2023 05 30 TST ELAC Miracord 80 1

Kielský ELAC patří mezi tu hrstku oborových výrobců, kteří se mohou pochlubit existencí delší, než je běžná délka lidského života a to už je něco. Jak velká je to firma, to napoví plných 17 produktových řad (!), pokrývajících vše od lifestyle, přes velmi dostupné hi-fi až po high-end snových cenovek. Krom reprosoustav ovšem umí ELAC vyrábět také elektroniku (svou i „poděděnou“ po značce Audio Alchemy) – nejatraktivnější se tu zdá portfolio gramofonů, jimž momentálně vládne Miracord 80, pasovaný do střední třídy.

ELAC již rozhodně nějakou tu zkušenost s analogovými přehrávátky má, není divu, že se drží osvědčeného konceptu. I Miracord 80 stojí na vysokém šasi z masivního dřeva se zakulacenými rohy, na jehož vrchní ploše je deska v lesklé černi nebo polomatné dýze podle výběru. Šasi samotné je podepřené vpředu a vzadu antracitovými kovovými profily, táhnoucími se skoro přes celý obvod.

Vpředu je umístěno pouze logo, nahoře samozřejmě talíř a rameno v klasickém uspořádání, přední levý roh zabral otočný ovladač, kterým volíte rychlost přehrávání. Stejnosměrný elektronicky řízený motor je umístěný naopak v levém rohu zadním a roztáčí 5,6 kg vážící talíř přes klasický plochý řemínek. Výrobce říká, že regulace otáček znamená chybu pod 0,33% při 3 kHz. Hodnota wow & flutter je lepší než 0,15%.

2023 05 30 TST ELAC Miracord 80 2

Dozadu se vtěsnaly hned dva napájecí konektory. Jeden robustní šroubovací pro 18 V napájení přímo z phono předzesilovače Alchemy PPA-2, druhý pro běžný spínaný zdrojíček s napětím 12 V. Signál vychází přes pár cinchů, u nichž je nezbytný zemnící kolík.

Mimořádně důležitou součástí gramofonů je pochopitelně rameno. Zde jde o 10“ přímou trubičku z čistého uhlíkového vlákna, zakončenou odnímatelnou hlavičkou a pohybující se na kardanovém ložisku. Systém pro seřízení počítá primárně s použitím již osazené přenosky, přizpůsobit parametry pro nějaké mírně exotičtější modely by asi nebylo úplně jednoduché, ale drobné úpravy pro běžnou nabídku přenosek jsou možné. Osazená přenoska ELAC D96 je na zakázku vyráběna u Clearaudio.

2023 05 30 TST ELAC Miracord 80 3

Samotný gramofon má půdorys 47 x 37,4 cm, na výšku bez volitelného protiprachového krytu naměříte nejvíc 14,8 cm a celý systém váží 14 kg.

Miracord 80 jsme poslouchali v brněnském showroomu basys.studio, kde se hrálo přes sestavu od SPL – Director MK2, Performer s1200 a také přes phono předzesilovač Phonos. Jako alternativa byl k dispozici Rotel RA-6000, vždy se napájelo přes IsoTek V5 Aquarius. Poslouchalo se primárně přes ELAC Concentro S 503. Spojení zajišťovaly primárně kabely Cardas – od propojovacích Crosslink až po napájecí a reproduktorové Clear Cygnus. Phono kabel byl od AudioQuest.

2023 05 30 TST ELAC Miracord 80 4

Hluboké tóny v „L.O.V.E. and You & I“ od Jazzanova („In Between“ | 2002 | Jazzanova Compost Records | JCR 025-1) vykreslil gramofon příměji a hutněji, než bychom očekávali. Jde na to mírně po svém, netechnicky, s takovým tím „vinylovým“ sladkým a vřelým basovým základem, který rozhodně nepostrádá objem (avšak ještě nedominuje). Ona přímost spočívá pak v tom, že definice okrajů tónů je lepší a pevnější, než by všeobecně spíše měkčí pocit z reprodukce říkal. Slyšíte tak kupříkladu už solidně jednotlivé odstíny měkkých basových „mlasknutí“, hloubky jsou však hlavně příjemné, hutné a dodávají hudbě velmi slušný pocit podstatnosti a usazenosti.

Hlas Marianne Faithfull, nesoucí se jako hlavní stavební prvek celou „Witches` Song“ z desky „Negative Capabilities“ (2018 | Panta Rei | 53842 1761), byl opět na danou cenu nadprůměrně dobrou kombinací jistého ohraničení a čistoty s lehkým přídechem vřelosti a „elpíčkovitosti“, jak si ji běžný posluchač představuje a chce ji. Jinými slovy tu je jisté zabarvení, ovšem i přes něj zůstává čitelnost hlasu a jeho detailů dobrá, za své peníze obdržíte informativní zvuk ve standardu prémiového hi-fi. ELAC zdatně vytváří mix hezkého a věrného.

2023 05 30 TST ELAC Miracord 80 6

Jemňoučká, pravidelná linka činelů v „Higgs Boson Blues“ Nicka Cavea („Live from KCRW“ | 2013 | Kobalt | BS006V) neměla nijak cinkavý, výrazný objem, neupozorňovala na sebe ani svou znělostí, nicméně lehounký šepot kovového nástroje vlastně nezapadal pod ostatními instrumentálními linkami a to hovoří o rozhodně slušném rozlišení na nejvyšších frekvencích. Celkové ladění se zdá být mírně temnější, i tak ale slyšíte nikoliv jednolitou šumící linku, ale už poměrně dobře strukturovaný a texturovaný činel. Snad má na rozlišení těchto jemností vliv i skutečně dobrá mechanická stabilita gramofonu a dobrá absorpce vibrací.

Finkova „Trouble’s What You’re In“ („Wheels Turn Beneath My Feet“ | 2012 | Just Isn’t Music | GBCFB1200607) ukázala, že gramofon je schopen důstojně ustát robustnost moderní hudby. Miracord 80 navíc krom velikosti a hutnosti nabízí takový moc příjemný „duc“, ono temné zvukové zhoupnutí, podtrhující měkký, vřelý a laskavý poslechový dojem. Zrovna tady byl výrazně cítit „vinylový“ charakter a přitom dynamika nebyla zpomalená, gramofon zvládne předat sílu a drajv, nejen objem a váhu. Pokud máte rádi plnokrevnost zvuku, ELAC ji má.

2023 05 30 TST ELAC Miracord 80 15

V „The Peppery Man“ od Natalie Merchant („Leave Your Sleep“ | 2010 | Molly Castle Music | USN 0 10900415) bylo cítit, že gramofon poskytuje lehce hravý styl reprodukce, nesoustředí se na exhibici s extrakcí nejjemnějších detailů, přesto rozlišení patří do lepší hi-fi třídy, neb na něj přenoska má dost hbitosti i pevnosti, stejně jako jí ke klidnému pohybu pomáhá dobře tlumící šasi. Výsledek je prezentovaný s nadhledem a hezkou srozumitelností, tak nějak nenásilně, neuspěchaně (možná i díky akcentu basů nad výškami). Hudba si tak nějak prostě jede, organický a slušně zřetelná, ač láskyplně zabalená do vřelé „gramofonovitosti“.

Titulní skladba desky „Liberty“ od Anette Askvik (2020 | nahráno 2011 | Bird Records | NO2Q41101010) měla bezproblémové podání prostoru, všechny zvuku v něm dobře seděly. Gramofon nevyniká nějakou neobvyklou prostorovostí, ale uspořádání a konkrétnost jsou natolik solidní, že není problém se v hudební scéně orientovat. Hlas je až nečekaně jistě zafixovaný uprostřed, zvuky nástrojů se nepřekrývají a vůbec všechno prostě sedí, jak už bylo řečeno.

2023 05 30 TST ELAC Miracord 80 9

„Riverside“ z nahrávky „Philharmonics“ od Agnes Obel (2010 | Universal | BEP011000054) měla hedvábně hezkou, vřelou plynulost, evokující ten pravý (ač nikoliv věrný) gramofonový styl, míněno v tom trochu všelidovém smyslu. Ale nelze mu upřít příjemnost a schopnost zabavit vás hudbou, v níž chybí jakýkoliv nepříjemný faktor. Možná je třeba klavír na dorazu kláves maličko jemnější, přesto to ale zvuku neubírá na důstojné konkrétnosti a pocitu, že tohle se jednoduše a spokojeně poslouchá.

ELAC má s výrobou gramofonů (nejen historicky, ale i v moderní éře posledních dekád) velké zkušenosti a dokáže je zúročit i ve střední kategorii. Miracord 80 by se dal označit za příkladně vyvážený výrobek – za své peníze dostanete už kus hmoty a přestože třeba přenoska nebudí na pohled žádné dramatické nadšení, zvukový výstup je nad očekáváním toho, co obvykle šedesát tisíc ve světě vinylu přinese. Tento gramofon dobře kombinuje pevnost a čitelnost reprodukce s (neurážlivě) líbivou stylistikou a jemnějším, vřelejším, po všech stránkách zábavným obalem, který jistě hezky a s milou hudebností proběhne drážky jakéhokoliv vašeho elpíčka. Chcete-li „lepší gramofon“, který vlastně nemá žádné negativum a nabízí víc než dobrý poměr ceny a výkonu, Miracord 80 by vám neměl uniknout.

Kč 62 000,- - vč. přenosky

Kč 54 000,- - bez přenosky

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ žádné laborování – gramofon je sladěný

+ jednoduché používání

+ pocit dobré mechanické stability

+ férová cenovka

+ „vinylová muzikálnost“ v projevu

ZÁPORY

- snad jen to, že v této ceně můžete chtít již pro zábavu měnit přenosky (a možná i ramena) a k tomu nenabízí Miracord 80 úplně 100% svobodu, jestliže byste chtěli sáhnout po něčem exotičtějším

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies