2023 04 30 TST InAkustik LS 404 LS204XL Micro Air 1

Německý InAkustik patří mezi největší výrobce audio / video / datové kabeláže, ale mimo jiné i mezi zajímavá audiofilská vydavatelství nebo také vyrábí drobný audio nábytek, kupříkladu podložky pod gramofony. Z pohledu náročnějšího audiofila jsou nejzásadnější částí nabídky kabely řady Referenz s technologií AIR, respektive Micro Air (což je, logicky, zjednodušená obdoba prvního zmíněného řešení). Měli jsme zajímavou možnost srovnat dva cenově velmi blízké modely reproduktorových kabelů z dostupnější referenční řady.

InAkustik LS-204 XL Micro Air

Kompletní sortiment reprokabelů s technologií Micro Air čítá čtyři modely, lišící se ponejvíce průřezem a tím i průměrem kabelů. Základní vizuální charakteristika, tedy několik vodičů v dané geometrii zkrutu se střídavě černou a bílou bužírkou pod síťkou, která to celé drží pohromadě, je vlastní všem variantám.

Na každém konci se za smršťovačkou s technickým popisem kabelu rozplétají vodiče do dvou poměrně dlouhých větví (což je praktické u reprosoustav s větším odstupem reprosvorek), vybrat si na konci můžete banánky, vidličky nebo jen zkomprimované holé vodiče.

2023 04 30 TST InAkustik LS 404 LS204XL Micro Air 7

Zpracování kabelu je dobré, vzdor jisté tuhosti a pevnosti je pořád dostatečně ohebný, nejde o žádnou „hadici“. Tento konkrétní model má šest samostatných měděných vodičů, všechny s průřezem 2,62 mm2, každý se skládá z vícero jader v koncentrickém uspořádání a několika vrstvách. I tady je jistá geometrie zkrutu a tím pádem zůstávají v kontaktu v celé délce kabelu stejné jednotlivé vodiče.

Jak už samotný název napovídá, jako dielektrikum se tu používá vzduch, tedy teoretický ideál pro takovou aplikaci. Každý kabel zvlášť je zabalen do oné výše zmíněné síťoviny, která udržuje od začátku do konce stejnou vzdálenost mezi jednotlivými vodiči a přispívá tak k neměnnosti elektrických parametrů. Zároveň celá technologie Micro Air cílí na minimalizaci kapacity vodičů.

2023 04 30 TST InAkustik LS 404 LS204XL Micro Air 13

InAkustik LS-404 Micro Air

I nejvyšší model série Micro Air vypadá prakticky úplně stejně, jako popisovaný LS-204 XL Micro Air – používá stejné materiály, stejné konstrukční principy, dává stejné možnosti zakončení, dokonce má i identický průřez jednotlivých vodičů. Jediným rozdílem je to, že místo šesti jednotlivých vodičů je jich zde osm (což ovšem pochopitelně mírně mění i hlavní geometrii). Dalším rozdílem je možnost případně za příplatek objednat variantu single / bi-wire, kdy na straně reprosoustav najdete místo dvou rovnou čtyři větve s konektory.

InAkustik nicméně ani u jednoho ze svých kabelů neuvádí žádné konkrétní hodnoty elektrických parametrů.

2023 04 30 TST InAkustik LS 404 LS204XL Micro Air 4

Reproduktorové kabely jsme zkoušeli na rozličných sestavách – základní součástí byl zesilovač MA8950 od McIntosh, SACD Denon DCD-1700NE a repro Bowers & Wilkins 804 D4 a 801 D4 s tím, že jsme zkusili PMA-1700NE nebo transport McIntosh MCT500. Ke srovnání v každé sestavě byl InAkustik LS-2404 AIR PURE SILVER.

LS-204 XL Micro Air nabídl relativně příjemný, trochu volnější basový základ Sanbornovy „Medley“ („Another Hand“ | 1991 | Elektra | 7559-61088-2). Bas zněl též docela rytmicky, měl velký objem a hutnost, i když třeba v barvách nebo konturách mohl snad být trochu utaženější a přesnější. Po přehození na LS-404 Micro Air se pak zvuk posunul rozhodně o víc, než by napovídal jeden přidaný pár vodičů a tedy trochu zvětšený celkový průřez nebo jen o 15% vyšší cena. Přibyl hlavně pocit fyzické ráznosti, napětí a utaženosti, je cítit větší kontrolu a zřetelně pevnější autoritu, také basové tóny jsou lépe oddělené a poloha každého brnknutí Hadenova kontrabasu je lépe čitelná.

2023 04 30 TST InAkustik LS 404 LS204XL Micro Air 6

Barevnými valéry hýřící dramatický mezzosoprán Susan Graham v „Méditation“ z Berliozovy „La Mort de Cléopâtre“ (Sir Simon Rattle / Berliner Philharmoniker | 2008 | EMI | 50999 2 16224 0 3) byl v podání tenčího modelu trochu jemnější, s tak akorát definovým pocitem těla zpěvačky, váha je nicméně obecně trochu menší. Hlas není příliš vytažený před orchestr, ale čitelnost je dobrá, solidní za danou cenu. Zapojení LS-404 Micro Air znamenalo pro vokál krůček kupředu (téměř ve fyzickém slova smyslu, jako kdyby se přiblížil) – srozumitelnost se téměř nezměnila, přesto máte pocit, že je vokál jasnější a zřetelně více se otevírá. Změny vlastně proběhly zejména u nuancí a dozvuků, ovšem právě čitelnější malé informace vytváří až překvapivě velký rozdíl v pocitu celkové živosti.

Činely ve „Spirits (Having Flown)“ od Bee Gees („Spirits Having Flown“ | 1994 | nahráno 1979 | Polygram | 827 335-2) měly přes levnější z kabelů trochu tvrdší vyznění, jakoby maličko hrubé, ale zato dost energické, místy i s lehkou příchutí tvrdosti. Přesto byly výšky dobře zřetelné a objemově neutlumené. Opět se však ukázalo, že zdánlivě málo rozdílný kabel LS-404 Micro Air přináší víc, než by na první pohled až zanedbatelné rozdíly slibovaly. Možná, že úder do činelu vyvolal subjektivně i o trochu kratší, utaženější doznění, ale sám tón ztratil na agresivitě, aniž by zmizela znělost a byl citelně pevnější, lépe zaostřený. Výšky s tímto kabelem byly lépe integrované do celku, jakoby hladší a méně na sebe upozorňovaly – čili zněly přirozeněji.

2023 04 30 TST InAkustik LS 404 LS204XL Micro Air 3

Když se rozehrála Beethovenova „Eroica“ v podání George Szella a Cleveland Orchestra („Symphonies No. 3 & No. 8“ | 1991 | nahráno 1957 | SONY | SBK 46 328), tak LS-404 Micro Air držel vlastně dobrou organizaci i v porovnání s 20x dražší referencí LS-2404 AIR PURE SILVER, zvuk byl obecně dosti pevný, konkrétní a důrazný, reflektující potenciál zesilovače. S LS-204 XL Micro Air se dynamika trochu zklidnila a zjemnila, jako kdyby lehce povolilo napětí. Možná ale pocitově chybí trochu odvahy a autority – snad by to však díky tomu mohlo být dobré řešení pro systémy, které hrají až příliš dopředně.

„Koncert pro klarinet č. 1 v f moll, op. 73“ Carl Maria von Webera, vedený titulním nástrojem v rukou Sharon Kam (1996 | Telarc | 2564 69718-6), zněl přes LS-204 XL Micro Air lehce hladším způsobem, neupozorňoval nijak zvlášť na jednotlivé detaily, klarinet sám se zdál být celkem vpředu, zato orchestr sloužil skutečně spíše jako pozadí, byť s férovou čitelností. Přehlednost ve všech systémech se nicméně zdála dobrá, odpovídající hi-fi nárokům střední kategorie. Přepojení na LS-404 Micro Air ovšem znovu přineslo rozdíl neodpovídající intuitivně pouhé změně tloušťky a průřezu – jednak se reprodukce jasně uklidnila, jako kdyby se vše postavilo nohama pevněji na zem, jednak se zdálo, že klarinet více zacouval, respektive orchestr se otevřel a „popošel“ kupředu. Zesílil také jednoznačně basový fundament, jako kdyby energie dokázala volněji a sebevědoměji proudit.

2023 04 30 TST InAkustik LS 404 LS204XL Micro Air 8

Prostorové zobrazení nahrávky „Hommage á T.S. Eliot“ z Gubajdulinina „Offertoria“ (1989 | Deutsche Grammophon | 00289 479 1518) bylo při zapojeném tlustším modelu bezproblémové, možná o kousíček méně vzdušné a jasné, než u referenčního kabelu, ale pořád rozhodně dobré, s hloubkou a přehledností, která vám umožní snadno se nahrávkou probírat. Přesun na nižší model znamenal lehký úbytek pocitu hloubky ve scéně, celkově jako kdyby se přednes mírně (skutečně však jen trošičku) zmenšil. Lokalizace nástrojů byla nicméně pořád dobrá, jen zvukové podání se zdá být lehce volnější, ne tak zaostřené.

Cinkavá „James“ Pata Methenyho („Offramp“ | 1984 | nahráno 1982 | ECM | 817 138-2) měla s LS-404 Micro Air tuhý, hutný a až „brnící“ basový základ, který měl velmi pěkné napětí, sílu a razanci, také cinkot byl zřetelný, jasný, avšak ne agresivní. Hudba má drajv, energii a i k dané sestavě nepůsobil kabel úplně neproporčně. Nižší model ubral na celkové intenzitě na basech i výškách, také v celkové razanci a tím pádem se až zdálo, že hudba hraje méně hlasitě.

2023 04 30 TST InAkustik LS 404 LS204XL Micro Air 12

Je zajímavé, jak v materiálově a v zásadě i konstrukčně identické reprokabely z v podstatě stejné cenové úrovně mohou fungovat až neočekávaně jinak. Objektivně více informací a živosti nabídl LS-404 Micro Air, zatímco LS-204 XL Micro Air působil jako zklidňující, zjemňující a změkčující prvek. To může v některých kombinacích určitě být i praktické, pokud potřebujete kupříkladu lehce „ubrat“ u systémů, hrajících až příliš přímočaře. Nicméně soudě podle toho, že jak s Denon PMA-1700NE / DCD-1700NE, tak u McIntosh MA8950 / MCT500 byla reprodukce komplexnější, uhlazenější a jednoduše zřetelnější s LS-404 Micro Air, asi neuděláte chybu právě s ním. Obecně je to dobrý kabel s důrazným basem, jasnými výškami a víc než férovým poměrem ceny a výkonu.

Kč 20 073,- / 3 m (BFA) – LS-204 XL Micro Air

Kč 23 001,- / 3 m (BFA) – LS-404 Micro Air

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobré koncovky a možnost jejich volby

+ pevné a odolné zpracování

+ přes jistou pevnost dobře ohebné / manipulovatelné

+ férová cena

ZÁPORY

- ušetřit cca 3 000,- Kč za model LS-204 XL v podstatě nedává smysl

- standardně dostupné pouze 3 m provedení, jiné se musí individuálně objednávat

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

McIntosh TradeUp Program

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

HEXMAT

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

- [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
RME ADI-2 DAC FS [3]
Teac NT-503
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies