2018 10 05 TST Spendor A4 1

Britský (relativně) malosériový výrobce Spendor už si po téměř pěti dekádách své existence zaslouží už označení tradiční. Založili jej manželé Hughesovi - SPENcer a DORothy a své produkty založili na Spencerových zkušenostech na pozici vývojáře pro BBC. Dnes i přes svou velikost Spendor vše použité ve svých reprosoustavách vyvíjí a vyrábí v Sussexu. Decentním základem firemní nabídky je řada A, sestávající z tří sloupových a jednoho regálového modelu. Sloupek A4 je prostředním ze zmíněné trojice.

Už na první pohled je jasné, že A4 má tu nejklasičtější možnou britskou formu. Kabinet z MDF desek je čistě pravoúhlý, ozdobený pěkně zpracovanou dýhou, je klasický a příjemně ortodoxní na pohled. Stabilitu zajišťuje kovový profil, sloužící jako základna a místo pro našroubování vysokých hrotů. Ta pak přispívá i k hmotnosti 16 kg, což je s ohledem na výšku 86,1 cm, šířku 16,5 cm a hloubku 28,4 cm docela dost.

Velmi blízko horní hraně skříně se nachází dvojice měničů, koš toho středobasového v klasické poloze pod tweeterem musí být dokonce po stranách "seříznutý", aby se vůbec vešel do šířky. Jméno výrobce najdete v podobě decentního štítku u spodní hrany.

2018 10 05 TST Spendor A4 2

Zadní strana je opět ztělesněním nekomplikované klasiky dle hesla "nevymýšlet vymyšlené" - dole je vanička s jedním párem pěkných terminálů, kousek nad ní ústí plastový nátrubek bassreflexu, nic víc.

Pro výšky se tu používá za mřížkou schovaná tkaná měkká kopulka o průměru 2,2 cm, kolem které se ovíjí ještě další vlnka, podporující disperzi nejvyšších kmitočtů. Středům a basům vládne reproduktor EP77, evoluce firemního polypropylenového kónusu o průměru 18 cm, vybaveného výrazným středovým fázovým nástavcem.

2018 10 05 TST Spendor A4 3

Dvoupásmové A4 dělí jednoduchá výhybka na úrovni 3 700 Hz. Celkový frekvenční rozsah 34 - 25 000 Hz nemá udanou toleranci, stejně jako není uvedeno, kde platí citlivost 86 dB - tak i tak ale patří do průměru. Nominální impedance 8 ohm také nepřekvapí.

Sloupečky Spendor A4 jsme poslouchali v dobře akusticky ošetřené a (možná až trochu příliš) prostorné místnosti dovozce. Zdrojem signálu byl Naim CD3, ale také VPI Scout Prime s phono předzesilovačem VPI Voyager. Hlasitost reguloval Naim Nait XS se zdrojem Naim FlatCap XS2 - konečné zesílení měl na starosti skvělý koncový stupeň ATC P1. Propojeno bylo kabeláží Studio Connections. Srovnávat jsme pak mohli se Spendor A7 nebo Spendor D9, byť ve stejných podmínkách jsme slyšeli i Harbeth Monitor 30, Harberth Compact 7-ES3 a další...

2018 10 05 TST Spendor A4 4

Basová linka v "Pink Panther Theme" od Plase Johnsona ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byla na tak malý sloupek pěkně odvážná co do objemu, hlavně tu ale byla cítit důstojná hloubka. Není to takový ten efektní, načančaný bas, ale plná, bohatá a hladká basová linka, která je sice měkká a velmi poddajná, ale dobře čitelná a slušně artikulovaná. Je to houpavý, anglicky decentní bas, který umí působit i ve velké místnosti.

Hlas Julie Stone "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) byl jemný a moc pěkně barevně bohatý, středy jsou pak opravdu skvěle otevřené a i přestože to není analytický zvuk, je tu i dobrá čitelnost a hlavně jakýsi pocit soustředění se na vokální pásmo. Hlavní ale je podmanivé kouzlo, které A4ky mají, které vás prostě vtáhne do hudby a dá vám zapomenout na čas, který poslechem trávíte. Je to zvuk nevtíravý, ale přitom sytý a jasný a má dar muzikálnosti.

2018 10 05 TST Spendor A4 5

Nejvyšší tóny činelů a dalších kovových perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) působily v kontextu až sladkého zvuku středobasu trochu sušším dojmem, ale ne disproporčně k celkovému ladění, rozdíl charakterů netahá za uši - vlastně naopak, díky tomuto charakteru jsou nejvyšší tóny jasné, výrazné a cinkot působí velmi soustředěným, přesným, konkrétním dojmem. A i když to opět není analytičnost, je tu už velmi slušné prokreslení, které vás nechá objevit i dlouhé dozvuky nebo udělá ze zachřestění perkusí mnoho dobře rozdělených zvuků s fajnovou čitelností - je to prostě naprosto v souladu s cenovou třídou reprosoustav a je to dobré doplnění jinak trochu temnějšího ladění A4ek.

V "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) se ukázalo, že trochu temnější ladění provází i neuspěchaný, uvolněnější zvuk, který má ale kvalitu nejlépe popsatelnou slovem "plynulost" (či "tekutost") - dynamika vás kupříkladu nezarazí do sedačky, ale živost je moc pěkná, na tak malý sloupek obzvláště a hlavně je to pocit, že hudba se nadechuje s lehkostí, že nic není problém a že v cestě nestojí žádná mechanická překážka, kterou by zvuk musel zdolávat, ale že to všechno prostě proudí. I tady je primární celkový vjem decentnosti a kultivovanosti, ale všechno to jednoduše a nenásilně funguje, s důrazem na slova "jednoduše" a "nenásilně".

2018 10 05 TST Spendor A4 6

Komplexní dění v elektronické "Don´t cry it´s only" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) opět ukázalo, že Spendor A4 jsou neanalytické, ale všechno je přesto dobře čitelné, homogenní a takové přirozeně čisté, uvolněně neakcentované a přitom prostě víc než důstojně poskládané - výsledkem je, že si můžete snadno užít poslech, ze kterého nic neční, který ale není ani přes svou poddajnost zakulacený až přespříliš a ani přes svou příjemnost tu není ničeho nedostatek - pokud chcete monitorový detail, tak na to jsou zajisté k dispozici jiné značky, ale pokud chcete organické, nemechanické a tím vším tedy přirozeně a nenásilně vyznívající ladění, při jehož poslechu nebudete cítit nedostatky, tak Spendor jsou v dobrém slova smyslu mimořádně "hezké".

Podobně nekomplikované jsou Spendor A4 i co do podání prostoru nahrávky - "Thus saith my Cloris brite" Johna Wibye ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) byla proporčně výrazně větší, než byste od tak kompaktního řešení mohli čekat, s dostatkem prostoru za ozvučnicemi a po stranách se všechno krásně spojovalo mezi reprosoustavami i přes jejich velkou rozteč, scéna měla hloubku, spoustu vzduchu a ideálně tu vyzněla ona otevřenost, kterou jsme zmiňovali zejména v kontextu vokálního pásma. Celé podání je opět mimořádně netechnické a hlavně lehounké, všechno to funguje tak snadno, tak neohromujícím způsobem, že se po nějakém čase přistihnete, že přestáváte vnímat reprosoustavy jako takové.

2018 10 05 TST Spendor A4 7

Ve "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) bylo cítit trochu temnější vyvážení zvuku, které ale nepřesahuje rozumnou míru, není to nabasovaný nebo snad těžký zvuk. Je tu taková zvláštní celková příjemnost s mírně medovým zakulacením, která se ale velmi snadno poslouchá, hudba se odlévá a je "hezká", je příjemná a je naprosto neúnavné a jednoduché proposlouchat se celou deskou. Není to zvuk strhující, ale jeho síla je v prakticky úplně absenci čehokoliv, co by mohlo naopak fungovat jako překážka poslechu.

Malé sloupky Spendor A4 jsou velkou měrou "klasická Anglie" - je to nepřekvapivě tvarovaný, kompaktní sloupek, dobře udělaný, ale hlavně dobře naladěný a dobře použitelný pro každodenní užívání si hudby bez omezení; bez limitu žánru, bez limitu velikosti prostoru, bez limitu času, který poslechem strávíte. Jedinou péči snad mírně temnější a měkčí ladění může vyžadovat co do spárování s elektronikou, konkrétně s něčím, co nebude mít identický charakter, aby toho přeci jen nebylo moc. Tak i tak, Spendor A4 jsou prostě nástrojem k mimořádně příjemnému, kultivovanému a nenásilnému poslechu, při němž se hudba vlévá do prostoru bez překážek či komplikací a i když nezmizí pocit, že posloucháte reprodukci, zmizí pocit, že je tu nějaké technické rozhraní, které poslech zajišťuje - jinými slovy, je tu to kýžené kouzlo...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček,...) s akustikou upravenou velkou akustickou stěnou za reprosoustavami. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v prostoru uprostřed místnosti co nejdále od všech stěn.

2018 10 05 TST Spendor A4 m1

Na naměřené křivce frekvenční odezvy je vidět, že Spendor naladil bas na výraznější energii v prostoru mezi 50 a 100 Hz, je to tedy trochu na efekt zvolené ladění, které působí jako hodně basu z malé ozvučnice - nástup reprodukce je vystopovatelný někam nad 40 Hz, což je rozhodně slibné, zejména na to, že přisunutím ke stěnám se objem basů ještě zvětší. A to už by jich patrně bylo moc. Krom zvláštního propadu na 4 kHz je však vidět, že A4 jsou rozumně vyrovnané a vejdou se do běžné tolerančního pásma +/- 3 dB v rozsahu 45 - 20 000 Hz.

2018 10 05 TST Spendor A4 m2

Průběh impedance (červená) ukazuje na naladění bassreflexu někam kolem 35 Hz, pokles k hodnotám kolem 4 ohmů by neměl být nijak zásadní zátěží, nejsou tu vidět nespojitosti, které by naznačovaly vibrace kabinetu. Na druhou stranu, jemné obloučky na úrovni 180 a 500 Hz by mohly znamenat přítomnost stojatého vlnění uvnitř ozvučnice. Elektrická fáze (černá) má poklidný průběh, propad mimo "bezpečné" meze na úrovni 75 Hz je ale provázen vysokým peakem impedance, takže by se z toho žádný zesilovač neměl dostat do úzkých.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 64 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi kompaktní tvary a přitom hutný bas

+ parádně neúnavný zvuk

+ typická britská decentnost a kultivovanost

ZÁPORY

- měkčí a hladší zvukové ladění vyžaduje péči při výběru elektroniky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika