800 250 loewe

Firma Dune patří ke stálicím na trhu multimediálních přehrávačů a jako jedna z mála nabízí ještě dobře zaplatitelné, ale přitom již tak dobré přístroje, že jimi nepohrdne ani skutečně náročný konzument. Pokud jste se alespoň trochu hlouběji zajímali o přehrávání audio, ale hlavně video obsahu po domácí síti, pak jste na některý z přístrojů Dune HD určitě narazili – dost pravděpodobně hlavně na vlajkovou loď s názvem Base 3D, která se jako jediná podobá svým exteriérem klasickým hi-fi komponentům.

Dune HD Base 3D je vlastně docela nenápadné talentované multimediální domácí centrum s velmi decentním designem. Jednoduché, čistě pravoúhlé linky skříně s poměrně robustním čelním hliníkovým panelem působí čistě a moderně, dominantou je rozhodně centrálně uložený displej za rozměrným krycím sklem, na němž se velkými a jasně modrými znaky zobrazují všechny základní informace – není jich ale moc, protože vše vidíte logicky na své televizi. Vlevo od tohoto displeje se nachází šachta pro instalaci pevného disku, na nějž pak můžete ukládat hudbu a filmy, téměř u kraje je spínací tlačítko s poměrně zářivou stavovou diodou. Napravo od displeje jsou miniaturní ovládací tlačítka pro přehrávání, slot pro SD kartu, 3,5 mm výstup na sluchátka a USB port pro zasunutí externího pevného disku.

Na zbytku skříně vlastně není nic k popisu, velmi jednoduché, černé stěny z tenkého plechu jsou zcela ordinérní; takové najdete na libovolném produktu obdobné cenové hladiny. Zmínku si možná zaslouží protlačené logo výrobce v horní stěně. Až zadní strana je důležitá, protože tam objevíte všechny způsoby, jimiž Dune HD Base 3D zvládne dodávat zpracovaný audiovizuální obsah. Vlevo je konektor pro anténu WiFi (standard b/g/n), kterým Dune rozhodně sbírá body za pohodlí, byť i přes velmi dobrou konektivitu a efektivní využívání i průměrného bezdrátového signálu je lepší využít hned vedlejší konektor – ethernetový port 10 / 100 / 1000 Mb/s. Pod LAN konektorem najdeme další dvojici USB 2.0 portů pro externí média (disk či třeba také optická mechanika...); hned vedle HDMI specifikace 1.4, ale ten je tu osamocený. Je to škoda, sekundární konektor třeba pro druhou zónu či projektor by v dnešní době určitě potěšil. Celkově slušnou výbavu pak doplňuje kompozitní a komponentní výstup, koaxiální a optický zvukový výstup, vše završuje jeden pár analogových RCA výstupů. Pravý roh okupuje síťová zásuvka s kolébkovým spínačem. A uprostřed pak větráček – to je nutnost, neb nízké tělo a relativně velké výpočetní výkony nejsou úplně ideální kombinací z hlediska chlazení. Větráček je nicméně naprosto tichý a dopřejete-li mu občasné vyluxování, tichým také zůstane.

Když jsme zmínili nízký profil, mohli bychom to upřesnit. Výrobce udává šířku 49 cm, hloubku 31,5 cm a výšku 13,2 cm při váze 2,4 kg. Minimálně výška je diskutabilní a platí tak možná i včetně zdvižené wi-fi anténky.

To důležité jsou ale schopnosti tohoto multimediálního centra. Mozkem celého přístroje je procesor Sigma Designs 8672/8673, který podporuje 512 MB operační paměti. Pro firmware je vyhrazeno 256 MB paměti; když jsme u firmware, výrobce pečlivě ovládací program aktualizuje a zpřístupňuje tak nové funkce a optimalizuje ty stávající. To je rozhodně příjemné. Zásadní je pak umění streamovat – Dune HD Base 3D zvládá protokoly UPnP a DLNA (1.5 či 2.0), ale také SMB (neobvyklé, ale leckde fungující lépe než UPnP), NFS či HTTP. Zabudovaný je zde také internetový prohlížeč Opera s podporou flashových animací – vlastně nic vás tedy neomezuje v plnohodnotném využívání prohlížeče.

Podpora formátů a kodeků je excelentní a vyčerpávající, pokud chcete kompletní seznam, doporučujeme odkaz na web dovozce: http://www.eurostar-ostrava.cz/cs/produkt/1955-base-3d-w/?katID=432#  . Pokud bychom měli vybrat ty nejdůležitější formáty, jsou to určitě MKV, DVD a Blu-ray ISO, ale i VIDEO_TS či AVI, MOV a další. Z kodeků je to pak vše od MPEG2 / 4 až po H.264. Opět je jen otázkou firmware, zda přibudou i některé další. Samozřejmostí je i podpora trojdimenzionálního videa. Ze zvukových formátů je to opět v podstatě téměř vše, včetně Dolby Digital a DTS, ale i FLAC a WAV s vysokým rozlišením 24 / 192. Schází jen podpora bujícího formátu DSD, to je ale vzhledem k již přeci jen o něco staršímu datu narození naprosto pochopitelné. Stejnou samozřejmostí se zdá být i velice široká podpora formátů pro titulky. Jinými slovy, téměř cokoliv z běžně dostupných materiálů Dune HD Base 3D předhodíte, to tento přístroj bezproblémově zpracuje.

V Dune HD se chlubí také zvláště pečlivou optimalizací přehrávání ze sítě a nutno to potvrdit – rychlost procházení NAS serveru i přes bezdrátové spojení je skutečně parádní, stejně jako přístup na internet i streamování po wi-fi u velkých MKV souborů. Nezpozorovali jsme za celou dobu delší, než jedno či dvousekundové zaváhání.

Dune HD Base 3D jsme provozovali hlavně s televizí Philips 47PFL5008K/12, pro srovnání nám sloužil Blu-ray Samsung BD-D8900M a Pioneer BDP-LX71. Pro srovnání zvukových kvalit jsme používali ASUS Xonar Essence One MUSES, Naim Nait XS a Naim CD5si. Poslouchali jsme přes Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus a Bowers&Wilkins 685 S2 přes kabely značek Eagle Cable, Monster Cable, TelluriumQ, ProAc či QUAD.

Nejvyšší model z produkce Dune je rozhodně v prvé řadě určen pro vizuální materiály. Je to znát... Jakýkoliv soubor, který jsme Dune HD Base 3D předhodili, byl prostě a jednoduše přehrán. Naprosto fantastická je rychlost, s jakou se pohybujete skrz nabídky, i rychlost, s jakou přístroj přečte informace i o velkých souborech ze sítě za pomoci bezdrátového spojení. Ani jinak výborný Mede8er, ani třeba počítač nedokázali zpracovat data rychleji. Svižnost přístroje je až neuvěřitelná, nezaskočí ho ani velké složky s mnoha soubory. Působivé je ale hlavně to, s jakou rychlostí umí Dune HD Base 3D streamovat i video v Blu-ray kvalitě o velikosti mnoha GB. Nejsme si jisti, zda přístroj používá nějakou vyrovnávací paměť, či jak přesně s ní případně pracuje, ale funguje to – ani když jsme na stejné bezdrátové síti zkoušeli procházet internet na dvou počítačích a do toho streamovat MKV soubor, nezaznamenali jsme žádné zpoždění či výpadek. Rychlost a vyladěnost je prostě obdivuhodná.

Tedy, vlastně až na samotný start přístroje. Ten rozhodně ke svižným nepatří a můžete si počkat klidně minutu – asi jako u prvních Blu-ray přehrávačů. Ale to ničemu nevadí – ostatně jen málokdo počítá vteřiny od zapnutí přístroje do spuštění filmu.

Líbilo se nám i to, s jakou jistotou si Base 3D poradil i s trojrozměrným obsahem. 3D MKV soubor „Mužů v černém 3" zvládl přístroj prvotřídně. Vlastně i pár dalších 3D souborů, lhostejno, zda rozdělných vertikálně či horizontálně. Obraz je velice rychlý a důsledně ostrý a jasný.

Neméně ostrý a přesný je obraz také u dvourozměrného materiálu. Třeba komedie „Moje, tvoje, naše" (opět ve formě MKV souboru) nám ukázala opět výjimečně příjemně ostrý obraz, který ale nepůsobí přehnaně zdůrazněně. Stejně tak barvy jsou jasné a hlavně dobře vyvážené, ničeho nepřebývá či neschází, obraz nemá nežádoucí nádech. Vše je snad jen o něco málo saturovanější, snadné možnosti korekcí ale z podobných záležitostí dělají vlastně nepodstatné detaily.

Rozhodně parádní je pak možnost upscalingu obrazu. Cokoliv s rozlišením nižším než Full HD může být přepočítáno právě do této „dospělé" kvality. Nu a funguje to dobře. Pravda, pokud si odněkud stáhnete starší materiál s velmi průměrným rozlišením třeba kolem 600 pixelů na šířku, pak ani povedený přepočet nepomůže, ale jak se říká „Kde nic není,...". Dostanete-li se s výchozí kvalitou alespoň někam k 720p, rozdíl oproti „opravdovému" Full HD už sotva poznáte, ale v podstatě v každém případě je upscaling ku prospěchu věci.

Výhodou Dune HD Base 3D je ale kromě videa také široká podpora zvukových formátů. Opět nastává víceméně ta situace, že cokoliv přístroji předhodíte, to bude s velkou pravděpodobností přehráno. Pro audiofila bude určitě zajímavá hlavně možnost získat „za pár korun" streamer, který zvládne zpracovat tak FLAC soubory s rozlišením až 24 bit a 192 kHz.

Jak ukázala celá řádka skladeb, od „Velké brány Kyjevské" z disku „Crystal Cable Arabesque" v rozlišení 16 / 44,1, přes „American Idiot" od Green Day (2004 | HD Tracks | 24 / 192) až třeba po „Portia" Milese Davise (2011 | HD Tracks | 24 / 192) či Mozartovo „Requiem" pod taktovkou Johna Butta (2014 | Linn Records | 24 / 192), Dune HD Base 3D vůbec není špatný streamer, přihlédneme-li k jeho příjemné cenovce, nemůžete se ale krom entry level sestav spoléhat na jeho analogový zvukový výstup. Nicméně máte-li k dispozici nějaký slušný D/A převodník, pak to vůbec, ale vůbec není špatné – opakujeme, že v kontextu nesmírně přijatelné cenovky.

Multimediální přehrávač Dune HD Base 3D si svou pozici takové malé oborové celebrity rozhodně zaslouží. Jednak vás, jak neustále opakujeme, nepřijde na děsivé množství peněz, jednak je to skutečný všeuměl, který se jen tak zaskočit nenechá a přehraje sebejistě, cokoliv mu pošlete, jednak je to perfektně optimalizovaný přístroj, který jednoznačně překonává svou rychlostí a funkčností vše, s čím jsme měli možnost se setkat. Navíc je tu vynikající kvalita obrazu a neurážlivá kvalita zvuku, zvláště vyvedeme-li jej digitální formou do slušného převodníku. Jen drobnosti, reflektující již přeci jen nějakou tu chvíli, kdy je Base 3D na trhu – nepodporuje v tuto chvíli například až děsivě rychle bující DSD, nabízí třeba také jen jeden HDMI výstup (takže pokud máte TV i projektor, budete to muset vyřešit třeba přepínačem, nebo pravidelným přepojováním), ale to jsou v praxi drobnosti. Kdo chce víc, musí sáhnout třeba po přístroji kategorie OPPO BDP-105D, který je ale cenovkou vzdálen světelné roky od Dune. Dune HD Base 3D je tak vlastně (nejspíš spolu s poněkud exotičtějším Mede8er MED1000X3D) nejlevnějším univerzálním řešením, které za svou cenu výkonem nadchne a splní požadovanou úlohu na jedničku s hvězdičkou.

Kč 7 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vynikající rychlost provozu

+ velmi slušná podpora formátů

+ jednoduchost ovládání

+ velmi dobrý obraz

+ v kontextu třídy a typu přístroje slušný zvuk

+ férová cena

ZÁPORY

- pouze jediný HDMI port

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio