2020 03 31 TST Chord Huei 1

Britská firma Chord Electronics nabízí jedny z nejlepších D/A převodníků, které jsou dnes k dostání, stejně jako několikero pozoruhodných zesilovačů. Obecně je ale soustředěná na produkci digitálních řešení a proto může být pro někoho překvapující, že ve svém výrobním programu ukrývá také komponenty určené milovníkům analogového světa vinylů - konkrétně dva phono předzesilovače, přičemž ten novější, menší a dostupnější patří do řady Qutest a jmenuje se Huei.

Huei je vsazen do velmi kompaktního šasi (šířka 16 cm, hloubka 7,2 cm a výška 4,1 cm, hmotnost 0,65 kg) řady Qutest, dva jednoduché hliníkové bloky jsou tu přisazeny k sobě a tvoří jednolitý základnový blok a horní část, která má vpředu čtyři prohlubně pro barevná kuličková tlačítka, kterými je Chord známý. Stejně tak má v horní stěně Huei čočku, kterou lze popatřit do jeho vnitřností.

Na zadní straně maličkého přístroje se stěsnal až neočekávaně bohatý sortiment konektorů - vstupy zastupuje jen jediný pár cinchů se zemnícím kolíkem, ovšem výstupy jsou tu jak ve formě nesymetrických cinchů, tak symetrických XLR, kteréžto zabírají bezmála celou výšku komponentu. Napájecí řeší externí 12 V zdrojíček.

2020 03 31 TST Chord Huei 2

Přestože na čelní straně jsou jen čtyři ovládací prvky, nabízí Huei vše, co si můžete v analogovém světě přát. Kuličkou vlevo přepínáte režim MM nebo MC zesílení, druhou zleva včleníte do signálové cesty filtr mechanického hluku gramofonu (strmost 24 dB / oktáva s účinností pod 50 Hz), třetí tlačítko volí úroveň zisku (u MM přenosek v rozmezí 21 až 48 dB, u MC přenosek od 49 do 68 dB, u obou pak v osmi krocích) a to čtvrté přizpůsobuje impedanci ve dvanácti různých úrovních.

Chod phono předzesilovače kontroluje mikroprocesor, což mimo jiné zajišťuje uchování nastavených parametrů. Ekvalizace probíhá podle RIAA křivky a to s deklarovanou přesností +/- 0,1 dB v pásmu 12 - 25 000 Hz.

2020 03 31 TST Chord Huei 3

Předzesilovač Huei jsme poslouchali v redakčních sestavách - s VPI Scout a přenoskou Hana EH, kdy se srovnávalo s Grandinote Celio a poslouchalo přes Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30, alternativně jsme zkoušeli také Rega Planar 1 s přenoskou Rega Elys 2 a to opět s Gradninote Celio a Grandinote Shinai na Fischer&Fischer SN-70. O dalších kabelech, filtrech a příslušenství obecně se dozvíte v pravém sloupci -->.

Poměrně výraznou basovou linku v "Heavy Duty Judy" Pierrejean Gauchera ("Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001) zpracoval předzesilovač s pevností, pěkně utaženě a s až audiofilskou decentností. Bas nemá žádné nabubřelé tělo, nemá takový ten sladce vřelý, houpavý charakter, ale je to zvuk přesný, civilní, ale vlastně skvěle přesný, konkrétní, bez problémů již vystihující rozmanitost odstínů hlubokých tónů. Bas je sebevědomě frázovaný, jistý a bez ohledu na hlasitost zůstává precizně oddělený a snadno čitelný, byť překvapivě (ale rozhodně pozitivně) nepodbízivý.

2020 03 31 TST Chord Huei 4

Ve stejném duchu bychom mohli pokračovat u zpěvu LP v její "Muddy Waters" ("Lost on You" | 2017 | Vagrant | 538284881) - čitelnost je velmi dobrá, předzesilovač prakticky dokonale eliminuje šum a nejistotu v pozadí a také lupance jsou mnohem méně otravné, ať už to je čímkoliv. Zásadní je ale to, že tiché signálové pozadí nechává krásně přirozeně vyniknout (nejen) střední frekvence a vám tak zbude ke kochání se hudba mnohem konkrétnější a lépe prokreslená, než je běžně u černých placek zvykem.

Neutrální a přesto spořádaný charakter velmi prospívá i na nejvyšších frekvencích. Třeba velmi křehké a tiché lince činelů v "People Ain´t No Good" Nicka Cavea ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) Huei nijak nepomáhá kupředu, nezdůrazňuje a přesto je ševel činelu slyšet férově prokreslený a zřetelný, byť tichoučký. V barvě tónů pak Chord působí mimořádně autenticky, nepřidává, neubírá, nechává zaznít nahrávku samotnou a to i díky svému lehce analytickému stylu.

2020 03 31 TST Chord Huei 5

Vůbec by se dalo říct, že Huei - snad trochu stroze - prostě vezme signál z přenosky a zesílí jej s minimem vlastní stopy. A ono je to vlastně skvělé, protože nemáte třeba ani pocit nějaké dynamické "brzdy" a to ani u mikrodynamických nuancí nahrávek jako je "Modul 29_14" od Nik Bärtsch´s Mobile ("Continuum" | 2016 | ECM | 476 4790). Zvuk je razantní, má tolik energie, kolik jí dokáže nabídnout přenoska a hudba má také skvělý impuls, fyzicky citelná "šťouchnutí" s každým výraznějším úderem perkusí a všechno má prostě ten pocit velmi pevně řízené a konkrétní dynamičnosti, která je vlastní high-endovému světu - a to přitom cena Huei ještě nepatří do žádných děsivých výšin.

Stejné je to s detailem, kdy Gilmourovu "Take a Breath" ("On An Island" | 2006 | Parlophone | 0946 3 55695 1 3) maličký Huei zvládl udržet pod opravdovou kontrolou. Rozklíčování na úroveň jednotlivých nástrojových linek už působí sebevědomě, Huei hraje pečlivě, až analyticky, ve zvuku je pořádek, byť je to opravdu dosti utažený až mírně technicistní přístup ke zvuku. Líbila se nám i celková čistota a transparentnost, Huei nabízí zvuk bez okrašlování, přímý a jasný.

2020 03 31 TST Chord Huei 6

Bez efektů a přitom na úrovni nabízí Huei též podání stereo scény - nástroj v "Blanc" Sylvaina Chauveau ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) byl pěkně organizovaný, působil plasticky a přestože bylo cítit lehkou přítomnost těžiště scény v prostředku scény, ale celková lokalizace tónů, rozprostřených v nahrávce ve třech osách, byla rozhodně dostatečně precizní.

Na základě získaných zkušeností jsme rozhodně čekali, že přeci jen trochu zvukově kompromisní elektronická Kavinského "Nightcall" z desky "Outrun" (2013 | Record Makers | LC-15765) bude znít ploše a ostře. A ejhle, Huei zafungoval se svou disciplinovaností až překvapivě tolerantně - dozajista vnímáte, že zvuková složka má nějaké limity, kompresi a podobně, ale přes onu analytičnost a jistou přímočarost to vlastně nevadí a neruší to od poslechu, protože pečlivost Huei dává hudbě potřebný tvar, funguje tu skvěle rytmika a přesnost a syntetická energie prostě proudí, pevně, svižně a úderně.

2020 03 31 TST Chord Huei 9

Chord Huei je nenápadný malý phono předzesilovač, který přesně tak - tedy nenápadně - přistupuje k zesílení signálu z přenosek. Když s podporou manuálu pomocí barviček a kuliček nastavíte potřebné parametry (a v praxi nebude přenoska, které byste nezajistili vhodné podmínky), získáte zvuk jasný, přesný, skvěle čitelný a autentický víc, než byste mohli čekat. Huei dokáže udržet kontrolu za libovolných podmínek, zvuk nikam nepostrkuje, ale ani ho nedusí, nechává vyniknout nahrávku a přenosku a činí tak s důstojností velmi dobře vychovaného britského gentlemana, který na chybky upozorní, ale nebazíruje na nich. Huei nás překvapil - jeho kvalita rozhodně odpovídá zprvu zdánlivě poměrně dost vysoko nasazené cenovce ba co víc, přesahuje ji.

Kč 29 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ přesnost a pevnost zvuku

+ symetrická i nesymetrická konektivita

+ přizpůsobení drtivé většině přenosek

+ celková čistota

ZÁPORY

- ovládání pomocí kuliček není úplně intuitivní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio