800 150 dynaudio partner

2018 10 05 TST Spendor A4 1

Britský (relativně) malosériový výrobce Spendor už si po téměř pěti dekádách své existence zaslouží už označení tradiční. Založili jej manželé Hughesovi - SPENcer a DORothy a své produkty založili na Spencerových zkušenostech na pozici vývojáře pro BBC. Dnes i přes svou velikost Spendor vše použité ve svých reprosoustavách vyvíjí a vyrábí v Sussexu. Decentním základem firemní nabídky je řada A, sestávající z tří sloupových a jednoho regálového modelu. Sloupek A4 je prostředním ze zmíněné trojice.

Už na první pohled je jasné, že A4 má tu nejklasičtější možnou britskou formu. Kabinet z MDF desek je čistě pravoúhlý, ozdobený pěkně zpracovanou dýhou, je klasický a příjemně ortodoxní na pohled. Stabilitu zajišťuje kovový profil, sloužící jako základna a místo pro našroubování vysokých hrotů. Ta pak přispívá i k hmotnosti 16 kg, což je s ohledem na výšku 86,1 cm, šířku 16,5 cm a hloubku 28,4 cm docela dost.

Velmi blízko horní hraně skříně se nachází dvojice měničů, koš toho středobasového v klasické poloze pod tweeterem musí být dokonce po stranách "seříznutý", aby se vůbec vešel do šířky. Jméno výrobce najdete v podobě decentního štítku u spodní hrany.

2018 10 05 TST Spendor A4 2

Zadní strana je opět ztělesněním nekomplikované klasiky dle hesla "nevymýšlet vymyšlené" - dole je vanička s jedním párem pěkných terminálů, kousek nad ní ústí plastový nátrubek bassreflexu, nic víc.

Pro výšky se tu používá za mřížkou schovaná tkaná měkká kopulka o průměru 2,2 cm, kolem které se ovíjí ještě další vlnka, podporující disperzi nejvyšších kmitočtů. Středům a basům vládne reproduktor EP77, evoluce firemního polypropylenového kónusu o průměru 18 cm, vybaveného výrazným středovým fázovým nástavcem.

2018 10 05 TST Spendor A4 3

Dvoupásmové A4 dělí jednoduchá výhybka na úrovni 3 700 Hz. Celkový frekvenční rozsah 34 - 25 000 Hz nemá udanou toleranci, stejně jako není uvedeno, kde platí citlivost 86 dB - tak i tak ale patří do průměru. Nominální impedance 8 ohm také nepřekvapí.

Sloupečky Spendor A4 jsme poslouchali v dobře akusticky ošetřené a (možná až trochu příliš) prostorné místnosti dovozce. Zdrojem signálu byl Naim CD3, ale také VPI Scout Prime s phono předzesilovačem VPI Voyager. Hlasitost reguloval Naim Nait XS se zdrojem Naim FlatCap XS2 - konečné zesílení měl na starosti skvělý koncový stupeň ATC P1. Propojeno bylo kabeláží Studio Connections. Srovnávat jsme pak mohli se Spendor A7 nebo Spendor D9, byť ve stejných podmínkách jsme slyšeli i Harbeth Monitor 30, Harberth Compact 7-ES3 a další...

2018 10 05 TST Spendor A4 4

Basová linka v "Pink Panther Theme" od Plase Johnsona ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byla na tak malý sloupek pěkně odvážná co do objemu, hlavně tu ale byla cítit důstojná hloubka. Není to takový ten efektní, načančaný bas, ale plná, bohatá a hladká basová linka, která je sice měkká a velmi poddajná, ale dobře čitelná a slušně artikulovaná. Je to houpavý, anglicky decentní bas, který umí působit i ve velké místnosti.

Hlas Julie Stone "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) byl jemný a moc pěkně barevně bohatý, středy jsou pak opravdu skvěle otevřené a i přestože to není analytický zvuk, je tu i dobrá čitelnost a hlavně jakýsi pocit soustředění se na vokální pásmo. Hlavní ale je podmanivé kouzlo, které A4ky mají, které vás prostě vtáhne do hudby a dá vám zapomenout na čas, který poslechem trávíte. Je to zvuk nevtíravý, ale přitom sytý a jasný a má dar muzikálnosti.

2018 10 05 TST Spendor A4 5

Nejvyšší tóny činelů a dalších kovových perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) působily v kontextu až sladkého zvuku středobasu trochu sušším dojmem, ale ne disproporčně k celkovému ladění, rozdíl charakterů netahá za uši - vlastně naopak, díky tomuto charakteru jsou nejvyšší tóny jasné, výrazné a cinkot působí velmi soustředěným, přesným, konkrétním dojmem. A i když to opět není analytičnost, je tu už velmi slušné prokreslení, které vás nechá objevit i dlouhé dozvuky nebo udělá ze zachřestění perkusí mnoho dobře rozdělených zvuků s fajnovou čitelností - je to prostě naprosto v souladu s cenovou třídou reprosoustav a je to dobré doplnění jinak trochu temnějšího ladění A4ek.

V "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) se ukázalo, že trochu temnější ladění provází i neuspěchaný, uvolněnější zvuk, který má ale kvalitu nejlépe popsatelnou slovem "plynulost" (či "tekutost") - dynamika vás kupříkladu nezarazí do sedačky, ale živost je moc pěkná, na tak malý sloupek obzvláště a hlavně je to pocit, že hudba se nadechuje s lehkostí, že nic není problém a že v cestě nestojí žádná mechanická překážka, kterou by zvuk musel zdolávat, ale že to všechno prostě proudí. I tady je primární celkový vjem decentnosti a kultivovanosti, ale všechno to jednoduše a nenásilně funguje, s důrazem na slova "jednoduše" a "nenásilně".

2018 10 05 TST Spendor A4 6

Komplexní dění v elektronické "Don´t cry it´s only" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) opět ukázalo, že Spendor A4 jsou neanalytické, ale všechno je přesto dobře čitelné, homogenní a takové přirozeně čisté, uvolněně neakcentované a přitom prostě víc než důstojně poskládané - výsledkem je, že si můžete snadno užít poslech, ze kterého nic neční, který ale není ani přes svou poddajnost zakulacený až přespříliš a ani přes svou příjemnost tu není ničeho nedostatek - pokud chcete monitorový detail, tak na to jsou zajisté k dispozici jiné značky, ale pokud chcete organické, nemechanické a tím vším tedy přirozeně a nenásilně vyznívající ladění, při jehož poslechu nebudete cítit nedostatky, tak Spendor jsou v dobrém slova smyslu mimořádně "hezké".

Podobně nekomplikované jsou Spendor A4 i co do podání prostoru nahrávky - "Thus saith my Cloris brite" Johna Wibye ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) byla proporčně výrazně větší, než byste od tak kompaktního řešení mohli čekat, s dostatkem prostoru za ozvučnicemi a po stranách se všechno krásně spojovalo mezi reprosoustavami i přes jejich velkou rozteč, scéna měla hloubku, spoustu vzduchu a ideálně tu vyzněla ona otevřenost, kterou jsme zmiňovali zejména v kontextu vokálního pásma. Celé podání je opět mimořádně netechnické a hlavně lehounké, všechno to funguje tak snadno, tak neohromujícím způsobem, že se po nějakém čase přistihnete, že přestáváte vnímat reprosoustavy jako takové.

2018 10 05 TST Spendor A4 7

Ve "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) bylo cítit trochu temnější vyvážení zvuku, které ale nepřesahuje rozumnou míru, není to nabasovaný nebo snad těžký zvuk. Je tu taková zvláštní celková příjemnost s mírně medovým zakulacením, která se ale velmi snadno poslouchá, hudba se odlévá a je "hezká", je příjemná a je naprosto neúnavné a jednoduché proposlouchat se celou deskou. Není to zvuk strhující, ale jeho síla je v prakticky úplně absenci čehokoliv, co by mohlo naopak fungovat jako překážka poslechu.

Malé sloupky Spendor A4 jsou velkou měrou "klasická Anglie" - je to nepřekvapivě tvarovaný, kompaktní sloupek, dobře udělaný, ale hlavně dobře naladěný a dobře použitelný pro každodenní užívání si hudby bez omezení; bez limitu žánru, bez limitu velikosti prostoru, bez limitu času, který poslechem strávíte. Jedinou péči snad mírně temnější a měkčí ladění může vyžadovat co do spárování s elektronikou, konkrétně s něčím, co nebude mít identický charakter, aby toho přeci jen nebylo moc. Tak i tak, Spendor A4 jsou prostě nástrojem k mimořádně příjemnému, kultivovanému a nenásilnému poslechu, při němž se hudba vlévá do prostoru bez překážek či komplikací a i když nezmizí pocit, že posloucháte reprodukci, zmizí pocit, že je tu nějaké technické rozhraní, které poslech zajišťuje - jinými slovy, je tu to kýžené kouzlo...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček,...) s akustikou upravenou velkou akustickou stěnou za reprosoustavami. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v prostoru uprostřed místnosti co nejdále od všech stěn.

2018 10 05 TST Spendor A4 m1

Na naměřené křivce frekvenční odezvy je vidět, že Spendor naladil bas na výraznější energii v prostoru mezi 50 a 100 Hz, je to tedy trochu na efekt zvolené ladění, které působí jako hodně basu z malé ozvučnice - nástup reprodukce je vystopovatelný někam nad 40 Hz, což je rozhodně slibné, zejména na to, že přisunutím ke stěnám se objem basů ještě zvětší. A to už by jich patrně bylo moc. Krom zvláštního propadu na 4 kHz je však vidět, že A4 jsou rozumně vyrovnané a vejdou se do běžné tolerančního pásma +/- 3 dB v rozsahu 45 - 20 000 Hz.

2018 10 05 TST Spendor A4 m2

Průběh impedance (červená) ukazuje na naladění bassreflexu někam kolem 35 Hz, pokles k hodnotám kolem 4 ohmů by neměl být nijak zásadní zátěží, nejsou tu vidět nespojitosti, které by naznačovaly vibrace kabinetu. Na druhou stranu, jemné obloučky na úrovni 180 a 500 Hz by mohly znamenat přítomnost stojatého vlnění uvnitř ozvučnice. Elektrická fáze (černá) má poklidný průběh, propad mimo "bezpečné" meze na úrovni 75 Hz je ale provázen vysokým peakem impedance, takže by se z toho žádný zesilovač neměl dostat do úzkých.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 64 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi kompaktní tvary a přitom hutný bas

+ parádně neúnavný zvuk

+ typická britská decentnost a kultivovanost

ZÁPORY

- měkčí a hladší zvukové ladění vyžaduje péči při výběru elektroniky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio