800 150 dynaudio partner

2017 11 02 TST Xavian Deliziosa 1

Je to již přes 20 let, kdy vznikla tehdy one-man-show Roberta Barletty se jménem Xavian - o nějakých 15 let později pak konstantně rostoucí značka, produkující puristicky či chcete-li tradicionalisticky pojaté reprosoustavy, vkročila do světa dostupného hi-fi se svou řadou Dolce Musica (neboli Sladká hudba). Nyní přichází obroda této brány do světa zvuku Xavian - malé Bonbonus nahradil model Bon Bonus, sloupovou sestřičku Delizia pak aktuálně nejžhavější model Deliziosa.

Ačkoliv na první pohled nová Deliziosa navazuje na styl nastavený předchozí verzi Delizia, na pohled druhý je rozdíl značný... Jako kdyby Delizosa byla jednoduše harmoničtější, čistší a dospělejší - ale vlastně totéž už platí i o Bon Bonus; dost možná jde o promítnutí dalších let získaných zkušeností tvůrců.

2017 11 02 TST Xavian Deliziosa 2

Každopádně jde stále o kompaktní sloupek s klasickými pravoúhlými tvary a s koncepcí "vše vpředu". Zůstala zachována výška 90 cm, šířka se zvětšila o z 16 na 18 cm a hloubka z 20 na 23 cm. Navýšení váhy z 12,1 na 14,5 kg má z velké části na svědomí vysypání spodní části pod bassreflexovým otvorem přírodním pískem. Zůstalo také ruční dýhování pravými dřevenými dýhami.

Onu čistší optiku má na svědomí zejména opuštění D´Appolito koncepce a použití klasičtějšího uspořádání měničů, tedy tweeter nahoře s dvojicí sředobasových reproduktorů pod ním. Ještě o kousíček níž pak najdete pečlivě obrobený a zapuštěný bassreflexový nátrubek. Měniče jsou mnohem jemněji tvarované, jejich obruby působí elegantně.

I zadní strana je velice čistě pojatá - vlastně jediné co tu je, je nalepený štítek s modelovým označením a dalšími náležitostmi, pod nímž se nachází dva droboučké otvory, které snadno pojmou běžné banánky. Pokud byste se báli, že nemůžete použít jiné řešení, tak se nebojte - Xavian dodává ke každým reprosoustavám sadu vhodných banánků (a ve stejném balíčku jsou - pokud byste cítili potřebu je použít - i robustní hroty).

2017 11 02 TST Xavian Deliziosa 3

Dvou a půl pásmový sloupek je uvnitř MDF ozvučnice o tloušťce stěn 2,1 cm nadprůměrně zatlumený, v Xavian se chlubí použitím tří různých druhů tlumení a to včetně materiálů, které jsou kvůli nákladům většinou používané spíše v dražších modelech.

O nejvyšší tóny se u Deliziosa stará hedvábná kopulka s impregnací, vyráběná v Itálii pod značkou AudioBarletta - hned za membránou je vlastní pracovní komora. Nižší frekvence si mezi sebe dělí dvě polypropylenové membrány o průměru 15 cm, vrchlík v kónusech je pak z papíru. Reproduktor včetně litého koše pochází opět i italských výrobních kapacit AudioBarletta.

Díky novému osazení nabízí Deliziosa frekvenční rozsah jdoucí hlouběji než u předchůdce - konkrétně jde o 47 - 20 000 Hz v tolerančním pásmu -3 dB. Xavian Deliziosa mají poměrně vysokou citlivost 89 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 4 ohm. Dělící frekvenci posunuli v Xavian oproti minulému modelu níž na 2 500 Hz.

2017 11 02 TST Xavian Deliziosa 4

Xavian Delizosa jsme poslouchali jsme v poslechovce Xavian v Hostivici na širokém spektru přístrojů Yamaha včetně R-N803D nebo A-S701 či A-S501, ale i v domácích podmínkách na OPPO UDP-205 / Norma Revo IPA-140 / Nordost Heimdall 2, případně i na Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Nutno říci, že Deliziosa se snadno rozehrávají i "obyčejnou" elektronikou a umí "ustát" i elektroniku daleko za své standardy. Další komponenty poslechových sestav viz pravý sloupec --->.

Deliziosa vás patrně překvapí tím, jak se umí při svých nijak omračujících rozměrech položit do nejhlubších oktáv - basu je proporčně sice o dýchnutí víc, než zbytku pásma, ale nemáte nikdy pocit, že by reprodukci zbytečně dominoval. Basová linka ve "Spiritual" od Charlie Hadena a Pata Methenyho ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) byla příjemně objemná, sytá a tak akorát hutná a pružná, bylo cítit i odkaz na to správné, dospělé mrouknutí velkého nástroje. V rámci své třídy, ale i nad jejími standardy nabízí Deliziosa pevné kontury, spíše měkčí, avšak bohaté a poddajné tóny zaplní nenásilně i větší prostor.

2017 11 02 TST Xavian Deliziosa 5

Za co si Deliziosa zaslouží vychválit do nebes a to i v rámci třeba třicetitisícové hladiny, to je podání hlasů, respektive středního pásma obecně - "Dance me to the end of love" Madeleine Peyroux ("Careless Love" | 2004 | Rounder | 0602498235836) tento dojem jen podtrhla. Čím novější generace reproduktorů AudioBarletta, tím - zdá se - právě v této oblasti funguje lépe a lépe. V této cenové hladině jen těžko najdete přirozeněji, uvolněněji a méně technicky podaný hlas, nadchlo nás, jak "bezešvě" a s jakým klidem a nadhledem vokál vyzněl, jak přirozeně se nesl a jak působil autenticky, jak zněl "snadno". Detailů je právě akorát a vůbec - vše působí moc příjemně harmonickým, laskavým a muzikálním dojmem, kdy je jednoduše radost poslouchat.

Nejvyšších tónů v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) bylo mírně nadprůměrně co do objemu i energie, zejména vibrafon pak byl živý a agilní, jasný, dalo by se říci kultivovaně zvonivý. Oddělení jednotlivých cinknutí je více než dobré, celé dění působí velmi nenásilně a kov je dobře, věrohodně podaný. V kontextu cenové třídy kolem 30 000,- jsou to jemné, svižné a barevné, lehce znějící výšky, ke kterým nelze vůbec nic říct. Nejsou zapadlé, nejsou dominantní a ani hodně nahlas nemají tendenci tvrdnout, naopak zůstávají živě zábavná.

2017 11 02 TST Xavian Deliziosa 6

Dynamické rázy v "Thieves and Poets (Part 2)" z McLaughlinova alba "Thieves and Poets" (2003 | Glenray" | 0602498010754) byly podány se solidním drajvem a energií, Deliziosa jdou za signálem snadno a vášnivě, nekomplikovaně a bez jakékoliv těžkosti zvládnou i výbušnou pasáž, dají vám pocítit její energii a i když samozřejmě nezpůsobí zrovna domácí zemětřesení, ale Deliziosa jsou plnější a údernější i živější, než byste od jejich proporcí na první pohled čekali.

Rozlišení v "Min Módir" od Eivor ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) bylo také výtečné - zejména, jak už bylo řečeno, ve středním pásmu kolem vokálu a většiny nástrojů; tam je přehlednost, organizovanost a čitelnost hodná reprosoustav ve třídě 30 - 40 tisíc, tedy s přihlédnutím k aktuální cenovce opravdu excelentní. Ale ani výšky, díky své živosti, vůbec nejsou špatné, stejně jako je solidní i definice basového pásma. Celkově je zvuk velice nenásilný, velice snadno přístupný a i když nejde o studiový monitor, prokreslení celého pásma je jednoduše fajn...

2017 11 02 TST Xavian Deliziosa 7

Podání prostoru hudební scény v "Roxanne" ze Stingovy desky "Symphonicities" (2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) bylo uvolněné, vzdušné, vzduch mezi ozvučnicemi byl naplněný hudbou, spojitý a smysluplně přehledný v pravolevém směru, s nástroji již dobře oddělenými a dobře zakotvenými v šíři scény. Hudba možná není stoprocentně holografická, avšak rozhodně je velmi nenásilně servírovaná a bezproblémově přístupná a organizovaná. Vše se děje jaksi přirozeně a v pohodě, bez násilí, bez pocitu, že by mezi vámi a hudebním děním ležela nějaká překážka. Za své peníze tak budete doslova obklopeni hudbou.

Xavian Deliziosa jsou pak mile univerzální - je trošku jedno, zda si na nich pustíte "Hail to the King" od Avenged Sevenfold (FLAC | 24 - 96), nebo Lisztova "Mefistofela" v podání Eliahu Inbala a RSO Berlin ("Faustovská symfonie" | 1995 | Denon | CO-78826). Je ale fakt, že cit pro akustické nástroje a akustickou hudbu je Deliziosa o kus vlastnější, než dravá údernost, vyžadovaná metalem. Obojí nicméně funguje a to se stejnou grácií a pohodou, možná by se dalo říci libozvučností s dotekem dospělé harmonie. Cokoliv si pustíte, dáte-li k Deliziosa alespoň trochu solidní zesilovač, poslouchá se bezkonfliktně, zábavně a dospěleji, než byste se napoprvé nadáli.

2017 11 02 TST Xavian Deliziosa 9

Reprosoustavy Xavian v posledních generacích mají tu výjimečně příjemnou vlastnost, že je - jednoduše řečeno - čistá radost je poslouchat bez ohledu na jejich cenu nebo jejich formu. Že se liší velikostí, detailností, dynamičností poplatně svým cenovkám je fakt, ale ta harmonie, bezprostřednost a nadšení pro hudbu je zakódované v jejich nejzákladnější DNA, stejně jako výtečné zpracování - to vše platí i pro nejnovější sloupek Deliziosa, který přetvořil velice dobrý model Delizia na vysloveně excelentní, velmi současnou a až nečekaně dospělou reprosoustavu s odzbrojující lehkostí přednesu. Pokud tak hledáte skladné, elegantní sloupové reprosoustavy s dostupnou cenou, které hrají snadno a v tom nejlepším slova smyslu nekomplikovaně prezentují hudbu a ne jen suchý zvuk, pak Deliziosa mají kouzlo, které stojí za to prožít.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2017 11 02 TST Xavian Deliziosa m1

Slibovaných 47 Hz nástupu je velmi oprávněně udávaná hodnota, dokonce se zdá, že Deliziosa bez problémů zvládají i 45 Hz, tedy téměř "kontrabasovou" hloubku. Pásmo od 60 do 200 Hz je pak energicky výraznější, takže i z menších sloupků máte pocit hutnosti a hloubky spodních oktáv. Přídech vyššího basu reprosoustavám sluší a "nezamazává" vyšší frekvence. Od 300 do 20 000 Hz jsou pak Deliziosa v reálných podmínkách naprosto spořádané a vyrovnané, zejména s ohledem na jejich pořizovací cenu.

2017 11 02 TST Xavian Deliziosa m2

Impedanční charakteristika (červená) ukazuje, že Deliziosa nejdou pod úroveň 4 ohm a jsou tím pádem "bezpečné". Naladění bassreflexu lze odhadnou někde kolem 45 Hz, křivka je pak prostá nesrovnalostí a problémů, které by ukazovaly na jakékoliv nežádoucí rezonance. I když zátěž v basovém pásmu pod 100 Hz se zdá vyžadovat alespoň solidně stabilní elektroniku, neměly by Deliziosa představovat pro dostupnou elektroniku žádnou nepřiměřenou zátěž.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 22 017,- - bílá, černá nebo šedivá

Kč 24 017,- - přírodní nebo tmavý dub

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výtečné zpracování

+ v dané kategorii skvělé, otevřené střední pásmo

+ dost basu na tak kompaktní sloupek

+ čitelnost a uvolněnost

+ zdá se, že se nekomplikovaně rozehrávají

ZÁPORY

- realisticky nemůže za dané peníze být nic k vytýkání

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: XAVIAN | www.xavian.cz | https://eshop.xavian.cz/ 

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 hifihomeart lumin

200 200 voix

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 superhifi melco avs 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio