800 250 loewe

2015 08 04 DK Yamaha RX A3040 1

Jméno Aventage zná jistě každý příznivec domácího kina. Jedná se o TOP sérii A/V receiverů od japonské firmy Yamaha, která si právě na těchto přístrojích nebývale zakládá. V této technice jsou skryta všechna řešení a veškerá výbava pro to, abyste mohli doma tak říkajíc naplno přehrát cokoliv, co filmový průmysl dokáže vtěsnat na Blu-ray kotoučky. My jsme měli příležitost osahat si to nejlepší z nejlepšího, co je Yamaha schopna vytvořit - vrcholný model RX-A3040, aspirující na pozici skutečného domácího audiovizuálního centra pro náročné.

RX-A3040 má mírně specifický design, horní třetina předního panelu je vyvedená v lesku a skrývá jen spouštěcí tlačítko a indikaci režimu Pure Direct, mezi nimiž se nachází menší, ale docela přehledný displej. Ve spodních dvou třetinách je pak dvojice rozdílně velkých a nádherně zpracovaných prvků pro výběr vstupu a nastavení hlasitosti, za něž by se nemusel stydět ani high endový stereo komponent. Yamaha se pyšní kvalitou zpracování a musíme jim dát za pravdu. I prostřední "dvířka", za nimiž se ukrývají ovládací prvky pro komplexnější řízení přístroje, jsou skvělá. Vydrželi jsme si i chvíli hrát s jejich otevíráním a zavíráním - stačí jemně zatlačit na spodní hranu dvířek a pomalým pohybem se vyklopí. Tento jednoduchý pohyb je až hypnoticky plynulý a hladký a dává vám pocit skutečně dobře odvedené mechanické práce.

2015 08 04 DK Yamaha RX A3040 2

Na zadní straně je pak důsledně "zakonektorováno" a co si usmyslíte, to k RX-A3040 také připojíte. Poslouží vám k tomu celkem sedm HDMI vstupů (plus jeden vpředu), doplněných o dvojici výstupů, digitální data dostanete do přístroje buď po LAN, nebo stačí připojit Wi-Fi anténu. Bavíme-li se o zvukových datech, pak je digitálně dovedete za pomoci tří optických vstupů a taktéž tří koaxiálních. Analogový zvuk připojíte na celkem devíti párech RCA konektorů, jeden pár patří vstupu pro gramofon.

Video kromě HDMI lze vést i čtveřicí kompozitních a trojicí komponentních vstupů. Dále jsou tu sdružené výstupy - AV Out se skládá z kompozitního video výstupu, analogových cinchů a optiky, zónový výstup pak z výstupů komponentního i kompozitního videa. Audio do zón můžete poslat dvojicí stereo pre-out výstupů, je tu i plnohodnotný 7.2 analogový pre-out. Vstupem jsou vlastně i antény pro AM a FM signál.

Zapojení do sofistikovaného domácího řízení zvládnete díky RS232 konektoru, méně sofistikovaně pak díky dvojici 12V triggerů či dvěma vstupům a dvěma výstupům IR signálu.

Velký potlesk si zaslouží provedení reproterminálů. Je jich tu celkem jedenáct párů a všechny jsou poctivé, šroubovací, schopné pojmout vidličky, banánky i holý vodič. Yamaha je snad jediný výrobce, který dává alespoň takové a ne plastikové strašáčky, které mnohdy najdete i u velmi drahých modelů.

2015 08 04 DK Yamaha RX A3040 3

Vnitřní konstrukce je stejně poctivá jako ta vnější (zesilovač ostatně váží 20 kg při pro AVR běžných rozměrech 43,5 (š) x 19,2 (v) x 46,7 (h) cm. V prvé řadě je plně symetrická, levý a pravý kanál mají vlastní komoru po stranách šasi, prostřední část zabírá naddimenzovaný toroidní transformátor. Po celé zadní třetině prostoru jsou pak rozprostřeny, opět za stínící přepážkou, obvody pro zpracování videa.

Receiver Yamaha RX-A3040 je vybaven devíti zesilovacími moduly, pracujícími ve třídě D, kde dokážou dodat až 230 Wattů do zátěže 4 Ohmy. Pokud chcete, přední kanály můžete zapojit i v režimu bi-ampingu. Signál v prvé řadě zpracovává procesor CINEMA DSP, převod z digitálu do analogu mají na starosti čipy ESS Sabre32 Ultra, podporované je rozlišení až 24 / 192.

Samotná funkční výbava je pak velmi široká. Ze zvukových kodeků si snadno přehrajete jak všechny stopy v Dolby (včetně Plus a TrueHD), tak DTS (včetně HD Master Audio). Dlouhou výbavu si můžete snadno pročíst zde: http://www.yamaha-hifi.cz/produkty/av-receivery/av-receivery/rx-a3040.aspx

Řekněme si snad jen o velmi dobře pracující kalibraci, která snadno a rychle posune zvuk oproti nekalibrovanému dopředu a to skutečně po celé šíři sedačky. Stejně tak režim Pure Direct přináší zřetelné zklidnění a prohloubení ve stereofonní reprodukci.

2015 08 04 DK Yamaha RX A3040 4

Samozřejmostí je plná podpora 3D a dnes už také upscaling na 4K, pokud chcete. Zajímavostí je systém Virtual Cinema, díky kterému máte alespoň základní pocit skutečně prostorového zvuku, aniž byste museli instalovat surroundové a zadní reprosoustavy. Komfortní je i automatické přepínání z konfigurace 9.1 na 7.1, pokud aktivujete druhou zónu ve stereo režimu. Receiver je i tak trochu maticovým přepínačem, umožňuje tedy v hlavní a v druhé zóně využívat rozdílných zdrojů signálu v jednom čase.

Po síti vám přehraje i soubory WAV a FLAC a to bez mezer a až do rozlišení 24 / 192, stejně jako si můžete díky vTuneru přehrávat internetová rádia. Samozřejmostí je ovládání přes mobilní telefon či tablet.

Yamahu RX-A3040 jsme několik týdnů zkoušeli s firemním Blu-ray přehrávačem BD-A1040, ale i s Pioneer BDP-LX58, Pioneer BDP-LX88 a Pioneer BDP-LX71. Porovnávalo se s Pioneer SC-LX78, ale i Naim Nait XS a Naim CD5si. Propojeno bylo HDMI kabely Monster Cable nejvyšší řady a audio kabely TelluriumQ řad Black a Silver. Poslouchalo se přes Yamaha NS-F901, Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a Xavian Bonbonus.

Co se nám tak úplně nelíbilo, to byly ne úplně nejsvižnější reakce přístroje, konkurence je přeci jen rychlejší. Na druhou stranu neuspěchané uposlechnutí povelů i vás donutí zpomalit - a navíc prodlení není tak dramatické, tam kde jiní potřebují na reakci čtvrt vteřiny, potřebuje Yamaha třeba dvakrát, třikrát tolik, přesto se v kontextu nejmodernějších přístrojů zdá být o něco málo pomalejší.

Yamaha to nicméně vynahrazuje vynikajícím zvukem, jemným a hladkým, přesto plným energie. Podívejte se třeba na hřmění bouří v "Den poté", Yamaha vás zahrne silou a velkým zvukem, máte pocit, že zaplňuje celý prostor, i když nedostanete takový ten jiskrný, tvrdý důraz, jako u některých jiných, je to spíše kultivovaná energie.

2015 08 04 DK Yamaha RX A3040 5

Digitálně přesný a křišťálově čistý zvuk filmu "Wall-E" byl Yamahou zjemněn a zklidněn, panuje tu všeobjímající hladkost a klid a také jistota a kontrola. RX-A3040 jako kdyby nic nedokázalo vyvést z konceptu.

Více než jiné receivery se pak tato Yamaha hodí i pro soustředěnější dvoukanálový poslech, právě díky své celkové kultivovanosti a jemnosti. Elektrická basa Marcuse Millera v "Power" z desku "M2" (2001 | Telarc | CD-83534) je objemná a i když by tón určitě mohl mít větší důraz a konkrétnost, definice je dobrá a energie též.

Vokál Tracy Chapman v "Subcity" z "Crossroads" (2008 | Rhino | 8122-79908-9) pak zase laskavý, příjemný a vytažený kupředu, snad trochu tenčí, ale pěkně prokreslený a přesný. Netlačí na pilu, ale uvolněně si pluje a připomíná dvoukanálové zesilovače, atakující cenovky někde mezi 35 - 40 tisíci.

Kultivovanost se přenáší ze spodního a středního pásma až do nejvyššího, činely v "Moose the Mooche" Joshua Redmana ("Wish" | 1993 | Warner Bros. | 9 45365 2) byly zároveň pevné i jemné a i když by jim možná prospělo trochu hlubší prokreslení, celkově jsou na poměry A/V receiverů fajn.

2015 08 04 DK Yamaha RX A3040 6

Sázka spíše na rychlost a na čistotu než na dynamický efekt se projevila i ve Verdiho "Dies Irae" z "Requiem" v podání LSO pod taktovkou Sira Colina Davise. Dynamika není subjektivně tak suverénní, jako třeba u Pioneer SC-LX78, máte ale pocit většího uvolnění a většího nadhledu. Kontrola je jaksi samozřejmější, méně technická.

Přednes je na poměry A/V receiverů spíše vřelejší a měkčí, ne tak analyticky transparentní, jak často bývá. Proto i Bonamassova "Different Shades of Blue" z "Audiophile Pearls" (2015 | AUDIO) zní bohatě, slušně prokresleně, byť informace se na vás zrovna nehrnou, spíše si je musíte najít, což možná ne každému k elektrifikovaným žánrům bude sedět.

Yamaha RX-A3040 by se dala považovat za takovou luxusnější variaci na běžný A/V receiver. Nemyslíme teď jen zpracování, která patří rozhodně na vrchol toho, co si v této cenové třídě můžete koupit. Jde i o zvuk, který je i při vyšších hlasitostech spíše elegantní, klidný a přitom plný a schopný zaplnit celou místnost, aniž by z něj čišela snaha a nabuzenost. Přednes je díky tomu ale měkčí a jemnější, než je u AVR zařízení zvykem, nedá vám takovou tu efektní jiskrnou výbušnost (ale my jsme ji nijak nepostrádali). Dobře se díky tomu na tomto stroji poslouchá hudba, která přitéká klidně a na podobné úrovni, jako u plus mínus pětatřiceti - čtyřicetitisícových stereo strojů. To vzhledem k počtu funkcí a kanálů, které u receiveru musíte do ceny zahrnout, rozhodně není špatný výsledek. Pokud tak hledáte klid a pohodu, pokud chcete jediný zesilovač a filmy nebudou jediným účelem, pak Yamaha RX-A3040 patří k nejlepším "kompromisům" mezi dvou a vícekanálovým řešením.

Kč 56 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ luxusní feeling při použivání (alias skvělé zpracování)

+ o něco nižší cena, než srovnatelně vybavená konkurence

+ bohatá výbava

+ kompatibilita s nejnovějšími standardy

+ rychlý, čistý a autoritativní zvuk

+ příjemně se poslouchá

ZÁPORY

- basy ve stereo režimu jsou objemově lehce ošizené (ale zase přesné)

- neumí DSD

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: K+B Expert | www.yamaha-hifi.cz  | Yamaha FCB 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio