2011 06 21 HDB Katche

Třetí „sólové“ album francouzského bubeníka a perkusionisty Manu Katché, nesoucí prozaický název „Playground“ by se dalo nazvat šťastnou konstelací hudebního, zvláště pak jazzového světa. Katché je dobře známý všem opravdovým fanouškům Stinga a Petra Gabriela, působí však také jako univerzální „session“ hráč doprovázející hudebníky Jeffem Beckem počínaje a Tori Amos konče. Navíc svou nadměrně aktivní povahu ventiluje již třetím rokem ve francouzské televizi Arte, kde provází hudebním pořadem One Shot Not, opět zaměřeném na seance s více či méně známými muzikanty z celého světa.

Všechny skladby a aranže alba Playground jsou sice z pera Manu Katché, nemalý podíl na nich má i seskupení výjimečných muzikantů, kteří se s ním zavřeli v lednu 2007 do studia Avatar v New Yorku pod vedením producenta s více jak třicetiletými zkušenostmi Manfreda Eichera (zakladatele německého labelu ECM). Eicher má za sebou produkci takových velikánů, jakými jsou Chick Corea, Jan Garbarek, Keith Jarret, Pat Metheny atd. a tak zřejmě není záhadou, s jakými úmysly a představami chtěl Katché album natočit a proč přizval právě jej. Právě Eicher pomohl sestavit kapelu z již ostřílených jazzmanů, kteří však ve většině nespolupracovali s Katché poprvé. Na albu Neighbourhood z roku 2005 se jich již představil polský klavírní genius, malý velký hráč Marcin Wasilewski a kontrabasista Slawomir Kurkiewicz též z Polska. Právě tato dvojice spolupracovala spolu s Katché na několika albech Jana Garbanka a doprovázela ho na jeho světových turné. Na Playground session však Garbarka nahradil norský saxofonista Trygve Seim a Tomasze Stanka neuvěřitelně talentovaný Mathias Eick (též Norsko), známý například z avantgardně experimentálního uskupení Jagga Jazzist. Sestava byla kompletní.

Prvních 5 sekund ticha je jemně „přerušeno“ Wasilewskeho úvodním klavírním tématem balady „Lo“, jež předznamenává atmosféru celého alba. Právě v ní je krásně demonstrována síla souznění trubky a saxofonu v unisonu, ale také ve vzájemném doplňování se jeden druhého. Katché své hráče jak kdyby jen doprovázel, jeho hra však vyniká na celém albu právě svou dynamikou a invencí, která ve spojení se silným materiálem udává velice zajímavý směr moderního jazzu. Ve skladbě Lo rozhodně stojí za zmínku pomalé, sametově zabarvené sólo Mathiase Eicka, za které by se nestyděl ani Miles Davis ve svých nejlepších letech. Toliko hudby může být skryto v jednom člověku. Jak během rozhovoru po udílení cen International Jazz Festivals Organization, ze kterého si odnesl první místo pro talent roku, skromně prohlásil: „Tohle jsem opravdu nečekal. Víte, jsem jen obyčejný kluk z malé norské vesničky, co hraje na trubku..“. Své umění pak stejně dobře, tentokrát však jiném hábitu předvede ve skladbě „Possible Thought“. Bravo.

„Pieces of Emotion“ dají vyniknout Trigvemu Seim, jehož hra připomíná právě jeho největší idol – Garbarka. Dalším významným počinem na tomto albu je skladba „Song for her“, jež by mohla fungovat jako singl k celému albu. Byl k ní natočen i klip, který je ke shlédnutí na oficiálních stránkách Manu Katché – http://www.dailymotion.com/video/x2ydex_playground-manu-katche-clip-video . Ústřední téma opět v unisono melodií Eicka a Seima připomíná (a klip nám k tomu pomáhá) atmosféru podzimního New Yorku vyplněnou hledáním dávných šťastných chvil „s ní“, které pomalu mizí v nenávratnu a po kterých už zbývá jen a jen hudba. Píseň je umístěna ještě jednou na konci alba, ovšem v aranžmá bez trubky a saxofonu.

Doposud klidné tempo alba je významně zrychleno vypalovačkou „So Groovy“, jež nejen na albu, ale také naživo slouží jako slušná plocha pro jamování. To ostatně také v bubenickém masakru „Clubbing“. Katché zde jasně demonstruje, že má bicí zvládnuté v celém spektru barev, temp a rychlostí. Wasilewski při svém sólu stále a stále dokazuje, že může posluchačům nabídnout stále nové melodické postupy, neopakuje se, je originální. Je to z nemalé části jeho práce, že je celá deska v duchu zajímavých, atmosférických momentů, které můžeme slyšet ještě například ve skladbách „Motion“ a „Snapshot“.

„Inside game “ hudebně mluví za svůj název. Celá kapela je jedno tělo, trubka a saxofon uvádí téma, klavír jej drží, avšak jen do momentu, než je připuštěn po krátkém, ale intenzivním intermezzu bicích k zřejmě jednomu z nejsilnějších sól na celém albu. Wasilewského frázování, výběr tónů, stupňování napětí, to vše je mistrovské.

Poslouchat takovou hudbu je svátek. Není proto určena do auta, k práci, či joggingu. Otevřete si u ni láhev dobrého vína a nechte je na sebe obě dolehnout. Nezbývá než všem zúčastněným pánům poděkovat a doufat, že se v přinejmenším podobném složení objeví ještě na nějaké budoucí desce.

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika