800 150 dynaudio partner

Velký zvuk, to je poznávací znamení reprosoustav od německého Quadralu. Už když se podíváme na Ascent 90, nejvyšší třípásmový sloupek nové série, osazený čtveřicí masivních reproduktorů, příslib hutného zvukového podání je – zdá se – víc než vyplnitelný. Přihlédneme-li ještě k víc než zajímavým psaným parametrům, za tři desítky tisíc vstupuje do přehuštěné ligy další ze zajímavých zájemců o vaše uši.

Přeložíme-li si název série Ascent, tedy Výstup, jen to podtrhne zjevnou snahu Quadralu zvítězit u zájemců s omezeným rozpočtem, kteří si ale přesto chtějí dopřát dospělou, plnorozsahovou reprosoustavu. Devadesátky upoutají na první pohled čelní stěnou v černém hlubokém laku, mírně vyklenuté bočnice a zbytek reprosoustav vůbec je pak proveden v černé či třešňové dýze. Jak je moderním zvykem napříč výrobci, reprosoustavy jsou postaveny na “pacičkách“, do nichž lze zašroubovat odhmotňovací hroty, ale na nichž samotných stojí Ascent 90 neméně stabilně.

Přední stěna je osazena čtveřicí reproduktorů, které svůj quadralovský původ nezapřou. Pokud svého výrobce neprozradí jejich tvar, pak vypomůže logo na tweeteru. Zadní strana je pak jednoduše střižená a opět po vzoru ostatních produktů Quadral nabízí masivní průměr bassreflexového otvoru blízko u podlahy a pod ním masivní reproterminály na kovové desce. Provedení je jednoduché, ale účelné, což budí dojem snahy o co nejlepší výkon v dané cenové kategorii.

Ascent 90 jsou koncipovány jako sloupová třípásmová reprosoustava, dorostly do výše 105ti cm, šíře 25 a hloubky 33,5 cm. Solidní výrobní provedení potvrzuje i váha jednoho sloupku 22 kg. S představováním hlavních aktérů, tedy měničů, začněme pěkně od podlahy. Basovou část reprodukovaného spektra mají na starosti dokonce dva woofery se solidním průměrem membrán 18 cm. Tak jako 13,5 cm středový reproduktor využívají jako konstrukční materiál kombinaci polypropylenu a titanu. Výšková kopulka s průměrem 2,5 cm je vyrobena čistě z hliníku.

Quadral deklaruje u devadesátek impedanci v rozptylu 4 – 8 Ohm, vysokou citlivost 89 dB a působivý frekvenční rozsah 28 – 46 000 Hz (pravda, bez udání tolerance). Nejlepší na Ascent 90 je ale fakt, že se v podstatě všech svých parametrů skutečně drží (viz sekce MĚŘENÍ). Basové měniče vzdávají svou činnost na úrovni 330 Hz, středový pak předává práci štafetu k tweeteru na linii 2 700 Hz. A to je zhruba tak vše, co je potřeba o technických parametrech vědět, zbytek nám řekne poslech.

Ascent 90 byly po většinu času připojeny ke kompletní sestavě Audiomat – mechanice D1, převodníku Maestro 2 a elektronkovému integrovanému zázraku Opéra Reference. V systému alternovaly další komponenty, hlavně pak z dostupnějších vod. Jednalo se o integrovaný zesilovač NAD C370, USB převodník KingRex UD384 nebo Pioneer BDP-LX71. O kvalitu napájení se staraly buď filtry Xindak nebo napájecí systémy high endové ligy od značky Enerr. Pro srovnání hrály Harbeth Monitor 30, v tutéž dobu byly k poslechu též Dali Zensor 7 velmi podobné koncepce i cenové kategorie. Kabeláž nesla krom zmíněných značky Eagle Cable, Monster Cable, QUAD nebo ProAc.

Kdo by čekal, že dvojice basáků ve spojení s tradičně vžitým profilem značky Quadral jako „té, která umí opravdu velké basy“ zajistí masivní energii ve spodní polovině pásma, bude dozajista překvapen neagresivním a vyrovnaným projevem hned od prvního okamžiku. Na to, že se jedná o dosti dostupnou reprosoustavu, je – i dle následných měření – vše nesmírně správně a přirozeně. Pravdou je, že váha na spodku pásma je stále znatelná, basy ale rozhodně nepřečnívají. Třeba oproti zmiňovaným Zensor 7 je zvuk energičtější, jakoby maličko víc tlačil na pilu. Oproti dříve slyšeným modelům je ale bas snad až decentní.

Přesto je dostatečně důrazný, aby dokázal artikulovat kontrabas Michaela Arnopola na „Gotcha“ od Patricie Barber s notnou energií a dobrou kontrolou. Čitelnost informací je slušná a v dané cenové třídě jen těžko můžeme chtít více. Quadraly se navíc mohou pyšnit solidně dynamickým dojmem, takže basa tu má sílu a do beden se „vejde“.

Neméně dobrou práci odvádí také kopulka tweeteru – přestože jí co do rozlišení a jemnosti oproti firemním páskovým kolegům něco schází a je tu cítit pevnost kovového materiálu, dobře se hodí k celkovému charakteru reprosoustav. Cinkot činelů na „Songbook vol.1“ od Crimson Jazz Trio se tak stává podmanivým, velmi detailním a nenechává pochyby o materiálu, na nějž palička dopadá. Vliv tohoto charakteru se projevuje hlavně v tom, že Quadraly poutají i při tichých hlasitostech posluchačovu pozornost. Nepřekračují ale v žádném okamžiku přes veškerou energii hranice nepříjemnosti a agresivity.

Akustická kytara Antonia Forcione a hlas Sabiny Sciubby na „Meet me in London“ zní s příjemnou čistotou a opět nalézáme uspokojivé množství detailů a informací. Éterická jemnost nahrávky se tu sice trochu mísí s dost aktivním zvukem Ascent 90, není to ale způsobem rušivým nebo nepříjemným. Pořád zůstává přítomná atmosféra, díky plnému a dramatickému zvuku prostupující až do posledního kouta poslechové místnosti – a že Quadraly dokáží vyplnit i velký prostor beze zbytku, zvláště pak vypjatým hlasem zpěvačky, sametově klouzajícím k vašim uším.

Quadral Ascent 90 si prezentují hudbu jako jeden mocný, hutný celek, což samozřejmě neznamená, že by u nich zcela scházel prvek, jež bychom mohli popsat lehce vágním pojmem „vzdušnost“. Diana Krall a její „Where or when“ plyne jako sametová řeka, hutná a veliká kolem zpěvaččina hlasu, jednotlivé nástroje jsou dobře rozprostřené a definované s jasnými konturami. Zvláště piano pak působí průbojným a přesto něžným dojmem.

Devadesátky si drží svou charakteristiku napříč žánry, dají se označit za poměrně univerzální bedny. Přesto se nedá popřít, že jim – tak jako značce Quadral obecně – obzvláště sedí moderní neakustická hudba. Takoví Nickelback s „Burn it to the ground" rozpálí poslechový prostor svou energií a drajvem a Quadral ukazují svou velkou toleranci ke kvalitě nahrávky, respektive i k nekvalitě. Totéž platí i pro Queen s „Another one bites the dust“, kde basa s perfektním časováním rozčesává vzduch a nutí vás poklepávat nohou do rytmu. Nicméně Ascent 90 se stejným nadhledem reprodukují i Smetanovu „Mou vlast“ nebo Mussorgského „Velkou bránu Kyjevskou“, kdy jejich dynamické schopnosti dávají plně vyniknout náhlým hudebním výbuchům i křehkým, tichým pasážím.

Quadral Ascent 90 patří rozhodně k povedeným reprosoustavám a k tomu, co stojí za to slyšet, pokud vaše finanční možnosti leží někde mezi pětadvaceti a třiceti tisíci. Na dolním limitu lze sáhnout třeba po již zmiňovaných Dali Zensor 7, pokud posloucháte hlavně akustiku, pokud je ale váš hudební vkus pestřejší a zahrnuje i podstatnou měrou nějaký ten rock či syntetické žánry, pak jsou Ascent svou vyrovnanou, ale přesto lehce explicitní a na zábavu laděnou produkcí velmi dobrými all-roundery. Za tři desítky tisíc jednoduše nabízí všeho tak akorát, všechno tak přirozeně a v pohodě, že máte chuť si jen užívat hudbu. Prostě jen tak, pro radost. Ascent 90 umí jakoukoliv hudbu rozproudit, prodat jí s energií a trochou vlastního stylu, ovšem o to radostněji. Za třicet tisíc prostě nabízí pořádnou porci hudební radosti a výrazných zážitků spolu s muskulaturním vzhledem, obé (i když v pozitivním smyslu ne zcela) podle hodnot firmy Quadral. Co víc si přát?

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhají na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Quadral deklaruje nástup reprodukce na úrovni 28 Hz. V reálu se posluchači objeví „použitelné“ tóny někde na hranici 35 Hz, udávaná hranice už má totiž pokles 10dB. Pásmo je na danou cenovou úroveň velmi vyrovnané, kdo by očekával naměřený mohutný bas, zmýlil by se. Výsledky měření jsou skutečně přesvědčivé a potěšující, korespondují s příjemnými poslechovými zážitky.

Impedanční charakteristika německých reprosoustav (ať už je to náhoda nebo národní rys) bývá velmi spořádaná a nejinak je tomu i u těchto Quadralů. V několika okamžicích sice vystoupí z deklarované normy 4 – 8 Ohm, ale nijak dramaticky, náročnost vůči zesilovači je jim zcela cizí. V pásmu pod nějakých 80 Hz je měření ovlivněno menším přídělem energie, kterou ATB disponuje pro práci s woofery.

Kč 29 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobrá výrobní kvalita

+ plný, hutný zvukový projev

+ příjemná dynamika a vyrovnané frekvenční pásmo

+ nenáročnost na zesilovací prvek

ZÁPORY

- pro ty, kteří hledají „klasické“, na basech hodně silné Quadraly, nemusí být vyrovnaný charakter „tím pravým“

- jsou jen single wiringové

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Audio Trade

www.quadral.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 777 925 785

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio