Vlajková řada komponentů 20xxAE od výjimečně populárního japonského výrobce Denon, jehož jméno díky úspěšným řadám výrobků pro domácí kino i dostupným high fidelity přístrojům proniklo i k lidem často audiofilií minimálně tknutým, se v roce 2013 dočkala bez větší pompy dalšího evolučního kroku s pořadovou číslovkou 20 na konci. Na první pohled minimální změny však skrývají několik příjemných překvapení, to vše dokonce za atraktivnější cenu oproti desítkové sérii.

Pominete-li několik drobných detailů, vlastně nemáte možnost jakkoliv poznat, na kterou generaci přístroje se díváte. DCD-2020AE nese všechny typické rysy firemních diskových přehrávačů. Čelní panel je v horní třetině konkávně probraný, na ustupující části je logo výrobce, vizuální těžiště pak jasně leží přímo uprostřed přístroje. Velké prosklené „okno" hostí klasický displej s dobře čitelnými, velmi decentně svítícími znaky, horní část zabírá úzké čelo mechaniky. Nad ním se výrobce v nepřehlédnutelném nápisu chlubí technologií vyhlazování signálu.

V pravé části panelu najdeme základní ovládací prvky, pokud by snad náhodou krásná, kovová, byť poněkud úzká dálka nestačila. Posledním prvkem na designově čistém, bytelném panelu je USB port pro připojení pamětí a přehrávačů. Zpracování je rozhodně prvoligové, na relativně velkosériový přístroj působí exkluzivně a už na první kontakt je jasné, že si Denon DCD-2020AE čistě mechanicky budete užívat dlouhá, dlouhá léta.

Jednoduchost zadního panelu bez efektů nabízí téměř vyčerpávající soupis vstupně-výstupních konektorů. Proč jen téměř? Přístroj podobné kategorie by si zasloužil alespoň symetrické konektory, když už ne plně symetrickou konstrukci. Jak vstup signálu, tak výstup je realizován přes optický a koaxiální digitální konektor, výstup samozřejmě bude primárně veden přes pár masivních zlacených RCA koncovek. Oproti minulé generaci je tu jeden nenápadný, ale o to užitečnější prvek, hodný nejmodernějších trendů. U digitálních vstupů najdeme ještě USB konektor, který DCD-2020AE promění v externí zvukové zařízení vašeho počítače, respektive v USB D/A převodník. Samozřejmostí je možnost zapojit Denon do sítě inteligentního bydlení pomocí 12 V spouště.

Podíváme-li se dvacet dvacítce pod kovové sukně, najdeme fortelnou, rychlou a tichou mechaniku. Nepůsobí tak sice na první pohled, na to je přeci jen lehce užší. Ale po osahání změníte názor – samotná firemní mechanika S.V.H. je pohřbena pod mohutným krytem, kolem je bohatá součástková základna a dvojice EI traf – jedno pro digitální a jedno pro analogovou část, s typickou firemní precizností dokonce popsané.

Co se týká schopností, je DCD-2020AE přesně tím, co od vlajkové lodi značky Denon čekáte. Prim tu hraje funkce dvoukanálového SACD přehrávače, díky asynchronnímu USB a kombinaci koaxiálního a optického digitálního vstupu ale dvacítka může sloužit i jako velmi dobrý D/A převodník. Čip DAC je schopný zvládnout rozlišení až 32 bitů / 192 kHz (asynchronní USB je pak limitována na datovou hloubku 24 bitů), upgradu se dočkala část s hodinami pro preciznější časování a tedy menší jitter a šum. Samozřejmě je tu firemní technologie Advanced AL32 Processing, která (ve zkratce) pro své potřeby upsampluje průchozí signál na 32 bitů / 192 kHz a zajišťuje hladší průběh signálové křivky.

Denon DCD-2020AE nabízí solidní odstup signálu a šumu přes 100 dB, u SACD formátu dokonce 120 dB. Kromě klasických kompaktních disků a Super Audio CD si užijete ještě hudební soubory ve formátech MP3, WMA, AAC a WAV (z vypálených disků dokonce jen první dva). Pro audiofilní FLAC či ALAC musíte přístroj připojit jak externí „zvukovku".

Nádherný přístroj jsme zkoušeli hlavně v kombinaci s jeho firemním partnerem Denon PMA-2020AE, k dispozici byl i Rotel RCX-1500, NAD C370, TEAC A-H01, z alternativních zdrojů pak Pioneer BDP-LX71, Harman/Kardon BDT30 a ASUS Xonar Essence One MUSES. Z připojených reprosoustav jmenujme kromě redakčních Harbeth Monitor 30 také trojici kousků od HECO – Music Style 500, Victa Prime 502 a Victa Prime 302, ale i další redakční kousky Xavian Bonbonus nebo Bowers&Wilkins AM-1 z portfolia stejného dovozce. Data proudila skrz kabeláž značek Eagle Cable, Monster Cable, QUAD, KrautWire a ProAc. Proud zklidňoval Xindak XF-2000B.

Jako první jsme si zkusili soužití s DCD-2020AE v roli USB D/A převodníku, jakožto nejžhavějšího přírůstku letošní sezony. Když členové Engegardkvartetten rozvibrovali své struny v Haydnově „Smyčcovém kvartetu v D moll, op. 76, č. 5 – Finale – Presto" (2L | 24 / 192 | FLAC), po páteři se začal šplhat mráz, přesně tak, jak to má u high endu být. Úžasná plasticita, hloubka zvuku se tu kombinuje s denonovskou jemností a vytříbeností, který se často shrnuje jako „talent pro akustickou hudbu". Téměř fyzicky vnímáte přítomnost smyčců v poslechovém prostoru, tolik detailů je přehrávač schopen ze skladby vytáhnout – v podstatě na roveň se dá postavit dedikovanému pětadvacetitisícovému D/A převodníku ASUS Xonar Essence One MUSES (který sám po celém světě sbírá jen a jen chválu). Na doplňkovou funkci je to skutečně výborný výkon, svědčící o neošizeném digitálně-analogovém převodu v přístroji.

Protože Denon DCD-2020AE patří do nejvyšších pater přístrojů high endu „za-ještě-rozumné-peníze", očekávali byste od něj (právem) i skutečně dospělý výkon v oblasti přehrávání disků. Zhruba tak, jak se to skvěle dařilo i desítkové generaci. Realita je ale ještě lepší – jako kdyby zvuk minulé generace o kousek vyzrál, uklidnil a stal se ještě přirozenějším, komplexnějším. I díky tomu skvěle vynikne křehká stavba pomalé, emocemi nabité „Pie Jesu" z Rutterova „Requiem" („Arabesque" | 2009 | Crystal Cable| CC200901). Vzhledem k velmi neuspěchanému, plynulému charakteru reprodukce nemáte pocit, že by na vás skladba tlačila, ale svou sílu a energie dávkuje postupně, je to jako medová tsunami, ovládající váš poslechový prostor. Přes veškerou mohutnost zvuku ale není problém zachytit a rozlišit i velmi subtilní zvuky pozadí, nebo třeba drobné záchvěvy hlasu sólistky. Ten je plný emocí, čistý a energický, prostě maximálně přirozený a prostý nepřirozené pachuti.

Kdo někdy poznal SACD vrstvu v podání některého z vyšších přístrojů Denon, ten jistě neodcházel zklamán. Že je malé penetrace Super Audio formátu skutečně škoda, o tom se můžete přesvědčit na demonstračním disku „Closer to music vol. 3" od Stockfish Records (2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2). Úvodní skladba Allana Taylora „Dedicated to..." se nese v duchu rytmicky dopadajících, důrazných hlubokých tónů, jejichž artikulace a údernost jsou přesvědčivé jako pravička Mika Tysona. Přidejte k tomu bohatý zvuk akustické kytary a dostanete vyklidněnou, muzikální a přitom informačně nabitou reprodukci.

S kvalitou a až hmatatelnou, fyzickou živostí zvuku DCD-2020AE se nemusíte omezovat na nějaký specifický hudební žánr, přestože nedravé podání sluší nejvíce akustickým kouskům. Denon dokáže extrahovat nenásilným způsobem maximum hudebních dat i tam, kde žádné zázraky nečekáte – ať už to bylo černé album Metallicy, nebo disk „Neonarcis" lokálních metalistů z Dymytry, z obého přes zvukařem způsobenou plochost dokázal přehrávač vydolovat jiskru života, barvy a plasticitu. Samozřejmě, že zázraky čekat nemůžete, ale sebevědomí a nadhled, ona jasně citelná dynamická rezerva umožňují DCD-2020AE nenudit vás i v případě špatné nahrávky.

Denon DCD-2020AE se nebývale povedl. Oproti předchozí generaci ubral maličko ze sametové vrstvičky, která ulpívá na každém tónu v každé chvíli, takže nyní se vše zdá průzračnější, čistší a přirozenější, ale ani v nové generaci (krom výrazných zvukařských selhání) nebudete mít nikdy pocit agresivity, hrubosti nebo přílišného popohánění zvuku směrem k vám. DCD-2020AE má takový nadhled, zkušenost a schopnosti, že se nemusí obtěžovat s prvoplánovými efekty a líbivostí – svou měkčí charakteristiku nabízí těm, kteří ji umí po vzoru dobrého jídla a pití ocenit až s přibývajícím časem. V tom je největší síla nové generace – jak se vám jednou pomaličku vpije pod kůži (respektive pod bubínek), tak se jí jen velmi těžko vzdává. Detaily, rychlost, volnost, vlastně vše, co by se dalo shrnout pod slovo „realita" nebo „přirozenost", vše v reprodukci Denon DCD-2020AE najdete. Vykrystalizovaná tradiční kvalita je pak doplněna ještě nečekaným, ale velmi příjemným bonusem v podobě USB portu, schopného přetavit váš počítač v high endový zdroj signálu. A to nejlepší nakonec? Za krásně vypadající, skvěle hrající a dlouhodobě úžasně uspokojivý (téměř úplně) univerzální zdroj signálu zaplatíte méně než v předchozí inkarnaci. V dané cenové třídě je Denon prostě král...

Kč 55 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělý SACD přehrávač a USB D/A převodník

+ typicky robustní a hodnotná stavba

+ tichá, rychlá a spolehlivá mechanika

+ jemný, detailní, rychlý zvuk

+ oproti předchůdci zase o kousek lepší, dotaženější

ZÁPORY

- postrádá symetrické výstupy

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio