800 150 dynaudio partner

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 1

Neměcký ELAC má trochu netypické složení své nabídky, která někdy působí, jako kdyby šla dvěma nezávislými proudy – a ono to tak vlastně je, protože ELAC má dvě prakticky nezávislá designové centra. To novější se nachází v Kalifornii a vede ho slovutný Andrew Jones, to starší, tradičnější a vyrábějící přeci jen konzervativnější produkty, to se nachází v mnohaleté základně značky v Kielu na dohled dánsko-německých hranic. Právě tam vyrobili také doposud nejmenší model nejvyšší řady Concentro, regálovku S 503.

Ta designem i celkovým pojetím do velké míry vychází z kompaktního sloupku Concentro S 507, ovšem zachovává až překvapivě velmi kompaktní rozměry. Sám výrobce říká, že exteriér kombinuje čisté linie řady Vela s drobnými prvky vyšších modelů Concentro.

Ozvučnice má ostré, jasně řezané hrany, dojem „krabice“ nicméně umně zjemňuje jejich zužování směrem k zadní stěně a vůbec jemné, ale zřetelné umístění jednotlivých ploch tak, aby pokud možno nebyly rovnoběžné (základna má trapezoidní tvar). Tomu pomáhá i vzad ubíhající čelní stěna, sloužící stejnou měrou ale i k časovému sladění všech tří pásem.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 2

K tomu se nicméně využívá už koncentrická koncepce středo-výškové části, kombinující planární a klasický reproduktor spolu s krycím kroužkem, sloužícím jako mírný zvukovod. Basový reproduktor je také okrášlen krycím kroužkem, kónická membrána je nezaměnitelně z portfolia ELAC, jak poznáte podle mnohých zlomů na ní.

Na zadní straně najdete stejnou destičku s dvěma páry prémiových reproterminálů, jako je u sloupků S 507. Je tu také výdech bassreflexu, upevněný netypicky do kovové čtvercové destičky.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 3

V horní části čelní desky je osazený již zmíněný koncentrický reproduktor, k němuž jsou k dispozici tři různé krycí kroužky – s jejich pomocí lze mírně upravit charakteristiku vyzařování středů a výšek, aby reprosoustavy lépe zapadly do jakékoliv akustiky. Ve středu je malý firemní AMT reproduktor JET 5c, kolem něj je kónus s průměrem 13 cm. Jde o hliníkovou membránu v sendvičové konstrukci.

Táž technologie (vrstvy papíru a kovu) je použitá také na 18 cm basáku, ten zároveň využívá poměrně robustní měkký závěs a „krystalový“ povrch membrány. Ten slouží ke zpevnění membrány bez výraznějšího přidávání hmotnosti, což poslouží k lepším dynamickým vlastnostem.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 5

Přestože Concentro S 503 jsou relativně kompaktní, pořád nejsou malé – ozvučnice mají výšku 40 cm, šířku 22,5 cm a hloubku 37,2 cm, přičemž korpus z MDF panelů váží už poctivých 13,4 kg.

Třípásmový systém má dělící frekvence na úrovních 400 a 2 600 Hz, ELAC udává jmenovitou impedanci 4 ohmy a minimální impedanci 4,8 ohm u úrovně 120 Hz. Citlivost je veskrze standardních 87 dB / 2,83 V / m.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 19

Regálovky ELAC Concentro S 503 jsme poslouchali v nově přestavěném brněnském showroomu basys.studio s výtečnou akustikou, kde se hrálo s předzesilovačem Rotel Michi P5 a koncovým stupněm Rotel Michi S5. Jako zdroj byl streamer Bluesound NODE a napájelo se přes IsoTek V5 Aquarius. Propojeno pak bylo kabely ELAC Sensible a Cardas Clear Cygnus. K porovnání byla celá plejáda modelů ELAC.

Jacksonova precizně nahraná „Rock with You“ z desky „Off the Wall“ (2009 | epic | 88697 53621 2-1) má důraznou a energickou basovou linku, baskytara v podání v zásadě poměrně kompaktních regálovek má až neočekávaný rozměr, umí se rozvášnit a lehce rozmáchnout ve větším objemu, přitom ale kontrola zůstává velmi solidní. Přes veškerý velmi solidní pocit objemu a hloubky působí hluboké tóny jako hrané bez nějakého nuceného přetlačování. Navíc zvukem celkem proniká i charakter komponentů, ač Concentro S 503 samotné jsou pěkně artikulující, plné a s přitom velmi slušně informativní. Jednotlivé polohy v basech jsou zřetelně odlišené, je to kultivované a přitom rozhodně neuťápnuté basové podání, které v malé místnosti dokonce chvílemi až přetékalo.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 8

Dle „River“ od Renée Fleming („Haunted Heart“ | 2006 | Rounder | 0602517032798) bylo znát, že středo-výškové pásmo je krásně provázané (ostatně to je účel koncentrické koncepce měničů) – hlas je díky tomu kompaktní a krásně (bezmála) holografický. Kombinuje výtečný pocit tělesnosti (tedy objem a váhu) s pocitem plasticity. Je pravda, že detail je někdy až trochu expresivní, třeba sykavky jsou jasně přítomné (tím víc, že nahrávka není stoprocentní), nemáte ovšem ani pocit, že jde o nějaké ohňostroje dravosti – zůstává tu dostatek přirozené organičnosti a elegance, aby nešlo o suše analytickou verzi.

Činely a další kovové perkuse v „Use Me“ od Vanessy Fernandez („Use Me“ | 2014 | Groove Note | 0660318105028) už ovšem znějí poměrně výrazně – je cítit, že vysokotónový reproduktor ve své energii rozhodně nepolevuje, tu a tam se dokonce nebojí třískutní paličky do kovu prodat s až velmi výraznou expresivitou. Budiž mu také přiznáno, že nabízí zvuk velmi svižný a svěží, slyšitelný v každém okamžiku – přesto se nezdálo, že by byl únavně agresivní, s ostřejší elektronikou ovšem raději opatrně. Je zajímavé, že výšky umí být pevné a konkrétní, avšak ne tvrdě pronikavé.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 10

Možná byste čekali, že regálovky s nijak velkými rozměry (ať už ozvučnic nebo membrán) budou mít dynamické limity, ale Concentro S 503 jsou rozhodně až nečekaně odvážné. I masivní „Wheel of Fortune“ Hanse Zimmera („The Dali CD, Vol. 4“ | 2015 | Dali | 474 564 6) byla (samozřejmě v kontextu malé místnosti) podaná s velmi slušnou dávkou dramatu. Reprosoustavy umí hrát nesmírně nahlas, aniž by se jejich charakter nějak měnil, aniž byste měli pocit, že se blíží svým limitům. Díky podstatě svého basu působí měkčí a houpavější, na regálovky je jejich mocnost přinejmenším působivá – přitom kontury nástrojů zůstávají dostatečně pevné. Překvapující je i schopnost autoritativně „zhoupnout“ i velmi hluboké tóny bez rozsypání.

Všemožná cingrlátka, jiskřičky a perličky v „Mercy Street“ od Christy Baron („Retrospective“ | 2004 | Chesky Records | 0090368026965) skvěle vyniknou díky svižnému a vzdušně hrajícímu tweeteru, můžete si tak vychutnat všechny ty křehounké dozvuky a jemňounká dinknutí. Čistota je v tomto „detailotvorném“ pásmu velmi dobrá, kovové odstíny jsou rozhodně tvrdé, platí zase stejné upozornění, že s tvrdším až studeně analytickým zesilovačem by to mohlo být až příliš příkré. Když jsme u detailů, třeba klavír v této skladbě je zřetelně menší, je ale v kontextu regálovek. Nejzajímavější je harmonické spojení organičnosti v jedné části spektra a techničnosti v části jiné – do překvapivě příjemně fungujícího celku, který nepůsobí násilně nebo studeně. V této konkrétní sestavě za to mohly také komponenty Michi, jejichž charakter byl skrze reprosoustavy snadno znatelný.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 13

Rozložení nástrojů v Bachově „Orchestral Suite No. 1 in C major, BWV 1066“ (Neville Marriner + Academy of St. Martin in the Fields | „Orchestral Suites Nos. 1-4“ | 1991 | Decca | 430 387-2) bylo velmi dobré, jsou to drahé reprosoustavy s adekvátní kvalitou přednesu. Líbilo se nám, že šlo poposedávat po celé sedačce, aniž by stereobáze ztratila soustředěnost a konkrétnost, směrovost není nijak výrazná, i když při prvotním nastavování se zdálo, že svůj charakter mění a čas a péči byste natáčení podle konkrétní akustiky věnovat měli. Poté se totiž obraz nahrávky octne mimo ozvučnice, propojený, posazený za ozvučnicemi a je tak akorát velký. Možná s výraznějšími odstupy od stěn i mezi sebou by mohly poskytnout ještě o kousek širší dojem, jakkoliv se nezdá, že zvuk by byl nějak nadstandardně veliký.

Jadrná a krystalicky čistá „Northern Star“ od Christine McVie („In The Meantime“ | 2004 | Koch | 0099923960027) byla o špetku celkově uhlazenější, ale hustý, super hluboký bas přesahuje očekávání, je robustní, příjemný a lehce houpavý, přitom dobře artikulovaný. Zvuk jako celek je srovnaný a čistý, výrazný zejména ve středním a vyšším pásmu, ale ne křiklavý. Přednes je dlouhodobě neúnavný, civilizovaný a tu a tam probleskne ven řízenější detail – celkově je to opět kombinace protikladů, nadhledu a intenzity, v konečném výsledku dobře poslouchatelná až muzikální.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 12

ELAC Concentro S 503 jsou důstojné regálové reprosoustavy vyšší třídy, u nichž není žádných pochyb o celkové úrovni – jsou zajímavé designem, zručně zpracované a zjevně dobře navržené. Koncentrický měnič má své jasné výhody – jednak umožňuje směstnat třípásmovou koncepci na nevelký půdorys, jednak pomáhá velmi dobrému podání prostoru a pocitu soustředěnosti. Pravda, zejména výškáč má tendenci dát o sobě vědět trochu expresivněji, ale ani při několika hodinách poslechu (a to ne nutně při nízké hlasitosti) to nebylo únavné. Concentro S 503 v sobě kombinují (v nijak hanlivém slova smyslu) lifestylové naladění „do hezka“ s audiofilskými prvky, jako jsou jemné detaily, křehké dozvuky a nenucená kontrolovanost. Nejsou levné, ale za dané peníze nabízí neobvyklé zvukové ladění ve vysokém standardu.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koncentrického měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 15 metrů čtverečních, akusticky velmi pečlivě ošetřeným množstvím různorodých panelů.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Frekvenční odezva v plné energii dosahuje až k nějakým 35 Hz, to je na regálovku poctivá porce basů. Za jistou nevyrovnaností mezi 100 a 200 Hz bude spíše stát akustika prostoru, nadbytek energie mezi 200 a 300 Hz už ale spíše bude vlastností reprosoustav. Je vidět mírně „svažitý“ charakter středů, ale bude to spíše záměrné vyladění, protože trend je prostý propadů a zdůraznění. Energie nad 10 kHz pak rázem nabývá o 10 dB a vrcholí na 15 kHz, to patrně stojí za oním dojmem výrazných a jasných výšek. Směrovost je pak minimální.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

Také vertikální směrovost je velmi malá, Concentro S 503 by měly být snadno umístitelné v kontextu jakékoliv místnosti.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m3

Frekvenční odezva – basová část (červená) a středo-výšková část (zelená)

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m4

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m5

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m6

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m7

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

Zkreslení se drží v úrovních adekvátních cenové relaci, ovšem s výjimkou rozsahu mezi 2 a 3 kHz, kde je rázem drobné zdůraznění. Stále ale osciluje kolem hodnoty 1%.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m8

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m9

Waterfall

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m11

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m12

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m13

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Průběh impedance je mírně zvláštní. Ladění ozvučnice lze odhadnou podle pozice prvního sedla k cca 45 Hz, pozitivní je, že hodnota neklesá pod 5 ohm. V oblasti kolem 2 kHz jsou mírné náznaky rezonancí, nezdá se, že by se projevovaly až na frekvenční odezvě. Také elektrická fáze má sice lehké náznaky jakési „kostrbatosti“, ale drží se ve více než přijatelných mezích. Jako celek by neměly Concentro S 503 být složité ani pro běžnější zesilovače, ty adekvátní jejich třídě pak budou již zcela bezproblémové.

2022 02 28 TST ELAC Concentro S 503 m14

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 180 000,- - černý nebo bílý lesk

Kč 200 000,- - dýha v hlubokém lesku

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkně hluboký bas na tak kompaktní rozměry

+ celkově příjemné vyladění

+ expresivní prezentace detailů

+ dobrá čitelnost potichu…

+ …a pevnost i při velmi vysoké hlasitosti

ZÁPORY

- výšky mohou být někdy přeci jen trochu ostřejší

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies