Audio Research

Denon je známý jakožto výrobce high fidelity přístrojů, ale neméně dobrou pověst má i ve světě zvukových profesionálů, byť ne každý to patrně tuší. Nejedná se jen o široký segment přístrojů pro diskžokeje, ale také o slušné studiové vybavení, které pořídíte za rozumné ceny. Jde tedy stejným směrem jako v oblasti domácí reprodukce. Nejnovějším přírůstkem do profi katalogu je předzesilovač DN-500AV, určený primárně pro domácí kino.

Jakmile tento masivní kousek vybalíte (co do rozměrů, zabere celkem čtyři rackové pozice – 4RU), shledáte, že tu jde skutečně o účel, nikoliv estetiku. Provedení je postaveno stejnou měrou na kovu i plastech (ale kvalitních, odolných plastech), boky okupují rackové držáky (odmontovatelné, takže DN-500AV může po pár zásazích vypadat naprosto „běžně“; bočnice mu nicméně sluší), vše je střižené jednoduše, účelně, přehledně a se zjevným ohledem na maximalizaci užitné hodnoty a jednoduchost ovládání.

Přestože je přední panel skutečně hodně jednoduchý, estetické oživení černým lesklým svislým pruhem v levé části (na něm kromě loga najdeme ještě spínací tlačítko a 6,3mm jack) a nevtíravým, oranžovým podsvícením masivních knobů nicméně funguje dobře. Centrálně umístěný displej se dobře čte, je dostatečně velký a vůbec se na něj prostě a jednoduše vejdou všechny nutné informace. Velké knoby fungují pro výběr aktivního vstupu (to ten vlevo) a regulaci hlasitosti (to ten vpravo – mimochodem volba poslechové úrovně je nesmírně jemná, plynulá a příjemná).

Na předním panelu pak najdeme sadu základních ovládacích tlačítek a také vstupy, abychom při častých změnách připojených komponentů nemuseli stále přistupovat k zadní straně přístroje. Najdeme tu USB konektor pro připojení datových pamětí, disků a přehrávačů, na druhé straně pak tři RCA konektory (video + pravý a levý audio kanál) a HDMI vstup. Masivní tlačítka jsou určena k ovládání základních funkcí, jejich největším kladem jsou velké rozměry, umožňující velmi komfortní ovládání.

Zásadní je skupina prvků, aktivujících jeden ze čtyř přednastavených profilů (kde si nadefinujete aktivní vstup, výstup, vlastnosti výstupu atd.). DN-500AV se velkou měrou otevírá také digitálním médiím, proto je vlastně jediným zdrojem signálu s přímým přístupem přes tlačítko „iPod“, neboli přední USB. Pak už zde máme jen zapnutí / vypnutí druhé zóny, stmívání displeje a zamykání kláves. Tlačítka „Sleep“ a „Status“ patrně v domácím využití nijak nevyužijete.

Zadní panel je pak sestaven z imponujícího množství dobře zvolených přípojných míst. Kéž by obdobně racionálně a příjemně byly vyřešeny i všechny A/V receivery. Vstupní část nabízí nesmírně široké možnosti spojení – pro obraz je zde pětice HDMI konektorů s podporou 3D (všechny HDMI jsou standardu 1.4a), dva komponentní, dva kompozitní a jeden S-Video konektor. Audio pak můžete přivést buď digitálně přes optiku a koax, nebo analogově – jedním párem symetrických XLR konektorů, nebo čtveřicí nesymetrických cinchů. Výstupní možnosti jsou pak stejně „neomezené“ – pro vizuální data tu je jeden HDMI, jeden komponentní a jeden kompozitní výstup. Hlavním zvukovým výstupem je osm symetrických XLR konektorů pro konfiguraci 7.1, doplňuje je jen nesymetrický RCA konektor pro subwoofer a jeden pár RCA výstupů pro druhou zónu. Kdo by tedy chtěl připojit levnější koncové zesilovače bez XLR vstupů (a že velká část adekvátních koncáků v dostupné cenové kategorii XLR mít spíše nebude – ostatně samotný Denon momentálně nabízí jediný vhodný model POA-A1HD, patřící ovšem s cenou 239 990,- do poněkud jiné třídy), budete muset sáhnout po přechodkách. Škoda, přidat pod každý XLR ještě jeden RCA konektor by výsledný produkt nemuselo tolik prodražit.

Úctyhodný set konektorů doplňují ještě „inteligentní“ ovládací spojení přes RS-232 a 12 V vstup / výstup. Předposlední nezmíněný konektor umožňuje ovládat firemní základny pro Apple zařízení. A posledním je pak standardní Ethernetová zásuvka, přetvářející nadprůměrný předzesilovač na skvostnou kombinaci řídícího zesilovače a streameru (pravda, bez možnosti poslechu internetových rádií, což ale vyřeší koupě Logitech Squeezbox či obdobného přístroje nebo využití streamu z počítače). V dané cenové třída tak Denon DN-500AV nabízí až neuvěřitelně široké možnosti.

Do výčtu úctyhodných schopností DN-500AV by měl přibýt ještě seznam podporovaných formátů a možností práce s nimi (to se týká hlavně videa). Již jsme zmiňovali, že Denon „přibalil“ do svého předzesilovače i streamer – ten umí ze síťových zdrojů získat WMA / MP3 / AAC / WAV / FLAC soubory (neměli jsme problém ani s 24 / 96 rozlišením), ale také fotky v JPEG formátu. U videa pak nabízí podporu nejnovějších dekodérů – Dolby Pro Logic IIz, Dolby True HD, DTS HD Master Audio. HDMI samozřejmě podporuje zpětný audio kanál. Samozřejmostí je také převzorkování videa – všechny „neHDMI“ vstupy mohou být přepočítány do FullHD kvality a pouštěny přes HDMI, takže DN-500AV odpovídá ve všech funkčnosti běžných A/V receiverů.

Denon DN-500AV jsme poslouchali ve společnosti koncových zesilovačů NAD C370 a Pioneer A-70, zkoušeli jsme jeho sluchátkový výstup pomocí HiFiMAN HE-500 a Audeze LCD3, obrazovou část si vzal na starosti Blu-ray Pioneer BDP-LX71. Kvalitu napájení ohlídal IsoTek GII Titan a Xindak XF-2000B. Výstup jsme zkoušeli také na HeadRoom BUDA. Kabely nesly značku Monster Cable, Eagle Cable, Vincent, QUAD a ProAc, poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, KEF R300 a Tannoy Revolution DC6TSE.

Že DN-500AV umí „prodat“ obraz parádním způsobem, na tom patrně není nic neočekávaného. Pustíte-li si Blu-ray přes HDMI na alespoň trochu slušný zobrazovač, množství detailů, barev a obecně řečeno myriády vizuálních informací vás přibijí do křesla. Pokud snad náhodou ne, jemná i razantní doladění na straně zdroje signálu, receiveru nebo televize v dnešní době vyřeší všechno. Z řečeného je tedy jasné, že DN-500AV se z tohoto moderního (velmi pozitivního) trendu nijak nevymaňuje a obraz je prostě skvělý.

Báječná je také přítomnost všech zásadních zvukových kodeků dnešní doby, takže si můžete dopřát skutečně excelentní kvalitu zvuku u filmového doprovodu. Při vyšší hlasitosti je neuvěřitelným zážitkem dramatická úvodní scéna ze „Zahraňte vojína Ryana“ na Blu-ray disku. Výbuchy jsou masivní a energické, suché práskání kulometů a pušek má průraznost jako skutečná kulka a vše přitom zůstává velmi čisté a přehledné. Zatáhněte si pořádně závěsy, zhasněte světla, usaďte se s mísou popcornu do svého oblíbeného křesla a máte-li dost velkou televizi a dostatečně potentní reprosoustavy (pokud možno podpořené subwooferem se silou bouracího kladiva typu B&W PV1D), kinofilmový zážitek je hodně blízko.

Přestože DN-500AV je A/V předzesilovač, skvěle funguje také v roli klasického dvoukanálového řídícího zesilovače. Tady je pak cítit jeho původ, zvuk podává s jemností a pohodou jako „domácí“ přístroje Denon. „Besame Mucho“ (W Puschnig / L. Sharrock | „Late Night Show Part II“ | sampler „Die perfekte Räumlichkeit“ | 2010) je krásná, křehká a vzdušná píseň, DN-500AV s lehkostí reprodukuje křehký zpěv i jednotlivé nástroje. Skutečně parádní je čistota zvuku, obzvláště vezmeme-li v potaz cenu přístroje a množství funkcí, které ve svém těle skrývá. Kdyby tak jemně a čistě hrál „čistý“ stereo předzesilovač, bylo by to k pochvale, takto je to...inu k ještě výraznější pochvale. Stejně jako vokál, tak i suché, pevné a intenzivní perkuse působí autoritativním, výborně kontrolovaným dojmem.

Z reprodukce je patrná také „profi“ snaha o upřímný zvuk, nástroje mají přirozenou barevnost a skvělou dynamiku. Úvodní tóny Rutterova „Requiem – Pie Jesu“ („Crystal Cable Arabesque“ | 2009 | Crystal Cable | CC200901) jsou báječně přehledné; můžete snadno rozlišit jednotlivé nástroje v dechové sekci, vnímat můžete i pocit vzduchu proudícího skrz instrument. Detaily a informace Denon servíruje se samozřejmostí a kontrolou, zachovává přitom ale jakousi „firemní identitu“, tedy jemnost, muzikální něhu a vytříbenost.

Denon DN-500AV je také nemožné donutit k jakékoliv agresivitě – dokonce i na vysokou hlasitost zešílivší hodinářství na začátku „Time“ (Pink Floyd | „Echoes“ | 2001 | EMI | 7243 36111 25) nepřekračuje hranice mezi důrazem a nepříjemností. Cinkot je aktivní, všudypřítomný, ale přitom příjemně uhlazený, přehledný a jasně definovaný. DN-500AV je snad o trochu jemnější a klidnější, ale tak se dají popsat všechny přístroje značky a rozhodně to není nepříjemné naladění. Nesmíme tuto charakteristiku ovšem zaměňovat za „nudný“ či „líný“, Denon umí nechat vyniknout čistým zvukem i podstatu hudby (a je už jen na ní, jestli vás vtáhne nebo ne).

DN-500AV nabízí skálopevnou kontrolu nad celým pásmem, ne jen nad výškami jako u „Time“, ale také nad basovou a středovou částí. To se ukáže ve „First Song“ (Charlie Haden | „When the heart dances“ | 2008 | Naim Jazz | NAIMCD112), kde Hadenův kontrabas přímo vidíme v celé jeho velikosti, plnosti a barevnosti. Bas je příjemně měkký a kulatý, tóny v čase doslova odtékají, plynou a kolébají vás, aniž by vás ale Denon ošidil o přesné vykreslení jejich různorodosti. Ano, předzesilovače za nějakých 50 tisíc budou lepší, ale na velmi dostupnou cenovou třídu DN-500AV exceluje. Stejně tak přirozený, uvolněný a do hloubky prokreslený Ellingův vokál ve stejné písni nepostrádá klid a naléhavost, obé plynoucí z velkého nadhledu a vyrovnanosti zvukové charakteristiky.

Denon DN-500AV ukazuje, že profi scéna má často hodně co nabídnout i domácím uživatelům. DN-500AV navíc přináší i příjemný bonus – pokud odejmete racková montážní ucha, blíží se jeho vzhled domácím přístrojům. Přenesete-li se tak přes víceméně plastovou, „užitkovou“ konstrukci, budete nadšeni vysokou kvalitou audiovizuálního podání i širokou škálou možností, o které tento předzesilovač váš domácí systém obohatí. Je pravdou, že profesionální určení má i své nevýhody – nejcitelnější je nepřítomnost nesymetrických výstupů. V profi sféře jsou XLR konektory důležité kvůli velkým délkám kabeláže, doma se o něco takového ale musíte starat jen v případě, že DN-500AV bude nainstalován kdesi ve sklepě jako součást inteligentního bydlení a koncové zesilovače budou desítky metrů daleko v obýváku. Stejně tak streamer mohl být dovybaven ještě tunerem a i kdyby se díky tomu cena měla o nějakou tu tisícikorunu zvednout, DN-500AV by pak byl neodolatelným produktem. I tak jde ovšem o bombastickou záležitost – čistě, jemně a detailně hrající předzesilovač s mnoha možnostmi využití za pouhých 23 tisíc? Jak jinak byste ho nazvali? Hledáte-li tedy dělený systém v co nejdostupnější třídě, řídící zesilovač Denon DN-500AV by měl být jasným kandidátem. Ba co víc, díky jeho charakteristice bychom se nebáli doporučit jej i ke koncovým zesilovačům střední třídy. Sečteno a podtrženo, za dané peníze jde o (nebroušený) diamant...

Kč 22 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ ideální poměr ceny a výkonu

+ přesná regulace hlasitosti

+ skvěle fungující kombinace předzesilovač / streamer

+ ideální přístroj pro vestavbu do domácího inteligentního kina

+ příjemný, jemný „denonovský“ zvuk

ZÁPORY

- nejedná se zrovna o estetickou lahůdku, byť vypadá přijatelně „domácky“

- pouze XLR výstupy (jakkoliv v profi světě to má opodstatnění)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies