižení všech těch jemných proměn dynamiky a tónů - pokud to systém nestíhá, zní dosti fádně a jen stěží vás vtáhne, pokud naopak máte systém dobře fungující, tempo a důraz jsou strhující a jemné proměny až fascinující. Monitor 200 dokázaly vnést do místnosti opravdu obří porci basů, vystihnout tu syntetickou tvrdost a mohutnost, ale zároveň cítíte, že zvuk je odspodu spíše velký a trošku těžký, než tak správně napružený. S ohledem na cenu je to nicméně vkusný standard.

Pokud hledáte levné sloupky s poměrně velkým zvukem, pokud nechcete zaplatit moc a přesto mít pěkně rozmáchlé basové pásmo a pokud vám odvážně oranžové prvky padnou do oka, pak takhle nějak by mohl vypadat vstup do světa hi-fi. Zvuk by snad mohl být jemnější a trošku muzikálnější, tak jak to umí vlastně už o kousek vyšší řada Bronze, ale na druhou stranu celková jednoduchost a přímočarost reprodukce se dá snadno změkčit a zklidnit kombinací s vhodnou (měkčí!) elektronikou a pak se právě takovému charakteru můžete přiblížit. Monitor 200 pak hrají snadno, nepotřebují nijak moc výkonu ani proudu, aby se rozehrály. Za svou (akční) cenu jsou pak férově rozumnou koupí, když k nim správně vyladíte zbytek sestavy...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, spíše menším zatlumením a celkově se spíše živější akustikou bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 07 26 TST Monitor Audio Monitor 200 m1

Naměřená charakteristika frekvenční odezvy celkem odpovídá "Monitor Audio stylu", tedy je tu patrné zesílení basů kolem 100 Hz. Na svou velikost a cenu umí Monitor 200 vyzářit pěkně hluboké frekvence, v kombinaci se zmíněným zdůrazněním působí mnohem větší než jsou. Celkově je ale průběh frekvenční charakteristiky poměrně nevyrovnaný, některá specifická pásma jsou zdůrazněná, což je nutně kompenzováno propady, zejména pak výšky od cca 12 kHz uvadají velmi rychle - i to ale možná stojí za poslechovým dojmem "nenabroušenosti". Slibovaného frekvenčního rozsahu pak dosahuj Monitor 200 v poněkud rozvolněné toleranci +/- 8 dB. Celková linearita by rozhodně mohla být lepší.

2018 07 26 TST Monitor Audio Monitor 200 m2

Průběh impedanční křivky (červená) je s ohledem na konstrukci kabinetů vlastně až překvapivě čistý, prakticky se tu neukazuje žádná rezonance či problém. Sedlo na křivce napovídá o ladění bassreflexu na cca 53 Hz, celkový průběh je pak prostý prudkých změn či jiných artefaktů, které by mohly znamenat zátěž pro zesilovač. Podobně ani na průběhu elektrické fáze (černá) není poznat žádná nežádoucnost. Snad jen s pásmem kolem 100 Hz by bylo dobré si u těch úplně nejlevnějších zesilovačů dát pozor na maximální využívanou hlasitost.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 15 990,- - oficiální cena

Kč 12 490,- - dlouhodobá akční cena

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ umí zahrát poměrně hluboký a velký bas na danou třídu

+ férová (akční) cena za sloupek

+ nekomplikované rozehrávání

ZÁPORY

- zpracování by mohlo být o něco hodnotnější

- zvuku chybí trochu luxusnější a příjemnější ladění, vlastní vyšším řadám

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Voice Audio | www.voice-audio.cz 

PRODÁVÁ: Cinema Shop | www.cinemashop.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio