Je vcelku typické pro konzervativní značku, jakou japonský Denon bezesporu je, že novinky servíruje uvážlivě a později než ostatní. Na druhou stranu si ale můžete vždycky být jisti, že když už něco s jejím logem dorazí na trh, bude to přesně odpovídat více než 100 let budovanému skvělému renomé. Nejinak tomu bylo i během exploze digitálně-analogových převodníků, kdy snad nebylo dne, kdy by alespoň jeden někde nevznikl. Denon tak patří mezi poslední z velkých hráčů, zapojujících se do tohoto nejnovějšího trendu.

A přesně tak vznikl DA-300 USB, kompaktní D/A převodník, vybavený také sluchátkovým zesilovačem. První, co vás jistě zaujme, je poměrně odvážný, moderní vzhled a kompaktní rozměry. Hladké, čisté tvary ze všeho nejvíc připomínají nějaký pevný box na kompaktní disky, vyznačuje se jen minimem ostrých hran. Je pravda, že by tlustý stříbrný kryt nemusel být vyroben z plastiku – vizuálně sice nepůsobí vůbec špatně, na dotek je to ale pořád jen plast a na takhle kompaktním prostoru by jistě mnoho hliníku vyplýtváno nebylo. I tak se ale určitě nadčasovou jednoduchost tvarů nebudete stydět doma vystavit, navíc je díky rozměrům 17 x 5,7 x 18,2 cm (š x v x h) a možnosti použít stojan pro vertikální polohu jedno, zda vám bude tenhle převodník sloužit v racku či třeba na pracovním stole. S hmotností 1,5 kg ho můžete jednoduše přenést. Kdo ví, jestli tu Denon nenaznačuje, kudy by se mohl ubírat designový směr jeho hi-fi produktů.

Opravdu pěkný je ale displej, zapuštěný za černým kouřovým sklem, tvořícím celou přední stěnu. Ultra jemné rozlišení displeje a jeho plynulé překreslování působí jednoduše luxusně. Na displej se vejdou všechny potřebné informace o provozním stavu i právě přehrávaných datech. Pozná navíc vertikální polohu, takže adekvátně tomu své zobrazení pootočí, abyste nemuseli naklánět hlavu. Drobnost, ale potěší. V levé části čelního panelu najdeme spínací tlačítko, v pravé polovině pak příslušenství sluchátkového výstupu – tedy 6,3 mm výstupní konektor a regulaci hlasitosti. Malé, ale krásně vyrobené tlačítko má velmi příjemně plynulý chod a klade velmi příjemný odpor, takže můžete snadno zvolit ideální poslechovou úroveň. Všechny ostatní mechanické prvky byly eliminovány.

Zadní strana je kvůli rozměrům přístroje a počtu konektorů poněkud nahuštěná; to v kombinaci s mírným zapuštěním konektorů do jakési vaničky může být drobný problém, máte-li kabely s masivními koncovkami. To se týká hlavně jediného páru výstupních analogových RCA. Jeden koaxiální vstup, dvojice optických a USB (pochopitelně asynchronní) pak většinou bývají rozměrově kompaktní. Napájecí zdroj je použit klasický externí pulzní.

Ačkoliv se toho o vnitřním vybavení DA-300 mnoho nedočtete, Denon ale tvrdí, že obvody a čipy jsou identické s těmi v SACD přehrávačích sérií 1520 a 2020, což je v téhle cenové třídě jednoznačně plus. D/A převod je možný pro signál s rozlišením až 32 bitů a 192 kHz. Jde hlavně o aplikaci technologie Advanced AL 32 Processing, která přepočítává signál a vyhlazuje „zubaté" digitální křivky, čímž je výsledný signál jemnější a klidnější – technicky řečeno jde o upsampling na 32 / 192. Rozlišení PCM signálu, přicházejícího přes optiku, USB i koaxiální vstup je omezeno na 24 bitovou hloubku, přes USB ale pomocí protokolu DSD Over PCM můžeme využít v současnosti asi potenciálně nejkvalitnějších formátů DSD64 a DSD128. V interních hodinách najdeme dva krystaly, jeden pro frekvence na bázi 44,1 a druhý pro ty na bázi 48 kHz.

Jak pro PCM, tak pro DSD signál je pracovní rozsah 2 – 96, respektive 100 kHz. Dynamický rozsah je pěkných 105 dB, odstup signálu a šumu 112 dB, přičemž celkové harmonické zkreslení je maximálně 0,0018%. Výstupní napětí analogového výstupu činí standardní 2V, pro sluchátka je vyhrazen výstupní výkon necelého ½ Wattu.

Denon DA-300 USB jsme poslouchali s Naim Nait XS a vedle Naim CD5si, ale hlavně s NAD C370 a Pioneer BDP-LX71. Zesiloval alternativně ještě dělený zesilovač Musical Fidelity M8 (tedy M8 PRE a M8 700m). Poslouchali jsme přes Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus a Triangle Cométe Ex. Kabelové propojení obstarávaly signálové dráty Eagle Cable Condor Blue 3.1, QUAD QA-900 a InAkustik NF Premium. Reproduktorové kabely nesly značku InAkustik LS-1002 a ProAc Response Signature Black. Ze sluchátek jmenujme Sennheiser IE 8 a HD 26 Pro, nebo Bowers&Wilkins C5.

Jako první jsme si prozkoušeli rozdíly mezi jednotlivými vstupy a výstupy. Testovacím diskem se stal „Dark Side of the Moon" od Pink Floyd (MFSL | UDCD 517) a jeho naripovaná kopie ve FLAC (16 / 44,1). Porovnávali jsme USB proti koaxiálnímu vstupu, i optickému vstupu a výstup sluchátka versus analog. Zajímavé je, že třeba u „Time" jsou oba klasické digitální vstupy znatelně expresivnější a snad i světlejší než USB, tam je zvuk klidnější, uvolněnější a basový fundament se zdá být přesnější a plnější. Jakékoliv verzi je ale společná až nečekaná jemnost a klid, který známe z vyšších řad katalogu Denon a v téhle cenové třídě jsme ho neočekávali. Sluchátkový výstup je ovšem trochu jiný, pocitově světlejší a méně důrazný.

„Evil Eye" od Franz Ferdinand („Right Thoughts, Right Words, Right Actions" | FLAC | 16 / 44,1) dokáže Denon DA-300 zpacifikovat s nebývalým nadhledem, objemově přebujelý hlas je najednou přesnější, přirozeně artikulovaný, ale transparentní a poklidný přednes dá jasně najevo, jak moc je skladba dynamicky omezená. Převodník umí i skladbu s nadhledem rozebrat a ukáže vám dostupné informace pěkně do hloubky a s dostatkem energie.

Nejvíc oceníte Denon DA-300 jako „počítačového" partnera, kdy skvělá skladba ve skvělé kvalitě zní naprosto parádně. „Come Together" z „Abbey Road" od Beatles je plná, kopák v úvodu má perfektní objem a i když důraz je spíš menší a zvuk celkově jemnější a měkčí, působí přirozeně a hlavně velice příjemně. Podtrhuje to i křišťálově čistý vokál a jasně kovové, jakkoliv opět nijak agresivně průbojné činely. Vše navíc drží pohromadě a je to jednoduše zábavné, uvolněné a Denon vás dokáže vtáhnout do hudebního zážitku.

Rozdíl umí DA-300 převést i na stejné skladbě v různých rozlišeních – dokonalým příkladem je Haydnův „Smyčcový kvartet op. 76, #5" v podání Engegardkvartetten. Severské vydavatelství 2L tuto skladbu dává k volnému stažení ve formátu FLAC v rozlišení 24 / 96 a 24 / 192 a Denon vám ukáže rozdíly, jakkoliv to v této cenové třídě rozhodně není automatické. Čím vyšší rozlišení, tím si DA-300 více užijete. Obě verze nabízí hladké, prokreslené struny s umírněnými barvami a výbornou lokalizací na plastické hudební scéně. Vyšší vzorkovací frekvence pak do přednesu vnáší pocit detailnější reprodukce a jakéhosi dalšího uklidnění, aniž by se hudba rozplynula v sametovém oparu – ačkoliv je zvuk přístroje sám o sobě již velmi klidný a jemný, nikdy neztratí vnitřní jiskru a živost, byť dravé prezentnosti si neužijete.

„Largo du Concerto No 5" v podání Simone Dinnerstein z disku „Cabasse La Collection" ukazuje pronikavé, znělé a krásně vykreslené piano s hlubokými, pevnými základy a velmi dobrou dynamikou. Celý zvuk provází obrovská jemnost a uvolněnost, spousta vzduchu a lehounce sametovější vyznění, účinně ohlazující jakoukoliv případnou hranu při libovolné hlasitosti a v libovolné skladbě. Důležité ale prostě je to, že piano je jednoduše a přirozeně piano v celé své velikosti.

Denonu se přisuzují výjimečně pozitivní charakteristiky pro reprodukci klasické, či obecněji akustické hudby. Bez diskuse to platí i pro převodník DA-300 USB. Rutterova „Nativity Carol" s hlasy San Francisco Choral Artists z desky „Reference Recordings 1st sampling" je úžasná – převodník umí přenést tu výjimečnou něhu a atmosféru a i když ambientní zvuky a odrazy nevyplouvají tak nějak samovolně a musíte si je v homogenním zvukovém celku trošku najít, pořád tam jsou a vytváří komplexní celek. V podání hlasů šlape Denon na paty i talentovanému ASUS Xonar Essence One, jeho analogovost v nejlepším slova smyslu je jednoduše krásná.

To nejúžasnější ale objevíte s DSD128 verzí skladby „Living" od Jana Gunnara Hofa (opět severské nakladatelství 2L), kterou můžete porovnat i s „obyčejným" hi-res z téže stáje. Oproti 24 / 192 jako kdybyste ve skladbě rozsvítili, najednou se objeví miniaturní detaily a díky maximálnímu rozlišení se i na takhle dostupném rozlišení začíná ztrácet jakýkoliv pocit mechaniky, jakýkoliv dojem reprodukce a umělosti.

Denon DA-300 USB je takovým malým překvapením. Nejen, že vypadá jinak, než byste od high fidelity výrobku se značkou Denon čekali, ale také stojí podstatně méně peněz. Za 11 tisíc vám sice nabídne trošku kompromisní vnější schránku, ale vyváží to svou kompaktností a velmi příjemným ovládáním, stejně jako svými technickými schopnostmi. Lhostejno, zda ho hodláte použít jako upgrade svého stávajícího zdroje signálu, nebo ho chcete mít jako samotný zdroj s USB. Právě tam si ověříte, jak jiný může být zážitek s povedenými skladbami ve vysokém rozlišení. A vlastně celkově je zvukový přínos DA-300 velmi zajímavý, takže pokud se vám líbí jemná, klidná charakteristika vyšších řad Denon, tenhle převodník by pro vás mohl být velmi zajímavý. Jen jedinou poznámku na konec – ačkoliv Denon DA-300 nabízí také sluchátkový zesilovač, z nějakého důvodu zní až příliš jemně a v porovnání s analogovým výstupem vás rozhodně tolik nevtáhne do děje. Za nás by tam vlastně ani být nemusel, protože do důležité a báječné je jinde.

Kč 10 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jemný zvuk s charakterem high-endových Denonů

+ klidný, čistý přednes

+ obzvláště s povedenými DSD nahrávkami fantastické rozlišení

+ vynikající cena

+ jednoduché, přehledné a pohodlné ovládání

ZÁPORY

- hliníkové provedení by působilo hodnotněji

- sluchátkový zesilovač je spíše doplněk

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio