2019 01 31 TST STAX SRM D10 1

Japonský STAX, firma vlastněná a vedená inženýry, byl vždy tak trošku "svůj". O kolik úctyhodnější byla technologická úroveň firmy, o kolik přesvědčivější byly zvukové kvality jejich výrobků, o tolik méně se společnost starala o pozlátko vnějšího zjevu svých výrobků. To se sice v posledních letech mění, ale i tak zůstávají výrobky STAX hlavně účelné, spíše než krásné. Tedy až na SRM-D10, první firemní přenosný sluchátkový zesilovač s vestavěnou baterií a D/A převodníkem. Ten totiž zjevně míří i na mladší a náročnější konzumenty.

SRM-D10 je mimochodem také prvním podobně kompaktním mobilním zesilovačem pro elektrostatická sluchátka. Přístroj je schovaný ve skvěle zpracovaném hliníkovém šasi s výraznými diagonálními zářezy - ty spolu s mohutností hliníkových stěn pomáhají přístroj chladit. Na jedné straně je pětikolíkový konektor typu "PRO" pro připojení sluchátek a vedle něj zapuštěný ovladač hlasitosti, který po překonání prvního kousku své dráhy stroj také zapíná.

Zpracování šasi je skvělé, nicméně ruku v ruce to jde i s bezmála půlkilovou hmotností při šířce 7,5 cm, výšce 3,2 cm a hloubce 14,1 cm. Tedy je SRM-D10 přenosný, ale rozhodně nikoliv kapesní přístroj.

2019 01 31 TST STAX SRM D10 2

Na zadním panelu jsou jen čtyři drobné prvky - je tu konektor pro nabíjení vnitřní baterie externím spínaným zdrojem, je tu 3,5 mm analogový vstupní jack, je tu microUSB konektor pro spojení s počítačem a nakonec dvoupolohové šoupátko, které volí vstup, který chcete používat.

Firma příliš neprozrazuje technologické detaily, nicméně použitý čip D/A převodníku podporuje přes XMOS USB rozhraní vysoké rozlišení 24 bit / 384 kHz u PCM signálu a také až DSD128. Zesilovač pracuje ve frekvenčním rozsahu 20 - 40 000 Hz (0 dB, -3 dB), zisk je vysokých 53 dB a celkové harmonické zkreslení se drží pod hodnotou 0,025%. Výstupní napětí putující do sluchátek je masivních 580 Volt.

2019 01 31 TST STAX SRM D10 3

SRM-D10 jsme poslouchali se STAX SR-L300 a mobilními STAX SR-003MK2. Srovnávali jsme s přehrávači Apogee Groove a Chord Mojo a stolním Teac NT-503 a sluchátky beyerdynamic Amiron Home či Sennheiser HD 26 Pro. Používali jsme USB kabel Cardas Clear High Speed Serial Buss a Nordost Purple Flare.

Důležité je říct, že SRM-D10 sice funguje okamžitě po zapnutí, ale trvá mu tak 15 minut hraní, než se jeho tělo zahřeje a je tam slyšitelné (byť ne dramatické) uklidnění zvuku po onom prohřátí. Pak si můžete plně užít to, jak jistě a samozřejmě si zesilovač drží basovou linku pod kontrolou a jak jistě předestírá kontury v "By Your Side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | epic | 500766 2). Zvuk byl výtečně pevný, konkrétní a sebevědomý, aniž by se dral kupředu - cítíte váhu, plnost, ale také poddajnost, tóny nesklouzávají k tvrdosti a přesto jsou pevné. Je to velmi dobře vyladěný bas, který zesilovač protlačí skrze jakýkoliv model sluchátek.

2019 01 31 TST STAX SRM D10 5

Pevnost a samozřejmost je patrná i ve středním pásmu, třeba hlas Diany Krall v její "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469) byl velmi solidně kontrolovaný, konkrétní. Zvuk je možná trochu přímočarý, ale má velmi solidní transparentnost, je, chce se až říct, ryzí a jasný. Hlas velmi snadno vystupuje do popředí, je pečlivě propracovaný a výtečně srozumitelný, zejména pak s SR-L300 (a jakýmkoliv vyšším modelem). SRM-D10 zvládá využít přednosti mimořádné rychlosti sluchátek STAX, umí jim dodat potřebnou energii a působí velmi autoritativně.

Takový zůstává i v nejvyšších frekvencích, kde na činelu v "Question and Answer" ze stejně pojmenované desky Methenyho, Hollanda a Haynese (2008 | Nonesuch | 7559-79910-0) vnímáte celkovou lineárnost zesilovače, jeho přímost a schopnost udržet dění pevně pod kontrolou. Aniž by se snažil činely zdůrazňovat, zvládá je precizně oddělit, jaksi jednoduše a samozřejmě, s nadhledem. Je to snad trochu tvrdý činel, ale zato jasný a konkrétní, po cinknutí doprovázený na danou třídu příkladným dozníváním a vůbec celkově pěknou texturou.

2019 01 31 TST STAX SRM D10 10

Spousta síly, spakované do kompaktní podoby SRM-D10, nabízí i velmi slušnou dynamiku - třeba v Janáčkově "Symfonietě" (2004 | Panter Praha | TU 0002-2) cítíte, že je tu rychlost, která dokáže nástroje vrhnout kupředu a přitom udržet kontrolu. Není to dynamičnost vystupující nějak nad rámec své kategorie, ale je slušná - dost k tomu přispívá i pocit celkové energičnosti a síly, který naopak nad standardy své třídy vystupuje zřetelně. Zvuk sází hlavně na autoritu a razanci, spíše než na mohutnost a pocit tělesnosti.

Elektronika v SRM-D10 pak velmi dobře ladí se sluchátky co do transparentnosti a detailnosti - třeba "Like a Rolling Stone" od Barb Jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386) byla tak skvěle čistá, jasná a konkrétní, že jste měli pocit, že zvuk je prostě na svém místě, že je organizovaný a bez příkras, kudrlinek a výmyslů usazený a samozřejmý. Detailů se vám k uším dostane opravdu hodně, dost pravděpodobně zřetelně více, než v obdobně drahém systému s klasickými dynamickými sluchátky. Tady je všechno v pořádku tak, aby šlo zvuk označit za high-endový - pevné basové tóny si mroukají s pevnými konturami a dobrým oddělením pěkně dole, hlas se klene nad tím vším bez ostrosti a s precizní artikulací a jemný cinkot si švitoří, aniž by se podbízel či někde ztrácel. Prostě super.

2019 01 31 TST STAX SRM D10 7

Těžko soudit, jaký vliv má zesilovač na podání prostoru, jisté ale je, že v Illsleyho "Railway Tracks" ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) byla scéna v pravolevém směru jistá, stejně jako pozice nástrojů v ní a víc není možné za daných podmínek popsat.

Zvukový charakter SRM-D10 by se dal asi vystihnout jako nestranný, ale přesto zněla "Ještě kousek" ze stejnojmenné desky Báry Zmekové (2013 | Jámor) příjemně, bez technické tvrdosti. Zvuk je hodně pevný, je hodně energický a je takový až autoritativní, ale drží se v hájemství přirozenosti, podložené sympatickým množstvím síly a kontroly. Jinými slovy - sluchátkový zesilovač (samozřejmě i s příslušnými sluchátky) vám dá jasně najevo, že sykavky jsou tu tedy opravdu řízné a že si měl asi zvukař dát trošku pozor, nicméně nemáte pocit, že vás i při relativně vyšší hlasitosti hudba vytahá za uši a budou vás bolet, bez stresu dokonce posloucháte dál, dál a dál...

2019 01 31 TST STAX SRM D10 6

Přenosný zesilovač STAX SRM-D10 je prvním experimentem firmy v tomto směru, ale jak se zdá, velmi zdařilým. Je jedno, že jako první produkt v katalogu není "Made in Japan"; na kvalitě zpracování se to nikterak nepodepsalo a pocit z kontaktu s tímto přístrojem je mimořádně dobrý. Samozřejmě, přes vší svou mobilnost není SRM-D10 hračkou do kapsy (i když možná, pokud si pořádně utáhnete pásek, aby vám nestáhl kalhoty), ale dává vám svobodu přenést si zvuk STAX bez komplikací do jakéhokoliv prostředí a to se cení. Navíc se drží firemního zvuku - tedy transparentnosti, rychlosti, živosti, energičnosti a vyrovnanosti, která se v ničem nepřetvařuje a rozkrývá nahrávky až na dřeň. Pokud tak uvažujete o tom, že se vydáte poznávat vskutku výjimečně pojatý svět sluchátkového poslechu STAX, bez ostychu začněte už s tímto nejlevnějším zesilovačem - nastavuje totiž i tak velmi, velmi vysoké standardy zvukového podání.

Kč 19 880,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělé zpracování

+ samozřejmý zvuk v kombinaci s jakýmikoliv firemními elektrostaty

+ solidní podpora formátů a rozlišení

+ vydrží hrát na baterie až 8 hodin

+ pěkný detail

ZÁPORY

- patrně nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Altei | www.altei.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies