HIFIStyl

2019 06 11 TST Neat Iota Alpha 1

Není u severoanglického výrobce Neat Acoustics charakterističtějších reprosoustav v portfoliu, než jsou drobné Iota Alpha - patrně nikdo jiný na světě nevyrábí podlahové reprosoustavy, které co do velikosti překonají i leckteré větší regálové modely. O atraktivnosti neobvyklého konceptu hovoří i to, že od uvedení zůstává beze změn v nabídce a nezdá se, že by se jeho životní dráha blížila konci.

Aby vyniklo, jak skutečna malé Iota Alpha jsou, uveďme hned na začátek jejich rozměry. Na výšku mají 45 cm (ale musíte přidat hroty s dalšími cca 5 cm), na šířku 20 cm a do hloubky pouhých 16 cm, váží při těch skromných rozměrech pouhých 6,8 kg. To jsou skutečně hodnoty obvyklé spíše u regálovek, než u podlahových (zdráháme se tu napsat sloupových) reprosoustav.

Jejich roztomilá kompaktnost ale nic nemění na tom, že jsou to pěkné reprosoustavy - tedy pokud dáte na takový ten typický britský střih. Zajímavým oživením čistě pravoúhlé skříně z 1,5 cm tlustých MDF panelů potažených hezky působící dýhou je pod úhlem 30 stupňů lomená horní čtvrtina čelní stěny. Právě v této části se totiž nachází vysokotónový a středotónový reproduktor a díky sklonu desky hrají přímo na posluchače a kompenzují tím malou výšku reprosoustav.

2019 06 11 TST Neat Iota Alpha 2

Na zadní stěně je kovová deska s jedním párem reproterminálů, na její vnitřní straně je pak frekvenční výhybka (je dvou a půl pásmová, prvního a druhého řádu, s komponenty propojenými kabelem stylem point-to-point a přechodovými frekvencemi na 80 a 5 000 Hz). O kousek nad ní pak zase plastikový nátrubek bassreflexu a relativně malým průměrem. Očím skrytý na první pohled zůstává basový měnič - ten je na spodní straně skříně a nožičky nebo hroty jsou tak nevyhnutelnou nutností.

Osazení vychází z původní mini-regálovky Iota - o nejvyšší tóny se stará magnetoplanární měnič EMIT od Monacor, středům je vyhrazený čtyřpalcový kónus Tymphany Peerles. Oba tyto měniče mají vlastní uzavřenou pracovní komoru, bassreflexová spodní část slouží výhradně pěti a půl palcovému wooferu.

2019 06 11 TST Neat Iota Alpha 3

Výrobce udává u modelu Iota Alpha citlivost 86 dB / W / m, jmenovitou impedanci 4 ohmy a k tomu frekvenční rozsah 33 - 22 000 Hz, ovšem bez udaného tolerančního pásma.

Malé Iota Alpha jsme poslouchali v redakčních sestavách - primárně s Cambridge CXA80 a Cambridge CXC proti Fischer&Fischer SN-70, proti Harbeth Monitor 30 s OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, ale i s Teac NT-503, Emotiva XSP-1 a Emotiva XPA-DR2 proti KEF LS50 ve velmi blízkém poli (což pro ně samozřejmě není ideální pozice). O použitých kabelech a filtrech ve všech sestavách se dozvíte více v pravém sloupci -->.

2019 06 11 TST Neat Iota Alpha 4

Maličkaté Iota Alpha mají mocný wow efekt, když se z nich doslova vyvalí basová linka z "No sanctuary here" Chrise Jonese ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay | 03-14). Ten vás překvapí svou silou, svou tučností a bohatostí. Bas má váhu, má sílu a jen stěží se vám chce věřit, že tak malé ozvučnice jsou fyzikálně vůbec schopné tóny zahrát s takovou velikostí. Zvuk je ve spodních frekvencích spíše měkčí, trošku jemnější, ale nabízí už dobré načrtnutí barev tónů i jejich oddělení. Je to přednes prostý techničnosti, uvolněný a přesto snaživý, přeci jen basy trošku zdůrazňující.

Vokál Sophie Zelmani v "How it feels" ("Dali CD Vol. 3" | 2012 | Dali | 280939) působí při poslechu ze vzdálenosti řekněme pod dva metry poněkud atpyickým dojmem, jako kdyby přicházel skutečně z prostoru poblíž podlahy a celkově prostě Iota Alpha fungují optimálně při střední ale i větší poslechové vzdálenosti. Vokál zněl ale s pěknou čistotou a takovou tou anglickou klidnou uvolněností. Čím vyšší poslechovou hlasitost pak zvolíte, tím více těla zpěv získá a hýří opět objemem i sytostí nad očekávání.

2019 06 11 TST Neat Iota Alpha 6

Vysokotónový pásek pak vyznívá spíše jemněji, opět hlavně s důrazem na klidnější přednes, takže třeba cinkot činelů v "Hello Dolly" Jerryho Hermana ("Jazz Masters Vol. 4" | 2017 | STS Digital | STS-6111166) působil učesaně a bezkonfliktně. Svižnost reakcí tohoto typu měniče zajišťuje dobré oddělení jednotlivých tónů a nadstandardní celkovou čitelnost. I nahlas zůstávají nejvyšší frekvence hladké a dobře čitelné, nikam se neženou a nesnaží se být znělejší a výraznější, než přísluší britské decentnosti.

Wow efekt vzhledem k velikosti rozhodně zafungoval také u dynamiky perkusí v "Kote Moun Yo?" Markuse Schwartze a Lakou Brooklyn ("System Solution" | 2019 | Nordost) - malé měniče v malé ozvučnici hrají snaživě, aniž by ale opustily anglickou nepřehnanost. Přeci jen trochu měkčí zvuk možná na první dobrou nepůsobí kdovíjak důrazně, ale umí se nadechnout a nabídne vám tučnější a hutnější přednes, než většina podobně velkých regálovek.

2019 06 11 TST Neat Iota Alpha 13

Také při hodnocení rozlišení se dá říct, že projev Iota Alpha je mimořádně "anglický" - decentní, urovnaný, spíše hladký a kultivovaný, neanalyticky prezentující v "Nativity Carol" Johna Ruttera ("First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) pěkně načrtnutý sbor, který už není takovým tím velkým "jednohlasem", ale rozpadá se na jednotlivé zpěváky. Je to nicméně zvuk, kde se reprosoustavy nesnaží nechat vyniknout ten nejposlednější záchvěv echa chrámového prostoru nebo to nejposlednější zašustění papíru - je to přirozený, uvolněně nenásilný zvuk, přirozený ve své solidní čistotě a nenásilné, nenucené čitelnosti.

Optimální podání prostoru u Iota Alpha chce trochu experimentování - zblízka připomínala Stingova "Englishman in New York" ("Die perfekte räumlichkeit" | 2010 | stereoplay | 10-10) tak trochu koncert z balkónu, scéna je přeci jen položená o hodně níž. Ale poodstupte trochu a hrajte si trochu s pozicí reprosoustav (tweeter vedle středotónového reproduktoru chtějí trochu péče) a dopracujete se k pěkně spojité scéně, byť možná s trochu menším měřítkem nástrojů, ale bez pocitu nějaké stísněnosti.

2019 06 11 TST Neat Iota Alpha 12

Důležité ale je, že Iota Alpha i přes svůj malý rozměr umí nabídnout neošizenou porci muziky a ochotně z nich plyne i Smetanova "Má Vlast" v podání London Symphony Orchestra. Hudba, která vyžaduje tonální věrnost a dynamiku tu nepůsobí chudě a snadno zapomenete, jak malé reprosoustavy posloucháte. Smyčce mají kultivovaný tón, bas je slušný a celkově si užijete hlavně plynulost a relaxovanost reprodukce, hudba téměř teče a navzdory kompaktním rozměrům je hebká, hutná a dostatečně plná.

Neat Iota Alpha jsou originálně pojaté reprosoustavy, které ale v okamžiku, kdy si zvyknete na jejich odlišnost a hlavně velikost, nabídnou takový ten klasický, poctivý britský zvuk. Navíc hrají odvážněji, plněji i hlouběji, než by jejich rozměry slibovaly, takže to rozhodně nejsou jen reprosoustavy pro milovníky akustických nástrojů a vokálů. Mají kultivovaný, lehce měkčí a na okrajích snad trochu výraznější zvuk, který je ale moc příjemný, nenásilný a tak šťavnatě zábavný, jak velí ostrovní tradice. Iota Alpha jsou tak zajímavou alternativou k běžným regálovkám a menším sloupkům a pokud máte rádi hudbu plynoucí v uvolněném stylu, pak zahoďte jakékoliv předsudky a Iota Alpha se nijak nebojte.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 06 11 TST Neat Iota Alpha m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Naměřená frekvenční odezva rozhodně nesplňuje běžný ideál vyrovnané křivky - je tu patrné zdůraznění basů, středů i výšek vždy zhruba uprostřed pracovního rozsahu toho kterého měniče. Pracovat nicméně Iota Alpha začínají už pod 50 Hz, zmíněných 33 Hz by mohlo být dostupných zhruba na -10 dB - u zdi v menších prostorách je to ale patrně dosažitelné. Za dojmem celkové bohatosti bude stát hlavně peak na 75 Hz, za hezkými hlasy zase klenoucí se peak mezi 300 a 700 Hz. Páskový měniče pak se svou energií ustupuje za hranicí 10 kHz. Celkově se křivka vejde od 45 do 20 000 Hz do tolerance +/- 5 dB. Z křivek lez odhadnout dělící frekvence systému na 150 a 3 000 Hz, spíše než na v technických údajích specifikované hodnoty.

2019 06 11 TST Neat Iota Alpha m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedanční křivka téměř nenaznačuje naladění bassreflexu, odhadem jde ale o 45 Hz, kde je křivka také v reálu na nejnižším bodě, dosahujícím 4 ohm. Kolem 100 Hz je pak patrný drobný náznak rezonance, jinak je ale křivka čistá. Elektrická fáze vybočuje do záporných hodnot až poměrně vysoko, kde už to ale nevadí. Tak jako u frekvenční charakteristiky, i zde jsou Iota Alpha poměrně netypické ve svém chování.

2019 06 11 TST Neat Iota Alpha m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 44 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kouzelně kompaktní originalita

+ pěkné zpracování

+ pěkný basový rozsah

+ příjemně kultivovaný přednes

ZÁPORY

- přes drobnou velikost je nejde poslouchat úplně zblízka

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Tykon | www.tykon.cz 

XAVIAN Aria | mimořádně citlivé regálové reprosoustavy

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio 200 200 hifiguide Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Výhodné sestavy domácího kina Denon a Polk Audio

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies