800 250 loewe

Panorama - celkový, velmi široký pohled na krajinu či jakýkoliv celek obecně. Zdroj: Wikipedia. Co nám tedy takový „široký" název může napovědět v oblasti domácího kina? Jasně - máme tu soundbar, který dokáže imitovat prostorový zvuk a odpadá tak nutnost tahání kabeláž a k vaší designové televizi prostě jen přidáte další vyšperkované zařízení - alespoň tak to určitě výrobce myslel.

Soundbar od Bowersů je pěkným kusem zařízení, až překvapivá váha - necelých 15kg - a nadprůměrná šířka 1,1 metru při instalaci bez dalšího páru rukou může být na obtíž při prvotním ustavování na čtyři gumové nožičky nebo při zavěšování na zeď. Také ne úplně ergonomicky vyřešený prostor pro připojování kabelů instalaci úplně neusnadňuje, i když pokud nespěcháte, určitě si nakonec bez problémů poradíte. Čelní strana je v zásadě jedinou elegantní černou mřížkou, uprostřed najdete velký a přehledný displej, indikující hlavně který z nemnohých provozních módů je právě aktivní. Zadní strana je pak lesklá jako zrcadlo a hostí dva typicky bé-wéčkové bassreflexové nátrubky s dolíčkovaným plastem v okolí. Oba míří k zemi zhruba v úhlu 45 stupňů, aby Panorama mohla skutečně být přímo u zdi.

B&W Panorama ve svých útrobách skrývá jeden 25mm „klasický" výškový reproduktor s kovovou kalotou v samostatné ozvučnici Nautilus, dva 75mm reproduktory pro středy a dva 90mm pro basy, k tomu všemu pak čtyři širokopásmové repráčky o průměru 75mm, mající na starosti iluzi prostoru. Pro centrální a efektové kanály je zde pět zesilovačů, pracujících ve třídě D s výkonem 25W, jeden 50ti Wattový zesilovač stejného druhu pak pohání basovou část. Vše pak napájí spínaný zdroj.

Panorama umí za účasti vnitřního DSP procesoru nejen rozdělovat signál do jednotlivých kanálů, ale též dekódovat jej z formátů Dolby Digital, Dolby ProLogic II, DTS, samozřejmostí je možnost použít soundbar také za čistě dvoukanálový reprodukční nástroj. Signál do přístroje má zjevně vplouvat digitálně, připraveny jsou na to dva digitální optické vstupy a jeden koaxiální, pro připojení ostatních zdrojů dva páry analogových RCA konektorů. Pre-out výstup pak má primární určení jako subwooferový výstup - subbasová jednotka se ostatně bude hodit, protože ačkoliv Bowers&Wilkins uvádí frekvenční rozsah 36 Hz - 50 000 Hz a razance je navíc podpořena dvojicí bassreflexů, vzhledem k objemu ozvučnice nejsou nejnižší frekvence tak plné a velké, aby vytvořily iluzi masivního zvuku tak jako „dělené" domácí kino (v němž ostatně subwoofer také má své časté místo).

Na malém dálkovém ovladači můžete také vždy zvolit nejvhodnější režim zvukového procesoru, kterých chování reprosoustavy upraví, nicméně třeba režim stereo prostě není až tak úplně ono a je cítit, že hlavní náplní činnosti Panoramy má být obklopování zvukem.

Co je nejpřekvapivějším zjištěním po soužití s Panoramou je fakt, že se lidských sluch nechá prostě hodně snadno oklamat. Vývojoví inženýři u BW si také dali pořádně záležet a iluzi prostoru pomocí elektroniky jejich soundbar tvoří skutečně na úrovni. Při soustředěném poslechu se sice nevyrovná prostorovost „klasickému" řešení, ale zase ho mnohonásobně převyšuje elegancí a jednoduchostí, takže je to spíš o tom, co kdo preferuje.

Oproti původní nedůvěře se ukázalo, že Panorama umí být plnohodnotným zdroj zvuku pro sledování filmů - výbušnost digitálních zesilovačů výborně podává dramatické efekty, zvuk je příjemný, tak akorát plný (ta trocha doplnění vhodným subwooferem ale neuškodí) a nepoutá na sebe pozornost nectnostmi. B&W Panorama navíc dokáže zahrát i hodně nahlas, aniž by se zvukové podání stávalo nepříjemným nebo dokonce otravným a nutilo vrátit hlasitost o několik příček níže.

Scéna, v níž Barman rozbíjí skleněnou střechu v Temném rytíři mě donutila podívat se směrem ke kuchyni, zda mi nepopadaly skleničky, stejně tak náhlý lomoz výbuchu mě svou razancí náležitě vylekal. Je ale pravdou, že Panorama potřebuje hrát trochu více nahlas, aby se projevily plné schopnosti .

Zkoušel jsem ji také v režimu dvoukanálového zdroje zvuku a mohu jen potvrdit, že je to zařízení vhodné hlavně pro domácí kino. Občasný poslech zpráv je samozřejmě v pohodě, stejně jako nenáročný, kulisový poslech muziky, ovšem při soustředěném poslechu to prostě ono není a nebude - a není to ani chyba.

BW Panorama je za 50 000,- už poměrně luxusním domácím kinem, jeho výhodou je úžasná prostorová kompaktnost, elegance a schopnost konkurovat i klasickým pětikanálovým instalacím v této cenové kategorii. Panorama nemíří na ty, kteří si touží vychutnat každý drobný detail reprodukce a skutečně touží fyzicky slyšet zvuk přicházející z mnoha kanálů - míří na ty, kteří chtějí při minimálních nárocích mít plnohodnotné zvukové řešení ke své designové plazmové televizi s velkou úhlopříčkou, tam je Panorama doma.

Kč 50 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zajímavé řešení, poskytující uvěřitelnou iluzi prostorového zvuku

+ elegantní doplněk k televizi

+ pěkně dynamický a výbušný zvuk, splňující dobře nároky pro domácí kino

ZÁPORY

- subjektivní pocit, že dáváte 50 000,- za jeden kus, ač domácí kino bude stát podobně

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika