2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 1

Americká značka Emotiva se soustředí dle svých vlastních slov a vlastně i dle našich dosavadních zkušeností na to, aby za férové peníze nabídla zvukové podání, které je na danou kategorii neobvykle zábavné. Široké firemní portfolio zahrnuje stereo i multikanál, elektroniku i reprosoustavy a jedním z nejdostupnějších produktů firmy je kompaktní D/A převodník Big Ego.

Malý přístroj je - celkem kupodivu s ohledem na cenu - vyráběný ve firemní továrně ve Spojených státech, jeho tělo je pak vlastně kus bytelného hliníku, tedy odolné i při méně šetrném zacházení třeba na cestách. K přenosnému používání svádí i akceptovatelná hmotnost 130 gramů nebo "penálové" rozměry cca 13,4 cm na výšku, 5 cm na šířku a 1,6 cm tloušťky.

Převodník je koncipován lehce netradičně - jedné straně najdete malé vstupní USB, jimž se převodník také napájí a netypicky i dva výstupy - jeden optický (takže Big Ego bude vlastně digitální transport) a jeden 3,5 mm jack linkového analogového výstupu. Na protějším konci je pak primární výstup, tj. 3,5 mm sluchátkový jack. Vedle něj je ještě přepínač, kterým se volí aktivní výstup a druhé tlačítko, kterým volíte jeden z digitálních filtrů.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 2

Big Ego tak jak vidno nemá ani fyzickou regulaci hlasitosti, tu obstaráte v digitální formě přímo v počítači. Čelní stěna převodníku je vybavená jedním sloupcem svítivých diod, které oznamují jednak navolený filtr, jednak vzorkovací frekvenci. Zezadu je pak na těle jen sada popisků ke konektorům a ovládacím prvkům, celkový vzhled je hodně účelný a technický.

Převodník samotný pracuje přes asynchronní USB ve dvou režimech - buď bez ovladačů do rozlišení 24 / 96, nebo s pomocí volně dostupných obecných ovladačů až do 32 / 384. Použitá řešení umožňují zpracování výhradně PCM signálu, což může být v době DSD a MQA pro někoho trochu škoda. Trojice digitálních filtrů upravuje zvuk buď do jemnějšího, neutrálního nebo živějšího podání, rozdíl však není dramatický.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 3

Na sluchátkovém výstupu nabízí Big Ego odstup signálu a šumu 106 dB, na linkovém dokonce 113 dB, což je slušné. Stejně jako je velmi nízká hodnota THD+N 0,006% (pro sluchátka) či 0,004% (pro linkový výstup). Obvody linkového výstupu jsou vlastně jen vyvedené před sekcí sluchátkového zesilovače.

Big Ego můžete přepnout také do "sluchátkového režimu", což vlastně přes vší tajemnost není nic jiného než funkce crossfeed, tedy lehké "spojení" obou kanálů, takže ve sluchátkách vzniká výraznější dojem plasticity hudební scény.

Ještě slovo k regulaci hlasitosti - Big Ego řídí hlasitost v analogové doméně, ale s digitálním ovládáním. Prakticky tak je důležité neovlivňovat hlasitost v přehrávači, ale přímo na hlavním ovládání operačního systému. Praktická tlačítka na přístroji by asi udělal větší službu.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 4

Big Ego jsme poslouchali jak v roli D/A převodníku, tak v roli sluchátkového zesilovače, ale i digitálního USB transportu, který vyváděl optikou zvuk do OPPO UDP-205. Poslouchali jsme přes beyerdynamic Amiron Home, Sennheiser HD26 Pro nebo přes systém kolem OPPO s Harbeth Monitor 30 a Norma Revo IPA-140. Srovnávali jsme s ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, Apogee Groove nebo Chord Mojo.

Spodní tóny v "How deep is your love" v podání The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) byly rychlé a úderné, snad ale i takové trochu technické a tvrdé, je to analytický a přímočarý přístup k reprodukci. Brnknutí jsou nicméně za dané peníze skvěle ovládnutá, skálopevná, velmi, ale velmi energická a razantní a jejich tvrdost není nepříjemná či únavná. Musíte si ale zvyknout, že často spíše jemný, lehký a kulatý zvuk hi-fi komponentů tu nenajdete, tohle je blíže "profi" světu, servírované bez příkras, ale také bez omezení. Oproti konkurentům nabídl Big Ego také i díky svému věcnému stylu pocitově méně objemný zvuk, zato velmi přesný a výbušný.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 6

To samé vlastně platilo i pro vokál Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641) - jasný, pevný, čistý a vlastně celkově civilně a bez příkras, realisticky vykreslený hlas byl na danou třídu velmi mile detailní, ale přeci jen maličko analyticky pojatý. Převodník hraje energicky a zřetelně, hlas možná trošičku postrádá takovou tu lidskou vřelost a vstřícnost, dalo by se říci trochu tepla, ale výsledek vždy ovlivní i konkrétní sluchátka.

To naopak ale nevadí na výškách, kde spousta kovových cinkátek, chřestítek a všemožných bicích a strunných automatů v Methenyho "Spirit of the air" ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) byla pod kontrolou, jasná, zřetelná a jejich tóny pěkně čistě kovové a bez dojmu "plechovosti". V rámci dané cenové hladiny také skvěle funguje rozvrstvení a udržení pořádku mezi mnoha zvuky, Big Ego má už solidně precizní kontrolu.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 7

Také v oblasti dynamiky je díky své neostýchavé porci energie ve své třídě solidním hráčem - ani Orffova "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) v podání Riccarda Chaillyho a RSO Berlin nebyla nijak uťápnutá, nepostrádala výbušnost a naopak hrála i ve své orchestrální náročnosti živě a jadrně. Dynamické špičky jsou fajnově pevné, cítíte razanci a energii a i když i tady je zvuk o něco tvrdší a klade zjevný důraz na autoritu spíše než na objem, je to opravdu dobré, minimálně za těch necelých osm tisícovek. Pravda, třeba Chord Mojo je dynamicky dál, ale také už stojí bezmála dvojnásobek.

A i detailnost patří zejména díky celkové výtečné transparentnosti a razantní přímočarosti k tomu lepšímu v dané třídě. Analytické schopnosti Big Ego jsou prostě dobré - "Pharaoh´s Dance" od Milese Davise ("Bitches Brew" | 1999 | Columbia | C2K 65774) měla soustředěně vedené nástrojové linky s dobrou separací a i když místy zabrousí zvuk až k lehké syrovosti (třeba zrovna u Davisovy trubky), je to organizovaný a samozřejmý poslechový zážitek. I detaily v pozadí jsou slyšitelné, vše je servírované bez příkras a i když třeba nejjemnější dozvuky zůstávají stále hodně vzadu, Big Ego je talentovaný analytik a udělá radost těm, kteří se chtějí pídit po detailech.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 8

Co se týká podání prostoru v hudební scéně, třeba ve "Waiting" od The Paperboys ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) to nebyl při sluchátkovém poslechu úplně hologram, Big Ego nabízí v pravolevém i předozadním směru přehledný, ale přeci jen maličko jednotlivý prostor, čitelný, ale ne rozpracovaný do dokonale vzdušeného obrazu. Možná nějaký výraznější crossfeed v rámci ještě dalšího režimu by mohl být pro sluchátkové nadšence řešením.

Cashova "Like a soldier" ("American Recordings" | 1994 | american | 0602537351145) byla ukázána v plné nahotě až syrovosti, ale bez pocitu nepříjemnosti při poslechu. Charakteristický Cashův hlas byl skvěle čitelný, stejně jako kytara měla na strunách přirozeně kovový charakter, možná trochu cinkavý, ale živý a energický. Není to muzikální, není to "hezké", ale je to rozhodně autentické a budí to ty žádoucí emoce, zarývající se pod kůži.

2018 03 29 TST Emotiva BigEgo 9

Emotiva Big Ego už ani svým poněkud technickým a účelným (zato však řádně bytelným) exteriérem neslibuje nějaké éterické zážitky a jaksi podvědomě vzbuzený dojem techničnosti a přímosti splňuje i ve zvukovém podání. Autenticita a realističnost jsou tu na prvním místě, bez přikrášlování, bez snahy udělat zvuk jiným než jaký do převodníku přichází, se všemi plusy i mínusy, které takhle přímočarý přístup může mít. Při sluchátkovém poslechu nám trochu scházel komfort fyzické regulace hlasitosti, ale i na to se dá zvyknout; suverénní energie, kterou pak Big Ego do sluchátek protlačí, je skutečně "big". Svým konceptem je převodník / transport / sluchátkový zesilovač stejně atypický, jako třeba svou konektivitou - není to pro každého, ale když se v tom najdete, není za dané peníze nic, co by vám chybělo.

Kč 7 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zajímavá konektivita (byť ne praktická pro každého)

+ čistý, důrazný zvuk

+ dobrá kontrola a energie i u větších sluchátek

+ odolná konstrukce i na cesty

ZÁPORY

- chybějící fyzická regulace hlasitosti

- poměrně dosti technický zvuk (i vzhled)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz | www.emotivaaudio.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika