800 150 dynaudio partner

Britská značka Monitor Audio hraje ve svém katalogu na jakousi ostrovní aristokratičnost již od svého založení v roce 1972. Byť tehdy se firma soustředila, jak napovídá dodnes její název, na menší či větší monitory. V roce 79 si sice odskočila například k návrhu gramofonu, ale jinak zůstala věrná právě návrhu reprosoustav. Od roku 1988 pak její produkty povětšinou poznáte také podle typických měničů se zlatavou kopulkou, charakteristickým to rysem Monitor Audio. Firma dnes nabízí jako jedna z mála rozsah katalogu doslova od pár tisíc po zhruba čtvrt miliionu korun za pár reprosoustav.

Anglické firmy jen v malém měřítku vyrábí veliké reprosoustavy, lhostejno zda sloupové či regálové koncepce. Snad to má co dělat s typickými obydlími Britů, v nichž není prostor na žádnou nadbytečnost. Právě tak i produkty Monitor Audio vás dost možná překvapí svými nevelkými rozměry. Na fotce robustně vypadající druhý nejvyšší sloupek řady Monitor Reference s pořadovým číslem 4 je v praxi vysoký pouze 85 cm, široký 18,5 a hluboký 25,5 cm. Ozvučnice je vyrobená z MDF desek, váží pouhých 12 kg, takže jakákoliv manipulace je hračka. Na povrchu je (v této cenové třídě) pochopitelně vinyl, ale i když to vnímáte, na pohled je skutečně provedení Walnut luxusní, za dané peníze jednoduše neuvěřitelné.

Ostatně i samotné měniče jsou jednoduše působivé – zlatavě-bronzová kopulka C-CAM (kombinace hliníku a vrstvičky keramiky) kaloty, stejně jako mléčně bílé membrány z MMP II, použité u středotónového a hlubokotónového reproduktoru. MMP znamená Metal Matrix Polymer a jde o polypropylenovou membránu, vyztuženou přimícháním kovových elementů do základního materiálu. Výsledkem by měla být rigidní, ale přitom lehká membrána. Všechny tři měniče a pod nimi umístěný bassreflex jsou obkroužené poměrně masivním plastovým rámečkem, na tweeteru je ještě velmi praktická kovová mřížka. Estetika naplno vynikne pouze bez mřížky, s nasazenou jsou tyto Monitor Audio tuctové.

Na zadní straně najdete ještě jeden téměř identický bassreflex za tweeterem, u paty reprosoustav je pak v kruhové prohlubni vidět dva páry reproterminálů. Odpovídají pořizovací ceně reprosoustav, není s nimi žádný reálný problém; snadno pojmou holý vodič, banánky i lopatky.

Basový i středotónový měnič mají oba průměr membrány 16,5 cm, kopulka tweeteru pak 2,5 cm. Snadné rozehrávání 2,5 pásmové koncepce zajišťuje poměrně nízká impedance 6 Ohm a naopak vysoká citlivost 91 dB. Výrobce sice doporučuje alespoň 30 Wattů výkonu, ale ona by, zdá se, i třetina stačila, MR4 se snadno rozehrávají. Díky zmiňovaným parametrům umí (bez udané tolerance) vyzářit téměř neuvěřitelných 36 – 30 000 Hz.

Poslech Monitor Audio MR4 jsme zkoušeli na sestavách Naim Nait XS / Naim CD5si, NAD C370 / Pioneer BDP-LX71 a jako zdroj signálu ještě alternoval ASUS Xonar Essence One MUSES. Signálové kabely nesly značky TelluriumQ, Eagle Cable, Monster Cable a QUAD, reproduktorové pak Naim a ProAc. Srovnávali jsme s Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus.

Začali jsme s Davisovou „Kind of Blue", respektive se skladbou „So What" z ní (1997 | Columbia | CK 64935). Malé Monitor Audio hrají opravdu hodně poklidně, pohodově, expresivní trubka sice místy sebere dost síly, ale po většinu času se stejně jako saxofon drží v sametovějších polohách. Taktéž výšky jsou zcela prosté jakékoliv hrubosti a přednes MR4 neomračuje objemem či důrazem, ale právě klidem a uměřeností, velmi gentlemanským chováním, kdy je zvuk laděn tak, aby vám nebyl za žádných okolností nepříjemný. Překvapující je objem kontrabasu, jakkoliv malá ozvučnice nemůže pokořit základní fyzikální zákony, poctivě se o to snaží a umí nástroji dodat vcelku slušnou velikost – chvílemi až koukáte po nenápadném subwooferu někde v rohu.

Právě bas, zjevně lehce uměle doháněný naladěním výhybky, je poměrně imponující. Z malé skříně ho vychází skutečně hodně, i když je pravda, že třeba varhanní pedál, podkreslující Rutterovo „Requiem: Pie Jesu" („Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) má sice takový ten valící se objem, ale reprosoustavy nad ním už maličko ztrácí kontrolu a není to takový ten ideální, pevný bas – je tu jednoduše cítit snaha o velký objem. Když ale trochu přitlačíte na hlasitost, poklidný a vcelku přirozený, ač poněkud jednolitý sbor se příjemně poslouchá. Drobné ambientní zvuky, odrazy a rezonance chrámové lodě jsou pod rozlišovacími schopnostmi levných sloupků; ale to jednoduše patří k téhle cenové třídě.

Celkově se Monitor Audio MR4 nesnaží vás svou reprodukcí „zazdít" či zavalit, nejsou tedy úplně pro milovníky fyzického tlaku při reprodukci – to je ale snad jasné už od pohledu. Naopak kdo chce decentnost po všech směrech, ten je tu správně. Poklid prostupuje i (pop?)rockovou „Night of the Hunter" od 30 Seconds to Mars („This is War" | 2009 | Virgin | 509 996 06220 20). Dostatečně objemný, ale nijak útočný a důrazný nejspodnější bas tvoří měkký základ, nad nimiž panují poměrně hezké, čisté a rychlé středy a ještě o kousek výš jsou komornější, ale opět zrna prosté výšky. Nejakčněji se snaží tvářit středy, ale i když v porovnání se zbytkem pásma působí, že tlačí na pilu, ve skutečnosti jsou stále spíše uvolněné. Rozhodně to ale není špatné, MR4 mohou díky tomuto charakteru hrát cokoliv a kdykoliv, stejně snadno pro soustředěný i kulisový poslech a stále je tu znát ten příjemný klid.

Lehké posouvání středních tónů nad ostatní a tedy akcentování primárně vokálního pásma pomáhá soustředit pozornost posluchače na to nejdůležitější ve většině skladeb. „Georgia on my mind" od Michaela Bublého („Crazy Love" | 2009 | Reprise | 9362 49707-7) tak vcelku jasně dává na obdiv právě výrazný Bublého vokál, celá skladba si plyne s tichostí a nenuceností velké řeky, bez snahy o maximální analytičnost, spíš tu cítíme muzikální celek, poklidně vyplňující poslechový prostor.

Monitor Audio MR4 sluší jednoduché, jasné skladby jako třeba „Bang Bang Bang" od Tracy Chapman („Collection" | 2001 | Elektra | 7559-62700-2). Struny akustické kytary jsou znělé a mají jasné kovové zabarvení, sám nástroj je o něco menší, bez pocitu přítomného těla instrumentu, ale to je v pořádku. Příjemně přehledná je reprodukce i na nižší a střední hlasitosti. Samotná kytara má poměrně slušnou dynamiku a i díky transparentnímu přednesu se dobře poslouchá. V celku nic podstatného neschází, i když vás ani nic výjimečně skvělého nepřibije do křesla. Právě vyrovnanost je jedním z hlavních kouzel MR4.

Že Monitor Reference 4 uklidní i jinak poměrně expresivní skladbu, o tom jsme se přesvědčili v Cashově „Hey Porter" („The Essential" | 2002 | Columbia | 5063459). Tvrdé struny kytary se při průchodu MR4 uklidnily, změkly a vše jako kdyby zvolnilo. Zajímavé je, že přes veškeré uvolnění umí Monitor Audio rozumně udržet rytmus skladby.

Monitor Audio MR4 nás překvapily, to je nutné poctivě přiznat. Za velmi nízkou cenu totiž nabízí velmi dobrý zážitek pro toho, kdo se nutně nechce věnovat detailům, ale celkovému zážitku. To platí i pro vizuální stránku věci, kdy je jasné, že na povrchu je vinyl, ale už s drobným odstupem působí rozhodně velmi hodnotně a kdejaká reprosoustava i s cenou kolem 20ti tisíc by si mohla vzít příklad. Na pohled jsou prostě MR4 moc pěkné a budete mít určitě pocit dobře investovaných peněz. Jejich zvukové podání je pak podobně decentní jako vnější vzhled – měkkost, klid a jemnost v každém okamžiku a v každé skladbě umí jednoduše potěšit, poslech je vždy snadný a příjemný. Maličké sloupky umí dokonce sáhnout neuvěřitelně hluboko, ale zrovna tam je znát, že jde tak trochu o ladění na efekt a precizní kontrola se trochu ztrácí. Toužíte-li ale po elegantním sloupku za málo peněz, který hraje hezky, právě portfolio Monitor Audio třeba zrovna s modelem MR4 by mohlo být jednou z možností.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 12 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ na daný rozměr umí vytvořit neuvěřitelný objem basu

+ i když je to jen vinyl, působí opravdu pěkně

+ snadno se rozehrávají a kontrolují

+ klidný, neuspěchaný, měkký zvuk

ZÁPORY

- nejspodnější vyzářený bas už je lehce nespojitý a nekontrolovaný

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.monitor-audio.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio