800 150 dynaudio partner

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 1

Aktivní koncepce reprosoustav má své nesporné technické výhody, přesto zůstává ve světě domácí reprodukce zvuku relativně řídce zastoupeným řešením. Podíváte-li se pak na nejvýznačnější zástupce tohoto segmentu, většina jich pochází z okolí chladnějších severských rovnoběžek, ať už je to čím chce. Vedle těch opravdu proslulých výrobců jako jsou britští ATC a PMC nebo dánští Dynaudio existuje i firma méně nápadná, přesto s historií sahající do roku 1984, takže rozhodně žádný nováček. Jde o značku System Audio.

Ta se již od svých počátků specializuje na velký zvuk z malých rozměrů a základní model její bezdrátové nabídky se tohoto trendu rozhodně drží. Model legend 5 silverback dostal podobu skladných dvoupásmovek s bassreflexem a aktivní elektronikou uvnitř – vše co v reálu potřebujete je dvojice napájecích kabelů, zdroj signálu a regulace hlasitosti. Nebo pořídit si Stereo Hub, neboli „kouzelnou krabičku“, která obstará obě naposledy zmíněné funkce a dovolí vám řídit systém přes komfortní a elegantní dálkové ovládání.

Zvenku vypadají legend 5 silverback standardně, vlastně možná až trochu ordinérně a jednoduše. Inu, je v nich cítit příslovečná severská čistota a minimalistický přístup. Ozvučnice jsou vyrobeny z klasických MDF profilů, povrchové provedení v matné běli či černi zapadá nenápadně do moderních interiérů, stejně jako se hodí k čistým tvarům. Jediným oživením čistě pravoúhlé skříně jsou směrem dozadu se trochu sbíhající boční stěny, díky čemuž působí reprosoustavy méně robustně a zároveň to pomáhá minimalizovat vnitřní stojaté vlnění.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 4

Při bližším zkoumání vyplyne na povrch, že čelní stěna je od zbytku ozvučnice mírně odsazena vrstvou tak trochu připomínající překližku a že právě teprve v tomto předsazeném profilu jsou našroubovány reproduktory. Ten středobasový dole klasickým způsobem, výškový nahoře je pak zapuštěný hluboko do tvarovaného zvukovodu.

Zadní ploše místo klasických reproduktorových terminálů dominuje čtvercová kovová deska, poměrně zaplněná tlačítky, konektory a nápisy. Konektory zastupuje napájecí zásuvka, symetrický analogový XLR vstup (to pro případ provozu bez Stereo Hubu, kdy jsou reprosoustavy v podstatě klasickými „aktivy“) a USB port pro datové paměti, kterými lze aktualizovat softwarovou výbavu reprosoustav v případě budoucí nutnosti.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 6

Zajímavější jsou ale dvě tlačítka a jedno třípolohové šoupátko – spínací tlačítko lze očekávat, posuvný prvek ale potěší víc. Umožňuje přizpůsobit citlivost (tedy prakticky základní hlasitost) reprosoustav v úrovni 0, +6 a -6 dB, takže i v případě atypických zapojení nebo i umístění lze provést základní korekci.

Nejzajímavější a nejméně typické je ale poslední tlačítko, umístěné uprostřed diagramu poslechové místnosti – System Audio vám tímto dovolují začlenit legend 5 silverback až do osmikanálového systému prostorového zvuku a vy si cyklicky volíte konkrétní pozici, kterou jste pro ten konkrétní kus vyvolili. Pohodlné, rychlé, logické – příjemné.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 3

System Audio o sobě hrdě prohlašuje, že zatímco konkurence se honí za co nejlepšími papírovými parametry, oni – jakožto aktivní muzikanti – dbají na zábavný, šťavnatý a celkově muzikální zvuk a že měřené hodnoty nemají tutéž hodnotu jako poslechové dojmy.

Přesto jsou legend 5 silverback vybaveny moderní technologií se vším všudy. Začněme u vysokých tónů, kde pracuje měkká kopulka v patentované „akustické čočce“ Legend DXT. Ta linearizuje frekvenční odezvu měniče a zároveň zlepšuje jeho vyzařovací charakteristiky.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 12

Středobas Legend 15/4 s průměrem 15 cm má kónický tvar a výrazný závěs, který podtrhuje firemní tvrzení, že tato membrána má o 40% větší výchylku než typický měnič stejného průměru – tím se dosáhne výrazně hlubšího basu, než je v tak malých objemech typické

Pohon má na starosti dvojice zesilovačů, které dodávají výkon 150 Wattů ve třídě D. Spínanou koncepci doplňuje také výkonný DSP čip, který lze navíc aktualizovat. To v teoretické rovině znamená nejenom účinnější optimalizaci a efektivnější využití výpočetní kapacity, ale třeba i možnost importovat nějaké doporučené profily nebo třeba výsledky měření domácí akustiky.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 10

Přestože Stereo Hub není nezbytným komponentem k provozu legend 5 silverback, pro moderně smýšlejícího uživatele, který chce veškerý komfort, to rozhodně nezbytnost je. Kompaktní box je esteticky nenápadný, jeho zakulacené rohy z něj činí přijatelný prvek pro položení na polici či komodu i v minimalistických interiérech.

Zepředu je pouze jediná indikační dioda, zezadu pak plno konektorů – analogové linkové cinche, trojice optických a jeden koaxiální diigtální vstup, ale mimo jiné i HDMI (pro využití zpětného audio kanálu), USB typu B pro připojení počítačů a využití vysokého rozlišení nebo USB port pro datové paměti. Je tu i 3,5 mm analogový jack, využitelný třeba pro mobilní zařízení.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 9

Krom toho, že je třeba tuto krabičku trochu zdlouhavě a ne úplně intuitivně prvně nakonfigurovat přes ovládací rozhraní systému Google Home (a pak vlastně ještě přes dvouvteřinové podržení tlačítek nastavit párování s reprosoustavami), tak je funkčnost bezchybná. Chybí sice přímá podpora TIDAL či Qobuz, jinak ale bez drátů dáte všechno – v rozlišení až 24 bitů / 192 kHz využijete přenos přes Chromecast, Airplay, Bluetooth, DLNA / UPnP (tudy tedy přes aplikace typu mConnect dostanete i TIDAL) nebo Spotify Connect.

Obrovskou výhodou je možnost využít aplikace pro iOS zařízení s názvem Room Service, která pohodlně změří vlastnosti akustiky vašeho poslechového prostoru a následně naměřenou křivku uloží do Stereo Hubu a ten aplikuje korekce pro dosažení optimalizované frekvenční odezvy. Pohodlné, rychlé, logické – příjemné, zase a znovu.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 17

Bezdrátová komunikace mezi legend 5 silverback a Stereo Hub je postavena na platformě WiSA (Wireless Speaker & Audio), která si za cíl klade poskytnutí univerzálního bezdrátového řešení s high-endovými parametry. WiSA navíc k provozu nevyžaduje domácí Wi-Fi, jde o zcela samostatný komunikační standard.

Zmínku si zaslouží také krásný a skvěle funkční dálkové ovládání – jednak jasnými diodami dává lehce najevo zvolený zdroj i nastavenou hlasitost (absence těchto informací je slabinou většiny obdobných „hubů“), jednak pracuje na radiových frekvencích, tedy bez nutnosti přímé viditelnosti na Stereo Hub.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 21

Výrobce udává u tohoto systému frekvenční odezvu 40 – 25 000 Hz v ultra úzké toleranci +/- 1,5 dB. Protože ostatní parametry jsou u aktivní koncepce v podstatě irelevantní, stojí za to zmínit váhu 6,7 kg na kus při výšce 32 cm, hloubce 26,5 cm a šířce 19 cm, což jsou „lifestylově snesitelné“ rozměry.

Reprosoustavy jsme poslouchali ve dvou různě velkých poslechových prostorách, jednou s OPPO UDP-205 a v druhé s Teac NT-503. Porovnávat se mohlo primárně se sestavou OPPO UDP-205 / Norma Revo IPA-140 / Xavian Quarta + filtr GMG Power Harmonic Hammer 3000P či AudioQuest PowerQuest 3 a také Teac NT-503 / Cambridge CXA81 / Fischer&Fischer SN-70. V systému jsme ale vyzkoušeli také třeba Gryphon Ethos a další komponenty. O použitých kabelech, filtrech a dalším příslušenství se více dozvíte v pravém sloupci -->.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 15

Na drnkavé baskytaře v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) ukázaly legend 5 silverback, že deklarovaných 40 Hz ve větším prostoru je spíše „tak tak“ (v kontextu ceny a velikosti nicméně v pořádku) a že důležitější než pocit nějaké ultimativní hloubky je tu mírný akcent na vyšší bas pro dosažení pocitu plnosti (což vede upřímně k pocitu až lehké hřmotnosti) a hlavně snaživý pocit proudící síly a důraznosti. Reprosoustavy hrají vespod měkčeji, klidněji a s dobrým nadhledem – kdybyste takhle chtěli poskládat zvuk pasivních reprosoustav a externí elektroniky, dalo by to v této cenové třídě docela práci. Aktivní systém nabízí velmi slušnou separaci tónů, přestože jsou spíše lehce mručivě-lifestylového ladění.

Ve středním pásmu je pak kontrola sladěné elektroniky a měniče cítit nejvíc, je to opravdu pěkně otevřené, čisté a soustředěné, hlas Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) sice možná nebyl úplně robustní a nebylo v něm tak pěkně definované „tělo“, nicméně nahrazoval to velice slušnou, až sebevědomou srozumitelností a čitelností. Ani celkově patrně temnější / těžší vyvážení reprodukce neohrožovalo onen pocit dobré čistoty a informativnosti.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 23

Vysoké tóny v „La Rosita“ z desky „Encounters“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera (2013 | Verve | 31452147-2) potěšily svou svižností, výtečně trefeným zastoupením i poměrem energičnosti a jemnosti. Výšky se nesnaží vystihnout rozmanitost v nahrávce nijak „na sílu“, hudba má švih a dobrou konkrétnost, stejně jako detail odpovídá slušné úrovni v této cenové třídě. Není to audiofilský zvukový projev, který by dbal na nuance a lehoulinké dozvuky, nicméně rozlišení jako takové je prostě na úrovni dobrého hi-fi, jak se sluší a patří.

V čem se System Audio svezly skutečně s chutí, to byl masivní zvuk bubnů v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158). Kompaktní legend 5 silverback si zaslouží poklonu za to, jak „udržely“ masivní údery pod kontrolou. Zvuk má trochu bombastičtější dynamické ladění, ale neurážlivé a neúnavné. Nabízí pak bezprostřední přísun energie a pocit, že se něco děje, že hudba je pěkně šťavnatá a pěkně zatlačí. Není to taková ta výbušná dynamika jako když švihne bič, ale je to nevyhnutelný pohyb zvukové masy, sycené energií a odhodlaností.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 20

Z pohledu detailnosti nabízí legend 5 silverback dobrý standard, živý záznam „Fortysomething“ od Eleonore („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) byl dobře čitelný, pocitově pěkně pevný, jakkoliv zaměřený více na takovou tu šlapající údernost, než audiofilskou delikátnost. Organizace reprodukce je nicméně rozhodně dobrá, v tom mají aktivní reprosoustavy svou výhodu. Pokud tak ve vašem žebříčku hodnot stojí živost nad analytičností, budou se vám legend 5 silverback líbit.

Vysloveně skvělé chování a spořádanost předvedly legend 5 silverback v pořádní prostoru nahrávky „Dream about you“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134). Aktivní řešení má i další velkou výhodu – je-li uděláno jak má být, pomáhá zmenšit pocit směrovosti a pomáhá zlepšit pocit homogennosti. Oboje u System Audio fungovalo skvěle, scéna byla posazená za reprosoustavami, směrovost minimální a tedy se šlo pohybovat na sedačce dle aktuálních nároků osobního pohodlí, aniž by se ztratila soustředěnost a čitelnost. Zvuk není nijak obrovský, nevytvoří hologram zabírající celou poslechovou místnosti, nicméně v pravolevé i předozadní ose tu hudba drží pevně, lehce a samozřejmě.

2020 09 30 TST System Audio legend 5 silverback 19

Jak už ze všeho výše uvedeného vyplývá, System Audio naladili svůj malý model tak, aby generoval pocit síly, energie, ale přitom zůstal neúnavný, neagresivní a univerzálně příjemný. Tak i titulní skladba desky „Breaking Silence“ od Janis Ian (1993 | Columbia | 519 614-4) zněla příjemně plná, hladká, důrazná tam, kde důrazná být měla a klidná a příjemná všude jinde. Zejména vokální pásmo tu má prim a stojí o něco jasněji a zřetelněji před oběma okrajovými. Mlaskavě hutný bas dokáže zapumpovat a podporuje celkové příjemné, byť lehce pomalejší plynutí skladby.

Aktivní System Audio legend 5 silverback se patrně do sféry legendárních zařízení nezařadí, ale jako jedno z důstojných řešení vaší každodenní poslechové budoucnosti mohou fungovat naprosto spolehlivě. Jednak nevyžadují nijak moc místa, jednak jsou pohledné, jednak pokrývají v praxi úplně všechny potřeby moderní domácnosti co se týká konektivity a jednak nestojí na svou kvalitu žádné nestřídmé peníze – za cenu dobré hi-fi sestavy dostanete…inu, dobrou hi-fi sestavu v kompaktním balení. Zvuk tohoto modelu sází na trochu wow efektu v basech a trochu temnější vyvážení, nicméně přes onu špetku přidané líbivosti nabízí dobré rozlišení, dobrou konkrétnost, dobrou dynamiku a ve vokálním rozsahu vše zmíněné dokonce nejen dobré, ale velmi dobré. Jakkoliv tak legend 5 silverback nejsou řešením pro audiofilní puristy, rozhodně jsou řešením pro kohokoliv, kdo chce dobrý zvuk na dosah ruky v každém okamžiku, aniž by musel něco výrazněji řešit.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

cca Kč 69 000,- – včetně Stereo Hub

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ možnost vytvoření multikanálových sestav

+ kompaktní a snadno funkční audio systém

+ velký a plný přednes, který snadno zaplní prostor

+ pocit soustředěnosti

ZÁPORY

- nutnost použití Google Home rozhraní

- přeci jen trochu těžký, basově výrazný zvuk

--- --- --- --- ---

VÝROBCE: System Audio | www.system-audio.com 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

Perfect Sound Group

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Kinki Studio EX-P7 [1] + [4]
Kinki Studio EX-B7 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [1]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [1]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio