2016 03 07 TST Arcam MusicBOOST 1

Přenosná audio zařízení zažívají masivní rozkvět - nejen kvůli svým dostupným cenám, ale i díky jejich výrazně rostoucí kvalitě a také díky tomu, že jsou povětšinou určena mladším konzumentům a ti dávají přednost jednoduchým, elegantním řešením. To si uvědomili i v britském Arcamu (Amplification and Recording CAMbridge), firmě s historií sahající do roku 1976 a zabývající se téměř výhradně klasickým high-endem, protože světu představili MusicBOOST.

Jde o hodně specifické, úzce zaměřené zařízení, určené jen a pouze pro doplnění telefonů iPhone 6. Je to vlastně "nástavec" na spodní a zadní stranu těchto telefonů, který se přes Lightning konektor s telefonem spojí a nabídne několik funkcí - jednak je to fyzická ochrana spodku a zadní strany telefonu díky své bytelné gumové konstrukci, jednak umí více než zdvojnásobit životnost telefonu (v MusicBOOST je baterie s kapacitou zhruba 120% té standardní v iPhone 6), ale co nás hlavně zajímavá, umí fungovat jako D/A převodník a sluchátkový zesilovač.

2016 03 07 TST Arcam MusicBOOST 2

Přes robustnost konstrukce vlastně MusicBOOST nijak dramaticky rozměry štíhlých iPhone 6 nerozšiřuje. Necelý centimetr přibude vespod přístroj, v oblasti kde se skrývá elektronika. K tloušťce přibudou necelé 2 mm, stejně jako k šířce. Ani přírůstek váhy na hranici 100 gramů není úplně dramatický. Jedinou nevýhodou je neuvěřitelně těsné spojení telefonu s MusicBOOST, takže jednak nejde úplně pohodlně zasunout, ale to není nic proti tomu, když chcete telefon ze sevření tohoto zařízení s protiskluzovou úpravou povrchu vyndat.

2016 03 07 TST Arcam MusicBOOST 3

Trochu nesmyslným se jeví zvolení MicroUSB portu pro nabíjení, těžko soudit, co k tomu konstruktéry vedlo a proč nepoužili Lightning konektor, což by patrně majitelé "jablíček" ocenili více. Připojení sluchátek do standardního 3,5 mm jacku je bezproblémové, ovládání hlasitosti je realizováno standardními tlačítky na telefonu díky vykrojení boků v horní polovině výšky. Kvůli "odstřižení" telefonu od kabelu ale zapomeňte na ovládací prvky na sluchátkách - jejich povely se zpět do telefonu už nedostanou.

Jedinými dvěma ovládacími tlačítka na MusicBOOST je spínací tlačítko a tlačítko, kterým spustíte nabíjení a zkontrolujete stav doplňkové baterie.

2016 03 07 TST Arcam MusicBOOST 4

Obvody D/A převodníku i sluchátkového zesilovače pochází z dílen Burr Brown, MusicBOOST zcela obchází výstupní část telefonu. Zvolený čip umí pracovat až s 32 bitovou hloubkou, má velmi solidní odstup signálu a šumu na hranici 112 dB a nese označení PCM5102.

Sluchátkový zesilovač podporuje sluchátka s impedancí 16 až 300 Ohm, nabízí pak výkon 44 mW (16 Ohm), nejméně pak 2,5 mW (300 Ohm). Vysloveně náročná, "žravá" sluchátka tak asi neuživí, většinu na běžný poslech ale spíše zvládne. S našimi Sennheiser HD 26 Pro, natož Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8 nebyl s výkonem žádný problém.

2016 03 07 TST Arcam MusicBOOST 5

Na to, že jde vlastně "pouze" o doplněk pro jediný typ telefonu, nabízí MusicBOOST relativně zajímavou kvalitu reprodukce. Basa v Hobgoodově "First Song" byla hutná, pevná, ale pravda, poněkud méně objemná, chyběla jí trocha váhy. Definice je slušná, ale nečekejte dokonale vyfrézované tóny, MusicBOOST hraje spíše na plnost, na sytost, na mohutnost a na zahuštěný, šťavnatý přednes, na druhou stranu neodklání se do přebublaných, nečitelných basových bažin komerční produkce, stále jsou tu patrné hodnoty high fidelity.

Reprodukce "Aleluja" z Händelova "Mesiáše" byla lehoučká, až éterická, vzdušná, hlasy sboristů mají líbivě jemný charakter, střední pásmo je až překvapivě otevřené a čitelné a dokonce už máte i pocit, že hlasy nejsou jednou slitou entitou, ale skupinou jednotlivců, byť oddělit z celku jednotlivé vokalisty (pochopitelně - podívejte se na cenovku) pořád ještě nejde. MusicBOOST nepřináší tak úplně krystalicky transparentní přednes, byť rozdíl mezi čistotou zvuku přímo z telefonu a z MusicBOOST je, hezky česky řečeno, jako nebe a dudy.

2016 03 07 TST Arcam MusicBOOST 6

Záplavy kovových perkusí v úvodu "Wichita Lineman" od Barb Jungr pojal Arcam MusicBOOST velmi křehce, vlastně až étericky, kov je přeci jen trochu cinkavý, ale lehký, hebký a neotravný. Objemově by jich mohlo být o dýchnutí víc, aby zase nemáte pocit, že by byly zasunuté kdesi v pozadí. Jemnost rozlišení je slušná, byť MusicBOOST nemá tendenci k analytické studiové kritice nahrávky, takže podobně jako u podání vokálů i tady vnímáte, že zvuk vytváří více prvků, ale oddělit jeden od druhého ještě není úplně to nejsamozřejmější.

Orchestr a sbor v "Lacrimosa" z Mozartova "Rekviem v D moll, K 626" zněly slušně, maličký přístroj má poměrně dobrou kontrolu nad zvukem, stejně jako pocit dynamiky v rámci kategorie není špatný, jakkoliv trošku chybí hutnější projev, dávající pocítit tělo nástrojů a jejich váhu. Zejména smyčce by potřebovaly trošku "páry" a důrazu, na druhou stranu vokály působí celkem živě.

2016 03 07 TST Arcam MusicBOOST 7

Za dané peníze si pak nelze přát o moc lepší rozlišení, než jaké nabízí MusicBOOST. "Spanish Harlem" od Rebecy Pidgeon zazněla s lehkostí a klidem, trošičku scházel, pravda, pocit vzduchu v nahrávce, ale šlo na druhou stranu zaslechnout i drobné zvuky v pozadí. Samotný vokál byl už slušně detailní, jakkoliv nevzbuzoval dojem plasticity. Arcam dělá co může, aby přednesl i jemné detaily, ač ještě nemá takovou tu samozřejmou komplexnost, kdy jeden detail zapadá do druhého a tvoří realistický obraz.

V kombinaci s našimi sluchátky byla dobrá i prezentace hudební scény, zejména v pravolevém směru. V "Diamonds" od Aanonymous Band zněla dobře zaostřená kytara, prostor ale maličko postrádá hloubku, vše je vyskládáno mezi vašima ušima, ač ne na jedné hromadě, protože třeba druhá kytara je maličko vpravo od té první a oddělení jednotlivých linek je podstatně konkrétnější, než při použití sluchátkového výstupu přímo v telefonu.

2016 03 07 TST Arcam MusicBOOST 8

Relativně řízný, čistý, energický zvuk Arcam MusicBOOST, byť bez pocitu hutnosti, je dobrý pro "běžnou produkci", respektive jednoduše pro elektrifikované žánry, jako je "Still Hurts" od Therapy?. Hudba sice není dokonale rozvrstvená, ale má grády, tempo, energii a i když by mohla být objemnější a důraznější, prostě šlape kupředu a není nepříjemné poslouchat ani při trochu vyšších hlasitostech, Arcam nemá tendenci k ukřičenosti.

Jakkoliv je Arcam MusicBOOST určen jen úzké skupině posluchačů (i když úzké.... počet prodaných iPhone 6 zase tak úzkou skupinu nevymezuje), vlastnících jeden konkrétní typ telefonu, rozhodně nabízí v jednom šikovně vyřešením balení doplňkovou baterii a slušný entry level sluchátkový zesilovač. Navíc oboje v balení, které jednak ochrání celkem citlivý povrch telefonu, jednak vypadá vkusně díky nevelkým rozměrům a střídmému vzhledu. Jediným problémem tak zůstává vyšší váha, takže pokud dlouho a často telefonujete, může vám trošku zmrtvět ruka. A kvůli neklouzavému povrchu a těsným rozměrům není možné telefon vyndávat a znovu vracet (ano, víme, že je to bezpečné), protože by vás to velmi rychle otrávilo. Pokud ale hledáte stylovou, zaplatitelnou a funkční cestu, jak mít s iPhone 6 slušný zvuk na cesty s bonusem méně častého nabíjení, pak je Arcam MusicBOOST slušné základní řešení.

Kč 4 799,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ stylové a přitom nenápadné řešení jak vylepšit zvuk iPhone 6

+ integrovaná baterie

+ čistý, řízný a energický zvuk

+ snadné zprovoznění

+ férová cena

ZÁPORY

- je v podstatě nemožné telefon z pouzdra opět vyndat bez trochy násilí

- při častém telefonování je iPhone s MusicBOOST už dost těžký

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio