2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 1

Americká značka Emotiva se soustředí dle svých vlastních slov a vlastně i dle našich dosavadních zkušeností na to, aby za férové peníze nabídla zvukové podání, které je na danou kategorii neobvykle zábavné. Široké firemní portfolio zahrnuje stereo i multikanál, elektroniku i reprosoustavy a jedním z nejdostupnějších produktů firmy je kompaktní D/A převodník Big Ego.

Malý přístroj je - celkem kupodivu s ohledem na cenu - vyráběný ve firemní továrně ve Spojených státech, jeho tělo je pak vlastně kus bytelného hliníku, tedy odolné i při méně šetrném zacházení třeba na cestách. K přenosnému používání svádí i akceptovatelná hmotnost 130 gramů nebo "penálové" rozměry cca 13,4 cm na výšku, 5 cm na šířku a 1,6 cm tloušťky.

Převodník je koncipován lehce netradičně - jedné straně najdete malé vstupní USB, jimž se převodník také napájí a netypicky i dva výstupy - jeden optický (takže Big Ego bude vlastně digitální transport) a jeden 3,5 mm jack linkového analogového výstupu. Na protějším konci je pak primární výstup, tj. 3,5 mm sluchátkový jack. Vedle něj je ještě přepínač, kterým se volí aktivní výstup a druhé tlačítko, kterým volíte jeden z digitálních filtrů.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 2

Big Ego tak jak vidno nemá ani fyzickou regulaci hlasitosti, tu obstaráte v digitální formě přímo v počítači. Čelní stěna převodníku je vybavená jedním sloupcem svítivých diod, které oznamují jednak navolený filtr, jednak vzorkovací frekvenci. Zezadu je pak na těle jen sada popisků ke konektorům a ovládacím prvkům, celkový vzhled je hodně účelný a technický.

Převodník samotný pracuje přes asynchronní USB ve dvou režimech - buď bez ovladačů do rozlišení 24 / 96, nebo s pomocí volně dostupných obecných ovladačů až do 32 / 384. Použitá řešení umožňují zpracování výhradně PCM signálu, což může být v době DSD a MQA pro někoho trochu škoda. Trojice digitálních filtrů upravuje zvuk buď do jemnějšího, neutrálního nebo živějšího podání, rozdíl však není dramatický.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 3

Na sluchátkovém výstupu nabízí Big Ego odstup signálu a šumu 106 dB, na linkovém dokonce 113 dB, což je slušné. Stejně jako je velmi nízká hodnota THD+N 0,006% (pro sluchátka) či 0,004% (pro linkový výstup). Obvody linkového výstupu jsou vlastně jen vyvedené před sekcí sluchátkového zesilovače.

Big Ego můžete přepnout také do "sluchátkového režimu", což vlastně přes vší tajemnost není nic jiného než funkce crossfeed, tedy lehké "spojení" obou kanálů, takže ve sluchátkách vzniká výraznější dojem plasticity hudební scény.

Ještě slovo k regulaci hlasitosti - Big Ego řídí hlasitost v analogové doméně, ale s digitálním ovládáním. Prakticky tak je důležité neovlivňovat hlasitost v přehrávači, ale přímo na hlavním ovládání operačního systému. Praktická tlačítka na přístroji by asi udělal větší službu.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 4

Big Ego jsme poslouchali jak v roli D/A převodníku, tak v roli sluchátkového zesilovače, ale i digitálního USB transportu, který vyváděl optikou zvuk do OPPO UDP-205. Poslouchali jsme přes beyerdynamic Amiron Home, Sennheiser HD26 Pro nebo přes systém kolem OPPO s Harbeth Monitor 30 a Norma Revo IPA-140. Srovnávali jsme s ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, Apogee Groove nebo Chord Mojo.

Spodní tóny v "How deep is your love" v podání The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) byly rychlé a úderné, snad ale i takové trochu technické a tvrdé, je to analytický a přímočarý přístup k reprodukci. Brnknutí jsou nicméně za dané peníze skvěle ovládnutá, skálopevná, velmi, ale velmi energická a razantní a jejich tvrdost není nepříjemná či únavná. Musíte si ale zvyknout, že často spíše jemný, lehký a kulatý zvuk hi-fi komponentů tu nenajdete, tohle je blíže "profi" světu, servírované bez příkras, ale také bez omezení. Oproti konkurentům nabídl Big Ego také i díky svému věcnému stylu pocitově méně objemný zvuk, zato velmi přesný a výbušný.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 6

To samé vlastně platilo i pro vokál Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641) - jasný, pevný, čistý a vlastně celkově civilně a bez příkras, realisticky vykreslený hlas byl na danou třídu velmi mile detailní, ale přeci jen maličko analyticky pojatý. Převodník hraje energicky a zřetelně, hlas možná trošičku postrádá takovou tu lidskou vřelost a vstřícnost, dalo by se říci trochu tepla, ale výsledek vždy ovlivní i konkrétní sluchátka.

To naopak ale nevadí na výškách, kde spousta kovových cinkátek, chřestítek a všemožných bicích a strunných automatů v Methenyho "Spirit of the air" ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) byla pod kontrolou, jasná, zřetelná a jejich tóny pěkně čistě kovové a bez dojmu "plechovosti". V rámci dané cenové hladiny také skvěle funguje rozvrstvení a udržení pořádku mezi mnoha zvuky, Big Ego má už solidně precizní kontrolu.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 7

Také v oblasti dynamiky je díky své neostýchavé porci energie ve své třídě solidním hráčem - ani Orffova "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) v podání Riccarda Chaillyho a RSO Berlin nebyla nijak uťápnutá, nepostrádala výbušnost a naopak hrála i ve své orchestrální náročnosti živě a jadrně. Dynamické špičky jsou fajnově pevné, cítíte razanci a energii a i když i tady je zvuk o něco tvrdší a klade zjevný důraz na autoritu spíše než na objem, je to opravdu dobré, minimálně za těch necelých osm tisícovek. Pravda, třeba Chord Mojo je dynamicky dál, ale také už stojí bezmála dvojnásobek.

A i detailnost patří zejména díky celkové výtečné transparentnosti a razantní přímočarosti k tomu lepšímu v dané třídě. Analytické schopnosti Big Ego jsou prostě dobré - "Pharaoh´s Dance" od Milese Davise ("Bitches Brew" | 1999 | Columbia | C2K 65774) měla soustředěně vedené nástrojové linky s dobrou separací a i když místy zabrousí zvuk až k lehké syrovosti (třeba zrovna u Davisovy trubky), je to organizovaný a samozřejmý poslechový zážitek. I detaily v pozadí jsou slyšitelné, vše je servírované bez příkras a i když třeba nejjemnější dozvuky zůstávají stále hodně vzadu, Big Ego je talentovaný analytik a udělá radost těm, kteří se chtějí pídit po detailech.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 8

Co se týká podání prostoru v hudební scéně, třeba ve "Waiting" od The Paperboys ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) to nebyl při sluchátkovém poslechu úplně hologram, Big Ego nabízí v pravolevém i předozadním směru přehledný, ale přeci jen maličko jednotlivý prostor, čitelný, ale ne rozpracovaný do dokonale vzdušeného obrazu. Možná nějaký výraznější crossfeed v rámci ještě dalšího režimu by mohl být pro sluchátkové nadšence řešením.

Cashova "Like a soldier" ("American Recordings" | 1994 | american | 0602537351145) byla ukázána v plné nahotě až syrovosti, ale bez pocitu nepříjemnosti při poslechu. Charakteristický Cashův hlas byl skvěle čitelný, stejně jako kytara měla na strunách přirozeně kovový charakter, možná trochu cinkavý, ale živý a energický. Není to muzikální, není to "hezké", ale je to rozhodně autentické a budí to ty žádoucí emoce, zarývající se pod kůži.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 9

Emotiva Big Ego už ani svým poněkud technickým a účelným (zato však řádně bytelným) exteriérem neslibuje nějaké éterické zážitky a jaksi podvědomě vzbuzený dojem techničnosti a přímosti splňuje i ve zvukovém podání. Autenticita a realističnost jsou tu na prvním místě, bez přikrášlování, bez snahy udělat zvuk jiným než jaký do převodníku přichází, se všemi plusy i mínusy, které takhle přímočarý přístup může mít. Při sluchátkovém poslechu nám trochu scházel komfort fyzické regulace hlasitosti, ale i na to se dá zvyknout; suverénní energie, kterou pak Big Ego do sluchátek protlačí, je skutečně "big". Svým konceptem je převodník / transport / sluchátkový zesilovač stejně atypický, jako třeba svou konektivitou - není to pro každého, ale když se v tom najdete, není za dané peníze nic, co by vám chybělo.

Kč 7 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zajímavá konektivita (byť ne praktická pro každého)

+ čistý, důrazný zvuk

+ dobrá kontrola a energie i u větších sluchátek

+ odolná konstrukce i na cesty

ZÁPORY

- chybějící fyzická regulace hlasitosti

- poměrně dosti technický zvuk (i vzhled)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz | www.emotivaaudio.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio